Păreri Le concert

Concertul

irogozan pe 27 Mai 2010 10:49
mmda...
Superb Tchaikovsky, din pacate filmul as spune daca as vrea sa fiu mai critic...mediocru. Si vreau pentru ca nu vorbim de un debutant in cazul lui Radu Mihaileanu. Ar fi trebuit sa treaca peste ideea de "cum ar fi daca niste oameni ar pleca" precum in Trenul vietii. Povestea destul de fada, o simulare de drama cu accente comice rusesti care poate impresioneaza juriile din occident. In fine, cred ca orice muzician profesionist ar putea spune ca un concert inceput prost nu poate fi un succes indiferent de cum au murit parintii lui Shosanna...cam atat.
morometeb pe 16 Mai 2010 00:27
suflet rus si constiinta asemenea
Superb! Nu-mi gasesc cuvintele. Remarc doar faptul ca, in dulcele stil rusesc, doar cu durere si lacrimi se poate atinge perfectiunea. Bravo!
rdu pe 03 Mai 2010 21:40
De unde pot sa-l cumpar in Romania?
Filmul e genial, atat de genial incat as vrea sa-l cumpar, doar ca singurele locuri de unde pot face asta sunt fnac sau amazon.fr. Stie cineva de unde se poate cumpara in Romania filmul asta?
Ovidiu_B pe 31 Iulie 2011 22:51
Ma asteptam la mai mult
Sincer, fata de ce auzisem despre el, ma asteptam la ceva mai mult. Povestea e frumoasa, dar insuficient cadrata istoric, iar anumite scene sunt destul de ingrosate (explozia tiganilor la auzul unei melodii, inghesuiala apocaliptica a rusilor la intrarea in hotelul parizian sau "linsarea" celui care le platea diurna). E o comedie, evident, dar cred ca putea fi ceva mai fina (unele scene sunt realmente neverosimile). Nici "sufletul slav" nu mi s-a parut cu adevarat surprins in adevarata lui lumina.

Finalul salveaza insa filmul, mai ales prin actrita care joaca rolul solistei din concert, dar si printr-o alaturare splendida de imagini, intre mana care conduce arcusul si mana care, intr-un lagar din Siberia, se misca in amintirea unui arcus de demult.

Poate sunt cam dur, dar ii dau doar un 6.

inexpugnabil1 pe 13 August 2010 04:41
asta numesc eu un film capodopera!! e minunat, genial. merita tot.
cosmin742000 pe 21 Aprilie 2012 08:43
Primul care a scris despre acest film a mentionat ceva cum ca ar fi atat de bun incat e greu de urmarit , eu zic ca e atat de slab incat e imposibil de urmarit , e aproape ca o carte de Faulkner pe care o deschizi , te uiti ca mata in calendar la prima pagina , pt ca mai mult e imposibil sa citesti , apoi o inchizi , zicand : mare scriitor Faulkner asta.:))
ciobotaru pe 23 Iulie 2010 21:57
sincer , cu toate ca imi pare rau sa spun asta , mi s-a parut e un soi de porcarie ...
mtraianc pe 1 august 2010 10:51
si totusi la ce fel de filme te uiti ??? spune si tu un titlu de film care al recomanzi a fi bun pentru TINE
ciobotaru pe 29 ianuarie 2012 00:25
The English Patient , Spirited Away , Lost in Translation , Blade Runner , Filantropica , Léon , The Fifth Element , Twelve Monkeys , Somewhere , The Tree of Life , ador filmele in care sunt puse in valoare frumusetea artistica a lucrurilor din jur , scenografie , decoruri aici poti baga si jocul actorilor care traiesc in film ca si cand fac parte din acea lume a acelei povesti , toata echipa facand eforturi incredibila de a ne introduce intr-o iluzie completa a celei dea saptea arte. Nu imi plac filmele in care mizeria si tigania sunt scoase in evidenta intentionat
Stiri de bine pe 22 Ianuarie 2010 16:02
“Concertul” primeste sase nominalizari la premiile Cesar
[...] la data 22/01/2010 de Gloria Saboff in Uncategorized Fimul “Concertul” regizat de Radu Mihaileanu a primit sase nominalizari la premiile Cesar, clasandu-se astfel pe [...] citeşte
Go 1 2