Păreri Django Unchained

(2012)

Django dezlănțuit

vladimir84 pe 26 Iulie 2013 19:05
Ma asteptam sa fie atat de bun. Vazut la cinema te lasa masca. Daca mai joaca in multe filme de-ale lui Tarantino, Christoph Walts va castiga atatea oscarururi ca le va pierde numarul(pe merit bineinteles).
makketo pe 16 Iulie 2013 15:43
Stii ca o data la ceva timp apare un film care iti da toate asteptarile peste cap? cand sare din harta de cat de bun poate sa fie? este al 3 -lea film pentru mine in 10 ani care ma lasat masca, am ras, am plans, am fost nervos si m-am bucurat enorm... toate pe un ton si o muzica perfect alese... orice gen de film iti place... aici le gasesti pe toate... de departe un film excelent... va incurajez sa nu-l ratati...vizionare placuta...
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:30
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (vechi) KaRgo
gi.welther pe 03 Iulie 2013 22:59
Merita vazut!
Unul dintre cele mai bune filme din 2012.
Scenariu/Distributie/Regie de nota 10.

mishu88 pe 02 Iulie 2013 11:25
ce face...
[SPOILERE!!!!]... ce nu face, Di Caprio iar moare. :))
MaddoW pe 30 Iunie 2013 22:05
GENIAL
Cred ca e cel mai bun film vazut in ultimii 2 ani. Pur si simplu capodopera!
Kuhaylan pe 30 Iunie 2013 12:06
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
Dar_kvampire pe 27 Iunie 2013 22:52
Genial
Mama ce Regizor este genial pur si simplu genial filmu asta a avut de toate si comedie si actiune si un pic de romantism dar nu in primu rand un actor de culoare absolut genial si ala este Samuel L. Jackson care a jucat foarte bine dar totusi cel mai mult mia placut Christoph Waltz un dentist de nota 10 asa ca filmu si regizoru si toti actorii merita cu siguranta peste 10. Bravo! Bravo! Bravo!
simona_drg pe 21 Iunie 2013 19:21
foarte bun. chiar daca nu esti fan tarantino tot o sa-ti placa filmul asta. are replici inteligente, unele comice, actori super care joaca impecabil (mai ales dicaprio)...ce sa mai, toata sala a aplaudat la final
alexandrache pe 09 Iunie 2013 02:01
Superb
Un film care face parte din categoria capodoperelor
calinjv pe 07 Iunie 2013 00:47
Asa da
Bun filmul, mi-a placut fiecare moment. Actorii joaca senzational. Toti.
deea33 pe 06 Mai 2013 19:18
exceptional
un film f.bun care te tine in suspans pana la final!Nu l-am vazut la cinema dar cu siguranta nu ma plictiseam 3 ore!
Infinity pe 21 Aprilie 2013 03:00
Django Unchained (2013)
Ne-am obisnuit deja cu scenele dure si sangeroase ale lui Tarantino care sunt practic specialitatea casei. Am numai cuvinte de lauda pentru acest film. Prestatia si replicile actorilor sunt cireasa de pe tort, cea mai mare contributie aducand-o Waltz care e pur si simplu genial. Coloana sonora superba. Scenariu' foarte bun. Merita vazut si revazut. :)
andyy pe 08 Aprilie 2013 01:56
Foarte bun filmul din prima pana in ultima secunda...are toate ingredientele. Merita Vazut.
AndreBlack pe 07 Aprilie 2013 19:33
Django Unchained
Un film foarte bun . Tarantino a facut o treaba excelenta . Distributia a fost aleasa foarte bine si nici nu se putea mai bine de atat . Toti ce-i implicati in acest film au facut o treaba foarte buna . Filmul este obligatoriu de vazut pentru toata lumea . Il recomand cu mare caldura .
Flangea007 pe 07 Aprilie 2013 17:35
Este un film memorabil,o capodopera.Actorii au intrat foarte bine in pielea personajelor.Se numara printre cele mai bune filme vazute de mine.Merita vizionat...
Nota 10!

Sebastian96 pe 06 Aprilie 2013 00:31
Nu degeaba a primit Oscaruri.Merita vizionat va garantez.Este un film foarte bun,o capodopera!
alexandru92 pe 02 Aprilie 2013 08:29
Exceptional
Un eestern modern, iar coloana sonora cred ca este cea mai buna pusa vreodata pe vreun film , proportional cu tema si desfasurarea actiunii.
Levente88 pe 01 Aprilie 2013 19:33
Jos palaria pentru inca un film de exceptie marca Quentin Tarantino.
Allexander pe 31 Martie 2013 23:17
Serios dar si plin de umor, Django unchained, merita vizionat. Actori buni, regizor foarte bun si un scenariu pe masura. Merita cele aproape 3 ore
Manusa pe 30 Martie 2013 22:26
Impresionant filmul, a fost peste asteptarile mele, un film foarte bun si reusit, pe langa scenele de actiune si impuscaturi a avut si ceva in plus, si anume scenele amuzante. Un film care merita vazut.
BRUMA pe 30 Martie 2013 14:40
Leonardo si Christoph,au jucat incredibil de bine.
aurelian_chiriac19 pe 30 Martie 2013 03:12
foarte bun
filmul este bun.singura chestie care m-a deranjat pe mine este modul asta tipic al americanilor ca unul cu un pistol sa omoare o mie care tocmai atunci trag numai pe langa(de asta e bun si nu foarte bun)...daca faci exceptie de asta filmul e intr-adevar foarte bun
Ghemot pe 29 Martie 2013 17:49
Este cel mai frumos film western al anului, clar!!!!
Si din categoria „cel mai” putem adauga: bun film al lui Di Caprio in rol negativ, bun film western al lui Di Caprio, si multe altele...

Sorin87 pe 29 Martie 2013 10:19
Django Unchained este un film western foarte bun cu multe impuscaturi si mult sange, foarte buna actiunea
Testicule pe 28 Martie 2013 22:37
"It's me, baby."
Asta tipa filmul. Tarantino. N-am ce sa zic mai mult decat s-a zis deja, mai ales ca l-am vazut cu intarziere. Asemeni cu recentul The Cabin In The Woods, filmul isi bate joc de tot ce-apuca pe plan cinematografic. Aproape trei ore. Dar nu e Titanic. Nu te intrebi niciodata cat e ceasul. Desigur, asta daca-ti place cu adevarat filmul, ca forma de expresie.
Eu deja incremenesc cand mai aud ca Tarantino are in agenda noi proiecte, pentru ca la fel ca poate nu prea mult cunoscutul Christopher Nolan, ne face sa confirmam o data pentru totdeauna de ce ne place sa ne uitam la filme.

FunnyX pe 27 Martie 2013 04:42
F bun
Cred ca este cel mai bun western facut in epoca "moderna". Mie mi-a placut.
iulian94 pe 26 Martie 2013 20:02
super film!!excelent regizat si jucat.este de nota 10
AvramB pe 11 Martie 2013 21:30
slab avand in vedere distributia.firul narativ e evervat de banal ,lucru ciudat la tarantino.dialogurile sunt bune dar inutil lungite in anumite momente.prestatia actorilor a fost insa deosebita.
diciluma pe 10 Martie 2013 07:55
Merita vazut , dar am vazut o groaza de filme cu mult mai bune . Inclusiv westernuri. Actiune destul de buna , dar si mult ketchup cu care ne-am obijnuit deja la dl Tarantino.Mai imi place si faptul ca in acest film se foloseste din belsug dinamita care v-a fi inventata abia peste cativa ani.Eram obijnuit cu oamenii care erau aruncati in spate(de fapt sunt trasi cu o fringhie) in momentul in care sunt impuscati . Evident ca nu are nici o legatura cu realitatea, dar treaca ,mearga . Dar pe la final Lara Lee Candie (sora lui Candie) este trasa lateral pe directia de tragere . Cool pentru cine nu stie un pic de fizica . Iar celor care o sa se grabeasca sa ma faca prost ca nu am "inteles" filmul le zic de pe acum ca vrajeala asta cu notele nu conteaza . Conteaza ce incasari are. Degeaba e un film bun daca se duc 3 oameni sa-l vada....Daca la o porcarioara de genul asta avem sala… citeşte
rayker pe 27 Februarie 2013 14:20
who was that nigga?
un film care te lasa fara cuvinte super tare. nota 100
africanus pe 27 Februarie 2013 10:23
Merita vazut!
Filmul este regizat genial, nu am ce elogii sa-i mai aduc, atmosfera este redata foarte bine, pastrand si sobrietatea caracteristica cu care ne-a obisnuit Tarantino si cu o distributie de exceptie nu are cum sa nu-ti sara in ochi, eu i-am dat 9 totusi cred ca din cauza scenelor destul de dure, stiu ca Tarantino este un maestru in acest domeniu dar e un pic cam mult pentru gustul meu (atat sange), oricum felicitari intregii echipe pentru acest film.
P.S. Nu trebuie ratat si poate achizitionat!

Crystina86 pe 26 Februarie 2013 22:06
Nota 9
Un film frumos. Nu e o capodopera dar intrece multe filme recent aparute.,
catasmile17 pe 25 Februarie 2013 23:39
Un film absolut fenomenal. Din trailer nu mi s-a parut cine stie ce, dar vizionandu-l de la cap la coada, mi-a intrecut asteptarile. Un western modern de exceptie. Merita vizionat.
cristenfgs pe 21 Februarie 2013 12:08
bun
mie mi s-a parut mai slabut decat celelalte filme marca Tarantino, actorii exceptionali, f buna distributia. intr-adevar este parca prea lung; multi ieseau din sala cu mult inainte de sfarsitul filmului, dar daca vii la un film de Tarantino cred ca trebuie sa te astepti la anumite lucruri.
teo_84 pe 20 Februarie 2013 22:15
un Western destul de bun si interesant. Piesa de la final este "furata" din celebrul western "They Call me Trinity" care este un super film.
Kanedel pe 19 Februarie 2013 11:16
Obligatoriu de vazut
Western foarte bun...,muzica hip hop nu prea isi avea locul(din punctul meu de vedere,singurul minus),in rest....impecabil.
HarryCineastul5 pe 17 Februarie 2013 00:30
Django Far' de catuse
Django Unchained poate nu a reusit sa fie ceea ce se voia la inceput, insa eu am primit nici mai mult, nici mai putin decat ma asteptam de la un Tarantino post Pulp Fiction (situatia mea este mai speciala, fiindca am mai vazut, pe langa PF, doar Inglorious Basterds). Nimic de intelees, nici un substrat sau ceva de gandit, distractie in stare pura.
Recunosc, mi-a placut destul de mult. Este vioi, nonconformist si cu o poveste coerenta in limita stocului disponibil (eh, pe la sfarsit, pe acolo, cel putin)
Mi-a placut regia. Mi se pare schimbata destul de mult incat sa fie diferita de Pulp Fiction, insa indeajuns de putin sa iti dai seama cu ce regizor ai de-a face. Putin exagerat, putin de neinteles, putin ametitor, insa sunt obisnuit. Totusi, ori si-a pierdut indemanarea, ori a dat-o pe altceva?
Scenariu este ceva ce ti-ai imagina daca ai vrea o poveste western, nu prea… citeşte

Baby_blues pe 11 Februarie 2013 21:40
Un film care pe mine nu m-a impresionat dar la care m-am uitat destul de relaxat. Nu l-as baga la capodopere dar nici nu l-as subestima. E un film comercial care poate fi urmarit usor. Mi s-a parut mult mai bun de exemplu 3:10 to Yuma.
Tyybi1 pe 10 Februarie 2013 18:06
Un film de nota 10. Unul din cele mai bune western-uri din toate timpurile. Eu zic ca meita premiul Oscar.
Pantaleon pe 23 februarie 2013 09:31
Il subestimezi. Nu e unul din cele mai bune westernuri, e cel mai bun. Nu s-a facut nimic mai bun pana la el. Clint Eastwood sau John Wayne fac de rusine termenul de "western". Bine ca s-a gansit Tarantino sa faca asa ceva, altfel genul western ar fi fost un gol imens in istorie. Tu chiar crezi ceea ce scrii ??? Ai mai vazut si alte westernuri la viata ta ?
moloce pe 10 Februarie 2013 14:25
Foarte bun!
Din toata lista de nominalizari la oscar este de departe cel mai bun film ,le umbreste pr Lincoln si Argo dar nu le subestimam nici pe ele.Amandoua ultimile sunt evocari istorice si sunt foarte bine realizate ,dar Django are ceva in plus ,poate maiestria lui Tarantino.
flopozippo pe 09 Februarie 2013 18:45
Un film bun, marca Tarantino, cu mult sange, explozii si o poveste captivanta. Poate prea multe nominalizari la Oscar dupa parerea mea, poate si putin naiv in anumite secvente, dar una peste alta, merita vizionarea.
carmenas pe 09 Februarie 2013 01:18
Western modern...
Western modern, presarat din plin cu momente de umor, finete in interpretarea actorilor, replici amuzante bine construite, un film marca Tarantino.
Eu am vazut in acest film si o parodiere a filmelor western...Christoph Waltz este din nou fffff bun.Un actor de mare clasa !

Jack-Jack pe 04 Februarie 2013 11:23
Un film aproape perfect,poate mai puţin dur comparativ cu stilul lui Tarantino.Un echilibru perfect între violenţă şi calmul personajelor dar povestea este frumos spusă,structurată în două părţi distincte,nu pierde din logica acţiunii.Personaje complexe,caractere contradictorii frumos expue din care nu lipseşte dialogul de calitate,mult spirit,Un western cum rar se mai face.
emi4bt pe 04 Februarie 2013 08:26
bun de vizionat
daca acest film nu ar fi avut pasaje de muzica hip hop atunci ar fi fost un veritabil western, Jamie Foxx pare mai mult un tip de actiune si dupa parerea mea sta in umbra lui Christoph Waltz, care isi interpreteaza rolul exceptional pana la aparitie lui Samuel L. Jackson asupra caruia iti indrepti toata atentia cu rolul sau cameleonic. Leonardo DiCaprio mai mult o pata de culoare, asa pentru pustimea la pubertate. Kerry Washington o speranta si poate nu se opreste aici. Quentin Tarantino o aparitie exploziva la propriu si la figurat.
gbanescu pe 01 Martie 2019 21:33
Excentricul Tarantino
Marca „Tarantino”:
- dialoguri reusite;
- personaje cu farmec, toate excentrice;
- nume bizare (Django, Broomhilda von Shaft, D’Artagnan, Jinglebells Cody, Dr. Schultz);
- limbajul la fel de excentric si nefiresc in raport cu circumstantele de timp in care se deruleaza actiunea filmului;
- kitsch-ul plasat in mod deliberat: imbracamintea stridenta, de culoare albastra a sclavului Django, „teleporatata” parca de la curtea regala a Frantei;
- nelipsitele filmari cu incetinitorul.
Pe de alta parte, pata urata si rusinoasa de pe istoria Americii – sclavia, ne este prezentata in tuse foarte groase, mai ales in scena in care sclavul negru, fugar, este prins de stapanii albi si dat la cainii asmutiti, care il sfâşie literalmente, intr-un mod greu de privit. Django spune uitandu-se la Dr. Schultz: „nu e prea obisnuit cu… citeşte

petrica_grigore pe 24 Februarie 2019 23:02
Schön dich zu treffen, Django
Doua filme de acest gen mi-au ramas intiparite in minte: 3:10 to Yuma (2007) si Django Unchained.
Super film, actori magistrali

Vortex pe 07 Noiembrie 2014 12:05
Probabil e in firea rasei umane sa adore sangele si desfigurarile semenilor,pentru ca nu vad alt motiv pentru care se apreciaza atat de mult filmul asta,inafara de faptul ca sangele e improscat peste tot si sare din toate bucatile nefericitilor.Inafara de Christpoh Waltz,care este de remarcat,nimic nu iese in evidenta.Un film slab despre transhumanta unui negru,un western modern facut pe acorduri de rap...Si niste cretinoizi care nu pot sa isi iasa din conditia de necrofagi si insitnctul de turma,am zis...auf widerzen.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 11 Septembrie 2013 02:14
Django Unchained (2012) « Cinefilul de Serviciu
[...] Site: http://unchainedmovie.com/ Sites: IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic CinemaRX Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
tony_mondyalu pe 03 Aprilie 2013 15:34
un film cu adevarat bun care merita vazut chiar daca la prima vedere pare o pelicula foarte lunga, nu va v-a dezamagi acest film cu siguranta, Jamie Foxx a jucat impecabil nici mie nu imi vine sa cred ce bn si-a putut juca rolul, finalul filmului este cu adevarat impactant.....
Go 1 2 3 4 5