Păreri Dead Poets Society

(1989)

Cercul poeților dispăruți

Monica pe 29 Mai 2003 09:44
E un film extraordinar! L-am vazut prima data acum cativa ani, cred ca eram intr-a unsprezecea, si m-a impresionat profund. E atat de multa viata adevarata si sentimentele atat de autentice, incat nu poti sa nu te simti miscat de toate cate iti ofera vizionarea lui. E o lectie de viata.
Matrix pe 14 Iulie 2004 10:34
Exceptional.
De mult nu am mai vazut un film atat de bine scris.
Ethan Hawke la primul sau film nu iese prin nimic in evidenta, in schimb marea revelatie pentru mine este Robert Sean Leonard. Pacat ca nu s-a mai auzit de el.
Robin Williams intr-un rol aproape identic cu cel din Good Will Hunting (il prefateaza, la mare distanta).
Merita vazut.
Carpe diem.

Monica_Mihai pe 09 Septembrie 2009 20:42
Mi-a placut mult! Este un film de vazut mai ales de catre cei tineri; iar interpretarea lui Robin Williams este fenomenala...
serghei_romanu pe 03 Decembrie 2009 22:07
De vazut si revazut
O drama foarte emotionanta despre valoare morala, pe care cei mai multi dintre noi o catalogheaza ca fiind neimportanta.Dead Poets Society este nici mai mult nici mai muptin decat o capodopera a cinematografiei si inca o dovada a talentului incontestabil al lui Peter Wier, dupa parerea mea unul dintre cei mai valorosi regizori ai tuturor timpurilor.

Povestea filmului se axeaza pe experienta de viata a unui grup de studenti, experienta care se schimba radical odata cu aparitia noului lor profesor de engleza Domnul Keating.Cu timpul, acesta ii incurajeaza sa vada dincolo de materialism si placerile puerile ale adolescentei si ii introduce in lumea poeziei, a cuvintelor si intelesurilor ascunse, spunandu-le despre dead poets society.
Se pare insa ca nu toata lumea considera laudabila actiune profesorului, iar problemele nu se lasa asteptate, intr-un final extrem de… citeşte

popaadina pe 06 Decembrie 2009 20:09
Este un film care te face sa plangi si sa razi, te umple de admiratie dar mai ales de speranta. Pentru mine personajul interpretat de Robin Williams a reprezentat un model uman in anii adolescentei cand am vazut prima oara filmul...si daca ma gandesc si acum la fel.
White.Lily pe 20 aprilie 2012 19:28
Nici ca as fi putut spune mai bine. Pe langa Robin Williams mai mi-a placut foarte mult Ethan Hakwe. Inca de atunci promitea foarte multe ca actor. Un film foarte emotionant cu genul acela de final devastator, care nu are cum sa nu-ti stoarca cateva lacrimi.
Spaghete pe 11 decembrie 2012 15:31
Speranta??? Din contra, privind filmul iti dai seama cat de departe suntem acum de acele valori, de acea libertate in gandire si in ce decrepitudine morala traim...trist.
oxi pe 20 Ianuarie 2010 22:48
intr`adevar o lectie de viata, chiar trebuie vazut filmul asta. daca s`ar uita pustimea la el si ar incerca sa bage la cap macar 30% din tot ce transmite, ar fi un mare castig pentru omenire.
LavyBogdy pe 04 Mai 2010 12:52
Prietenie,emotii,vise...viata adolescentilor care traiesc de pe urma alegerilor facute de parintii lor pt ei e foarte bine ilustrata. R.W joaca rolul unui profesor,parerea mea exact asa cum ar trebui sa fie profesorii din toate scolile,dornic sa scoata romantismul din fiecare student al lui.Muzica este de asemenea foarte buna.
adrian_trif pe 06 Mai 2010 00:15
Un film exceptional care te face sa traiesti alaturi de personaje si simti ca esti acolo.
ankadiana pe 30 Mai 2010 15:31
film foarte bun
un film extraordinar. politica viata prietenie si ura. tot.super. Robin Williams a jucat foarte bine, de fapt cum face mereu.si ethan hawke la fel.heheheh era un pusti. super film, mi-a placut mult
alexandru_d pe 02 August 2010 22:19
Cred ca de aici a fost inspirat Mona Lisa Smile [2003]. Chiar este un film foarte bun; se pare ca majoritatea filmelor dinainte de 2000 aveau o valoare si o incarcatura sentimentala mare. Simti suspansul, trairile personajelor si cel mai important iti arata imaginea unui adevarat dascal nu specimenele zilei de azi care au tendinta sa faca totul mecanic. Un nou film de trecut in lista "Favorite".
anda_nicole_16 pe 29 Octombrie 2010 17:33
Un film extraordinar!! Robin Williams isi face treaba si nici de data aceasta nu m-a dezamagit! Pur si simplu superb!
Arata cum un profesor isi invata copiii sa gandeasca singuri, pentru ei si sa faca ceea ce-si doresc in viata, ceea ce le place. Emotionant.. Carpe diem!

portofel pe 01 Februarie 2011 09:31
un film ce nu trebuie ratat cu nici un chip.Robin Williams isi dovedeste din nou talentul .
matew10 pe 05 Aprilie 2011 14:18
In acest film avem doua entitati distincte: un profesor foarte inteligent, un oracol pentru elevii sai ce incearca sa-i educe si sa le dea apetitul de a imbratisa cultura prin metode mai putin ortodoxe ce prind roade; pe de alta parte avem un cerc ce elevi boemi mai mult sau mai putin dezorientati. Cu ajutorul profesorului acestia-si descopera talente nebanuite si-si creaza o lume proprie unde exista doar poezia. O drama cu iz de comedie prin prezenta lui Williams si poate o rampa de lansare pentru actori tineri cum a fost de exemplu Ethan Hawke.
xerses pe 02 Mai 2011 17:20
Un film de referinta pentru cadrele didactice care doresc sa conteze cu adevarat ceea ce fac pentru proprii elevi.
sweetangry pe 28 Iunie 2011 18:47
un film extraordinal...dupa ce am citit sinopsis-ul imi faceam griji ca o sa fie plictisitor dar m-am inselat...a fost si comic dar si tragic...

...Seize the Day!
...Carpe Diem!

Marginal pe 10 August 2011 21:32
Categoric merita vazut!
Nu pot spune decat ca mi-as fi dorit sa invat la o scoala care sa aiba astfel de profesori. As sugera Ministerului Educatiei sa ceara candidatilor la titularizare si suplinire un scurt eseu despre menirea unui dascal, pornind de la cateva filme relevante pe aceasta tema (inclusiv acesta). Superb!
cristian_2828 pe 04 Ianuarie 2012 14:14
Superb filmul.cuvintele sunt de prisos.Traiti clipa!!!!
Vorador pe 15 Iunie 2012 21:32
Carpe Diem, because the days don't stand still
Este un film incredibil care transmite o multitudine de mesaje asupra sensului vietii,mi-a placut mai mult decat ''Good Will Hunting'',chiar daca si acela este un film care nu trebuie ratat.

Daca ar fi sa citez din Withman:''Vai mie!O, viata a intrebarilor necontenite,a nesfarsitelor cohorte de necredinciosi,a oraselor intesate de natangiCe-i bun in toate astea ?Vai mie!O, viata!
Raspunsul:Pentru ca esti aici,pentru ca exista viata si identitate.Pentru ca teatrul vietii va continua, si tu poti avea replica ta.Care este oare replica voastra?
(este dintr-o scena din film)

Iulidesprefilme pe 06 Noiembrie 2012 20:39
Bun, foarte bun filmul inspirat din universul şcolar, despre relaţia profesor-student, cu mesaj puternic, valabil în timp.
radu3455 pe 30 Noiembrie 2012 12:18
o drama geniala mi-a placut tare mult plus ca actorii au fost senzationali nota 10
MNarcis pe 06 Ianuarie 2013 13:13
Asta da film, cultura, citate care iti incanta atat inima cat si psihicul, ''tapul ispasitor'' (nevinovat bineinteles, pt ca nimeni nu vrea sa isi asume responsabilitatea, care a existat de la inceputurile planetei si vor exista pana la sfarsitul acesteia). Un film pe cat de amuzant pe atat plin de invataturi morale, Robin Williams excelent, un film despre care poti spune\vorbi multe insa totul se rezuma la atat: un film obligatoriu de vazut macar o data in viata!
cosmin_kedii pe 07 Ianuarie 2013 16:47
Mi-a placut acest film combina societatea cu gândurile și acțiunile de a trai o viață liberă cu fiecare oportunitate care ne vine in drumul nostru
mishu88 pe 18 Ianuarie 2013 11:55
...
”Carpe diem!” Când un film îți insuflă acest sfat, explicat și demonstrat, atunci înseamnă că e un film bun. L-am văzut cu clasa, jumătate dintre noi au plâns, ceilalți doar au lăcrimat. Parcă și acum îl aud pe Maestrul Robin Williams șoptind... ”Carpe diem!”
deadlord pe 11 Mai 2013 18:25
Un film incredibil. Mi-a placut extrem de mult. Scenariul este extrem de bun, regia la fel, iar distributiia este foarte buna. Un film despre relatia profesor-elev si cat de departe ar putea ajunge ea. Mi-a stor cateva lacrimi si chiar m-a emotionat. Un film ce trebuie vazut. Eu unul nu nici nu stiam de el, dar mi-a fost recomandat de profesoara de romana. Iar acum este randul meu sa il recomand.
alali pe 18 August 2014 01:12
"Nu scriem poezie pentru ca e frumoasa, scriem poezie pentru ca suntem oameni!"..
O "meteahna" mai veche a lui Williams, acest indemn Carpe Diem pare ca i-a marcat intreaga cariera. In '86, ca tanar cvasi debutant, juca in filmul Seize the Day (1986) - Traieste clipa; 3 ani mai tarziu isi incununa cariera cu cea mai importanta realizare a sa ca actor, Dead Poets Society (1989), filmul ce il va consacra ca un nume greu intr-o lume in care incerca sa isi faca cu atata truda si el loc.
Asadar, plecand de la viata de zi cu zi, a omului simplu ce cauta normalitatea, personificat de Tommy in Traieste Clipa si ajungand apoi la acest indemn academic de a te lasa purtat de impuls si astfel a-ti crea clipa ta poetica, promovat de profesorul Keating in Societatea Poetilor Disparuti, Robin Williams a transmis de-a lungul intregii sale cariera cel mai puternic mesaj pe care un om il poate da semenilor sai. Sa traiesti intens, sa te deschizi emotiilor, sa transformi rutina… citeşte

Spiger_Iasi pe 13 august 2017 10:02
frumos mesaj! frumoasa descriere! impresionanta intelegere a conditiei omului si intuitiei in a o prezenta asa de metaforic!
narcisson pe 04 Septembrie 2014 02:26
Un film profund, extraordinar. Face parte din genul acela de filme din care chiar ramai cu ceva, pe care il poti aplica, dupa vizionare. Mesajul acestui film este concis si motivant: Seize the Day, Carpe Diem, Traieste clipa. Sau, ce am inteles eu din acest film: Let your spirit be free. Cat despre actori: EH promitea foarte mult inca de pe atunci, insa de remarcat este prestatia lui Robert Sean Leonard, care intra perfect in pielea personajului. Despre inegalabilul Robin Williams deja nu se mai poate spune nimic; si aici reuseste o prestatie exceptionala, ca de obicei.
Daca pe parcursul filmului esti intampinat de citate amuzante sau poezii romantice, ei bine, este imposibil ca finalul sa nu iti lase un gust amar. Intotdeauna aceasta desfranare a mintii si spiritului este urmaritata de minti inchistate si programate, care nu vad mai departe de munca-acasa. Profesorul din DPS sau… citeşte

Andrei843 pe 04 Octombrie 2014 22:19
Va ramane intotdeauna unul dintre filmele mele preferate. Un film ce trateaza prietenia, loialitatea si increderea.
DexterMorgan pe 05 Iulie 2015 18:34
Un impuls inspirational!
Foarte bun film! Ce il recomanda astfel, fiind mesajul puternic pe care il transmite si cel de care ar trebui sa aiba parte orice tanar licean, student si nu numai. Cauta-ti talentul, descopera-l si urmareste ceea ce te face fericit! O poveste frumoasa, cu un exemplu de profesor si exemplu de urmat!
Utube pe 02 August 2015 20:52
Este o dramă, un film a cărui acţiune se petrece într-o şcoală „cu pretenţii” unde învaţă numai copii „de bani gata” şi numai băieţi a căror vârstă este undeva între 14 - 15 ani. Evident lucru că şcoala este guvernată de regulamente şi legi foarte severe, instituind un regim foarte strict de viaţă adolescenţilor pe alocuri aducând chiar cu un regim cazon.

Scenariul peliculei este foarte bun, foarte bine realizat, ideea în jurul căruia este scris izvorând însăşi din chintesenţa existenţei umane: libertatea deplină atât cea intelectuală cât şi cea de realizare a propriului destin. Plasarea unei astfel de idei, de libertate, într-o instituţie guvernată de reguli cazone este o contradicţie flagrantă şi tocmai din această contradicţie s-a născut intriga filmului.

Realizarea filmului este foarte bună, cu… citeşte

teodor_dragulanescu pe 11 Octombrie 2015 22:47
NU POT TRECE DE MINUTUL 5!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! AJUTOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
adoina pe 08 Decembrie 2015 22:04
Excelent
Un film care te imbogateste spiritual, jocul actorilor - excellent, regia - de mare calitate.
lili22 pe 08 Decembrie 2015 22:22
se achita toti de rol
Mai ales regretatul Robin Williams , dar filmul este cam siropos, intra in categoria filmelor pe care nu vrei sa le revezi.Prea americanesc.
andystarx pe 18 Decembrie 2015 22:09
Daca in prima ora nu prea m-a impresionat,a 2 a parte,a fost pur si simplu foarte buna ! Un Robin Williams urias din nou,si ceilalti actori si-au jucat rolul foarte bine ! Carpe Diem !!!!!!!!!!!
Demolari6 pe 30 Iunie 2016 12:36
Sublim
Acesta e genul acela de film care iti taie respiratia si te lasa fara cuvinte, pentru ca ele ar fi oricum de prisos in acest caz.
Alina_Zbenghea pe 04 Ianuarie 2019 01:20
Un film foarte bun cu un sfârșit emotionant.
Acest film arată că uneori trebuie sa fie cineva care să arate că se poate trăi și diferit de tipare.

AmphitriteMermaid pe 08 Mai 2020 12:49
Un film intr-adevar reusit. Mesajul in sine nu are legatura nici cu poezia, nici cu educatia, ci se refera la modul cum privim viata si cum reusim sa ne bucuram de ea.
AntoniaNicula pe 07 Noiembrie 2020 16:49
Nicula Antonia-alice, clasa a 9aE
Semnificația replicii "O captain, my captain" este multiplă:
•in scena in care este prezentată pentru prima dată, ea este utilizata de dl profesor Keating- profesorul de engleza (fiind secventa unei opere literare care se referea la Abraham Lincoln) spunandu-le elevilor săi ca i se pot adresa astfel
•in scena finală a filmului, aceasta este aclamat de băieții care au fost membrii ai "cercului poeților disparuti"si elevi ai profesorului. Prin gestul facut de ei (urcarea pe banca si calmarea profesorului prin fraza "o captain, my captain), aceastia își arată afecțiunea, respectul față de profesor si in acelasi timp un fel de opunere in fata acuzațiilor aduse acestuia.

Terrenia pe 07 Noiembrie 2020 21:08
Văduva Cristiana Simina, clasa aIX-a E

În prima parte a filmului, profesorul Keating le-a explicat elevilor săi de unde provine replica "Captain, my captain". Aceasta era replica utilizată de Walt Whitman într-o poezie de-a sa, fiind vorba despre Abraham Lincoln, fostul președinte al Statelor Unite.
În a doua parte, replica este folosită de elevi, prin intermediul căreia îl strigau pe profesorul lor. Prin replica "Captain, my captain", folosită de elevi, reiese faptul că elevii l-au adoptat pe profesor ca mentor al lor.

user-5fa807a5e3a28 pe 08 Noiembrie 2020 17:14
Guțu Mariana Elena , clasa IX-a E

Această expresie de adresare ,,Captain , my captain’’ preluată dintr o poezie a lui Walt Whitman , este una nouă dar și diferită, în același timp interesantă , pentru elevii Dl profesor Keating.Elevii i se adresau Dl profesor Keating cu aceasta expresie , aceasta pe final fiind pentru ultima dată rostită de elevi , dând dovada de respect dar și de o opunere a acestora , a anumitor acuzații false aduse la numele Dl profesor Keating.

lucalixandru pe 08 Noiembrie 2020 19:08
Captain, my captain
Luca Lixandru, cls IX E

Profesorul de engleză, John Keating, îi șochează atât pe elevii săi, cât și pe ceilalți profesori prin spiritul său nonconformist. El nu vrea ca elevii să memoreze lucruri spuse de alții, ci își dorește să îi facă să simtă poezia, să o treacă prin propriul suflet. Relația profesor-elev este înlocuită de o relație de prietenie. El le arată că lumea poate fi diferită îndeamnându-i să trăiască în conformitate cu dictonul latin: Carpe Diem! și să lupte pentru idealurile lor.
Ține lecții neconvenționale, în care elevii rup din carte paginile care le dictează ce să gândească și ce să creadă și se urcă pe bănci pentru a vedea lumea și din alte unghiuri.
Gestul final și cuvintele rostite „Captain, my Captain!” îi dovedesc domnului Keating că elevii săi îl respectă și… citeşte

BuzicaMirel pe 08 Noiembrie 2020 21:13
Buzica Mirel Gabriel, clasa a IX-a E
Replica "O captain, my captain" o gasim:
-in prima parte, este prezentată pentru prima dată, fiind utilizata de Dl profesor Keating- profesorul de engleza, expresia fiind preluată dintr o poezie a lui Walt Whitman spunandu-le elevilor săi ca i se pot adresa astfel
-in a doua parte, sfarsitul filmului, aceasta este aclamat de băieții care au fost membrii ai "cercului poeților disparuti"si elevi ai profesorului.Replica folosita de aceastia, arată respectul față de profesor si in acelasi timp un fel de opunere in fata acuzațiilor aduse acestuia.

ElisabethStanciu pe 08 Noiembrie 2020 22:36
Stanciu Elisabeth cls. a IX-a "E"
Replica "O captain! My captain!" a fost folosita in:
- Prima parte a filmului unde domnul Keating le-a explicat elevilor provenienta replicii, aceasta provenind din poezia lui Walt Whitman fiind vorba despre fostul presedinte al Statelor Unite, Abraham Lincoln, iar John Keating le-a spus elevilor sai ca i se pot adresa cu aceasta.
- La finalul filmului, unde cercul poetilor disparuti, s-a ridicat in picioare pe banci si au strigat fiecare "O captain! My captain!", un ultim salut pentru profesorul lor de engleza, iar acesta emotionat, i-a salutat inapoi si s-a intors si a plecat, lasandu-i sa stea pe banci.

stanciualexia pe 08 Noiembrie 2020 22:45
Stanciu Alexia cls. a IX-a "E"
Replica "O captain! My captain!" a fost folosita in:
- Prima parte a filmului, unde profesorul de engleza, John Keating le-a explicat elevilor ca replica provine din poezia lui Walt Whitman si le-a spus ca i se pot adresa cu aceasta.
- La finalul filmului unde Todd Anderson si restul cercului poetilor disparuti, s-au urcat pe bancile lor si au strigat "O captain! My captain!" , un ultim salut pentru mentorul lor, iar domnul Keating plin de emotie le-a multumit si s-a uitat in ochii fiecaruia inainte sa se intoarca si sa place, lasandu-i pe baieti pe bancile lor.

user-5fa86593ced90 pe 08 Noiembrie 2020 23:53
Cristian Andreea Ioana, clasa a IXe
Replica "O capitan! My capitan!" preluată dintr-o poezie a lui Walt Whitman o găsim:
- in prima parte , fiind prezentată pentru prima dată de către Dl John Keating (profesorul de engleză) spunandu-le elevilor săi că i se pot adresa cu această replică
- in finalul filmului , când toți elevii săi s-au urcat pe bănci in frunte cu Todd Anderson si au rostit pentru ultima dată replica, arătând respect pentru Dl profesor Keating, cât și opunere in fata acuzațiilor false aduse la adresa domnului.

felicity_for_now pe 09 Noiembrie 2020 04:02
Coarna Andrei Alexandru, clasa IX E.
Replica "Oh captain! My captain!" Este folosita de 2 ori.
Prima oara este folosita de Dl John Keating, iar el le-a spus elevilor sai să i se adreseze in acest fel.
A doua oara, este folosit la final, fiind folosita pentru ai arata respect Dl John Keating.

user-5fa8edbf1dc6c pe 09 Noiembrie 2020 09:31
Crețu Marius Daniel- clasa IX E.
Replica "Oh captain! My captain!", este folosită si la început de Dl. Keaton, dar elevi nu înțeleg la ce se referă, dar la sfârșit de film, elevi se urca pe bănci și unul dintre ei spune această replică pentru a-i arată profesorului recunoștința pentru tot ce i-a învățat și respectul profund pentru el.

DumitruDenis pe 09 Noiembrie 2020 12:33
Dumitru Denis clasa a IX-a E
Replica "O captain , my captain" este folosita:
-In prima parte a filmului , dl Keating spunandu-le elevilor sai ca i se pot adresa astfel
-In a doua parte a filmului , cand dl Keating vrea sa plece din clasa , elevii se urca pe banci si spun ''O captain , my captain" aratand respectul pe care il au fata de profesorul lor

user-5fa512c785e31 pe 09 Noiembrie 2020 12:53
Ghincea Alexia, clasa 9E

John Keating, profesorul de engleza, interacționează prima data cu elevii săi, propunându-le pentru cei ce sunt mai îndrăzneți sa-l strige ,,O,Captain!My Captain!”.Aceasta replica provine din poemul lui Walt Whitman care scrie despre un căpitan care moare chiar atunci când nava sa a ajuns la sfârșitul unei călătorii furtunoase și periculoase; căpitanul reprezentându-l pe Abraham Lincoln care a fost asasinat exact când se încheia războiul civil.Modul lui domnul Keating de predare este unul diferit, le pune mintea la contribuție elevilor, le da frâu liber imaginației astfel încât sa înțeleagă singuri prin propriile acțiuni ceea ce scrie in cărțile cu zeci de rânduri.Tinerii prin aceasta tehnica a sa încep sa capete un limbaj armonios si un intelect superior.La final după ce ,,călătoria”lor s a terminat, cu rele… citeşte

user-5fa935fe79d9b pe 09 Noiembrie 2020 14:42
Tipau Andrei - clasa 9E: Replica "O,Captain!My Captain!",este folosita prima data de dl Keating spunandu-le copiilor sa i se adreseze astfel.
In a doua parte a filmului cand dl Keating vrea sa paraseasca sala de clasa copii se urca pe banci si spun "O captain,my captain"aratand respectul față de profesor.

user-5ee4ecf3aa87a pe 09 Noiembrie 2020 17:08
Penciu Rebeca Elena - clasa 9e :Replica " O,Captain!My Captain!" a fost folosita in:
- prima parte a filmului unde domnul Keating le a explicat elevilor ca replica provine provine din poezia lui Walt Whitman spunandu-le elevilor săi ca i se pot adresa astfel
- la finalul filmului , un ultim salut pentru mentorul lor ,iar acesta emotionat , i-a salutat inapoi si s-a intors si a plecat