Păreri Aliens vs. Predator 2: Requiem

(2007)

Alien vs. Predator - Requiem

ion pe 04 Februarie 2008 22:42
Pacat ! Foarte pacat ! E ca si cum as asculta Metallica cantata de Nicolae Guta ! Chiar imi pare rau ca mai marii Hollywood-ului au lasat minunatie de filme pe apa sambetei!!! Pacat, Predator si Alien chiar sunt niste capodopere care nu ar fi meritat sa fie remixate de niste tinerei !!!
Razvan pe 14 Ianuarie 2008 23:29
in primul rand tin sa mentionez ca nu vreau sa insult pe nimeni fiecare cu gusturile lui DAAAAAR nu imi vine sa cred ce comm vad p'aici...fratilor voi cred ca ati vazut un alt film...
sunt un mare consumator de filme(cinema&home)si un film mai prost ca asta nu am vazut...Revenind...actorii n-au nici o treaba cu filmu asta...zici ca sunt actori de telenovele...replici de toata jena...cadre intunecate rau rau ca d'abia distingeai ce se intampla acolo(l-am vazut la cinema deci fara comm de genu' "du-te la cinema nu mai da jos de pe net" ca nu tine...static rau rau de tot...o cromatica total aiurea...si cei cu sfarsitu' ala???????!!!!!!!! oameeeeeeeni nu are nici o noima filmu asta...nu e film mai bine zis...e o pierdere totala de timp...mergeti si plimbati-va prin parc, dormiti, uitati-va pe tavan orice numai nu mergeti la "chestia" asta.
Va Multumesc Anticipat!

lucian anton pe 11 Ianuarie 2008 22:35
Decat sa faci un film doar ca sa fie facut ,mai bine nu-l mai faci deloc.
Radu1711 pe 04 August 2009 12:51
Radu1711
un film foarte reusit, imi place la el tot, ma deranjeaza ca nu a mai scos nimic deatunci
cezarika21 pe 31 Mai 2015 16:57
Un film neinteligibil cu o acțiune haotică și foarte violentă
Reluând acțiunea de la finalul lui ”Aliens vs. Predator” (2004), acest film seamănă cu un joc video ieftin, lipsit de idei și foarte violent. În esență, filmul prezintă o luptă purtată de un vânător predator împotriva unei haite de alieni și a unui predalien (o combinație între un alien și un predator).

Imaginea excesiv de întunecată și zgomotul asurzitor fac ca acțiunea haotică și ilogică a filmului să fie aproape neinteligibilă. Practic nu se înțelege mai nimic din film, personajele sunt distinse cu mare greutate, iar desfășurarea ostilităților mai mult este ghicită decât observată.

Prost conceput, prost filmat, prost interpretat și prost regizat, ”Aliens vs. Predator 2: Requiem” produce o stare de mare plictiseală, dorindu-ți ca victimele să fie ucise cât mai rapid pentru a-ți ușura chinul.

Dana pe 17 Ianuarie 2008 00:26
Deci nu pot sa cred cate calificative de 5 stele pentru un asemenea film!!Jalnic,patetic, mai mult decat catastrofal! Nu gasesc nimic bun in el, ceva de genul 30 Days of Night (in care nu inteleg ce cauta Josh Hartnett, e chiar un mister avand in vedere valoarea lui)!
rollie27 pe 06 Februarie 2008 16:27
e bestial filmul,chiar mai bun decat avp prima parte,nota 10.si apropo ,eu tin cu predatorii,mi se par destul de drepti cand vine vorba de onoare
bogdamme pe 22 octombrie 2013 13:55
Ai fost beat ma cand ai lasat comentariul asta?
sweety xtina pe 19 Ianuarie 2008 11:39
mda....ink unul.filmul e asa si asa...dar nu poate fi comparat cu seria aline sau predator.filmul e la un nivel mediocru fara sigourney weaver.seria alien raman cele mai tari filme oricum....
GigiFaraFrana pe 21 ianuarie 2012 02:49
Iar cartea de gramatica ar trebui sa fie sfanta! Amin!
fan_4554 pe 26 septembrie 2013 18:52
:))
Constantin Iulian pe 29 Ianuarie 2008 19:14
aliens si predator luandule separat au fost nemaimomenite, calificativ maxim, dar faptul ca le au combinat, mai mult au stricat.
tobias_alexandru_dumbr_veanu pe 12 ianuarie 2014 01:34
Cu regizor gen Ridley Scott sau James Cameron poate iesea ceva chiar fain.
alin_06 pe 07 Martie 2010 12:39
Un film foarte reusit. Mia placut tot filmul. Nota 9 pentru film
bogdamme pe 22 octombrie 2013 13:56
nota 9? cred ca glumesti ! nu merita mai mult de 4 !
K2Ackness pe 6 mai 2016 18:38
Fiecare are dreptul sa dea ce nota vrea.
6Patronul9 pe 24 Februarie 2018 23:29
Nu se compara cu primul din serie insa nu e nici la fel de rau cum spune toata lumea.Pentru fanii Alien & Predator e un film obligatoriu de vazut.Restul se pot lipsii de el.
www pe 17 Ianuarie 2008 12:05
Pentru un fan al acestor creaturi mie rusine de stadiul in care alienu' si predatoru au ajuns sa se bata intro amarat de padure si intr-un orasel american de doi bani fara efecte speciale,fara actori cunoscuti pe care sa-i omoare fara nimica,si lor le este rusine de filmul in care apar
Lucian Grapini pe 07 Ianuarie 2008 16:58
Multi spun despre film ca nu are distributie de exceptie... Pai intr-un film in care rasa umana detine un rol de cel mult 0,000001 %, la ce va trebuie cine stie ce actori. Filmul se concentreaza pe alieni si predatori. Atat! Pe mine nu ma incalzeste nici cat negru sub unghie daca in filmul asta joaca Al Pacino sau Reiko Aylesworth. Fiindca eu ma uit la filmul asta doar pentru a vedea aceste superbe creaturi ( ale imaginatiei noastre de altfel ) si conflictul dintre ele.

Fiind un fan atat al filmelor cu aceste doua specii extraterestre, cat si al seriilor de jocuri pe PC, Alien vs Predator, sunt convins ca acest film va fi unul cu adevarat pe placul meu.

Slightly pe 13 februarie 2012 12:34
Ai dreptate dar regizorul a incercat sa imbine elemente de drama romantica cu SF horror. Asa ceva e incredibil de neinspirat. Am ajuns la un moment data sa ma intreb : ma uit la Alien vs Predator sau la o drama low-budget unde se deruleaza o scena intre sotul care ii reproseaza sotiei ca nu au petrecut prea mult timp impreuna in ultima vreme. O sa rectific votul din "Pierdere de timp" in "Monumet de prostie". E jalnic filmul.
Catrinescu Cipeian pe 28 Ianuarie 2008 17:08
Tare filmu!
SIMI pe 27 Decembrie 2007 01:57
sunt un mare fan al filmelor predator, avp si alien si sper sa nu dezamageasca cu partea a doua.tineti-o tot asa.
Monster3 pe 27 Septembrie 2009 20:00
Predatorii
Filmul e bun dar are o problema: predatorii nu sunt asa de tehnologizati pe cat ar trebui. Ma mira de cum nu au: teleportarea, o bomba care sa dezintegreze doar carnea, armurii rezistente la acidul de Alien si chestii care sa omoare limbricii de Alien daca un Facehugger le-a venit pe fata.
AeroX pe 27 septembrie 2009 22:01
ma tem ca la acidul de Alien n-ai ce sa-i faci....asa vor producatorii sa arate in filme ca asta e arma cea mai puternica a alien-ului si nu exista scut impotriva acesteia....sangele:D/acid e de neoprit
andrei_oarga pe 18 Ianuarie 2018 18:37
Deși primul film mi-a plăcut si-l consider subapreciat,continuarea e slaba,prea întunecat încât nu se înțelege mai nimic,acțiune cam haotica si regie slaba,ii acord un 4 pentru ace PredAlien care a fost ceva interesant.
cosmin742000 pe 03 Decembrie 2017 09:47
O mizerie de film horror SF american , deci nimic nou...........
AlexandruDragosStegaru pe 26 Ianuarie 2016 21:10
Aliens vs. Predator: Requiem
herleaflorin pe 07 Martie 2012 17:49
Aliens vs. Predator 2: Requiem
tare filmu are mai multa poveste decat celalat si mai multa actiune ca celalalt numa o cestie nu mia placut de ce a trebuit sa moara fata aceea Jesse firar era frumoasa :d
si as mai vrea o continuare

Pitbull pe 13 Decembrie 2010 02:47
Recviem pe bune!
Recviem pe bune! - Aliens versus Predator: Requiem
Primul avepeu (adică A.v.P. - nu A.P.V., că aia înseamnă "armată pe viaţă" şi-i la fel de sinistră), ăl' din 2004, era prost, dar de-o prostie, cum să spun... curată. Cinstită. Scenariul în sine avea câteva idei bune, dar împrăştiate, necoagulate şi nefinalizate: plasarea acţiunii în Antarctica, în timpul nopţii polare, dându-i mister şi credibilitate; decorul piramidei şi asocierea predatorilor cu divinităţile religiilor sud-americane (în treacăt fie spus, cumplit de expediată, când se voia ditamai revelaţia, astfel încât pica în infantilism); contextul "ritualului de trecere" al teen-predatorilor prin hărtănirea de alieni (inclusiv matca prizonieră producătoare de adversari); alianţa finală dintre predatori şi cei câţiva oameni supravieţuitori (prelungind intenţia schiţată în… citeşte

Lepsulet pe 14 Noiembrie 2007 22:44
Gusturile nu se discuta. Fiecare, in mintea lui, descoperia propriile universuri. Ca este sau nu, o pelicula comerciala, sincer nu m-a interesat niciodata. E vorba doar de starile pe care ti le produce, care sunt aspecte subiective. Asa ca de pomana, tu, ai sa zici ca e sau nu e un film bun. Parerea mea va fi unica, precum personalitatea mea. Si ea, la randul ei, nu va conta pentru tine :)
boru adrian pe 04 Noiembrie 2007 02:16
sunt un maniac al seriilor alien si predator visam d mult un film in care cele doua specii sa se infrunte la fel ca in jocul d p pc in 2004 mi-am vz visul cu oki si atunci am avit altul cred ca cea mai mare intrebare a cunoscatorilor este ce sar intampla daca ar aj alieni p pamant liberi capu lor ei bine in filmul asta vom vedea cu siguranta. respect regizorului si so tina tot asa.
Illegal pe 01 Noiembrie 2007 14:05
Acuma depinde, daca esti fan filmelor alien shi/sau predator nu are cum sa nu-ti placa seria avp.Mie imi plac foarte mult shi abia astept sa apara acest avp-r, o sa fie un film mare ;)Sper sa nu se lase baietii shi sa continue seria. Referitor la ce au spus altii, din trailere reiese ca este shi un predalien in film, shi daca nu ma insel este de partea alienilor(a alora multi shi prosti :P)Oricum, pariez pe predatori deshi stiu ca finalul va fi in avantajul nostru, al oamenilor :D
bogdan_constantin_c pe 11 Aprilie 2014 03:40
BUN !!
BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !! BUN !!
Sorin87 pe 09 Octombrie 2011 14:53
Aliens vs. Predator 2: Requiem
incredeibil de frumos... mia placut ... si partea 1 si partea a 2 sper sa scoata si a3a ...... un film de nota zece .........
Ripley pe 13 Martie 2008 20:40
Nu pot sa ma abtin sa revin la cateva lui bune dupa ultima mea interventie.
Trebuie sa incep cu o marturisire sincera. MI-AM ADAUGAT FILMUL LA COLECTIA MEA "ALIEN".
Asta insa nu inseamna ca AVP2 mi-ar fi inselat asteptarile si ar avea ceva valoare, ci doar ca sunt obligat sa-l adaug pentru a-mi completa seria.Filmul este-asa cum mai inainte a spus cineva plin de umor si imaginatie-o melodie a lui Metallica cantata de nicolae guta(prietene e tare...ar trebui sa ceri copyright pentru caracterizarea asta).Ma straduiesc de cateva minute sa descopar ceva de comentat la "maneaua" asta.Imi cer scuze insa...nimic.Filmul este plin de sabloane prost aplicate, dar ce este cu adevarat enervant este vesnicul si obsedantul sfarsit tipic hollywoodian in care totul se rezolva printr-o ...BOMBA.In "The Core" miezul pamantului este invartit cu bombe, in "Sunshine" soarele este reparat cu o… citeşte

victor_nelly pe 08 Ianuarie 2008 14:05
filmul este deja legenda precum terminator2 alien ....filme care au impresionat prin efecte si imaginatie o generatie intraga...cat despre avp2 numai bine continua legenda...vizionare placuta:d
>">>>... pe 05 Ianuarie 2008 18:13
apare si 3,cel putin din cate am citit eu asa spuneau producatorii...;)
Mosor Vlad pe 22 Decembrie 2007 01:05
Din ce am vazut din trailer e belea, da cum trailerele si filmele difera total adika iti faci o impresie din trailer despre un film si cand vezi filmu zici ca traileru e pt alt film . Despre acest film ce sa mai zic ma uit la regie Colin, Greg Strause (in viata mea nu am auzit de ei) dar oricum poate poate o iesi un film cat de cat belea.
Mosor Vlad pe 05 Decembrie 2007 19:04
Nustiu dece sunt atat de multe critici din partea voastra despre AVP ganditi-va ca filmu putea sa iasa mult mai prost, eu unu am fost chiar multumit pt ca cei care au facut filmu nu cred ca se asteptau la vreun oscar pt cel mai bun film sau ceva de genu asta pur si simplu au vrut sa faca un film acceptabil unde sa poata sa aduca Alieni si Predatori intr-o singura pelicula. Poate era mai bine si nu faceau nici un film sa vedem atunci ce comentarii datea-ti.
bogdan pe 25 Noiembrie 2007 23:01
absolutul filmelor sf,more than everithing
EBERT CRISTOPHOR pe 06 Noiembrie 2007 20:16
cel mai tare film SF dupa STAR WARS, abia astept sa apara
hh pe 19 Octombrie 2007 16:24
prea tare
simi1989 pe 26 Februarie 2011 21:41
Ma io fiind un fan al SF-urilor mai moderne mie miau placut toate
andu7zu pe 26 Februarie 2011 20:28
mi se pare cam mare raportul intre persoanele care l-au votat si cele care lau vazut......:))
Mie mia placut....asa ca shiiT

alexcretu75 pe 09 Iulie 2010 10:17
Aliens vs Predatot
este mai tare de cat primul film acesta e beton.foarte reusit filmul dar are niste defecte minore
kr1st1badboy97 pe 20 Septembrie 2010 19:02
obligatoriu de vazut!!!
io is pasionat de genurile SF, thriller si horror mai ales filmu asta chiar ca-i reusit numa unele efecte speciale is cam... praf
adelin pe 10 Ianuarie 2008 01:42
este cel mai marfa film pe care lam vazut dintre toate alienuri si predator este sooper sontinuati sa faceti filme marfa si o sa le cumparam subliniez (cumparam)nu piratam cu mare placere tinetio tot asa :)
GigiFaraFrana pe 21 ianuarie 2012 02:46
Mi-am facut acest cont special sa iti raspund la comentariu! Decat sa piratezi sau sa cumperi filme,decat sa te uiti la filme,nu mai bine ai pune mana pe o carte,analfabetule? Nu ti-e pic de rusine sa cracanezi limba romana in halul asta?Pe un domeniu public,unde posteaza o gramada de lume? Mars la gramatica,Bula!
bogdamme pe 22 octombrie 2013 14:00
Kill yourself, Adelin :)) !
Sheev12 pe 26 August 2022 05:11
Sequel direct al primei părți și probabil ultimul din această încrucișare, AVP Requiem, după cum îi spune numele îngroapă definitiv acest univers mixt, cel puțin în cinematografie. AVP Requiem este un film cu o tematică mult schimbată față de primul; acțiunea rămâne fixată pe protagoniștii eponimi, lăsând de izbeliște distribuția care suferă enorm, iar singurele lucruri notabile sunt replicile și diferitele atitudini cu trimitere directă către Alien și Predator (Arnie cu replica "Get to the chopper !", soldatul care se comportă aproape ca Ripley din Aliens 1986, condamnatul care seamănă cu Hicks etc.). Un film nu poate trăi doar cu simple trimiteri către trecut pentru că un film nu este un simplu link de acces. Dacă cel din 2004 mai menținea câteva bariere firești, acesta dă totul peste cap; de pildă, prădătorul nu vânează decât pentru… citeşte
Horatiucrisan pe 14 Decembrie 2020 23:19
Asa cum atat filmele seriei Alien s-au banalizat devanind telenovele, si seriile Predator sau combinatia AVP au ajuns odata cu trecerea timpului tot mai slabe. Daca in filmul precedent era vorba de teoria extraterestrilor antici combinata cu cele doua personare Alien si Predator, in acest film avem parte de un Predator venit pe Terra pentru a anihila alienii scapati din greseala de sub control. Rezulta un film cu multe impuscaturi. De vizionat pentru fanii seriilor.
niggeremall pe 06 Ianuarie 2019 19:05
nu se compara cu prima parte avp. filmu asta parca a fost facut sa fie facut, pur si simplu. s-a dat comanda de avp 2 si s-a facut avp 2.... intr-o sapt. deci nu asa.
psycho_t1x pe 17 Martie 2011 14:50
DEZASTRU
O continuare care lasa de dorit. Mai mult de 3 nu m-a lasat inima. NU VA PIERDETI TIMPUL.
Octaz pe 24 August 2010 22:36
A fost ceva mai slab acest "Alien vs Predator". A impletit povestea personala a catorva personaje din oras cu lupta dintre extraterestii.De multe ori ma simteam ca la un film de groaza,semn ca ceva nu e in regula cu filmul(nu ma dau in vant dupa horror). Seria "Predator" insa mi'a placut mai ales primul AvP.Despre noua pelicula din 2010 "Predators" suntem cu totii curiosi de ce este in stare , si vom afla in curand.
Horrormaster pe 19 Iulie 2010 22:58
primu film cu AVP a fost super,povestea a fost reusita,actorii au jucat foarte bine.dar AVP 2 ,dupa parerea mea nu este chiar asa de reusit
Mihai2508 pe 30 Iunie 2010 16:51
s-a dorit continuarea partii intai insa nu s-a reusit, e un film bunicel dar nu mai bun ca primul sau ca oricare alien sau predator
n3ph3w pe 21 Decembrie 2007 00:31
Trimis: 07 Dec 2007 16:58

o doamne..alta tampenie de film..dc sa l vad?prima parte a fost oribila..imi aduce aminte de terminator 3..of..ce junghiuri..scenarii proaste,regizori fara viziune,imagine de film banal..daca apreciati calitatea unui film,urmari ti din nou terminator 2,predator,solaris,titanic,aliens..sa intelege ti la ce ma refer..acu,fiecare cum pricepe..doamne ajuta..vz placuta totusi..eu,pas

apropo de ce ai zis,fratimiule dak te duce capu' fa si u un film sa vdm ce iese.si inca ceva voi astia care stati toata ziua sa criticati un gen de filme la care nu va duce capu uitativa fratilor la fred si barney lasatine pe noi in pace.dak nu va place filmu… citeşte

Stefanzy pe 05 Mai 2014 10:24
Are multa actiune dar totusi dupa ce Predatorii s-au facut de ras in AVP , acum alienii se fac de si mai mult ras in AVPR . Cum naiba sa ia un Predator de gat 2 alieni si sa ii tavaleasca pe jos fara ca ei sa faca aproape nimic? :| Cum poate un pizzerist care si-a pierdut cheile in canalizare sa impuste un alien cu un pistol micut si sa il omoare? Mai bine erau facut pe calculator decat sa apara asa... Mi-a placut finalul si as vrea o continuare care sa fie mai buna !
alucard3000 pe 15 Aprilie 2014 13:48
Este o capodopera a cinematografiei SF.Mi-a placut si prima parte dar asta e bestiala,predalienul e superb realizat.Nota zece
alucard3000 pe 24 iulie 2015 15:49
Cei care critica acest film cred ca nu numai ca nu sunt fani AVP dar nu sunt fani ai genului SF.Sunt capodopere si capodopere-AVP 2 nu se poate compara de exemplu cu inegalabilul Aliens dar tot capodopera ramane.Fanii au cerut dupa AVP 1 mai multe lupte intre alieni si predator,ei bn asta au obtinut (lupte din plin, actiune de prima clasa).Sigur unii zic ca e prea intunecat la propriu filmul,dar asta completeaza atmosfera unui AVP.
alucard3000 pe 17 noiembrie 2015 19:09
Inca ceva legat de cei care nu pricep cum de un predator a apucat in film doi alieni de beregata si i-a ridicat in sus:Predatorul fizic este mai puternic decat unu sau doi Alieni obisnuiti(cei care au jucat jocul stiu asta), insa mai putin puternic decat un Predalien. S-a si vazut cand a venit predalienul si I-a dat o coada pe spinare, azvarlindu-l in perete.
kakapo pe 16 Ianuarie 2014 19:56
...este un film care te face sa-ti para rau dupa cele aproape 90 de minute petrecute in fata ecranului...