Păreri A Patch of Blue

(1965)

Un petic de azur

dido pe 05 Ianuarie 2014 18:19
Un film excelent!
Selina D'Arcy este o fata oarba,admirabil interpretata de Elizabeth Hartman,care traieste departe de lumea reala,alaturi de o mama abuziva si de bunicul ei,betiv si incapabil sa se opuna fiicei sale...O vizita in parc ii schimba viata pentru totdeauna Selinei,coplesita de multitudinea de senzatii noi cu care vine in contact!Sidney Poitier fermecator asa cum il stim are din nou intr-un rol ce implica rasismul si obtuzitea celor albi.De remarcat atentia pentru detalii si veridicitatea cu care este redata atitudinea unei persoane oarbe!Recomand!
Iulidesprefilme pe 26 Aprilie 2019 16:40
Acest film beneficiază de o distribuție remarcabilă a anilor 1960-1970...
cosmin_kedii pe 14 Octombrie 2013 13:37
Sidney Poitier este minunat din nou în acest film romantic , care se dovedește a fi o variație de poveste " Cenusareasa " ... O Nota captivanta și prezență remarcabilă de Elizabeth Hartman
Rose pe 06 Martie 2012 15:40
Film emoţionant, sensibil, o realizare reuşită a cinematografiei. Shelley Winters a câştigat Premiul Oscar pentru cea mai bună actriţă în rol secundar (Rose-Anne D'Arcey) iar tânăra Elizabeth Hartman a fost nominalizată la Oscar pentru rolul Selinei.
Sidney Poitier, aflat la apogeul carierei sale, realizează unul din cele mai bune roluri.

Film - A Patch of Blue

A Patch of Blue