Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Dec 2004, 13:27   #1
yako
Novice
 
yako
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 3
cum ajungi critic de film?

are cineva idee ce calitati iti trebuie pentru a ajunge critic de film? sau pentru a publica propriile cronici de film intr-o revista specializata?
yako is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2004, 13:58   #2
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Cred ca trebuie sa-ti faci mana pe cinemagia sa vezi daca ai stofa. Unii de pe aici critica orice , inclusiv critica criticii ... :lol:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2004, 17:03   #3
aviva
Novice
 
aviva
 
Join Date: Nov 2004
Location: bucuresti, univers
Posts: 6
Mi-am pus si eu intrebarea aceasta. mi-as dori sa fac critica... dar pe forum mi-e frica :oops:
Si-apoi, cum as putea sa-mi permit sa critic pe Mihai Chirilov sau Andrei Gozro?? (de ALS nici nu mai vorbesc... de el chiar mi-e frica cel mai tare!)

mi-as dori ca acestia sa-mi dea o mina de ajutor... nici eu nu prea stiu cum
Am incercat o data sa-l abordez pe dl Chirilov, la britfest, dar pe urma mi-am dat seama ca n-ar fi avut timp de mine...

iar pe dl Gorzo nu prea-l vad pe la filme, are cineva idee pe unde le vede???

o cinefila impatimita, dar timida :?
aviva is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2004, 17:41   #4
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Am incercat o data sa-l abordez pe dl Chirilov, la britfest, dar pe urma mi-am dat seama ca n-ar fi avut timp de mine...

iar pe dl Gorzo nu prea-l vad pe la filme, are cineva idee pe unde le vede???

o cinefila impatimita, dar timida :?[/quote]


Le vede acasa probabil.



Un cinefil impatimit si tupeist :w00t:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2004, 21:08   #5
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
scrie-ne si noua una doua critici si dupa aia mai vorbim...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2004, 23:47   #6
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
din cate stiu, gorzo vede filmele in public
adica la fel ca oricare muritor de rand
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 12:41   #7
yako
Novice
 
yako
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 3
exemplu de critica:

Elephant - Singura întrebare poate fi: De ce?
Nu mulþi ar fi în stare sa plãteascã preþul unui bilet ca sã vadã mai bine de jumãtate de orã niºte elevi plimbându-se pe holurile liceului. Conºtient fiind cã alþi prieteni de-ai mei au fugit dupã primele 10 minute, mi-am fãcut curaj, am cumpãrat o pungã XXL de floricele ºi am intrat in salã.
Elephant, vedeta Festivalului Internaþional de film de la Cannes, produs de HBO în 2003 ºi regizat de Gus Van Sant, este cronica unei zile obiºnuite, într-un liceu tipic american. Este foarte bine realizat ºi poate avea un efect puternic asupra celui care într-adevar are rãbdare sã intre in atmosferã. Filmul pune punctul pe ,,i”, viaþa adolescenþilor este atât de complexã încât adulþii nu pot ºi nu reuºesc sã o înþeleagã. Fiecare personaj are propriile probleme ºi propriile secrete. Cu fiecare nouã apariþie, ne dãm seama cã aceºti tineri, care petrec aproape opt ore pe zi împreunã, nu se cunosc ºi nici nu simt nevoia sã se cunoascã. Mulþi au suferit o bruscã maturizare, deºi nu au trecut încã de vârsta adolescenþei. Fiecare se luptã numai pentru el ºi nu dã doi bani pe fiinþa de lângã. Totul devine o crudã oglindire a lumii ,,celor mari”, de aici ºi pânã la violenþã rãmânând doar un singur pas care trebuie fãcut pentru ca viata lor sã se transforme în haos. Perspectiva din care este filmat în mare parte nu e ceva nou pentru regizor. Spre deosebire de precedentul sãu film, Gerry, unde drumurile tindeau la infinit, în acel deºert care parcã nu se mai termina, aici toate drumurile ,,curg” spre explozia de violenþã de la final. Filmul te sperie, având un subiect mult mai înfricoºãtor decât Blair Witch sau The Texas Chainsaw Massacre. Nu e nimic fantastic ºi nu e nimic exagerat, e violenþã în stare purã, violenþa ,,inocentã” a unor copii. Elephant, spre deosebire de filmele de mai sus, nu îndeamnã la crime, poate, în cel mai rau caz, stârneºte dezbateri sau îi face pe elevi sã analizeze aparenta siguranþã din ºcolile lor.
Actorii neprofesioniºti, liceeni chiar, îºi intrã perfect în rol. Jumãtate din timp sunt filmaþi cum îºi vãd liniºtiþi de preocupãrile zilnice, pentru ca în partea a doua sã aparã latura ,,documentarã” a filmului, imaginile care au stârnit atâtea polemici peste ocean. Personajele par sã nu aibã nici cea mai micã legãturã între ele, întâlnirile si discuþiile pe care le au sunt superficiale, purtate telegrafic. Parcã ar fi fiecare pe insula lui, comunicând prin scurte semnale luminoase cu restul. Ceva vreme am încercat sã caut o explicaþie pentru aceastã alegere a scenaristului. Abia târziu am realizat cã, de fapt, filmul scoate în evidenþã doar faptele. Nu conteazã cine a comis crimele sau cine a fost omorât, important e cã s-a întâmplat ºi se poate întâmpla din nou. Spre final, un tânãr afro-american intrã pe uºa principalã a liceului. Influenþat de sutele de filme vãzute precedent, am tras concluzia cã el trebuie sã fie eroul, el e cel care o sã readucã lucrurile la normal, el e cel care o sã convingã criminalii sã lase armele ºi sã se predea. Dar Van Sant nu gândeºte ca mine, el nu respectã regulile nescrise ale filmelor de acþiune ºi ne aratã aceea violenþã purã, dusã pânã la extrem, despre care vorbeam mai sus. Ce frapeazã în mod evident este lipsa muzicii, care aduce realismul imaginilor la un nou nivel. Spre deosebire de Quentin Tarantino, care se bazeazã foarte mult pe relaþia melodie – imagine în conturarea atmosferei, aici muzica este ignoratã aproape în totalitate.
Am ieºit mulþumit din salã. Dupã Good will hunting si Finding Forrester, Gus Van Sant nu m-a dezamãgit nici de data asta. În sfîrºit un film care nu îi vorbeºte spectatorului, un film care nu vrea sã îl înveþe nimic. Elephant nu vrea sã explice sau sã motiveze o tragedie. Pur ºi simplu a prezentat-o aºa cum a fost ea. Van Sant ridicã cu acest film o groazã de întrebãri; dar evitã orice fel de rãspuns. ªi pânã la urmã ce se poate spune? Cum sã comentezi un masacru?
yako is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 13:55   #8
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by yako:
exemplu de critica:

Conºtient fiind cã alþi prieteni de-ai mei au fugit dupã primele 10 minute, mi-am fãcut curaj, am cumpãrat o pungã XXL de floricele ºi am intrat in salã.
xxl la La Elephant ? Trasni-te-ar si pe tine
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 20:29   #9
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
bravo
mi-a placut
although i'm just a passer by, tre' sa spun ca fost bine facut
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2004, 23:29   #10
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by aviva:

mi-as dori ca acestia sa-mi dea o mina de ajutor... nici eu nu prea stiu cum

o cinefila impatimita, dar timida :?

Daca vrei critic cu diploma, dai la CAV la ATF si te spala aia pe cap. Daca vrei ca scrisul de critica film sa fie doar violon d'Ingres, mergi la filmele care sint acum pe ecrane si iti propui cronicile spre publicare. In Obs Cultural publica A. Bangu (notorious de pe site), in Dilema Veche nu ai loc, pt ca e Gorzo. Mai poti merge la vizionari presa, diminetile la Mall sau la comisia de rating la Studio, sala mica, free of charge.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 07:10   #11
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
@yako
nu pot fi de acord cu unele din parerile tale, dar cronica e bine scrisa
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 07:48   #12
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
mda, nu e foarte rea cronica - corecta formulare de platitudini si locuri comune, fara pic de umor... distribuitorii de film te vor iubi!
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 10:36   #13
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by nume:
Cred ca trebuie sa-ti faci mana pe cinemagia sa vezi daca ai stofa. Unii de pe aici critica orice , inclusiv critica criticii ... :lol:


Vezi exact ce-ti spuneam. Tu mai scrie, ca au astia timp de tine si daca n-au isi fac ....
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 12:31   #14
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
mda
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 13:06   #15
yako
Novice
 
yako
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 3
Originally Posted by Ambra Blu:
si iti propui cronicile spre publicare.
si cum faci asta? cui trebuie sa te adresezi? si ce revista primeste asa ceva? multi cum ai exemplificat si tu au deja cronicarii lor.
p.s. se castiga bani din asa ceva?
yako is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2004, 17:14   #16
X5
Senior
 
X5
 
Join Date: Jan 2004
Location: Constanta
Posts: 81
Send a message via Yahoo to X5
Originally Posted by yako:
p.s. se castiga bani din asa ceva?
Normal ca se castiga bine ca sa iti dai cu parerea despre filme...trebuie numai sa gasesti fraieri care sa te plateasca pentru asta.
__________________
Consiliere achizitie auto Forum auto
X5 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2004, 11:56   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by yako:
Originally Posted by Ambra Blu:
si iti propui cronicile spre publicare.
si cum faci asta? cui trebuie sa te adresezi? si ce revista primeste asa ceva? multi cum ai exemplificat si tu au deja cronicarii lor.
p.s. se castiga bani din asa ceva?

Vezi ca la fiecare revista exista secretari de redactie si adrese de mail. Da, se cistiga bani. Numai vezi sa nu iti trimiti textele la Iasi, la suplimentul de cultura editat de polirom, pentru ca acolo, la ei in Moldova, sint salbatici, nu au curent electric, se bat cu pumnul gol cu zimbrii si cu sifilisul, cred in zmei si zei si se inchina la suta de mii cu doua miini. Poti sa iti propui cronicile la liternet. ro sau cum sloboz ii zice, dar nu-ti dau un leu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2004, 13:33   #18
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
ca un cetatean al iasului ce se lupta pe strazi cu zimbri si totodata un locuitor al capitalei, permite-mi sa-ti dau si eu un sfat: sa nu crezi in vorbele bucurestenilor, ca ei "este" niste oameni rai la inima, invidiosi si care nu se vor infrupta niciodata din farmecul discret al copoului 8) . care este. sau cum?
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2004, 14:12   #19
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Lasa, fratre, ca e lumea asta plina de oagari care se infrupta din popou. N-ai vazut citi si-au pus cortu' pe forum?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2004, 23:18   #20
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Re: cum ajungi critic de film?

Originally Posted by yako:
are cineva idee ce calitati iti trebuie pentru a ajunge critic de film? sau pentru a publica propriile cronici de film intr-o revista specializata?

...poti incerca mai intai sa faci bani multi, iti faci propria revista de film si iti publici criticile...vezi tu daca ai succes au ba...
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells