Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Jan 2003, 06:01   #1
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Cine a vazut filmul si ce parere a avut despre el?

Eu l-am ratat cind a fost la Elvira Popescu acum mai mult timp, si as fi foarte interesata sa-l vad. L-a zarit cineva pe undeva pe video, sint sanse sa mai ruleze pe undeva?

__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2003, 21:43   #2
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
mie mi s-a parut super filmul. super super. se gasseste pe video.
__________________
oamenii vii oricat se spala put
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2003, 15:35   #3
patch4all
Veteran
 
patch4all
 
Join Date: Jan 2003
Location: by the chance
Posts: 150
Send a message via ICQ to patch4all
Quote:
On 2003-01-07 07:01, Guinevere wrote:
Cine a vazut filmul si ce parere a avut despre el?

Eu l-am ratat cind a fost la Elvira Popescu acum mai mult timp, si as fi foarte interesata sa-l vad. L-a zarit cineva pe undeva pe video, sint sanse sa mai ruleze pe undeva?

patch4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 12:51   #4
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Hmmmm... primul rol in care Ewan cinta?! Dar "Emma", cu Gwyneth Paltrow, n-a fost inainte de Velvet Goldmine? El il joaca pe Frank Churchill. A vazut cineva filmul asta?

Mie mi-e tare rusine sa recunosc ca, asa fan al lui Ewan cum sint acum, in Emma nu l-am remarcat suficient cit sa ma uit dupa numele lui la distributie si sa-l tin minte...

Sau poate nu sint chiar asa vinovata: am vazut filmul asta doar o data, la tv, la o prietena acasa, deci I wasn't able to stare at the credits to my heart's content De obicei sint cu ochii lipiti de ecran pina la ultimul rind, si imi notez mental (uneori chiar in scris :roll: ) numele actorilor. Iar filmele care-mi plac incerc sa le vad de cel putin doua-trei ori...

Concluzia: am sa caut casetele cu VG si Emma
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2003, 05:48   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...si eu am vazut Emma...de vreo 3 ori chiar...dar pana sa spui tu nu imi dadusem seama ca joaca si Ewan Mcgregor prin el...mda, nu m-a incantat nimeni in mod deosesbit in filmul asta...probabil ca din acest motiv nici nu prea am fost interesata de cine erau actorii!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2003, 00:15   #6
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Buna, ricutza!

Ce filme cu Ewan ti-au placut tie?
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2003, 11:51   #7
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Shi ma bagai io in sama.... "A Life Less Ordinary", "Nightwatch", "Little Voice", "Star Wars"-ii, "Mulan" shi "Trainspotting" - vazute.

Placute ? hmmmm ... Iote shi topul personal al rolurilor :

1) Mark 'Rent-boy' Renton - "Trainspotting"
2) Christian - "Moulin Rouge" [baiatu' poate sa cante]
3) Martin - "Nightwatch"
4) Robert Lewis - "A Life Less Ordinary"
5) Billy - "Little Voice" --- rol mic dar BUN
6) Obi-Wan Kenobi - "Star Wars"-i

[Ba ce bun e imdb-ul asta cand itzi trebe ceva !]
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2003, 03:51   #8
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
OMG, vocea lui Ewan in Mulan?!? Si eu n-am bagat de seama?!? Pesemne ca pe acea vreme n-aveam urechile antrenate... Vai-vai... /trecut Mulan pe lista "de revazut" (si reascultat!!!).

Da, da, vad eu ca aici s-au adunat toti fericitii care au vazut Trainspotting si A Life Less Ordinary...

Ei, dar oricum NoOne, e fain ca te-ai bagat in seama, uite cum ma mai luminez si eu... Si mie mi-a placut Billy in LV la nebunie!

Daaar.... iata ce-am mai redescoperit eu despre Velvet Goldmine! Christian Bale is in it, too, as Arthur Stewart, cine-o fi ala, ca eu nu-mi aduc aminte despre un astfel de personaj. Deci poate imi explica si mie cineva ce facea el prin filmul ala?

Iata si o poza cu numitul Arthur http://members.fortunecity.com/christianbale/bw2(1).jpg

Oameni buni, dar citi baietzi superbi au mai incaput in filmul asta?!? Rhys-Meyers, for a start, pe urma McGregor, Bale, parca si Edward Norton era pe-acolo... :roll: Mi-e si teama sa-l vad! I'll be completely dazed!
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2003, 13:29   #9
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Originally Posted by Guinevere:
OMG, vocea lui Ewan in Mulan?!? Si eu n-am bagat de seama?!? Pesemne ca pe acea vreme n-aveam urechile antrenate... Vai-vai... /trecut Mulan pe lista "de revazut" (si reascultat!!!).

Apai sa nu rad de mine??? Scriu "Mulan" shi 2 randuri mai jos pun "Moulin Rouge" --- ce tzi-e shi cu batranetzea asta :lol: :lol: :lol: . In alta ordine de idei... nu era frumos nici sa-mi editez mesajul ca ar fi picat domnitza Guinevere nu bine [hi! hi! hi!] Asha ca : "Sorry !!! O sa ma mai uit din cand in cand la ce scriu."

P.S. Edward Norton RULZ. Datzi-mi voi 1 din 9-a generatzie mai tare ca el. Vorba lu' ala.... [cum ii zice?]... "Hit me", bah... "if you can".
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2003, 05:11   #10
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mie mi-a placut de Ewan in Trainspotting, Moulin Rouge si Eye of The Beholder (care poate fi vazut azi pe Prima parca la 8:30). L-am vazut si in a Life Less Ordinary, Black Hawk Down si Star Wars dar nu m-a dat pe spate...si probabil ca l-am mai vazut si in alte filme dar foarte posibil sa nu-l fi recunoscut...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 22:27   #11
mdah
Novice
 
mdah
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 20
Send a message via Yahoo to mdah
Nici nu ma mir ca nu am observat acest topic despre Velvet Goldmine...Ce bine ca l-am gasit...N-a mai scris nimeni de aproape 3 ani...Deci...Problema mea sta in felul urmator...Ma mira faptul ca exista lume care a vazut filmul...Dar a fost cumva la tembelizor pana acum???....Anyway....Problema mea e de fapt ca vreau neaparat sa fac rost de filmul asta dar nush cum...De inchiriat as putea...dar exclud varianta...din motive mai mult sau mai putin personale....Din cei care au mai scris poate imi ziceti si mie daca a fost cumva la tembelizor filmul asta...Sunt disperata!!
mdah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2005, 22:39   #12
mdah
Novice
 
mdah
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 20
Send a message via Yahoo to mdah
Am citit si vazut atatea chestii depsre filmul asta...am vazut toate pozele posibile si imposibile...Dar n-am vazut absolut nici o imagine miscatoare...nici un trailer...nimic...Nici nu am vazut sa fi fost la tembelizor....E enervant...Stiu deja absolut tot ce se intampla in film...Vreau doar sa-l vad....Stiu deja cum arata tot...Vreau doar sa-l vad...Nu mai stiu ce sa fac...Incerc sa gasesc solutii de luni intregi....Oricine poate sa ma ajute...doar scrieti pe forum....
__________________
'The world is changed because you are made of ivory and gold. The curves of your lips rewrite history.'
mdah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2005, 00:08   #13
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by mdah:
...Ma mira faptul ca exista lume care a vazut filmul...Dar a fost cumva la tembelizor pana acum???....

nu, a fost la cinema acum citiva ani...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2005, 02:28   #14
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ma cam foarte indoiesc ca o sa ia cineva filmul asta. Poate doar TVR. Oricum, take a walk on the glam side, filmul asta. Relativ misto. Iar Jedi-ul isi arata curu', ca de obicei.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2005, 08:30   #15
mdah
Novice
 
mdah
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 20
Send a message via Yahoo to mdah
Ma gandeam eu ca nu a fost la televizor...ca altfel sigur as fi auzit de el....In perioada in care a fost la cinema eram mult prea mica virgula ca sa stiu de el...dar sa-l vad....Anyway....Nu inteleg de ce nu l-ar lua nimeni la televizor....am 'vazut' tot filmul si nu e exagerat de controversat ca sa nu-l dea....Ar fi super misto daca l-ar da pe TVR....Dau filme bune in general....
__________________
'The world is changed because you are made of ivory and gold. The curves of your lips rewrite history.'
mdah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2005, 21:54   #16
DeeAnnah
Novice
 
DeeAnnah
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 4
Am vazut Velvet Goldmine destul de recent si trebuie sa recunosc ca mi-a placut. Nu neaparat printr-o prestata deosebita a actorilor. Mi-a placut deoarece dezvolta un subiect care ma atrage: ascensiunea si declinul unui rockstar. Desi nu este unul din cele mai bune filme pe aceasta tema, este cu siguranta cel care mi-a ramas in memorie. In primul rand, deoarece povestea este, in esenta, un fanfiction. Mai exact, un slash (fiction care se refera la 'relatii' intre doua personaje masculine)
In plus, filmul a fost plin de glamour, de fetze frumoase (actorul principal m-a facut sa nu imi pot lua ochii de pe ecran nici o secunda) si muzica alternative (apare si Brian Molko alaturi de restul trupei sale Placebo la un moment dat) si ceva oldies. Exact pe placul meu. Mi-a mai placut si faptul ca a inventat o noua etapa in evolutia muzicii, cu tot cu infulentele asupra tinerilor.
All in all: mi-a placut, si sigur o sa il mai vad de cateva ori!
DeeAnnah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Oct 2005, 22:23   #17
mdah
Novice
 
mdah
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 20
Send a message via Yahoo to mdah
Originally Posted by DeeAnnah:
Am vazut Velvet Goldmine destul de recent si trebuie sa recunosc ca mi-a placut. Nu neaparat printr-o prestata deosebita a actorilor. Mi-a placut deoarece dezvolta un subiect care ma atrage: ascensiunea si declinul unui rockstar. Desi nu este unul din cele mai bune filme pe aceasta tema, este cu siguranta cel care mi-a ramas in memorie. In primul rand, deoarece povestea este, in esenta, un fanfiction. Mai exact, un slash (fiction care se refera la 'relatii' intre doua personaje masculine)
In plus, filmul a fost plin de glamour, de fetze frumoase (actorul principal m-a facut sa nu imi pot lua ochii de pe ecran nici o secunda) si muzica alternative (apare si Brian Molko alaturi de restul trupei sale Placebo la un moment dat) si ceva oldies. Exact pe placul meu. Mi-a mai placut si faptul ca a inventat o noua etapa in evolutia muzicii, cu tot cu infulentele asupra tinerilor.
All in all: mi-a placut, si sigur o sa il mai vad de cateva ori!


In primul rand...Care actor principal?...Ewan McGregor sau Jonathan Rhys-Meyers?...sau pe personaje....Curt Wild sau Brian Slade?....

Si cea mai mare intrebare...Unde l-ai vazut?
__________________
'The world is changed because you are made of ivory and gold. The curves of your lips rewrite history.'
mdah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 01:00   #18
DeeAnnah
Novice
 
DeeAnnah
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 4
Originally Posted by mdah:
In primul rand...Care actor principal?...Ewan McGregor sau Jonathan Rhys-Meyers?...sau pe personaje....Curt Wild sau Brian Slade?....

Si cea mai mare intrebare...Unde l-ai vazut?

Pai Jonathan Rhys-Meyers. Si Brian Slade, la a doua intrebare. Asta deoarece nu sunt mare fan Kurt Cobain, cred.

Filmul a fost la TV acum un an sau mai recent... nu mai stiu. Pe TVR2.
DeeAnnah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 01:18   #19
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Care Kurt Kobain?! Ca-s David Bowie si Iggy Pop!
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Oct 2005, 02:02   #20
DeeAnnah
Novice
 
DeeAnnah
 
Join Date: Oct 2005
Location: Bucuresti
Posts: 4
Ehm... Da, oficial, e vorba de Iggy si Bowie. Dar mie mi se pare ca Ewan McGregor (Curt Wild) aduce mai mult a Kurt Cobain. Oarecum prin comportamentul scenic, asta ca sa nu vorbim de look (si asemanarea de nume). Poate si deoarece Kurt e un pic mai aproape de generatia mea...
Hm :huh:
DeeAnnah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells