Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Nov 2011, 23:47   #281
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Twinsen:
"Prefectura Capitalei a anunţat vineri că 1.468 de persoane au fost muşcate de câini fără stăpân în primele două luni ale anului 2011, conform datelor oferite de Institutul Naţional de Boli Infecţioase Prof. Dr. Matei Balş prin Centrul Antirabic, dintre aceştia 274 fiind copii."

Deci 1500 de oameni, doar in Bucuresti, doar in primele doua luni ale anului...

Sunt convins ca si copilul tau a fost la fel de intelegator si rational. Precis nu s-a speriat si nu l-a durut. Inteleg ca tu ca mama consideri ca e prioritar sa te gandesti la problemele cainelui, nu la efectul asupra copilului? Care apropo la varsta aia putea sa o pateasca mult mai rau, daca cainele era mai mare sau mai agresiv. Sau daca rana se infecta, ceea ce nu e tocami un risc neglijabil la muscaturi de animale.

Quote:
eu eram cea care intrasem pe teritoriul lui, nu el pe al meu
Aha, pai eu in naivitatea mea consider strazile orasului meu ca fiind teritoriul meu. Adica ultima data cand am verificat oamenii au fost cei care au construit dremuri, cladiri, iluminare publica etc, nu cainii.

Twinsen, eu ti-am cerut experiente personale sau experientele apropiatilor, nu-mi veni cu statistici, de unde stii ca alea sint corecte?

Copilul meu chiar a fost foarte intelegator, s-a speriat putin dar i-a trecut foarte repede, ba chiar cind reactia barbatilor din familie a fost sa omoare ciinele a inceput saracul copil sa plinga si i-au promis ca n-or sa-i faca nimic. Apoi i-am dus cu rindul mincare ciinelui vreo 10 zile, sa fim siguri ca nu era bolnav.

Kriss_Kringle intelege cum e treaba cu teritoriul . Asa cum am mai spus, citeodata sint mai agresivi ciinii cu stapin decit cei de pe strada.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 23:48   #282
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Ce ai cu galatenii?
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 23:50   #283
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
am dat intr-o zi iarba unor galateni si am fost stupefiat de prostia lor
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2011, 23:57   #284
AndreiStefan
Guru
 
AndreiStefan
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 325
Originally Posted by cristi88:
am dat intr-o zi iarba unor galateni si am fost stupefiat de prostia lor

EPIC!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
But I, being poor, have only my dreams. I have spread my dreams under your feet. Tread softly because you tread on my dreams.
AndreiStefan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 00:01   #285
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Tu dai iarba gratis?Unde?Cand?
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 00:04   #286
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by anaemona:
Twinsen, eu ti-am cerut experiente personale sau experientele apropiatilor, nu-mi veni cu statistici, de unde stii ca alea sint corecte?
Mai multi apropiati au fost muscati de caini vagabonzi. Eu acum doua luni am fost foarte aproape, pe strada care duce direct la casa mea. Din fericire am avut inspiratia sa ma retrag imediat din "teritoriul sau", chiar si asa a fost foarte vocal latrand cu coltii dezveliti la jumatate de metru de mine. De alta cateva ori anul asta a trebuit sa ma dau inapoi de pe niste strazi, pentru ca niste caini erau agresivi.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 00:13   #287
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, eu cred ca pot fi agresivi, dar rezolvarea nu e sa-i omorim intr-un mod barbar. Acum citeva postari ziceai de bani, ca ar trebui folositi pentru medicamentele oamenilor si nu pentru ciini, dar de fapt vrei sa se rezolve problema ciinilor vagabonzi. Crezi ca cei care-i omoara nu sint platiti? o fac numai din placerea de a omori un animal fara aparare? Nu crezi ca aceiasi bani ar fi putut fi folositi ca sa castreze ciinii? De fapt necastrind ciinii se perpetueaza problema si se vor cheltui mai multi bani in final.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 00:19   #288
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by anaemona:
Twinsen, eu cred ca pot fi agresivi, dar rezolvarea nu e sa-i omorim intr-un mod barbar.
Castrarea nu inseamna ca nu poate sa fie agresiv in continuare. O injectie nu e nimic "barbar", e o moarte rapida si curata. Si repet, nimic nu opreste iubitorii de animale sa faca adaposturi private, unde sa tina cainii.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2011, 00:34   #289
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
anaemona nu vezi ca pune aceleasi intrebari dar sub alta forma, dont feed the troll
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 22:21   #290
kanz
Novice
 
kanz
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 3
Castrarea este useless tot agresivi raman
__________________
raspunsuri
kanz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 23:12   #291
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by danonino:

De cand pana cand teritoriul cainilor e orasul?

Stii de cind? De cind cei care au pe mina banii publici nu-i folosesc in scopul sigurantei cetatenilor. Cei care au lasat ciinii sa se inmulteasca nepermis, sa ajunga sa-si faca haite, sa-si marcheze teritoriul, pe ei trebuie sa-i pui sa rezolve situatia, cit mai decent cu putinta, as adauga. Ciinii sint doar niste efecte ale proastei administratii, ei se comporta asa cum i-a invatat natura, nu ei trebuie acuzati, incriminati, delapidati.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 23:35   #292
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Azi vazui pe internet o stire despre un bolnav psihic care i-a taiat labutele din fata si coada unui caine pentru ca a mancat o gaina. Evident, nu se face acelasi tam-tam, nu se mediatizeaza stirea. Stim doar sa inventam povesti despre cat sunt ei de rai si cum trebuie maltratati in toate felurile posibile. Repet: sunteti niste inapoiati mintali, niste primitivi, niste criminali, toti care sustineti eutanasierea cainilor, iar pretextele astea la care apelati sunt de toata jena. Mai si radeti ca labilii psihic.
Iar kanz ala se vede ca este clona lui Twinsen. Iubeste engleza, dar stie la fel de multa romana ca el.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 23:41   #293
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by cristi88:
Aia care maninca caini sunt asiaticii ( cu exceptie japonezii ) chinezii de fel si coreeni sunt foarte realmente prosti. Din cauza asta sunt considerati inferiori de catre japonezi.

Asa ca incetati cu aberatii de genul '''daca porcul poate fi omorat atunci dc nu poate fi si cainele'' ca daca v-ati intoarce in trecut cu astfel de afirmatii ati primii palme peste bot de la oamenii mai ''primitivi''

Si eu care credeam ca tine de cultura lor culinara. Pe acelasi sistem, noi, europenii, suntem niste retardati si jumatate pentru mai bine de un miliard de oameni, ma refer aici la indieni, pentru care vaca e sacra si noi o bagam in shaorma.

Eu nu vreau sa te trimit in trecut, recunosc... nici nu pot. In schimb, te trimit in prezentul Indiei ca sa tai o vaca si sa o mananci. Ce zici, dupa un miliard si ceva de palme te intorci cu aceleasi afirmatii?

Originally Posted by cristi88:
La mine in zona sunt foarte multi caini maidanezi, fiecare haita la un bloc. Stau intr-o zona foarte ''multiculturala'' si fara cainii care latra la orice miscare jumatate din masinile de la bloc ar ramane pe ''butuci'' intr-o singura noapte. Am cunoscut si eu oameni muscati nasol de caini si sincer o meritau. Am fost incercuit intr-o zi de o haita si l-am chemat pe fiecare in parte sa-l mangai. Veneau saracii sa fie mangaiati ca si cum nu au simtit niciodata compasiune.

Din vastele si profundele mele cercetari foarte stiintifice, am descoperit urmatorul lucru: cainii deosebesc hotul de un banal strain care trece prin zona. Stiu stiu, a fost ca un soc si pentru mine.

Vai, ce dragut! Dar daca eu nu vreau sa ii mangai? Am mainile ocupate, pune ca vorbesc despre floarea soarelui la doua telefoane in acelasi timp. Ce fac? E cam nasoala treaba acum. Dar daca cineva are ambele maini in ghips, de la degete pana la umar. Iara e cam nasol. Revin la ideea initiala si cea mai importanta: Dar daca eu nu vreau sa managai cainele, chiar trebuie sa fiu muscat pentru treaba asta?

Originally Posted by FreakDoll:
Zi "zau"! De ce nu s-a facut atata caz cand un copil a fost sfasiat de un caine tinut in curte? Eu daca as avea un copil, l-as supraveghea non-stop si nu l-as lasa singur, la varsta de 3 ani, intr-o zona plina de maidanezi flamanzi si maltratati.
Originally Posted by anaemona:
Am avut si eu citeva intilniri cu ciini mai fiorosi si recunosc ca mi-a fost frica, odata eram singura, nimeni in zona, un ciine foarte agresiv, dar eu eram cea care intrasem pe teritoriul lui, nu el pe al meu, in final m-a lasat in pace. Eu stiu o singura persoana muscata de un ciine de pe strada, copilul meu cind avea doi ani si jumate, dar catelul era schiop, batut de oameni probabil, a sarit de sub o masina si s-a repezit la cel mai mic si mai la indemina om in cale.

De cand pana cand teritoriul cainilor e orasul? Si-au cumparat strada? Stau cu chirie pe trotuar? Ultima oara cand am verificat, asta cu casele, parcurile, strazile, tramvaiele, orasul era pentru oameni. Sa inteleg ca nu mai e asa? Au invatat caini sa mearga cu liftul si sa conduca masini?
"Ca e teritoriul lor, l-au marcat." Ce-ar trebui sa fac in cazul de fata? Sa mi-l marchez si eu, sa invat arta pisatului din mers?

Originally Posted by anaemona:
In schimb stiu multe cazuri de ciini de curte care au sarit la cunostinte de-ale stapinilor, cu aia ce sa facem?

Pedepsim stapanul, poate chiar si cainele.



Si-a dat si danonino cu parerea. Te trimit in india unde vaca e sfanta, pe langa sobolan, pe langa balegar, pe langa urina unora care sa dau ''sfinti'', pe langa par. Kkt, aproape totul e sfant in india, inclusiv malformatiile genetice. Daca se naste unu cu 2 capete si 4 picioare acolo e sfant. Foarte avansat popor nu ? Atat de avansat incat sunt rude cu tiganii. ntz

Daca aveai copilarie la tara ( ca orice copil normal) iti dadeai seama de cainele din curte care deosebeste strainu de hot. Si chiar daca nu deosebeste, macar latra, spre deosebire de roman care duce privirea in pamant cand vede pe unu buzunarit in troleu.

Astept cu nerabdare carcoteala ta de wannabe

Last edited by cristi88 : 25 Nov 2011 at 23:44.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 23:43   #294
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Mai conteaza si familia din care provii si educatia pe care ai primit-o.
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Nov 2011, 23:56   #295
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Repet si iar repet. Obsesia cetateanului roman de a extermina cainii este rezultatul frustrarii si incapacitatea mentala sau frica de a vedea cu adevarat care sunt problemele din tara asta. Sa te declari atat de revoltat de niste necuvantatoare in timp ce iti iei p*uli in bot de la o anumita etnie, denota cat de inadaptat este romanul la pericolul social sau cat de las.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2011, 00:36   #296
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
cristi88, ce-ai scris tu mi-a amintit de nuvelele lui Preda, pe care le-am citit relativ de curind. In romane ideea asta nu mi s-a parut atit de pregnanta, pentru ca actiunea se disipa pe mai multe planuri, dar citeva nuvele, foarte scurte, scot cu precadere in evidenta mentalitatea taranului roman: razbunare, razbunare, razbunare. O nuvela care mi s-a parut destul de dura, are in centrul actiunii chiar razbunarea unui taran pe ciinele lui.Inconjurat de o gasca adversa, taranul fluiera ciinele care la simpla lui porunca ar fi putut desfiinta pe oricine, numai ca de data asta ciinele nu apare si el ia citeva scatoalce. O dupa-amiaza intreaga sta cu o druga de fier cocotat intr-un copac, chemindu-si ciinele pentru ca sa se razbune, omorindu-l. Ciinele apare in final, da drumul la druga, dar scapa nevatamat, din cite-mi amintesc si taranul reuseste sa se trezeasca din prostie, dar ideea ramine: sa vrei sa te razbuni pe un necuvintator pentru incapacitatea ta de a trata o problema e lamentabil.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2011, 00:52   #297
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Defapt cuvantul tau din paranteza se potrivea mai bine la sfarsitul afirmatiei mele.

Anaemona ti-a dat un exemplu mai din literatura cu fenomenul

Last edited by cristi88 : 26 Nov 2011 at 00:54.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Nov 2011, 13:56   #298
cristi88
Senior
 
cristi88
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 105
Nu ma intereseaza pe mine de foame din africa, aia au problemele lor.
Euthanasia trebuie folosita numai in cazurile in care cainii au muscat aiurea si neprovocat, sau la cainii foarte bolnavi. Am scris in posturile mele anterioare. Marea mea problema e ca nici macar nu va fi folosita euthanasia, intelegi ? Chiar daca e pe maidanezi inofensiv sau agresivi, toti vor sfarsi masacrati cu bate sau in alte moduri.

Cat despre aia muscati de caini, se stiu ei care sunt.
cristi88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Nov 2011, 21:49   #299
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Just trollin'

Originally Posted by Gebeleizis:
Uraaaaa!!! In sfarsit s-a votat Legea Eutanasierei Cainilor! Felicitari!!!

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2011, 14:40   #300
aura_iolanda
Senior
 
aura_iolanda
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 95
Originally Posted by FreakDoll:
Mai conteaza si familia din care provii si educatia pe care ai primit-o.

bine punctat
aura_iolanda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells