Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Dec 2010, 00:35   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Little Fockers"


"Little Fockers" - O vizionare de coşmar
Aşa peliculă, aşa lume...

Credeţi că actorii mari sunt în stare de orice?
Că pot scoate bijuterii chiar şi din cele mai tâmpite roluri?
Că prezenţa lor e de ajuns ca să salveze până şi cele mai inepte filme...?
Nnţ!
Dacă vreţi să vedeţi în ce hal pot să se prostească nişte Robert De Niro, Dustin Hoffman, Barbra Streisand, Blythe Danner, Laura Dern, Harvey Keitel - plus alţii, mai mult sau mai puţin breji, printre ei - duceţi-vă să vedeţi acest nou episod inutil şi trivial, de un prost-gust strigător la cer, din saga Fotangiilor (aşa s-ar traduce "Fockers", nu? D-apoi, cum?), care nu mai păstrează nimic din hazul oricum destul de îndoielnic, dar măcar prospăţel, al celor două părţi anterioare.
Din capul locului, premisele sunt complet moleşite: se continuă problemele limitate şi sterile ale relaţiilor dintre Greg Focker (acelaşi nesărat Ben Stiller) şi socrul său Jack Byrnes (vai! nici pe departe acelaşi uriaş Robert De Niro de pe vremuri - nici măcar din primii Fockers...), în contextul leşinatei nevoi dramatice de acceptare familială. Mici probleme de viaţă (financiare, profesionale, una-alta) generează şi mai mici probleme de comunicare, confuzii, qui pro quo-uri - care, ce să vezi, mai toate bat numai spre implicaţii şi conotaţii sexuale. În plus, au mai fost inventaţi (nu concepuţi, nu născuţi - ci născociţi efectiv, în cel mai făcut mod cu putinţă), doi plozi lipsiţi nu numai de farmec, ci şi de orice contribuţie dramatică determinantă - se rezumă doar la rolul de declanşatori ai câte unor incidente mărunte care, cel mult, determină oarecari succesiuni de peripeţii în cascadă...
Şi cam asta e tot. Elementele poveştii se îngrămădesc într-un scenariu pe cât de haotic, pe atâta de liniar (acelaşi John Hamburg, acum cu inspiraţia obosită la greu, ajutat de ageamiul fără experienţă Larry Stuckey, care la "Meet the Fockers" fusese producător asociat, după ce înainte colaborase ca scenarist la un film, şi jucase în altul), filmat fără pic de har de către Paul Weitz (a mai făcut "American Pie", 1999, şi încă patru filme şi-un serial TV, până la "Cirque du Freak: The Vampire's Assistant", 2010). Rezultatul e un kitsch înfiorător, plicticos dar agresiv, împănat brutal cu poante căznite - şi, evident, licenţioase, fiindcă americanii nu mai pot să râdă decât când li se vorbeşte de penisuri, anusuri, erecţii, clisme, muci (descrişi scrupulos) şi alte asemenea perle de rafinament.
Aşa cum am mai spus, toţi actorii, fără excepţie, joacă atât de insipid şi fără haz, încât nici nu avem ce spune despre fiecare în parte - decât, poate, că dacă foştii monştri sacri măcar sunt fireşti, Ben Stiller, care n-o are-n el pe asta cu naturaleţea, supralicitează cabotin tot timpul. Imaginea lui Remi Adefarasin (care-n "Scoop" şi "Fred Claus" fusese măcar cuminte, iar în cele două "Elizabeth"-uri cu Cate Blanchett a dovedit că ştie să filmeze chiar şi cu stil, dacă-şi pune mintea), e greţos de încărcată şi stridentă (pe toate planurile: culoare, lumină, definiţie...) Restul e plictiseală.
Iar dacă vă puneţi anumite întrebări cu privire la felia de public pe cât de consistentă, pe atât de degenerată, care savurează asemenea făcături sintetic-indigest-scabroase, aflaţi că şi pe partea asta am avut o experienţă relevantă, completând de minune ororile de pe ecran. N-am nimic împotriva prezenţei invitaţilor profani la proiecţiile de presă, cu condiţia să se poarte măcar civilizat - dar, de regulă, întotdeauna când distribuitorii programează aceste vizionări seara, anume pentru neamuri, vecini şi alţi favoriţi (de obicei pe la sfârşit de an, că-i luna cadourilor, cu insuportabilele "filme de Crăciun", "filme pentru toată familia" şi alte asemenea vome parfumate), sala se umple de nesimţiţi care înhaţă primii toate mapele de presă, se proţăpesc moţ pe cele mai centrale locuri (ocupând din timp rânduri întregi, ca la coadă la magazinul A.N.A.F. ăl de s-a deschis ieri pe strada Măriuca), şi fac ca toţi dracii. Am fost nevoit să mă oploşesc undeva pe-un rând din faţă, mai-mai să mă-mproaşte şi pe mine vărsătura puştiului de pe ecran (la propriu - gag de bun-simţ, cică: îl pune să-i borască bunicului în mutră, în prim-plan cu detalii realiste) - da' credeţi c-am scăpat? Lulu! Începuse deja filmul, da' turmele tot veneau veneau veneau. În stânga mi s-a aşezat una care mi-a cerut să-mi iau de pe scaunul alăturat geaca şi geanta, că mai aştepta doi prieteni (da-n rest, tot rândul era gol!); nu mi le-am luat. În dreapta a venit unul care-şi tot aprindea telefonul mobil. În faţă s-au pus doi mitocani ochelarişti care nu numai că încontinuu se giugiuleau şi se mozoleau şi se lingeau şi vorbeau tare (nu despre film; de-ale lor), ci se mai şi ţineau de mână - da' ştiţi cum? Înciocălat şi cu mâinile sculate drept în sus, la nivelul capului, unde şi le tot zbenguiau (o clipă n-au stat!). Degeaba le tot dădeam şuturi în scaune, că nu simţeau, neam. Şi, culmea, nici măcar de dorm nu putea fi rost; deşi mi se închideau ochii şi-mi tot cădeau capul în piept, în jur, la toate bancurile alea scremute, cioporul făcea pe sute de voci: "Bua-hua-huaaa...!!! Uă-hă-hă-hă-hiiii...!!! U-hu-hu, o-ho-hoo, ni-ha-haaa...!" Şi tot aşa.
Adică, ăia care-au tradus titlul cu "O familie de coşmar", nici n-au nimerit prea departe de realitate: coşmar pe ecran, coşmar în sală. Ca să ştim o socoteală.

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
14-15 decembrie, 2010
Bucureşti, România
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2010, 10:47   #2
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Mie personal nu mi-au placut nici primele 2 parti si le-am urmarit pe la TV (nu la cinema) cand nu era nimic altceva mai bun. Sincer, credeam ca s-a sfarsit seria cu nr. 2, dar se pare ca e o saga. Ei, daca fac bani. Lasa ca si ai nostri titani joaca in telenovele. Cam tot pe acolo, presupun. Dar e doar parerea mea.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2010, 01:17   #3
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Ai nostri o fac probabil din lipsa de altceva, in plus am inteles ca sunt foarte bine platiti pentru a aparea in asemenea productii. Nu cred ca De Niro duce lipsa de oferte, dar ma gandesc ca de la un moment dat ajunge la un fel de automatism, acceptand tot ce ii pica in mana. La urma urmei, nu conteaza atat de mult in ce apari, ci cum apari. Poti sa-ti pastrezi "demnitatea" de actor chiar si atunci cand scenariul & co. sunt impotriva ta. Din pacate, IMO, ultimul rol in care Robert De Niro a stralucit cu adevarat a fost cel din Jackie Brown, adica de 13 ani n-a mai facut ceva notabil.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 21:05   #4
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Thumbs down

Când îl văd pe Robert De Niro, în filme de genul Little Fockers sau Showtime, nu îmi vine să cred că e acelaşi actor care a jucat şi în The Godfather (II), Raging Bull, Taxi Driver sau Goodfellas. Nu ştiu de ce se auto pedepseşte în halul ăsta.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 21:13   #5
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Rate la banca, la masina, la casa, amante, camatari, plictiseala sau poate distractie...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 21:21   #6
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Omul e la apusul carierei, nu mai are acea scanteie de odinioara. De ce nu il solicita niciunul dintre regizorii momentului (Coen, Nolan, Fincher etc.)? Oare pentru ca stiu ca nu mai poate?
E ca in fotbal: cand un fotbalist atinge o varsta, se duce la arabi sau la americani. Ca de acolo vine banu.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2010, 21:25   #7
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ce le zice omu' asta, bai, frate...Si la modul fin.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Dec 2010, 13:49   #8
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Originally Posted by omudindulap:
Omul e la apusul carierei, nu mai are acea scanteie de odinioara. De ce nu il solicita niciunul dintre regizorii momentului (Coen, Nolan, Fincher etc.)? Oare pentru ca stiu ca nu mai poate?
E ca in fotbal: cand un fotbalist atinge o varsta, se duce la arabi sau la americani. Ca de acolo vine banu.

Interesanta ideea, trebuie sa recunosc. Dar unii totusi se mai tin bine. Un Clint Eastwood de ex, desi el isi regizeaza indeobste filmele. Mda, te face sa gandesti serios.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2010, 10:50   #9
Vladut1994
Novice
 
Vladut1994
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 5
Originally Posted by Avalhon:
Originally Posted by omudindulap:
Omul e la apusul carierei, nu mai are acea scanteie de odinioara. De ce nu il solicita niciunul dintre regizorii momentului (Coen, Nolan, Fincher etc.)? Oare pentru ca stiu ca nu mai poate?
E ca in fotbal: cand un fotbalist atinge o varsta, se duce la arabi sau la americani. Ca de acolo vine banu.

Interesanta ideea, trebuie sa recunosc. Dar unii totusi se mai tin bine. Un Clint Eastwood de ex, desi el isi regizeaza indeobste filmele. Mda, te face sa gandesti serios.
Filmul e ok ,iar Robert De Niro joaca foarte bine,chiar daca nu e genul lui de rol...Mie unul mi-a placut .Merita vazut
Vladut1994 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2010, 11:10   #10
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
De Niro joacă şi atât.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 18:43   #11
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
As vrea sa stiu parerea lui pitbull despre primele doua partii .
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 18:48   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-ai vrea sä stii pärerea lui Pitbull despre cei ce nu stäpânesc bine limba maternä - trust me!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 20:36   #13
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Originally Posted by Pitbull:
N-ai vrea sä stii pärerea lui Pitbull despre cei ce nu stäpânesc bine limba maternä - trust me!
Da .. chiar nu as vrea sa stiu deoarece am impresia ca la un moment dat voi fi un exemplu .
Dar spune-mi te rog care este parerea ta despre primele parti ?

Last edited by ooo333 : 02 Jan 2011 at 16:00.
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 20:55   #14
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Cica s-ar schia bine-n Poiana. Si prin Maramures ar fi ceva.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 23:36   #15
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Nu-i asa de bine in Pioana Brasov, sunt pe teren...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2011, 23:40   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu stiu dacä alea-s primele. Oricum, primele pârtii din viata mea au fost cele din Predeal. Foarte bune!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 16:02   #17
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Originally Posted by Pitbull:
Nu stiu dacä alea-s primele. Oricum, primele pârtii din viata mea au fost cele din Predeal. Foarte bune!
Oricum , eu ma dau pe la Arieseni dar despre primele parti ale filmului ce spui ?
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 19:05   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nimic definitiv, nu le-am väzut. Am auzit cä erau aproape la fel de slabe, dar o idee mai proaspete. Cum nu mä intereseazä sä le väd, nu voi avea niciodatä o opinie proprie.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 20:43   #19
ooo333
Guru
 
ooo333
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 473
Originally Posted by Pitbull:
Nimic definitiv, nu le-am väzut. Am auzit cä erau aproape la fel de slabe, dar o idee mai proaspete. Cum nu mä intereseazä sä le väd, nu voi avea niciodatä o opinie proprie.
Ok desi ar trebui sa te uiti daca vei avea ocazia .
ooo333 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jan 2011, 20:49   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK - dupä ce väd toate filmele pe care chiar VREAU sä le väd (sute, dacä nu chiar mii)...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells