Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Ce fel de votant esti in 2012
Uslas 8 25.00%
Pedeu 5 15.63%
Domnu' Dan 2 6.25%
Altceva, oricum nu prea stiu cum merge treaba 7 21.88%
Iresponsabil, apolitic, vreau "sa mi se dea" 10 31.25%
Voters: 32. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Jun 2012, 10:32   #61
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
condamnarea lui este un lucru binevenit care trebuie sa fie urmat de multe altele. sinuciderea ma lasa rece. nimeni nu poate sa comenteze ce poate fi in mintea unui om cand apasa pe tragaci. nu vad cum ar putea urma un val de simpatie de aici. suntem totusi crestini.

un alt eveniment de ieri nu ma lasa insa rece. robert turcesu a fost avansat colonel. ailalti de pe lista da-i in masa, dar turcescu ? asta ca sa te mai increzi in tinerii de azi si parerile lor impartiale.....
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 21 Jun 2012 at 10:35.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 10:43   #62
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by victor:
un alt eveniment de ieri nu ma lasa insa rece. robert turcesu a fost avansat colonel. ailalti de pe lista da-i in masa, dar turcescu ? asta ca sa te mai increzi in tinerii de azi si parerile lor impartiale.....

Eu as astepta niste raspunsuri aici si n-as pune botul la tot ce se zice pe A3. Oamenii aia au tendinta patologica de a scoate lucrurile din context si de a le prezenta intr-o modalitate extrem de partiala.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 10:47   #63
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Credeam ca, crestinii sunt aia cu compasiunea-chiar si pentru pacatosi si cu iubirea aproapelui. Cred ca in mintea oamenilor care vor sa se sinucida e disperare, multa disperare. Nu ma asteptam la valuri de simpatie, dar nici la ura irationala si prostie agresiva (si aici vorbesc de comentariile pe care le-am gasit pe net, nu neaparat la cinemagia).
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 10:49   #64
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
daca ceva nu era adevarat la prima ora turcescu dadea un raspuns. in plus cica aseara a fost la telefon in emisiune ministrul apararii si a confirmat.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 10:58   #65
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by victor:
daca ceva nu era adevarat la prima ora turcescu dadea un raspuns. in plus cica aseara a fost la telefon in emisiune ministrul apararii si a confirmat.

Am zis scoatere din context, nu ca informatia nu ar fi corecta la baza. Eu nu stiu ce inseamna functiile respective, tu stii? Eu nu stiu cum se dau functiile respective, tu stii? In plus, ora era destul de tarzie, iar, din cate se pare, A3 are tendinta uneori (nu mai stiu exact cazul despre care am auzit) de a nu da dreptul la replica. Cand vine vorba de modalitatea de prezentare a unor asemenea acuzatii adu-ti aminte de cazul Funeriu. Imi pare rau, dar nu-i pot crede pe cuvant pe cei de la A3 pana nu aflu exact contextul.

PS: S-ar putea ca cineva care a prins stagiul militar obligatoriu sa ne poata lamuri partial.

Last edited by Liviu- : 21 Jun 2012 at 11:02.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:06   #66
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
nu am nici cea mai mica idee, am fost surprins ca are grad. grad in ce ? iar ca sa fii avansat trebuie sa fi facut ceva....util sau bun sau....vreo lucrare de doctorat(glumesc). ori stie cineva ca turcescu se ocupa si cu altceva decat jurnalism ? gradele se dau de stat deci el are o legatura cu o institutie a statului. e ciudat. sunt sigur ca baieti cu grad sunt prin televiziuni dar nu ma asteptam la el. chiar daca emisiunile duc intr-o singura directie am zis asta e optiunea lui personala. mi-e frica ca e optiunea gradului.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:16   #67
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu stiu ce trebuie sa faci ca sa fii avansat. Nu stiu ce inseamna sa fii avansat. Nu stiu ce beneficii ai daca esti avansat. Si se pare ca nici tu nu stii si sunt sigur ca majoritatea persoanelor care au urmarit emisiunea nu stiu (eu am prins din greseala emisiunea, am dat ca sa vad cum bocesc dupa sentinta lui Nastase), dar a fost prezentat de tipul "i-am prins cu mata-n sac", deci trebuie sa fie ceva de rau. Cateva minute cat am urmarit n-am inteles nimic din ce ziceau ei, doar ca au fost avansati in mod secret si ca e de rau. Poate or fi raspuns mai tarziu la intrebari de baza de tipul celor pe care le-am pus mai sus. Oricum, eu astept raspunsuri si din alte parti inainte sa arunc pietre pentru ca pur si simplu nu ma pricep deloc la chestiile astea.

PS: Eu as fi curios sa stiu daca lista prezentata de ei nu contine si altfel de nume si ei au ales sa prezinte doar ce le convine lor.

Last edited by Liviu- : 21 Jun 2012 at 11:20.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:19   #68
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
ce pana mea mai e de asteptat? turcescu e colonel fara sa fi facut armata, fara alte realizari in alte domenii care sa justifice gradul. scurt. ramane de discutat doar cum s-a ajuns in situatia asta si apoi rezolvarea ei in justitie.
---------
acu cati ani a promis chioru' capul lui nastase? cazul asta, tocmai, arata cat de nefunctionala e justitia, nu cat de oarba-i. nastase merita puscarie? 100%. dar nu pe niste acuze de 3 rahati si nu cu o sentinta de 2 ani, din care practic mai ramaneau cateva luni, si alea in regim special.

si daca tot e faza asta cu "trebuia neaparat sa manace parnaie", is tare curios, in prima zi cand base nu mai e presedinte, cine-l trage pe dobitoc la raspundere.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:23   #69
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
daca se iau toate acuzatiile aduse lui Nastase. procesul zambaccian, trofeul calitati , matusa tamara etc... undeva se aduna mai mult de 2 anisori.

dar totusi trebuia sa faca. toata lumea stie cat de corupt era cand era prim ministru.

cat despre basescu, cand nu o sa mai fie presedinte, mai trec 4-5 ani , o sa ia ceva cu suspendare , o sa dea vina pe boc , si gaaaaaaataaaa
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:30   #70
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
a, pai base ia cu suspendare...ca sa vezi

nastase nu a primit sentinta pentru toate cazurile de care zici tu, ci doar pentru "trofeul", care e mai mult decat dubios in ceea ce priveste probele.
eu, daca merg sa dau in cap cuiva, dar sunt arestat si condamnat pentru shoplifting, inseamna ca justitia a functionat?
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:32   #71
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
a functionat din parti.,

dar charles., daca vrei un exemplu mult mai concret.: Al. Capone ,cum a ajuns la puscarie?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:37   #72
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by charles:
care e mai mult decat dubios in ceea ce priveste probele.

Lucrezi in domeniu? I-ai studiat cazul? Cunosti toate probele din dosar? Eu de exemplu ma declar total incapabil de a-mi da cu parerea aici.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:47   #73
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
tocmai, ala-i un caz in care justitia seculara e confundata cu o justitie sa zic, crestina, in care functioneaza ecuatia "dupa fapta si rasplata" si unde "rasplata" nu are legatura de cauzalitate cu "fapta" pentru ca "totul se termina cu bine", "dumnezo e drept" si "stie el cum sa-i pedepseasca pe cei rai". lol. Al Capone a ramas nepedepsit pentru crime, dar lumea s-a multumit ca a primit totusi puscarie.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:48   #74
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
voi merge la o casă de pariuri ca să pariez 2 lei pe faptul că porcul nu merge la zdup. iar cît despre compasiune pentru tentativa de suicid, prefer să-i compătimesc pe cei de la care a furat năstase, nu pe unul care a mîncat mălaiul altora. asta e, sunt o creştină imperfectă. cine se crede perfect, să-mi trimită un pm, ca să-i cer reţeta succesului.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:49   #75
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
perfect charles, si fix asa o sa fie si cu nastase. a primit 2 ani , lumea o sa zica : " se face justitie in romania" , justita o sa mai creasca putin in ochi celor 19 milioane, si gata!

si sa nu uitam cati ar trebui inchisi, nastase e numai unul dintre ei
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:55   #76
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Originally Posted by iiii:
si sa nu uitam cati ar trebui inchisi, nastase e numai unul dintre ei

asta cum trebui înţeles? pentru că sunt şi alţii, care rămîn neînchişi, atunci trebuie lăsat şi ăsta liber??? nuuu! sau pentru că sunt mulţi, se depopulează românia??? foarte bine, să se depopuleze. unde nu se face curat, mizeria se adună, e normal, dar doar pentru că e multă, nu înseamnă să fie lăsată să clocească mai departe. românia a mai fost odată, 50 de ani, închisoare în aer liber, cu oameni nevinovaţi în mare parte. să redevină gulag, dar de data asta cu cei ce merită. poate că sună dur treaba asta, dar altfel cum?
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 11:56   #77
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
sa fie lasat liber? doamne fereste. consider ca trebuia inchis mult mai devreme, si nu 2 ani, nu o joaca de genu... 10 ani era corect.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 12:03   #78
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
asta da, dar eu m-aş bucura enoooorm să îi ia măcar pe ăia 2 ani, dar cu executare.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 13:58   #79
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
http://www.piticigratis.com/2012/06/...drian-nastase/
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2012, 15:51   #80
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
da, tot felul de cretini sar cu articolase. la fel si ghibonul ăsta.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells