Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 May 2005, 01:31   #1
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Musical Multipass

ma gandeam la un fel de deviatie de topic speciala pentru post-concerte..adica un loc de poezificat ce tocmai ati auzit si v-a umplut mintea, retina, sufletul.incep eu.
Kumm-Baza Militara. ce soir.
Frumos rau. Bliss total ulterior. Byron si fata lui genial-apatica, bass de Blazzaj miaunand la preluari (niscaiva depeche mode redate funk, ce misto, iacata la asta nu ne gandiseram) si jazzuind in rest,puternic,rotund, si deasupra a tot, cu zambetul blajin si o mie de draci, Mihai Iordache.
un solo vocal senzational, acelasi Byron cu ochii inchisi a dansat cu vocea aproape 10 minute prin niste peisaje stiute numai de el.nici macar accentul de roman in engleza nu s-a simtit.
cu asperitati cu tot, cu mici scaderi, muzicieni buni carora le era drag de fiecare nota cantata.am plecat cu o stare perfecta, 1 noaptea si cuvintele inca in minte.
welcome to the silence...someone has to guide us.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2005, 15:19   #2
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Erik Trufaz - Lucerna Musica Bar.
fum, zgomot, lume, bere. jazz. fusion. muzica buna.
concert placut, daca n-ar fi fost o greseala de amplificatie, care facea microfonie la solo-urile prea inalte la trompeta. bassu' bun rau. sunetul la maxim.
o caldura placuta care se urca la minte.
pauza.
reluam, si din nou taoata frumusetea primei parti, numai fara microfonie. mai mult fum... hmmm, grass. jazz, fusion. chiar si un pic de funk.
atat. konec.
dureri de urechi placute.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2005, 21:58   #3
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by Nae:
Erik Trufaz - Lucerna Musica Bar.

Cu doi de f sefu'... unde a fost concertul asta si eu de ce nu stiam de el...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 10:27   #4
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
comin' up...pedro negrescu trio. :love:
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 12:02   #5
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Jay:
Originally Posted by Nae:
Erik Trufaz - Lucerna Musica Bar.

Cu doi de f sefu'... unde a fost concertul asta si eu de ce nu stiam de el...

la Praga sefu'... Lucerna Musica Bar, in cadru' festivalului de jazz, Agartha..
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 21:32   #6
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
nu mai am abonament pe 66 si nu puteam sa ajung acolo... in schimb am fost la hexstatic.... si a fost destul....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 21:53   #7
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
...destul de prost, zice frate-meu. Un fel de serata dansanta, gen petrecerile Sub Stil, cu pionieri ai muzicii electronice, uniti-va.
Eu nu am fost, nu stiu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2005, 23:05   #8
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Dupa ce a plecat toata plesuviciunea a fost chiar OK... intradevar nu m-au dat pe spate... dar a fost somethnig... la ultimul substil am fost impresionat de scena din curte(de afara) si cea din pod(cu mult hip-hop).... cel putin videourile de afara au fost extraordinare... cu cate mai multe substiluri cu atat mai naspa ies... primul si al doilea... cand evenimentul nu era asa de popular a fost f bine... acum o sa ajunga aiurea... asta e ....made in RO
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2005, 00:45   #9
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
mi-am luat bilete.
scumpe rau, dar cred ca merita, deci:
21.5.2005, Rudolfinum, la 20:00
HERBIE HANCOCK, presenting Gershwin's World.
hehehe, i'll be there, listening to some good old jazz-orchestra.
va povetsesc.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2005, 21:28   #10
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.bine,stiu ca nu e concert, dar whaaever. Daca e vunu' pe care-l fute lenea sambata seara acasa,in loc sa-l futa altceva-de la 23.50 pana la 00.50 pe Cultural-Blackbeers si muzica irlandeza cantata de romani.
.adica si un cover dupa Whiskey in The Jar :lol: .
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 14:53   #11
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Gershwin's World

Johann Sebastian Bach
Prleude and Fuge, BWV 288
"Das alte Jahr vergangen ist"

George Gershwin
Fascinating Rythm

Goerge Gershwin
Lullaby

Duke Ellington
Cottontail

George Gershwin
Prelude

George Gershwin
Someone to Watch over Me

William Christopher Hardy
St. Louis Blues

---pauza---

Maiden Voyage

Herbie Hancock
Maiden Voyage

Wayne Shorter
Nefertiti

Herbie Hancock
Actual Proof

Hoagy Carmichael
Georgia On My Mind

introducing the Band:

Herbie Hancock: nu stiu daca trebuie sa mai scriu ceva despre acest om. a intrat pe scena in costumul lui mov, s-a asezat la pian, si a cantat dumnezeieste. in concertul asta a cantat numai piesele de mai sus, insa stilul lui este un pic mai complicat... un om care a castigat The Academy Award pentru muzica din filmul Round Midnight, dar care a facut muzica si pentru Blow Up. un muzician care a trecut de la la Jazz la R&B, la Fusion, la Funk, la Pop, si la muzica classica. un om care a castigat de 12 ori Grammy-ul in ultimii 20 de ani.
... eh, si acuma fiind un om batran, care incearca sa prinda intr-o ultima combinatie unica de instrumente toate stilurile prin care a trecut, un fel de synopsis a vietii lui. si asa este concertul asta. o combinatie intre concert de muzica classica, cu orchestra mare, si cu un Quartett genial. o muzica americana, unica, in felul de Jazz-big-band, si totusi, classica, distanta. o combinatie foarte reusita.

Dave Carpenter: un contrabassist, care a facut in ultimii 8 ani peste 400 de inregistrari de jazz. un bassist care canta la singurul contrabass cu 5 corzi pe care l-am vazut in viata mea, si asta in niste solo-uri mai mult decat geniale.
un tip inalt, subtirel, retras, cu ochelari si cu parul lung, la locul lui, si care nu-l scapa din ochii pe maestrul Herbie Hancock in timp ce canta. o relatie foarte frumoasa intre el si Herbie, una care se inea reciproc, si care ruesea sa creeze o atmosfera incredibila.

Richie Barshay: celor care le place Jazz-ul, tine-ti minte numele asta, pentru ca o sa mai auzim de el cu siguranta. un pusti de 18-19 ani, percussionist si tobosar. doamne. cand l-am vazut pe scena nu mi-a venit sa cred, si cand a inceput sa cante, facand un break in piesa lu' Bach, si avand un solo de percutie de 5 minute, nu am crezut ca este possibil asa ceva. sigur ca da, un Pearl-ste, cu vreo 8 dishes, cu 3 splash-uri, si cu inca o chestie mica tehnica, pe care la inceput n-am inteles-o. mai avea langa set-ul asta inca o toba electrica. numai un tum, pe care a facut niste combinatii geniale. damn. incredibil.

Lionbel Loueke: chitaristul, si cel mai prost din quartett-ul asta. nu stiu, poate ca n-ar trebuii sa scriu asta, dar intr-un fel nu l-ai simtit deloc. bine, a avut la un moment dat un solo misto, si a facut un battle scurt cu herbie pe keyboard, insa in rest nu l-am simtit, si nu l-am auzit. dintre toti cei care au cantat el a fost cel mai retras, stand cu spatele la public.

si orchestra. o orchestra normala, mare, cu tot ce-i trebuie, cu toti membrii si cu un dirijor american, Robert Sadin. trebuie sa spun ca au facut o treaba f. buna, pentru ca totusi, este o orchestra care nu are asa un nume cum este cea de la New York, the Philarmonica, dar care totusi a reusit sa tina pasul cu Herbie si Quartett-ul asta. pacat a fost ca din cand in cand nu au intrar la timp, adica nu l-au simtit pe Herbie care isi incheia un solo, si asa ca se facea un scurt decalaj, ceea ce s-a simtit. insa: la Nefertiti, piesa scrisa de Davis si Shorter, orchestra a reusit sa sune ca cea din inregistrariile de atunci. adica orchestra a reusit sa faca un mic decalaj intre trompete si saxofoane, ideia lu' Miles Davis, care a crezut ca astfel orchestra si partitura suna mai complicata. hehe, asta le-a iesit chair f. bine.

in general un concert foarte reusit, tinand 2 ore pline de putere. scena a fost din pacate prea mica pentru toti membrii, si saracul dirijor nici nu mai stia cum sa ajunga la locul lui, trecand printre cablurile lu' Herbie de la pian, de la keyboards, de la computer (he sampled while he was playing... formidabil), si de la statia de amplificare cu care isi facea toate echilibrariile.
contrabassistul cu tower-ul lui de amplificare, un 2x20 si un 4x10, cu un subwoofer genial, care facea asa un sunet cald... damn.
... concert genial.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2005, 17:02   #12
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Nae:
Richie Barshay

Pustiul a scos anul asta primul album in aprilie,Homework,avand printre invitati pe Hancock.Album mai mult decat ok,in buna traditie jazz fusion,mixind influente latine,indiene si reminescente of the old jazz.

Check it out.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2005, 10:41   #13
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Re: Musical Multipass

Originally Posted by obvious:
ma gandeam la un fel de deviatie de topic speciala pentru post-concerte..adica un loc de poezificat ce tocmai ati auzit si v-a umplut mintea, retina, sufletul.incep eu.
Kumm-Baza Militara. ce soir.
Frumos rau. Bliss total ulterior. Byron si fata lui genial-apatica, bass de Blazzaj miaunand la preluari (niscaiva depeche mode redate funk, ce misto, iacata la asta nu ne gandiseram) si jazzuind in rest,puternic,rotund, si deasupra a tot, cu zambetul blajin si o mie de draci, Mihai Iordache.
un solo vocal senzational, acelasi Byron cu ochii inchisi a dansat cu vocea aproape 10 minute prin niste peisaje stiute numai de el.nici macar accentul de roman in engleza nu s-a simtit.
cu asperitati cu tot, cu mici scaderi, muzicieni buni carora le era drag de fiecare nota cantata.am plecat cu o stare perfecta, 1 noaptea si cuvintele inca in minte.
welcome to the silence...someone has to guide us.

Super concert, super trupa. Abia astept sa-i vad din nou.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2005, 11:11   #14
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Faithless, aseara la Arenele Romane... destul de multa lume, atmosfera foarte misto, sa zicem ca organizarea a fost mai naspa... foarte fain, a bagat Faithlessu' dracii-n noi.. la un moment dat a inceput sa ploua, dar a fost putin, atmosfera s-a incins si mai tare... la final, la 'We come one' toata lumea dansa si urla la unison.. bestial!! Foarte haioasa tipa blonda, Sister Bliss... si cei care au cintat in deschidere erau interesanti, Silent Strike si Gojira/ Kosak... grasanul de Gojira se misca de parca ar fi avut 60 de kg, nu 120!! :w00t:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 16:04   #15
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
ultimul concert "The Fingersnips".
atmosfera misto, intr-un club de muzica foarte decazut, dar cald.
played all the very best, inclusive un jam cu special guests, cu inca un chitarist genial, cu un saxofonist si cu inca un percussionist.
drinks, fum, distractie, dans, generally fun.
it was nice, but now it's gone. (why are obsessed with fighting, stick to fishing from now on.)
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 16:56   #16
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Stiu ca e prea devreme,Megadeath la Arenele Romane 15 iunie.Nu stiu ora.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2005, 12:39   #17
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
Urma in green hours, pe 25 iunie.
mani testand vocea (mereu prea jos din mixer, hehe), byron wailing cu vocea lui de chilling jazz, tobosar nou, THA bass-player, voicu radescu alergand de colo colo entuziasmat la maximum, actori putini si buni, cu berea la o cantare. gradina, ciocolata calda, un vecin care a venit sa spuna sa dam muzica mai incet (se intampla soundcheck-ul, asta e moment de curci razand isteric).melodii noi, un solo odihnitor (culmea, nu isterizant, lipsea un pic de nerv acolo, cumva).
si dupa ce am ajuns acasa, am ascultat tot urma. e o performanta.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2005, 13:46   #18
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
decebal badila- 4 august.in green.
truly funk-bass. jobim, miles, forta, jam session.
alriiight...
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2005, 23:46   #19
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Balanescu Quartet - Maria Tanase Show - 10 sept., sala Auditorium, MNAR... exceptional, o combinatie foarte reusita a ideilor lui Alexander Balanescu (vioara, muzica electronica) cu melodiile Mariei Tanase si proiectiile video ale lui Klaus Obermaier... Balanescu e un tip foarte fain, si din putinele cuvinte pe care le-a adresat publicului se vedea ca e sincer emotionat.. cred ca i-a placut mult sa cinte pentru romani, dovada si faptul ca au fost mai multe bissuri decit se obisnuieste... cu ocazia asta am aflat ca el a colaborat si cu Michael Nyman si Peter Greenaway... respect!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 12:57   #20
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
iiiih...ce amintiri neplacute-balanescu la "anonimul"...
but i may just be crude at this one.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells