Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Nov 2010, 15:03   #1001
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by anaemona:
Dar acum am descoperit o marca ceheasca, nu stiu cum a cazut in miinile mele, care nu-mi face rau deloc, nici macar nu ma ameteste, numa ca am devenit un fel de addict

Budweiser ?
Speaking of beer, i'm going thru the Grolsch phase (and I totally love the bottle with the swing-top cap and the puff ! )

Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 15:06   #1002
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, dopul e misto la berea asta olandeza, dar gustul e cam naspa, prea amarui.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 15:26   #1003
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Pai asta e unul din motivele pt care imi place. Nu e bere de aia de baut cu butoiul. E mai speciala, mai "indrazneata" A propos, e un local Oscar parca, in Iasi, pe Lascar Catargi cum urci, pe dreapta. Am dat gata si acolo vreo cateva din astea la o "cina de afaceri" acu vreo 2 sapt. La portiile imense pe care le au aia, mergea unsa
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 15:29   #1004
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
da, acolo am vazut ca au si niste pliante publicitare cu berea asta, pe mese.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 16:18   #1005
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by hellsteed:
Keep vezi ca se poate da ignore .
poate, dar nu vrea.
acum vreo 15 ani am baut o sticla din asta de bere bruna.
nu era deloc amaruie, din contra, avea un gust deosebit, aducea putin a zahar ars. sticla o mai am si azi. tin borsul in ea

Last edited by rvn : 04 Nov 2010 at 16:20.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 16:39   #1006
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by hellsteed:
Keep vezi ca se poate da ignore .
acum vreo 15 ani am baut o sticla din asta de bere bruna.
nu era deloc amaruie, din contra, avea un gust deosebit, aducea putin a zahar ars. sticla o mai am si azi. tin borsul in ea

rvn, nu rid de tine, din contra, apreciez inventivitatea romanilor. N-ar avea nici o sansa consumerismul daca toti americanii ar fi romani

Chamb, Kozel se numeste berea, e la cutie, nu la sticla si are un tap in poza, mie mi s-a parut a fi ursulet initial, dar cind m-am uitat mai atenta nu mai era
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 16:53   #1007
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:

rvn, nu rid de tine, din contra, apreciez inventivitatea romanilor. N-ar avea nici o sansa consumerismul daca toti americanii ar fi romani
ba chiar e de ras.
uite, vezi, reminiscenta ceausista: nimic nu se iroseste, totul se recupereaza! cei 3 r.
si alta chestie: la noi, continutul este atat de slab, incat mai multa valoare are ambalajul.
am auzit de multe ori gospodinele cand cumparau anumite produse alimetare in magazine, ca le preferau in primul rand pentru ambalaje, pe care le refoloseau.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 17:05   #1008
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rvn, Ceausescu a fost pionier intr-un domeniu pe care alte tari nici nu-l aminteau pe vremea aia. Daca te uiti in jurul tau cred ca ti-ai fi dorit sa fie mai multi Rs si mai putina risipa (la naiba, ca tot cu R incepe ) in ziua de azi. Eu categoric mi-as dori sa pot duce inapoi sticla de lapte si nu sa platesc ambalaj de plastic sau carton si la fel la apa/ulei/bere - sa dispara sticlele de plastic si sa se reintroduca sticla pe cod de culori. Uleiul, spre exemplu, se degradeaza la lumina si cei care inventasera sticla maro pentru ulei pe vremea aia nu erau prosti deloc
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2010, 17:51   #1009
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ana,
eu regret multe chestii dinainte de 89, care au disparut.
apropos de Ceausescu....
a avut o parte buna, daca se poate spune asa: ne-a educat prin munca(comunista, e-adevarat) si ne-a aratat ca e bine sa respectam lucrurile bune si frumoase care exista pe lumea asta, pentru ca cineva a muncit sa creeze ca noi sa ne bucuram
pacat ca nu s-a schimbat optica si cei care l-au indepartat, n-au inteles ca cea mai importanta pentru tara e educatia. au inlocuit-o brusc si total pe-aia ceausista, cu.....nimic.
si fiindca tot suntem la unul din topicurile despre fericire, pot spune ca eu sunt trista si dezamagita ca tinerii de azi gasesc in superficialitate o scuza ca justifice neimplinirile pe plan profesional, personal...etc.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 20:20   #1010
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
de fiecare data cand faci ceva pentru cineva, acel cineva nu vede, nu apreciaza. ajungi la un moment dat, sa renunti la placeri si nevoi personale ca sa ii faci fericiti pe cei de langa tine... spui, lasa, e spre binele celor din jur. daca ei sunt fericiti, si eu sunt fericit/a. si ajungi la sfarsit, la concluzia ca persoanele respective nici macar nu au vazut ce ai facut pentru ele. cate sacrificii, cat efort... cat egoism.
am renuntat la tot pentru niste oameni, care pana la urma nici macar nu meritau... pentru ca o data ce le dai ceva, ei vor tot mai mult.

si ce ma mai enerveaza cel mai tare: de ce trebuie eu sa platesc intotdeauna pentru greselile celorlalti?

am hotarat... de maine ma apuc de etnobotanice...si nu ma las pana nu mor...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 21:22   #1011
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Originally Posted by dragonfly_drk:

am hotarat... de maine ma apuc de etnobotanice...si nu ma las pana nu mor...

Sa nu iei de la Coffee shop-uri, sunt nesanatoase. Daca vrei, iti vand io. Naturale, sanatoase .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 21:30   #1012
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
hmmm... good idea. ce vinzi si la ce pret?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 21:34   #1013
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by rvn:
ana,
eu regret multe chestii dinainte de 89, care au disparut.
apropos de Ceausescu....
a avut o parte buna, daca se poate spune asa: ne-a educat prin munca(comunista, e-adevarat) si ne-a aratat ca e bine sa respectam lucrurile bune si frumoase care exista pe lumea asta, pentru ca cineva a muncit sa creeze ca noi sa ne bucuram
pacat ca nu s-a schimbat optica si cei care l-au indepartat, n-au inteles ca cea mai importanta pentru tara e educatia. au inlocuit-o brusc si total pe-aia ceausista, cu.....nimic.
si fiindca tot suntem la unul din topicurile despre fericire, pot spune ca eu sunt trista si dezamagita ca tinerii de azi gasesc in superficialitate o scuza ca justifice neimplinirile pe plan profesional, personal...etc.

Omul intotdeauna isi va aduce aminte de momentele bune, dupa ce moare cineva.


Etnobotanice

Glumeam. Altfel nu esti in stare sa te distrezi?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 21:47   #1014
matmircea
Veteran
 
matmircea
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 260
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by rvn:
ana,
eu regret multe chestii dinainte de 89, care au disparut.
apropos de Ceausescu....
a avut o parte buna, daca se poate spune asa: ne-a educat prin munca(comunista, e-adevarat) si ne-a aratat ca e bine sa respectam lucrurile bune si frumoase care exista pe lumea asta, pentru ca cineva a muncit sa creeze ca noi sa ne bucuram
pacat ca nu s-a schimbat optica si cei care l-au indepartat, n-au inteles ca cea mai importanta pentru tara e educatia. au inlocuit-o brusc si total pe-aia ceausista, cu.....nimic.
si fiindca tot suntem la unul din topicurile despre fericire, pot spune ca eu sunt trista si dezamagita ca tinerii de azi gasesc in superficialitate o scuza ca justifice neimplinirile pe plan profesional, personal...etc.

Omul intotdeauna isi va aduce aminte de momentele bune, dupa ce moare cineva.


Etnobotanice

Glumeam. Altfel nu esti in stare sa te distrezi?
chiar asa
matmircea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2010, 21:53   #1015
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ha, ha... ce amuzanti sunteti voi... )
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 09:58   #1016
babydihor
Novice
 
babydihor
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 9
....

Originally Posted by dragonfly_drk:
de fiecare data cand faci ceva pentru cineva, acel cineva nu vede, nu apreciaza. ajungi la un moment dat, sa renunti la placeri si nevoi personale ca sa ii faci fericiti pe cei de langa tine... spui, lasa, e spre binele celor din jur. daca ei sunt fericiti, si eu sunt fericit/a. si ajungi la sfarsit, la concluzia ca persoanele respective nici macar nu au vazut ce ai facut pentru ele. cate sacrificii, cat efort... cat egoism.
am renuntat la tot pentru niste oameni, care pana la urma nici macar nu meritau... pentru ca o data ce le dai ceva, ei vor tot mai mult.

si ce ma mai enerveaza cel mai tare: de ce trebuie eu sa platesc intotdeauna pentru greselile celorlalti?

am hotarat... de maine ma apuc de etnobotanice...si nu ma las pana nu mor...


Etnobotanicele sunt o prostie...chiar ieri am vazut la stiri cati tineri mor din cauza etnobotanicilor si cati ajung in spital in stare grava din cauza ca delireaza sau vorbesc deanpixu din cauza halucinatiilor si a multor efecte ce fac chestiile alea....

Last edited by babydihor : 11 Nov 2010 at 10:41.
babydihor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 10:35   #1017
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
babydihor vezi ca asta e topicul de nefericiti, e unu si pentru fericiti
dragon_fly, cel mai benefic (pt tine si pt persoana respectiva) mod de a face bine cuiva este sa il faci din suflet, cand se merita si sa nu astepti nimic in schimb
cand "binele" care il faci altora te consuma, ceva nu e deloc ok ... poate in cazul tau e defapt vorba doar de compromisuri pe care le faci si carora nu le gasesti rostul
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 10:40   #1018
babydihor
Novice
 
babydihor
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 9
scuze am gresit topicul intradevar...mii de scuze si am modificat postarea...
babydihor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 11:32   #1019
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Am aflat abia ieri de asta.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2010, 12:12   #1020
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
@omu

Merci.Daca nu postai asta nici eu nu as fi aflat.Maine o sa vad filme.Yuppy.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells