Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Jun 2010, 09:34   #1
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Filme si desene animate pentru copii

Am cautat printre topicuri, n-am gasit ceva similar. As vrea ca aici sa recomandam nu numai animatii, dar si filme pentru copii - copii prescolari sau in clasele I-IV. Sunt clasicele de la Disney pe care multi parinti le au si le pun copiilor, dar poate voi ati descoperit alte filme sau desene animate pe care copiii le agreaza. Nu vreau sa recomandam seriale sau desene animate de la televizor de pe canalele de profil, ci filme sau animatii de lung metraj. Seriale - poate doar cele care nu sunt difuzate la noi. De exemplu, in Germania Teletubbies era la mare moda, dar e pentru copii pana in 4 ani as zice; in Canada am auzit ca tot pentru aceasi varsta este foarte vizionat Pocoyo.

Dintre filme, fetele mele (3 si 6 ani) urmaresc cu placere urmatoarele: Maria Mirabela, Veronica, Sunetul muzicii si Mamma Mia!. Dintre animatii, in afara de clasicele de la Disney, in top sunt productiile cu Barbie (deh, am fete), Monsters Inc., Ice Age, Madagascar si un film mai putin cunoscut primit cadou de la cineva Aida din Arborea. Ca o observatie, desi am vazut discutii contra pe site, copiii se uita cu mai mare placere la animatiile titrate in limba romana. Si Cartea junglei cu Arsinel ca voce a lui Baloo, chiar suna bine. Nici 101 dalmatieni nu e rau. Desigur ca eu le prefer in engleza si le pun si lor si in engleza, dar se uita cu mult mai multa placere si atentie cand desenele sunt in romana. Astept recomandarile voastre.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2010, 12:15   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Filmele lui Miyazaki, in frunte cu Spirited Away si Princess Mononoke. Eu doar atat am vazut, dar din cate am auzit ar fi bune si Howl's Moving Castle, My Neighbor Totoro, Castle in the Sky, Nausicaä of the Valley of the Wind. Tot de la el e si Ponyo, care am inteles ca e mai slab decat celelalte, dar dat fiind faptul ca e pentru fetele tale s-ar putea sa nu conteze

Tot din categoria anime-urilor ar mai fi si The Girl Who Leapt Through Time sau Whisper of the Heart.

Cam atat stiu care probabil sunt bune pentru varsta respectiva.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2010, 12:17   #3
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Mersi, Liviu! Nu stii, le gasesc pe undeva?
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2010, 12:24   #4
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pai le gasesti pe toate pe torrente, iti trimit un mesaj privat ca sa nu fac reclama aici
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells