Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Dec 2013, 11:36   #3481
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Twinsen:
Daniel Barbu nu era inainte unul din propagandistii de serviciu la Antena 3? Acum il pot lua inapoi, sa explice poporului ce buna e guvernarea USL.

Cam de atunci a inceput sa nu-mi mai plca a, dar am crezut ca ajuns la ciolan o sa lase caraila asi o sa se ocupe de cultura . Aiurea .
La fel si Adrian Cioroianu - sa faci tu ca istoric declaratiile alea rasiste cu tiganii buni de trmis in Egipt !!! Tocmai tu care stii care a fost treaba cu nazismul /comunismul si alte isme ucigase .

Astia nu realizeaza ca in politica nu trebuie niciodata sa pui ce gandesti , mai ales daca gandesti in afara limbajului politic acceptat ???
Ce invatam noi din exemplele astea ??? De multe ori , intelectualii /politicienii nostri adopta un modernism doar la suprafata , dar in fond sunt inca destul de primitivi . La cea mai mica zgaltaiala , si-au si data arama pe fata .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2013, 07:22   #3482
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
http://www.youtube.com/watch?v=dpc1xVHs44Q

Ba ia terminati acilea cu critica asupra guvernului.Dottore Ponta lupta pentru noi tovarasi.Traiasca Guvernul nostru iubit care apara interesele romanului de rand!Traiasca PCR, aaa scuze PSD!
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2013, 14:58   #3483
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
cei care se baga cu masina atat de tare incat poti sa le iei fata la masina dupa care tot ei se uita urat la tine imi vine sa iau un Jeep cu bara din fier pe fata sa zbor cel putin cate o bara pe zi
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2013, 22:47   #3484
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Iar au inghetat tastaturile pe cinemagia . Cad greu "porcariile " la stomac ?
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2013, 23:35   #3485
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Da zi-ne ceva sa ne distreze Sa ne faca sa reactionam. Ce sa zicem cand n-avem nimic de zis? Unii din noi nu mananca "porcarii" desi tanjesc dupa ele.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2013, 11:06   #3486
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Pai trebuie sa reactionam sau sa actionam ??? Atata lume care intra zi de zi pe forum chiar nu are nimic de zis ??? N-a mai vazut un film , n-a mai citit o carte , n-a mai fost pe la o nunta , o inmormantare , o taiere de mot ???
Parca asistam la caderea imperiului roman si la faramitarea din evul mediu . De la marile forumuri din alte vremuri (si nu ma refer numai la cinemagia), spatii deschise ideilor ( de toate felurile ) s-a ajuns la castelele inexpugnabile ale Facebookului . Toti se retrag in linistea propriilor baricade , lasandu-i pe ''barbari '' sa-si faca de cap in zonele slab controlate de o putere centrala tot mai anemica .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2013, 12:40   #3487
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Mda, nici eu nu inteleg moda cu Facebookul si blogurile. Nici macar nu am cont pe Facebook. Cu apropiatii ar trebui sa te intalnesti fata in fata, nu pe net, iar daca ai ceva de comunicat rapid exista telefonul/mailul.

Dar cel mai nasol la astea mi se pare izolarea, si in primul rand la bloguri. Tai si spanzuri pe blogul tau, nimeni nu poate sa posteze in afara de tine, in cel mai bun caz mai primesti vreun feedback in comentarii, dar rar si ala. Pe Facebook sharuiesti content mai ales cu prietenii, care evident ca gandesc more or less ca tine, pe principiul "cine se aseamana se aduna".

De asta un forum unde e lume diferita si comunicare intensa, care te zgaltaie din comoditatea ideilor proprii, mi se pare mult mai interesant. Dar asta e, multi se pare ca prefera comoditatea...
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Dec 2013, 23:16   #3488
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by bremen1980:
Pai trebuie sa reactionam sau sa actionam ??? Atata lume care intra zi de zi pe forum chiar nu are nimic de zis ??? N-a mai vazut un film , n-a mai citit o carte , n-a mai fost pe la o nunta , o inmormantare , o taiere de mot ???
Parca asistam la caderea imperiului roman si la faramitarea din evul mediu . De la marile forumuri din alte vremuri (si nu ma refer numai la cinemagia), spatii deschise ideilor ( de toate felurile ) s-a ajuns la castelele inexpugnabile ale Facebookului . Toti se retrag in linistea propriilor baricade , lasandu-i pe ''barbari '' sa-si faca de cap in zonele slab controlate de o putere centrala tot mai anemica .

Asa postare merita raspuns ma tem ca inca nu l-am compus, dar iti dau macar dreptate.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 00:57   #3489
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by copila_satanista:
Asa postare merita raspuns ma tem ca inca nu l-am compus, dar iti dau macar dreptate.

Ai raspuns deja in cel mai inspirat mod,adica postand
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 02:58   #3490
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by bremen1980:
Iar au inghetat tastaturile pe cinemagia . Cad greu "porcariile " la stomac ?

In alte locuri totul a inghetat pe bune A venit The day after peste noi si ne-a gasit cam nepregatiti. Eu chiar nu inteleg vorba asta "nu sint in apele mele". Cum adica in apele? Noi, marea majoritate, traim pe pamint. Cred ca ar trebui schimbata cu "nu sint in caldurile mele". Imi dau seama ca se poate interpreta dar dupa 2-3 zile in care sute de mii de oameni au stat fara curent intr-o tara in care totul functioneaza pe baza de electricitate, nu vad de ce as vorbi de ape, poate doar de cele inghetate. Sint tone de poze pe net daca vreti sa vedeti un oras inghetat, copacii cu 1-2 cm de gheata pe crengi, rupti sub greutatea ghetii si de ger dar mai ales azi la prinz a fost absolut superb, toti copacii cu ghirlande de gheata care straluceau in soare.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 12:33   #3491
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by sigalia:
Originally Posted by copila_satanista:
Asa postare merita raspuns ma tem ca inca nu l-am compus, dar iti dau macar dreptate.

Ai raspuns deja in cel mai inspirat mod,adica postand

Eeexact
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 12:41   #3492
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Unii din noi se simt foarte bine pe facebook. Atata hipstereala dom'le...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 15:08   #3493
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Twinsen:
Mda, nici eu nu inteleg moda cu Facebookul si blogurile. Nici macar nu am cont pe Facebook. Cu apropiatii ar trebui sa te intalnesti fata in fata, nu pe net, iar daca ai ceva de comunicat rapid exista telefonul/mailul.

Dar cel mai nasol la astea mi se pare izolarea, si in primul rand la bloguri. Tai si spanzuri pe blogul tau, nimeni nu poate sa posteze in afara de tine, in cel mai bun caz mai primesti vreun feedback in comentarii, dar rar si ala. Pe Facebook sharuiesti content mai ales cu prietenii, care evident ca gandesc more or less ca tine, pe principiul "cine se aseamana se aduna".

De asta un forum unde e lume diferita si comunicare intensa, care te zgaltaie din comoditatea ideilor proprii, mi se pare mult mai interesant. Dar asta e, multi se pare ca prefera comoditatea...

Pe Facebook poti comunica la fel de bine ca si pe forum cu lume diferita.Exista grupuri create pt diferite subiecte unde poti sa despici firul in patru.Despre comoditate poate fi vorba doar prin faptul ca ai lucrurile mai la indemana decat pe forum,dar in materie de discutii nu e vreo diferenta.

P.S: Si aici se aplica principiul "cine se aseamana se aduna",pt ca tuturor ne plac filmele.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 16:11   #3494
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Kriss, o fi cum spui si tu, dar genul de exhibitionism de pe Facebook nu-mi place. Totul la vedere, totul expus tuturor, cu numele real. Da stiu ca anumite chestii le pot vedea doar prietenii, dar pana la urma ce e un "prieten" pe Facebook? Fosti/actuali colegi de servici/scoala, Gigi pe care l-ai intalnit ieri, Maricica pe care n-ai intalnit-o niciodata fata in fata, toti sunt "prietenii" tai.

Mie nu mi-ar conveni de exemplu ca unii amici sa citeasca ce scriu pe forum, dupa cum nu mi-ar conveni sa-mi impartasesc viata offline cu unii dintre forumisti. Nu ca as avea vreo problema, m-am intalnit live cu forumisti si sunt prieteni care stiu nick-ul cu care postez pe forumuri. Dar e o chestie de selectie. Mi se pare normal ca eu sa aleg cat sa dezvalui din viata mea fiecaruia, luat individual. Nu sa arunc o gramada de informatie si poze intr-un free-for-all care mi se pare o idee foarte proasta din diverse motive. De exemplu dupa X ani te poti trezi ca pozele alea nu te mai reprezinta, ca mesajele alea nu mai reflecta ce crezi acum. Dar odata puse pe net, cu numele tau real, in fata tuturor "prietenilor" sau chiar a oricui voia sa le vada, e greu sa mai scapi de o eticheta. Sau de ce ma rog ar treubui sa stie colegul Y, crestin ortodox convins, ca mie mi-a placut mult un film care din punctul lui de vedere e blasfemiator? De ce ar trebui sa te vada amicul Z, vegetarian convins, cum tai porcul de craciun? In fine...

Last edited by Twinsen : 25 Dec 2013 at 16:16.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 17:11   #3495
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by Twinsen:
La fel ca vara trecuta, USL s-a mai facut o data de rahat, Cand ai niste tratate si relatii economice esentiale cu democratii occidentale, trebuie sa fii batut in cap sa nu intelegi ca nu poti face abuzuri ca pe vremuri. De remarcat ca daca in locul lui Basescu era un presedinte USL, care ar fi acceptat legea asta, ravagiile erau si mai mari.

Originally Posted by Twinsen:
De ce ar trebui sa te vada amicul Z, vegetarian convins, cum tai porcul de craciun?

Dar eu şi alţi prieteni cu care am discutat în privat pe tema asta ar trebui să vedem cum faci propagandă PD-L-ului pe Forum? Dacă USL are/avea Antena3 ca post propagandistic, se impune ca forumul Cinemagia să devină fief-ul electoral al PD-L? În mod normal acest spaţiu trebuie ocrotit de intruziunile oricăror activişti politici, indiferent de opţiunile electorale ale userilor.
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 17:14   #3496
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Pai stai asa putin.Forumul e strabunicul site-urilor de socializare,deci mi se pare o forma de ipocrizie sa critici blogul sau Facebook-ul si sa fie raiul pe pamant comunicarea aici.

Ti-ai creat ideea asta fixa in minte ca trebuie sa iti dezvalui identitatea cand iti faci un cont pe Facebook sau orice alt site de socializare si nu trebuie sa fie neaparat asa.
Poti sa iti bagi un nickname in locul numelui adevarat daca nu vrei sa stie lumea cine esti,adaugi pe cine vrei in lista de prieteni si controlezi cata informatie dezvalui despre tine(cel putin pentru publicul larg).

Din nou,argumentele pe care le-ai dat mai sus pot sa le intorc impotriva ta pt ca nu e nici o diferenta la urma urmei.Daca peste cativa ani te trezesti ca mesajele pe care le-ai scris aici nu mai reflecta ceea ce crezi,nu-i nici o problema pt ca te-ai ascuns dupa un nickname si nu te stie lumea.
La fel poti face si pe Facebook.Daca pozele nu te mai reprezinta,ghici ce?Poti sa le stergi si sa pui altele sau deloc.Comentariile se pot edita sau sterge,asa ca nu e un capat de tara.

Exagerezi cam mult,desi inteleg cateva din punctele tale de vedere si parerea mea e ca vorbesti in necunostinta de cauza daca n-ai avut pana acum un cont pe site-ul respectiv.
Acum sa nu se inteleaga ca fac lobby pt el,dar nu e chiar asa de rau precum crezi.

De asemenea,n-ar trebui sa va mire atat de mult ca nu mai posteaza lumea pe forum.E pe cale de disparitie si daca vreti sa continuati discutiile despre filme sau lucruri care va intereseaza(in mediul virtual)va duceti acolo unde se strange lumea.

Adapt or die cu alte cuvinte.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 25 Dec 2013 at 17:18.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 17:58   #3497
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
marillon, tu ai idee ce e un forum, atat din perspectiva istorica cat si ca expresie moderna in online? Te-ai intrebat care e etimologia termenului? Inainte sa alaturi doua citatate care nu au nimic in comun, ar fi bine sa-ti pui intrebarile astea.

Kriss, orice faci disponibil altora online, fie poza sau mesaj, nu mai e sub controlul tau. Chiar daca stergi ulterior, nu ai nici o garantie ca nu exista alte copii. Toti oamenii pe care ii cunosc si care au cont pe Facebook isi folosesc numele real. Da, poti sa-ti faci un cont cu un alt nume, dar atunci pierzi majoritatea beneficiilor pe care le aduce un astfel de site. Pentru ca exista si beneficii, doar ca din punctul meu de vedere multi il folosesc in alt scop decat ar fi ideal - ca un mod de a lua contact cu persoane cu care ai pierdut legatura.

Iar argumentul ca lumea se strange nu stiu pe unde - treaba lor. Lumea se strange sa vada ultimele blockbustere hollywoodiene, ar trebui sa fac si eu la fel?
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 18:29   #3498
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Poti pune poza care o ai acum la avatar pe profilul de Facebook si nu e nici o problema.Cine o sa ti-o fure ? Sau mai grav e ca o sa pierzi controlul unui comentariu pe care l-ai facut la un film obscur.Sunt sigur ca e o tragedie de proportii epice.
Toti oamenii pe care-i cunosti au conturi cu numele real.Asta inseamna ca trebuie sa iti faci si tu la fel?Te-ai exprimat destul de clar ca nu-s si pt tine "beneficiile" respective,asa ca nu are nici un rost sa profiti de ele.Folosesti site-ul pt nevoile tale,nu ale altora.

Argumentul respectiv era adresat doar catre partea de comunicare.Te poti uita la ce vrei,dar nu cred e vreo diferenta daca se aduna cinefilii sa vorbeasca pe Cinemagia,Facebook,Twitter,etc.
Din moment ce te afli aici e clar ca vrei sa porti conversatii legate de filme si daca lumea cu care discutai de obicei s-a mutat in alta parte,poti s-o faci si tu.Asta daca vrei.Daca nu,sa fii sanatos.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 25 Dec 2013 at 18:41.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 18:49   #3499
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
Originally Posted by Twinsen:
marillon, tu ai idee ce e un forum, atat din perspectiva istorica cat si ca expresie moderna in online? Te-ai intrebat care e etimologia termenului? Inainte sa alaturi doua citatate care nu au nimic in comun, ar fi bine sa-ti pui intrebarile astea.

Nici dacă aş lucra în Institutul de Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti" nu m-aş apuca să dezbat cu tine originile latine ale substantivului forum şi semnificaţiile iniţiale şi ulterioare ale acestuia.
Din câte ştiu Cinemagia este un site de filme, cu un forum cultural sau distractiv şi nu o agora în care fiecare să iasă şi să facă prozelitism pentru o anume formaţiune politică, din opoziţie sau de la putere. Nu suntem sătui de toţi aceşti politruci croiţi din acelaşi material, ce se succed din 4(5) în 4(5) ani? Te asigur că în asentimentul meu sunt şi alţi useri.

Cele două citate au o logică: a) îţi aparţin, b) în primul lauzi PD-L şi denigrezi USL, deci ne impui nouă opţiunile tale electorale şi ne sugerezi calea cea bună, în al doilea susţii că eşti adeptul secretizării preferinţelor, gusturilor, acţiunilor tale, ceea ce este contrar punctului a). Pricepi?
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2013, 19:53   #3500
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
@marillon
Nimeni nu iti impune nimic pe un forum, cu atat mai putin cu cine sa votezi. Dar scopul principal a forumului e exprimarea si schimbul de opinii. In citatul mentionat de tine, spuneam o opinie politica in Cafenea, adica o sectiune a forumului care n-are legatura cu filmele.

De remarcat ca opinia asta e exprimata pe un forum, nu pe Facebook. Se intampla ca am si amici care sunt sustinatari declarati ai USL. Ei stiu la fel de bine ca eu am pareri complet diferite. Cand ne intalnim, incercam sa nu discutam politica. Inclusiv de asta nu as pune opinia pe pagina mea de Facebook,daca as avea una. Mi-a fost aratata de cineva o opinie politica pusa de un cunoscut comun pe pagina sa de Facebook si mi-a schimbat radical parerea pe care o aveam despre el. E un exemplu despre efectele negative ale Facebook-ului in relatiile cu oamenii alaturi de care traiesti. Nu sunt deloc adeptul "secretizarii preferintelor", ci a prezentarii acestora intr-un context corect si persoanelor potrivite.

@Kriss
Eu, la fel ca multi cinefili, cunosc cat de cat domeniul si am propria mea viziune asupra lui. E in general o placere sa discut cu altii despre filme, dar nu e o necesitate. Daca merge bine forumul asta sau altul e ok, daca nu, e pacat, dar asta e.

Nu sunt de acord ca ar fi tot una ca se discuta pe Cinemagia, Facebook sau Twitter. Eu de exemplu nu ma simt bine discutand despre arta intr-un McDonalds, in timp ce sug cola cu paiul. Poate conteaza si varsta intr-o anumita masura. Dar e un adevar ca mediul in care discuti are un efect subtil, dar important asupra discutiei.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells