Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2010, 17:01   #41
dido
Junior
 
dido
 
Join Date: May 2009
Posts: 37
Subscriu!

Originally Posted by Dragomara:
Vã imaginaþi cât mã uit eu la TV, dacã abia acum câteva zile am observat cã Dolce a activat rezervarea programului/ filmului! Mã rog, nu ãsta a fost motivul pentru care l-am ales, ci încã vreo câteva chestii invalide ºi dupã un an de abonament , printre care ºi "plãteºti cât vezi", oricum imaginea meritã toþi banii, pãcat de rezumatele de 2 lei pe care le au filmele, ºi de lipsa subtitrãrilor pe Cinemax/ Cinemax 2.

ªi mie mi-a plãcut Veronica, ºi Concurs, ºi Suntetul muzicii, ºi filmele alea pentru copii cu Arabela ºi Rumburak, ºi toate filmele alea "populare" la care era bãtaie pe bilete, despre care nu-mi mai amintesc decât cozile la bilete, durerile de stomac (prezente la mai toate filmele vãzute la cinema ), liniºtea mormântalã din salã, iarna - frigul, însã cea pe care n-am sã o uit niciodatã era senzaþia de evadare într-o altã lume, o lume atât de plinã de viaþã în care continuai sã te REgãseºti ºi dupã vizionare, ori de câte ori închideai ochii ºi te vedeai alãturi de personajele de pe ecran trãind suprema aventurã a vieþii tale! La maturitate fiind acum, nicicând nu mai mi-a fost dat sã retrãiesc acela sentiment.

Cunosc senzatia de evadare din cotidian pe care ti-o dadeau filmele de la cinema,acum sunt filme,jocuri,calculatoare,tehnica etc.,un film greu mai impresioneaza tineretul din ziua de azi,dar pe atunci eu eram copil de la tara cu televizor alb negru si cu mult banal in jur,iar cand vedeam un film la oras pe un ecran atat de mare si cu sunetul simultan cu imaginile si mai ales daca mai nimeream un SF ...nu stiu daca mi-am revenit vreodata la realitatea de zi cu zi...
dido is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jun 2010, 19:20   #42
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Originally Posted by Medicate:
Originally Posted by foxyroxy:
Nu se uita nimeni la Back to the future cu Michael J. Fox?
Tales from the Cript?


Yep! Tales from the Cript rupe stilu' ! Si acum imi vin in minte cateva secvente din promo: modul in care erau coborate scarile ( pe fundal o melodie sinistra ) si finish-ul cu domnu' schelet povestitor cum tzasneste din sicriu si rade precum un tembel !

on : Terminator 2 , Universal soldier , Predator , Alien , Beetlejuice si multe alte filme...






Am vazut ca se pot viziona episoade online din Tales of the Crypt.Am dat intamplator peste el deci nu mai stiu care.Oricum eram micuta atunci si tin minte ca ma speriam.Scheletul ala cu rasul ala
__________________
The walls we build around us to keep out the sorrow also keep out the joy.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2010, 13:10   #43
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
exact ... un ras malefic al unui schelet ambulant !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2010, 14:31   #44
gropitse
Guru
 
gropitse
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 333
au fost terapii de șoc înainte de somn cu Twean peaks,privind ecranul printre degete.
și de atunci a devenit epic acest intro:
http://www.youtube.com/watch?v=7oDuGN6K3VQ
gropitse is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2010, 14:56   #45
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Subscriu !
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 15:43   #46
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
RVN, da,Strada Hanovra mi-a placut cand eram mic,iar in prezent il revad cu placere ori de cate ori sufletul mi-o cere.
Strategia era destul de interesanta in copilarie. Cum nu stiam sa citesc, eram foarte atent la actiunea filmului. Pe drumul de intoarcere spre casa,preferand sa mergem pe jos, mama imi povestea "povestea" filmului,iar eu legam cuvintele de vizual. Din pacate numai Strada Hanovra si-a pus o anumita amprenta asupra memoriei mele. Ce alte filme am mai vazut in copilarie,la cinematograf, nu-mi mai amintesc.
Cam asta e.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 18:00   #47
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
pentru un copil sfurile sunt ca o prajitura cu frisca pe deasupra. pe cand eram eu mic trucajele erau mai putin sf. imi aduc aminte de seria matinala fireball xl5:
http://www.youtube.com/watch?v=sBZN3c7O9wc

sau mai seriosul lost in space:
http://www.youtube.com/watch?v=OepIW...eature=related

dar nimic nu te poate marca mai mult decat :
http://www.youtube.com/watch?v=PV4-ZcYJ83U
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2010, 18:06   #48
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Lelouche:
RVN, da,Strada Hanovra mi-a placut cand eram mic,iar in prezent il revad cu placere ori de cate ori sufletul mi-o cere.
Strategia era destul de interesanta in copilarie. Cum nu stiam sa citesc, eram foarte atent la actiunea filmului. Pe drumul de intoarcere spre casa,preferand sa mergem pe jos, mama imi povestea "povestea" filmului,iar eu legam cuvintele de vizual. Din pacate numai Strada Hanovra si-a pus o anumita amprenta asupra memoriei mele. Ce alte filme am mai vazut in copilarie,la cinematograf, nu-mi mai amintesc.
Cam asta e.

m-ai dat gata. acum intru pe torent sa-l caut. nu l-am mai vazut demult.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2010, 15:24   #49
cattalin81
Novice
 
cattalin81
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 5
Isi mai aduce aminte cineva de serialul maghiar Linda?
Eu revad cu placere mereu filmele din seria B.D., Nea Marin miliardar, Monstrul.
Tot din perioada aceea dateaza si pasiunea pentru maginificul Louis de Funes.
Aici pot include si momentele comice cu Benny Hill si Mr. Bean, dar parca sunt totusi din alta categorie si apartin altui gen.
cattalin81 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 14:26   #50
yo_lory
Junior
 
yo_lory
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucuresti
Posts: 59
Send a message via AIM to yo_lory Send a message via MSN to yo_lory Send a message via Yahoo to yo_lory
The blue lagoon
Great expectations
yo_lory is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2010, 14:56   #51
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
În copilărie mă uitam la Nord și Sud. Și acum a rămas serialul meu preferat. L'am căutat foarte mult pe internet până când mi'a zis cineva de unde'l pot downloada. Merci beaucoup!
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 03 Sep 2011 at 00:22.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2010, 12:41   #52
spriamarierose18
Junior
 
spriamarierose18
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 47
De cand aveam 6 ani si pana m-am maritat, miercurea de la ora 5 era program de cinema cu parintii. In acele vremuri era obligatoriu sa ai o zi pe saptamana pentru a vedea premierele la cel mai mare cinema din oras.... Alte timpuri ! Dupa ce m-am maritat, economia de piata m-a tintuit in fata televizorului ! Dar din acele timpuri, mi-aduc aminte de "Intalnire de gradul 3" care m-a lasat cu gura cascata in final. Revad si acum imensa nava extraterestra, luminata feeric... Genial. Si ca veni vorba de Spielberg, am vazut obligatoriu la cinema toata seria Jurasic Park si toata seria Indiana Jones. Eram mica cand am vazut Siberiade, (mama ma baga la film pana termina treaba-era bibliotecara iar biblioteca era in cladirea cinematografului) stiu ca filmul a durat 4 ore, atunci nu l-am inteles dar m-am indragostit de imagini. Am revazut filmul cand puteam si citi si gandi si a ramas pentru mine unul din poemele rusesti, iar imaginea de film a ramas pentru mine o obsesie. Si azi judec filmele dupa felul in care sunt filmate si mai putin pentru efectele speciale ( care acum au transformat filmele in ceva artificial... jocuri pe calculator...)
Si ca mi-a amintit Victor si Pitbull- Ultimele 6 minute cu Alistair Mac Lean as vrea si eu sa-l revad ( l-am vazut la o sedinta video...)
Pentru multe altele a existat Telecinemateca, sau lipsa de fonduri ale televiziunilor cand difuzeaza filme din anii 1950-1980...
spriamarierose18 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2011, 15:12   #53
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 359
Extralarge si filmele in general cu Bud Spencer si Terence Hill; si filmele cu Louis de Funes seria Jandarmii
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2011, 08:26   #54
danymury
Novice
 
danymury
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1
cand eram mic prima data m-am uitat la Alien primu film...pana la jum ca m-au dat afara ai mei din camera....nu uit cat traiesc...m-am uitat la atlantis, tarzan, hercules,the hunchback animatiile disney cam toate ...dupa aceea am inceput sa ma uit la film mai complicate ptr copii.
danymury is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2011, 08:48   #55
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
de urmarit nu le mai urmaresc, dar mi-ar placea sa revad Veronica (1973) si Arabela (1979)
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2011, 09:10   #56
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
Am vazut zilele trecute la TV un film cu Sandokan Sandokan si Piedone - pfff, ce mai vedeam filme cu ei cand eram mica
__________________
Why so serious?
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2011, 23:03   #57
Unterhaltung
Senior
 
Unterhaltung
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 89
Star Wars. Vazut la 8 ani, prima oara cand a venit in oras, si rasvazut de... am pierdut sirul.
Unterhaltung is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2011, 00:18   #58
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am revazut de curind Fantoma lui Barba neagra. Ce actor, Peter Ustinov. Antrenorul, slabut ca actor si totusi adorabil, la fel ca si in That darn cat. Cind facem un concurs cu filme din astea? Parca prea multe filme grele, vazute in timp scurt, nu fac bine, parerea mea oricum.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Sep 2011, 10:40   #59
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Am prins un pic aseara un episod din Columbo(Lovely But Lethal -seria a 3 a episodul 1 ) .Jucau in el Vincent Price si Martin Sheen .

Last edited by bremen1980 : 05 Sep 2011 at 18:09.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 15:51   #60
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Star Wars - Originalele, evident! Eram deja in prag de adolescenta cand apareau prequel-urile.
Pleasantville
Titan AE
Fluke
Ladyhawke
Terminatorul 1 si 2
Robocop

Si bineinteles, filmele Disney.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells