Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jul 2011, 09:37   #1341
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Generation Google, ia si cauta tu pe net urmatorul lucru: Cruciada Copiilor.
Dar stai linistit, pentru a omori oameni nu ai nevoie de razboaie, cauta pe net inchizitia.

In general, lucrurile astea se gasesc in cartile de istorie, majoritatea oameniilor le stiu.

Iar daca tu desconsideri macabrul cruciadei copiilor sau al inchizitiei, ai grave probleme de perceptie.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 09:56   #1342
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by danonino:
Generation Google, ia si cauta tu pe net urmatorul lucru: Cruciada Copiilor.
Dar stai linistit, pentru a omori oameni nu ai nevoie de razboaie, cauta pe net inchizitia.

In general, lucrurile astea se gasesc in cartile de istorie, majoritatea oameniilor le stiu.

Iar daca tu desconsideri macabrul cruciadei copiilor sau al inchizitiei, ai grave probleme de perceptie.
Cruciadele şi Inchiziţia au ţinut strict de biserica romano-catolică, care este o putere politică care se foloseşte de creştinism pentru a-şi împlini variatele scopuri politice. Este evident pentru oricine a cercetat că învăţăturile creştinismului se opun cu desăvârşire oricărui tip de război, indiferent de motiv.

După ce Biblia a fost tradusă şi a fost disponibilă publigului larg, multă lume a părăsit biserica romano-catolică. Pierzând controlul, Vaticanul a început să omoare mult mai mulţi oameni în Războaiele religioase din Franţa (culminând cu masacrul din Noaptea Sfântului Bartolomeu) şi în Războiul de Treizeci de Ani. Din nou, aceste aşa-zise “războaie-sfinte” nu au fost nimic altceva decât organizaţii politice, mascate în organizaţii religioase, care au încercat să păstreze controlul populaţiei pe care în acele momente îl pierdeau.

Aşa sunt unii, doua episoade din South Park, un clip cu Carlin, alte chestii televizate şi gata, s-au lămurit cum stă treaba cu religia.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 10:18   #1343
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Ia cauta tu Cruciada Copiilor, vorbim pe urma.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2011, 14:12   #1344
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by brax:
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cate razboaie s-au purtat din cauza religiei...
Oamenii vor sa stie ca sunt absolviti de faptele rusinoase pe care le-au savarsit.E usor sa ceri iertare de la preot care-ti zice ca Dumnezeu te iarta dar e greu sa te ierti pe tine insuti si sa iti duci viata dupa regulile tale si nu cele dintr-o carte.Asta cere disciplina si rationament,lucruri de care multi nu dispun pentru ca sunt slabi psihic.
Majoritatea razboaielor "religioase" au avut loc din cauza intereselor politice ale respectivelor state. Cum poate da cineva vina pe crestinism sau pe islam pentru razboaie cand in textele sacre ale acestor religii se promoveaza pacea, iubirea si intelegerea? Problema apare atunci cand, precum spunea si un user mai sus, un grup de elite isi da seama ca religia este un instrument de manipulare a maselor, iar atata vreme cat majoritatea nici macar nu se obosesc sa citeasca Biblia, Torah sau Coranul, acestia devin prada usoara. Sa nu mai spun ca in trecut oamenii nici macar nu aveau acces la o Biblie tradusa, iar daca papa le zicea oamenilor ca Dumnezeu vrea ca ei sa lupte, atunci luptau.


Exact ca jocul Simon says...
Oamenii fara cultura intotdeauna au fost,sunt si vor fi credinciosi.Ai dreptate si tu dar religia la inceput,dupa mine a fost conceputa pentru oamenii care i-am mentionat mai sus,cei slabi care nu sunt in stare sa gandeasca singuri,care au nevoie de un manual despre cum sa traiasca si o lista cu lucruri pe care au voie sa le faca sau sa nu le faca.De aici incolo totul a luat amploare si s-a ajuns la razboaie,rasism,genocid,secte,fanatici,criminali si altele.Biblia nu e decat o carte care contine pilde,nu se diferentiaza de un basm cu absolut nimic dar totusi dupa parerea mea a facut mai mult rau decat bine desi intentiile au fost bune.Omul ar trebui sa gandeasca pentru el insusi pentru ca altfel se limiteaza la un singur lucru si devine nereceptiv la idei noi,rase diferite,persoane cu alte conceptii si de acolo incepe sa iasa scandalul.Biblia si religia nu fac decat sa limiteze omul.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 01:40   #1345
RoCkKiD
Novice
 
RoCkKiD
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 18
Pot sa ma declar agnostic?
anyway sunt curios.. in vreo 100 de ani descopera astia nemurirea..ce mai face god atunci?
RoCkKiD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 01:57   #1346
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by RoCkKiD:
Pot sa ma declar agnostic?
anyway sunt curios.. in vreo 100 de ani descopera astia nemurirea..ce mai face god atunci?

Devine "om" de rand
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 02:37   #1347
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by RoCkKiD:
Pot sa ma declar agnostic?
anyway sunt curios.. in vreo 100 de ani descopera astia nemurirea..ce mai face god atunci?

ce rost ar mai avea viata daca ai fi nemuritor?... nu crezi ca te-ai cam plictisi? si in plus, faptul ca suntem constienti ca intr-o zi vom muri (in subconstientul subonstientului noi stim chestia asta tot timpul) ne face sa luptam mai mult si sa ne atingem telurile in viata. Asa, daca am fi nemuritori am deveni niste lenesi. am sti ca avem o infinitate in timp sa ne indeplinim visele si toata lumea ar fi ceva de genul: "hai, lasa-ma"... asta e frumusetea vietii. sa stii ca intr-o zi nu vei mai fi si ca nici nu stii cand va veni momentul. asta ne face pe noi sa luptam zi de zi...

in plus, imagineaza-ti. iti dau un scenariu. sa spunem ca vei avea un accident, si Doamne feri, ramai paralizat. Ti-ar placea sa traiesti o infinitate intr-un scaun cu rotile? sau acuma trecem pe sf si zicem ca o sa se poata vindeca orice boala existenta?!
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 02:49   #1348
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
N-a spus nimeni ca nu vor mai fi accidente, boli si alte surse nenaturale de moarte. Eu sincer as vrea sa traiesc cat mai mult posibil. Viata asta nu-mi ajunge sa fac nici macar 1% din ce as vrea. Nu vad faptul ca vei muri ca pe o frumusete a vietii (ce ironie). Chestia cu lupta merge in ambele sensuri. Unii ar putea spune ca ce sens are sa ma zbat cand oricum ce fac in viata se va pierde.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 08:34   #1349
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Originally Posted by Liviu-:
Unii ar putea spune ca ce sens are sa ma zbat cand oricum ce fac in viata se va pierde.
Depinde de ce faci.Poti trai in memoria unor persoane cu faptele savarsite.De exemplu un autor traieste in sufletul celui ce citeste(nu vreau sa intelegi ca e neaparat sa fii scriitor,ci ca in amintirea prietenilor,familiei vei trai mereu chiar si cu fapte neinsemnate pe care le faci )
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 08:37   #1350
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Liviu-:
ironie)Unii ar putea spune ca ce sens are sa ma zbat cand oricum ce fac in viata se va pierde.
cine spune chestia asta,traieste viata din inertie.
depinde de fiecare in parte cat de capabil este sa lase ceva in urma,sa se vada ca n-a trait degeaba.fie ca e vorba de urmasi (ca pana la urma,asta-i scopul existentei noastre pamantene,sa nu lasam specia sa moara),fie ca e vorba de ceva material,totul conteaza,se contabilizeaza....
nu exista nimic fara valoare,indiferent cat am crede noi ca exista nulitate absoluta.si cel mai marunt lucru conteaza,dar, sa fie facut pe lumea asta.eu nu cunosc alta.n-am vazut nimic palpabil "dincolo". cand groparii arunca pamantul deasupra sicriului,gata! caz inchis! s-a terminat totul.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 10:50   #1351
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Liviu-:
ironie)Unii ar putea spune ca ce sens are sa ma zbat cand oricum ce fac in viata se va pierde.
cine spune chestia asta,traieste viata din inertie.
depinde de fiecare in parte cat de capabil este sa lase ceva in urma,sa se vada ca n-a trait degeaba.fie ca e vorba de urmasi (ca pana la urma,asta-i scopul existentei noastre pamantene,sa nu lasam specia sa moara),fie ca e vorba de ceva material,totul conteaza,se contabilizeaza....
nu exista nimic fara valoare,indiferent cat am crede noi ca exista nulitate absoluta.si cel mai marunt lucru conteaza,dar, sa fie facut pe lumea asta.eu nu cunosc alta.n-am vazut nimic palpabil "dincolo". cand groparii arunca pamantul deasupra sicriului,gata! caz inchis! s-a terminat totul.
Dupa logica ta, ceva trebuie sa fie palpabil ca sa existe. Deci sentimentele, emotiile sau inteligenta nu prea exista in realitate.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 11:14   #1352
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
palpabil in sensul sa fie vizibil, nu neaparat sa poti sa atingi. Sentimentele, emotiile, gandurile se simt... Dovada ca ele exista este vizibila in starile pe care le avem. si in plus, daca e sa ducem lucrurile mai departe, pot fi si palpabile. In momentul in care iubesti, inima iti bate cu putere... (un lucru palpabil), atunci cand ai emotii, transipiri abundent si tremuri, (un lucru palpabil), atunci cand esti inteligent creezi anumite lucruri (din nou, ceva palpabil)
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 14:04   #1353
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Atata timp cat ii dai vietii un sens ca sa poti uita de faptul ca totul este inutil poti sa fii fericit.Cred ca e destul de clar ca omul e nihilist,dovada fiind planeta noastra si in stadiul in care se afla.Chiar si in stadiul asta "avansat" la care am ajuns tot suntem neanderthali in gandire,legi,comportament,lucruri care ne impiedica cu adevarat sa evoluam.Societatea e bazata pe bani in primul rand si deabia apoi pe planul 2 vine restul.La inceput strici si zici ca n-are nimic iar cand e prea tarziu iti pare rau si vrei sa repari.Asa e omul,n-ai ce sa-i faci...
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 14:21   #1354
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Planeta nici nu cred ca vine minte faptul ca am trait pe ea.

Ea are miliarde de ani in spate, noi doar cateva mii.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 14:53   #1355
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
ei, nu e chiar asa. nu am ramas neanderthalieni.nici fizic si nici in gandire, legi si comportament.
a...daca vorbim de ultimii reprezentanti ai triburilor din jungla amazoniana,poate...
banii nu sunt neaparat sursa raului,cei care aduc fericirea sau nefericirea noastra. ceea ce emai rau insa, s-a intamplat:omul, din lacomia care-l caracterizeaza,s-a lasat dominat de bani.
banii sunt cei care conduc in momentul asta lumea. si cred ca multi dintre noi,cred in puterea lor,mai presus de toate,chiar si de Dumnezeu.

Last edited by rvn : 07 Jul 2011 at 15:07.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 15:11   #1356
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
@danonino:Tocmai asta e ca noi in cateva mii de ani reusim sa distrugem o planeta care exista de miliarde de ani .O performanta de neatins!

@rvn: Prin bani m-am referit automat la lacomie.Am ramas neanderthali pentru ca ne luptam intre noi,ne otravim intre noi cu mancare tratata cu tot felul de chimicale care duc usor dar sigur la cancer.Daca stau bine sa ma gandesc,cred ca pana la urma o sa disparem noi si nu planeta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 18:49   #1357
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Kriss_Kringle:
@danonino:Tocmai asta e ca noi in cateva mii de ani reusim sa distrugem o planeta care exista de miliarde de ani .O performanta de neatins!



nu, nu o distrugem. Ca nu ne mai agreaza habitatul benefic pentu noi, e o alta chestie, foarte diferita de distrugerea planetei.

Last edited by danonino : 07 Jul 2011 at 21:00.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 19:24   #1358
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by danonino:

nu, nu o distrugem. Ca nu ne mai agreaza habitatul benefeci pentu noi e o alta chestie, foarte diferita de distrugerea planetei.

1.te rog sa scrii normal si citet. nu de alta dar nu se intelege aproape nimic din hieroglifele tale.
2. incerc totusi sa le descifrez si te intreb: sa inteleg ca pentru tine planeta e un mare playground cu care facem ce vrem? gata, am ramas fara resurse, planeta e de vina... sa ii fie rusine. frumoasa mentalitate, ce sa spun. cred ca daca ar fi dupa tine, ai darama o padure intreaga ca sa iti construiesti un DisneyLand daca ai avea banii necesari. noroc ca nu ii ai... si sper sa nici nu intri in posesia lor vreodata. din cauza mentalitatii celor ca tine s-a ajuns aici.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 21:09   #1359
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123


Priveste la scara larga. Nu te mai gandi in hectare de padure, pluseaza.
Planeta e intr-o continua si lenta schimbare, ma rog, e lenta comparativ cu timpul nostru. Acum 4 miliarde si un pic de ani, nu existau paduri, oameni sau animale, nici aur, petrol canepa indiana. Ghici ce? Planeta a supravietuit atunci, nu cred ca ii pasa prea mult de faptul ca e locuita sau nu.

Dinozauri nu au avut Range Rover Sport sau Disney Land, spune-mi daca mai vezi vreunul in viata.

ps. ce necrutatoare esti? Azi cu ce ocazie esti irascibila?
Fie, i'm in a good mood, am modificat, am adaugat o virgula.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2011, 21:19   #1360
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Planeta e intr-o continua si lenta schimbare iar noi vrem sa fortam prcesul... cam la asta se rezuma totul. Gaurile din stratul de ozon, topirea calotei glaciare, noxele care omoara o gramada de animale, etc, etc, etc... cine crezi ca le-a provocat? mama natura? sau ti se pare normal ca animalele sa fie pe cale de disparitie doar ca sa avem noi mai mult loc sa ne reproducem? asta e cruzime, scuza-ma. si nu uita, ca padurea aia ne asigura noua oxigenul necesar ca sa traim... daca tu defrisezi o padure intreaga, well... e ca si cum te-ai sinucide. de fapt, asta facem noi. dstrugem tot in jur, fara sa ne dam seama ca asa ne distrugem si pe noi.

Stai relax, nu sunt irascibila... i'm just in the mood of kickin' some asses... si l-am prins pe al tau.
chiar stateam si ma gandeam la virgula aia a ta... in trecut, putea sa faca diferenta intre viata si moarte.
acum, semnele de punctuatie sunt un lux.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells