Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jun 2005, 16:22   #21
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
pun pariu ca Tarantino se uita cu jind la ce-a facut Rodriguez (chit ca a avut si el contributie acolo)...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2005, 18:08   #22
constantine
Novice
 
constantine
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 4
cred ca in regia totala a lui quentin tarantino filmul asta putea sa atinga perfectiunea oricum astept cu nerabdare sa vad si scenele taiate din film 8)
constantine is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 15:19   #23
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt tailgunner

ce preferi: sa te contrazici cu mine sau sa fii de acord cu nume?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 16:16   #24
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Te doare nu ? Si sa nu spui ca-n rect, ca are conotatii.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 16:25   #25
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by nume:
Te doare nu ?

Mama draga, dupa cum te manifesti s-ar parea ca pe tine te doare, si inca rau de tot.
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 16:59   #26
downeyana
Novice
 
downeyana
 
Join Date: Sep 2004
Location: my own, private room
Posts: 5
nu stiu d c blanche dar am vaga impresie ca esti un alter ego a lui als
NU te obosi sa negi
downeyana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 17:22   #27
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by downeyana:
nu stiu d c blanche dar am vaga impresie ca esti un alter ego a lui als
NU te obosi sa negi

Deloc. Cum ai ghicit ? Sunt chiar ALS. Daca citesti cu atentie mesajele de pe forum, o sa descoperi si cine e mama. Si tot conflictul asta isi are radacina intr-un complex oedipian. E simplu, nu ?
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 22:29   #28
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Blanche:
Mama draga, dupa cum te manifesti s-ar parea ca pe tine te doare, si inca rau de tot.
M-as slobozi un pic in tine, dar am deja 3 banuri si o excludere permanenta asupra careia s-a revenit... asa ca nu meriti efortul.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2005, 23:11   #29
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
yes ... good for rodriguez, bad for tarantino.... asta a fost deep... tre sa mergi la Cannes ca sa-ti vina sa spui asa ceva? Lumineaza-ma si pe mine ce nu e bun... filmul e exact ce vrea sa fie... nu-l fa mai mult si nu te mai pisa pe aici... gen, mesaj pt ALS
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 00:34   #30
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Jay:
yes ... good for rodriguez, bad for tarantino.... asta a fost deep... tre sa mergi la Cannes ca sa-ti vina sa spui asa ceva?
Am ras mult. Chestia asta emisa de forumistu' nostru de varsta a 2-a se incadreaza la daca esti beat te culci sau din putul gandirii.
Originally Posted by Jay:
Lumineaza-ma si pe mine ce nu e bun... filmul e exact ce vrea sa fie... nu-l fa mai mult si nu te mai pisa pe aici... gen, mesaj pt ALS
Stiam ca aici se va ajunge.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 09:09   #31
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
@ als

n-am nici o pre-ferinta (etimologic vorbind) in privinta preferintelor amintite de tine, nu va "cunosc" pe nici unul decit vag (pe tine din cronici, pe nume de pe forum), stiu ca v-ati razboit nevoie mare din tastaturi intr-o vreme, ma rog, treaba voastra.
Punctual, in cazul Sin City sint de acord cu nume, in sensul ca si lui si mie ne-a placut filmul, pe cind tie nu (fara sa te obosesti sa spui si de ce, in afara unui rather lame and supercillious witticism). Ma rog, treaba ta.
O mica mentiune, eu nu ma contrazic cu tine, ci, respectind cronologia stricta a mesajelor, tu te contrazici cu mine (tragind tare de sensul verbului "a se contrazice", in ce te priveste).
Nu crezi c-ar fi mai bine sa-l lasam pe QT sa decida el ce-i bine si ce-i rau in prieteniile lui?
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 09:27   #32
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt tailgunner

ok, tie ti-a placut, mie nu (cu nume nu ma mai obosesc sa ma 'contra'-zic, it's not worth the effort) & recunosc ca n-am adus argumente; fact is, n-am nimic cu 'acest' gen de filme, pe unele le gust (vezi 'sky captain...', mult mai funny & mai clever & mai cinematically rewarding, for me), dar cred ca problema nr 1 a acestui forum este: nu ai voie se fluieri in biserica! fiecare-si face mica lui capela, in care asteapta sa-i fie tamiiate gustul & preferintele... no real debate - astea degenereaza inevitabil in atac-uri (vezi si jay mai sus, care s-a stropsit ca am 'indraznit' sa-i fluier fetisul!)
cu 'sin city' am ac. problema cum am avut cu 'lotr' 1,2 & 3: adica mi se par freaky, mutant-movies in a way, the perfect simili-videogames for the next generation :? i just don't get a kick outta that - am dreptul, nu? nu ma deranjeaza ca sint paper-thin (am destul gust 'camp' ca sa ma amuze kestia asta), ce ma deranjeaza e ca sint 'packaged' as 'ultra-cool' si ca, dincolo de acest layer, sint empty, forced-funny & alienating... si ma mai deranjeaza (da, asta cel mai mult!) ca, o data ce apare si qt in 'sin city', toata lumea cade pe spate & o ia ca o garantie de 'respectabilitate' - atunci cind este evident (alas, nu pt toti! ) ca intre rr & qt e doar o kestie de amicitie, fun-sharing (& fund-raising), nicidecum o echivalenta de valoare. la tarantino, primul layer e 4 fun, dar mai exista cel putin 1, 2 care ma fac sa-l iau in serios ca cineast; la rr, nivelul 1 - that's all there is...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 10:12   #33
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
una la mana: tailgunner is cool. scrie de 3 ori mai pertinent si mai romaneste decat contestatarii lui. vote TG.
pe el trebuia sa-l trimiteti la tiff, nu pe notorious.

a doua: als lasa-l in pace pe rodriguez; are in el mai multa cinematica decat ai putea tu sa generezi vreodata (presupunand prin absurd ca ti-ai propune asta). He's a Mexi-CAN, you're a Mexi-NTZ.

Baiatul ala a facut minuni de filme pe nimic - el singur. Uimeste toate studiourile cu felul lui de a face productie, care-i de 10 ori mai ieftin decat orice standard pe piata. A inovat continuu - nu cinematograful cu pretentii, ci cel cu impact - din cauza lui il avem azi pe zemeckis facand filme 3d de ex.

E valabil si pentru Sin City. E altceva Daca vei intelege ca privesti o noua forma de expresie vizuala, postmoderna as zice, bazata pe resursele celor vechi dar impachetata in asa fel incat sa transporte alte sensuri, daca intelegi, deci, forta si indrazneala acestui efort, probabil ca ai sa-l privesti altfel. Si macar ai sa-l respecti, daca n-ai sa-l si apreciezi.

a treia: pune-ti un semn de intrebare cand o generatie intreaga sustine un proiect de tipul asta si intreaba-te cat de sincron mai esti nu cu filmul, ci cu publicul in general. Pentru ca nici o evaluare critica n-ar trebui facuta in vid social, ci relativa direct la valorile si perceptiile actuale ale societatii cu pricina. Altfel spus avem nevoie de tine nu sa ne spui ce sa ne placa sau nu, ci de ce oare ne place sau nu un anume produs. (Meserie oarecum bizara oricum, dar sa zicem ca poate aduce insight-uri frumoase si argumentate.)

a patra ar fi o intrebare simpla, pe care am luat-o tot de la RR:
"Ce vrei sa faci in viata?", la care Mariachi raspunde: "Sa fiu liber".
"Simplu", riposteaza Carolina.
Insa Mariachi clatina trist din cap.

Go tell it to the trees, egghead.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 11:10   #34
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
@ als

Let's get this out of the way, first: nu prea mi-am crezut ochilor cind ai adus vorba de Sky Captain. Nu doar pentru ca e formulaic pina la Dzeu (hero, sassy damsel, "funny" sidekick, vezi si mai recent, Sahara, Jude Law, Gwynteth si Ribisi, altfel actori onorabili eshuind in a prinde tocmai formula) ci pentru ca e o ilustrare perfecta a unui film care-si iroseshte potentialul. Conran poarta vina, lasind toata greutatea filmului pe umerii CG-ului retro, dialogul fiind cringy-clunky, povestea in mare parte plata ca desertul Gobi (wherefrom "clever", I wonder), incit la sfirsit ai impresia ca ai vazut o incrucisare ridicola intre The Phantom Menace si Austin Powers.

Si acum la dezbatere :

Nu e pe undeva o contradictie intre a afirma ca un film e "paper thin" - perfect de acord in legatura cu SIn City, e subtirel ca filele comicsurilor din care se trage - si sa vrei totusi sa cauti straturile si profunzimile? Cu totii am fost inoculati cu prejudecata culturala ca "opera de arta" ii o ceapa, si daca nu-i atunci e vai de ea. O data ce convenim asupra "superficialitatii" exclusive a unui produs, poate-i mai bine sa cautam altundeva punctele forte (intr-o cinematica care nu-i deloc "profunda", poate). La rodriguez ca si la QT nu caut layerele, si cred ca principalul atu al lor e sa nu te faca se te gindesti la ele, sa nu ti le bage sub ochi cu insistenta, sa le disimuleze. Un "fuck you" sanitar la adresa profunzimii. De altfel, de multe ori layerele sunt "in noi", ca sa vorbim scolastic si pompos, si in cazurile fericite layerele din noi se intersecteaza cu layere din mintea regizorului (poate nici nu ne dam seama cind). De (alt) altfel, la QT nici nu le-as numi layere ci mii de
farime ale unei culturi cinematografice suferind de gigantism si de o fericita indscriminare.
In fine, mi se pare ca Sin City nu e nici fortat funny (nu prea e funny deloc), si "vacuous" e doar asa cum e vacuous orice stil. Cit despre cool, asta e o categorie de marketing, nu una "critica".
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 11:49   #35
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by tailgunner:
@ als

O data ce convenim asupra "superficialitatii" exclusive a unui produs, poate-i mai bine sa cautam altundeva punctele forte (intr-o cinematica care nu-i deloc "profunda", poate).

Un "f*** you" sanitar la adresa profunzimii.

cool, asta e o categorie de marketing, nu una "critica".


Sieg Heil.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 13:28   #36
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Airlight:
una la mana: tailgunner is cool. scrie de 3 ori mai pertinent si mai romaneste decat contestatarii lui. vote TG.
pe el trebuia sa-l trimiteti la tiff, nu pe notorious..
Omule ai zis-o. Am si eu o intrebare pentru acest juriu fantomatic, care pretinde ca citeste forumul. :sick: De ce nu s-a dus omu' nost', initiatorul acestui topic, la TIFF ?
Eu nu faceam fata:
1. pentru ca injuram filmul sau era schematic, asta in cazul in care nu stateam mai tot timpul beat.
2. Am afaceri de bibilit care nu-mi permit s-o ard aiurea pe la cluj si sa ma fure lumea de bani.
3.N-am chef de asta acum.
1. 2. 3. Asta ca sa clarificam intepaturile bashite ale lui leo de pe tiff. Si ca s-o spun pana la capat, juriul e clar a second best choice, cu exceptia lui Benny care promite mult. Christi n-a mai scris vreme de sase luni pe forum, bese 2 posturi in concurs si pleaca la Cluj. Notorious (no offence man, am facut pace si am devenit amici la intalnirea mafiei cinemagia- zic eu) cronica ta aruncata in fuga nu m-a convins. Si ca sa recunosc pana capat - il preferam pe Herbert.
Originally Posted by Airlight:
a doua: als lasa-l in pace pe rodriguez; are in el mai multa cinematica decat ai putea tu sa generezi vreodata (presupunand prin absurd ca ti-ai propune asta). He's a Mexi-CAN, you're a Mexi-NTZ.
Aici am ras iar. Aplaudacii s-au retras, au ramas oameni care nu se milogesc in fata unui nume oarecum, repet oarecum, cunoscut in anumite cercuri de cinefili.
Originally Posted by Airlight:
E valabil si pentru Sin City. E altceva Daca vei intelege ca privesti o noua forma de expresie vizuala, postmoderna as zice, bazata pe resursele celor vechi dar impachetata in asa fel incat sa transporte alte sensuri, daca intelegi, deci, forta si indrazneala acestui efort, probabil ca ai sa-l privesti altfel. Si macar ai sa-l respecti, daca n-ai sa-l si apreciezi.

a treia: pune-ti un semn de intrebare cand o generatie intreaga sustine un proiect de tipul asta si intreaba-te cat de sincron mai esti nu cu filmul, ci cu publicul in general. Pentru ca nici o evaluare critica n-ar trebui facuta in vid social, ci relativa direct la valorile si perceptiile actuale ale societatii cu pricina. Altfel spus avem nevoie de tine nu sa ne spui ce sa ne placa sau nu, ci de ce oare ne place sau nu un anume produs. (Meserie oarecum bizara oricum, dar sa zicem ca poate aduce insight-uri frumoase si argumentate.)

Ca Sin Citi e altceva e clar, trebuie sa fii orb sau depasit de evenimente ca sa nu vezi evidentele. Este o reinventare, redescoperire a unui gen, mie mi-a placut foarte mult ceea ce a facut "rr" aici, cum a tras seva din comicsurile alea. As indrazni sa spun ca se apropie de ceea ce a facut Leone cu spaghetele lui westernului. Cu mentiunea ca un astfel de experiment nu poate fi decat repetabil decat in cadrul seriei. Astept cu nerabdare partea a 2-a si a 3-a.

In final, sfatuiesc expiratii de pe cinemagia sa se duca sa se inchida in cinemateca si sa scrie pe clasic. E o mare diferenta in a iubi "timbrele vechi" (cred ca s-a vazut la mine din plin) si a contesta ceva ce nu poti intelege.

@Airlight
F. bun reply-ul tau, de bun simt si taios. Same to tailgunner.
Originally Posted by Airlight:
Go tell it to the trees, egghead.

p.s.
Mai era unu' care contesta filmele lui rodriguez ... s-a dus.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 17:58   #37
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
N-am vazut inca filmu',da' am jucat jocu',ca sa zic asa(inainte se zicea:"am vazut filmul,da' n-am citit cartea";acuma jocu' e cea mai recenta forma de arta,asa ca..).din ce-am auzit/citit,presimt ca si filmu' are aceeasi liniaritate si lipsa de idei ca si Max Payne(ma rog,nu comentez gusturile unora,care vad in bullet time inventia care a schimbat fata gaming-ului,sau in cioacele ieftine ale lui tarantino nu stiu ce revolutie cinematografica.sunt asa de...obositi pe bune!Bosorogul ala de Chandler spunea povesti d-astea acu' 60 de ani,si-o facea mai bine.
astept film dupa "vampire:the masquerade-bloodlines",jocul baietilor de la troika(cine l-a jucat,stie de ce);daca e sa ne prostim cu povesti d-astea,pe cat de intunecate,pe-atat de conservatoare,atunci s-o facem pana la capat
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 18:04   #38
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
Originally Posted by ulrich:
in cioacele ieftine ale lui tarantino nu stiu ce revolutie cinematografica

cred ca mai sunt filme pe care nu le-ai vazut.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 18:33   #39
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
regret doar ce-am vazut,nu ce n-am vazut.am citit mai sus argumentele tale,care fac din fostul portar de noapte tarantino egalul lui kubrick,si mi-e prea de ajuns.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2005, 19:36   #40
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...&hist=0#103477

un post mai vechi al lui Longshot. scuze ca nu stiu sa introduc mai elegant link-ul..

asta pe de o parte. pe de alta e musai sa-mi arati cu manuta pe mouse, cu quote adica, unde am vorbit eu de kubrik, aici sau ailleurs.
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells