Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jan 2006, 22:49   #1
Pink Panther
Senior
 
Pink Panther
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 77
The Pillow Book

Nu am gasit nici un topic care sa faca referire la acest film - si sunt curioasa ce parere aveti despre el.

__________________
[Clouseau has entered a house soaking wet]
Inspector Jacques Clouseau: I'm sorry, my idiot driver parked too close to the fountain
Pink Panther is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 00:44   #2
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
aici s-a discutat ceva mai demult
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=4207

cam overrated filmu ãsta. pãrerea mea. se vorbeºte de el de parcã ar fi capodopera deceniului... bleah (ºi l-au ºi relansat pe ecrane dupã 10 ani, de parcã ar fi Apocalypse Now sau Pulp Fiction). are imagine ºi graficã miºto dar scriptul mi se pare cam lipsit de imaginaþie. nu zic lipsit de originalitate, dar pe o singurã idee ºi aia cam neinteresantã.
6,5/10
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 11:28   #3
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Leonard, eu nu m-as hazarda chiar asa cu afirmatia ca scriptul e lipsit de imaginatie, insa m-as hazarda zicind ca filmul nu e pentru cei lipsiti de imaginatie (suna cam snobbish, dar asta e). You probably missed the point daca te asteptai ca meritul filmului sa stea intr-un script care sa-ti traseze linia clara de la A la B. Greenaway comunica mai ales la nivel vizual, sint acolo imagini pe care e imposibil sa le uiti, foarte erotice, muzica la fel, contribuie mult la erotismul filmului. Te face oricum sa-ti imaginezi mult mai mult decit iti arata. In general vorbind, mi se pare destul de greu de definit un film de Greenaway ca bun sau prost, tipul e prea complex. Or it's probably me who misses the point.
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 12:31   #4
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by cherryblossom:
Leonard, eu nu m-as hazarda chiar asa cu afirmatia ca scriptul e lipsit de imaginatie, insa m-as hazarda zicind ca filmul nu e pentru cei lipsiti de imaginatie (suna cam snobbish, dar asta e). You probably missed the point daca te asteptai ca meritul filmului sa stea intr-un script care sa-ti traseze linia clara de la A la B. Greenaway comunica mai ales la nivel vizual, sint acolo imagini pe care e imposibil sa le uiti, foarte erotice, muzica la fel, contribuie mult la erotismul filmului. Te face oricum sa-ti imaginezi mult mai mult decit iti arata. In general vorbind, mi se pare destul de greu de definit un film de Greenaway ca bun sau prost, tipul e prea complex. Or it's probably me who misses the point.

No, you're right.
Doar ca antevorbitorul tau nu le prea are cu experimentele si arta vizuala. Btw, Barney il bate la fund pe Greenaway, cam pe acelasi coordonate. Si tot fara script, doar un A si un B. Iti recomand DR9-ul, e fabulos.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2006, 13:51   #5
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Barney da. acolo experiment vizual/sonor. Greenaway e enervant de normal pentru ceea ce se pretinde a fi. e poate cel mai cuminte dintre experimentaliºti.
o experienþã asemãnãtoare am avut-o la Chelsea Girls. iconoclast, da, n-am ce zice. dar plictisitor pînã peste cap.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2006, 15:25   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...vazand filmul asta am inceput sa pricep si eu ce e cu valizele lui Tulse....
intr-adevar si eu am simtit filmul ca fiind un picut lung, insa mi-au placut in special partea cu cartile, si finalul...cu toate astea mi se pare ca experimentalismul lui Greenway nu are nici un fel de logica...te bulverseaza cu tot felul de procedee la inceput, pana te ameteste bine...dupa care revine la o structura cat de cat liniara...dupa care te socheaza prin ce se intampla in poveste...iar finalul e din nou liniar...probabil ca si de aici vine sentimentul de plictiseala
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells