Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Oct 2005, 19:51   #1
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Manderlay

Asteptam de mult timp un nou safari emotional in compania prietenului Lars si, dupa un orbitor de flasc discurs de tinerete (Image of Relief), imi fac curaj sa vizionez 'Manderlay' - absolut nici o inventie formala, aceeasi mizanscena minimalista, acelasi narator, blah, blah, actorie perfecta, scenariu beton, twist-uri mai marfa ca la Shyamalan, alegorii cat incape - ma cac, nu vreau sa vi-l povestesc si nici sa pierd timpul comentand cu paharul gol in fata. Filmul e de exceptie si spun asta de pe pozitia aceluia care aproape a adormit la 'Dogville'. Gata!
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Nov 2005, 18:43   #2
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39
hmmm...eu n-am adormit la dogville, dar m-am enervat la manderlay...(si) din cauza lu' Bryce Dallas Howard.
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2005, 04:15   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
(dupã o primã vizionare fãrã titrare, ca ºi la Dear Wendy, reacþia a fost asemãnãtoare)
1. Eu nu m-am enervat prea tare. A fost cum mã aºteptam (adicã cel mai slab film al lui von Trier dar nu chiar penibil de prost). Dar totuºi aveam o speranþã sã nu fie cum mã aºtept, sã mã surprindã cu ceva.
2. E totuºi supãrãtor cã n-a avut pic de inovaþie nici la alegerea muzicii (aceleaºi melodii de Vivaldi pe parcurs, poate chiar mai dese ca în Dogville, acelaºi Bowie cu Young Americans pe genericul de final)
acelaºi voice over, aceeaºi structurã narativã pe capitole (ultimul bineînþeles avînd titlul '... and the film ends')
3. Bun, sã zicem cã a pãstrat atîtea elemente din Dogville pentru a prelungi plãcerea celor care au iubit Dogville aºa cum este el (mã aflu printre ei, se ºtie cã e(ra) în top5-ul meu personal), dar ceea ce face diferenþa e scenariul absolut dezastruos în Manderlay, lipsa de idei ºi personajele. Tema mult prea cu tentã politicã care m-a fãcut sã pierd interesul pentru ce se întîmplã. Grace aterizeazã într-un sat de negri ca sã ce? La scena cînd o omoarã pe bãtrîna aia ºi începe sã plîngã, mi-e ruºine sã spun, dar m-a apucat rîsul. Poate trebuia sã plîng pentru cît de tragicã era scena :(.
4. E aproape un remake la Dogville din care s-a scos seva, punctele culminante, rezultînd ceva extrem de sec. Finalul nu pot sã zic cã e foarte previzibil dar nici n-are nimic ºocant. te face doar sã-þi doreºti de curiozitate (dar nu prea mare) sã vezi filmul urmãtor (Wasington) sã vezi cum se continuã. cam atît.
5. Dacã e sã fie ceva nou în Manderlay din punctul de vedere al lui von Trier este faptul cã nu mai vine cu nimic nou. Von Trier, aproape cu fiecare film pînã acum, venea cu o inovaþie (tehnicã cel puþin) de-þi stãtea mintea loc, depãºea orice imaginaþie. În Manderlay surprinde (negativ de data asta) doar lipsa acestei originalitãþi. Scuza lui ar putea fi cã este o trilogie ºi e normal sã fie unitarã (cum sunt în general trilogiile la filmele de duzinã: dupã aceeaºi reþetã toate cele trei). Dar Trilogii la Von Trier au mai fost: 'E'(Europa, Element of Crime, Epidemic) ºi Golden Hearts Trilogy (Idioþii, Breaking the Waves ºi Dancer in the Dark), dar dacã nu þi-ar spune cineva, nici nu te-ai prinde cã au ceva în comun cele din aceeaºi trilogie, atît sunt de diferite ºi originale.
6. De ce atîta preocupare pentru America? E al treilea film consecutiv a cãrui acþiune se petrece într-un orãºel mic din aceastã þarã (al patrulea, dacã mai punem ºi Dear Wendy, ºi cinci cu cel pe care-l face acum). Mã rog, în precedentele douã am trecut cu vederea asta din cauzã cã era prea bune ºi m-au atras multe alte elemente ca sã mai observ acest amãnunt minor. Are un complex de antiamericanism? Mã rog, nici nu prea-mi dau seama dacã e strict antiamerican Manderlay dar bãnuiesc cã da. Se vede clar cã are un scop precis, urmãreºte sã te convingã de ceva, dar nu m-a preocupat sã aflu de ce. O idee politicã în orice caz. Dacã i-ar urî atît de tare pe americani, ar trebui sã-i ignore.
7. pãrþi bune: imaginea (Anthony Dod Mantle) absolut impecabilã, poate prea perfectã. cred cã au fost multe post-procesãri ca sã parã atît de... nu ºtiu, parcã desprins dintr-un tablou. lumina iese în evidenþã cum e folositã. Imaginea este singurul element prin care este puþin peste Dogville. Nu mã duce nicidecum cu gîndul la 'teatru filmat', ci la artã a imaginii cinematografice. O remarcã neutrã (nu ºtiu dacã sã mã impresioneze sau nu): De ce foloseºte abuziv sãritura peste ax la dialoguri? E atipic, într-adevãr, dar sper sã aibã ºi un scop dramatic, nu numai de dragul de a sãri în ochi spectatorului.
8. Vreau sã-l mai revãd. E unul dintre acele filme care, deºi m-au impresionat, la care îmi spun dupã terminarea lor cã o sã-l mai vãd. Aºa cum existã ºi categoria de filme care mã impresioneazã dar nu-mi doresc sã le mai revãd, cum a fost Moartea Domnului Lãzãrescu.
9. Von Trier nu a trecut testul filmului-sequel. E o performanþã foarte mare ºi aproape imposibilã ca un film extraordinar sã fie continuat cu un film mai mult decît extraordinar ºi mai original ca originalul. Aºa cã a scãzut puþin în ochii mei Von Trier, spre deosebire de Linklater (pentru Before Sunset) ºi Wong Kar-Wai (pentru 2046) care au urcat, reuºind imposibilul. Oricum, veºti bune: am vãzut pe imdb cã pe lîngã proiectul Wasington în paralel mai lucreazã ºi la un film danez cu actori danezi, 'Direktoren for det hele', fãrã nici o legãturã cu America. Pe ãla-l aºtept!
10. Despre Bryce Dallas Howard: e foarte drãguþã fizic dar joacã într-un fel sub umbra lui Nicole Kidman. Ca figurã, îmi aminteºte de Juliette Lewis, nu ºtiu de ce. Dar în orice caz nu ea e cauza pentru care filmul nu-mi place.
11. E totuºi ceva nou: primul film al lui Von Trier în care eroina principalã nu este terorizatã, chinuitã sau abuzatã sexual. Mã rog, are o scenã de sex cu un negru dar nu e viol. Dar probabil cã ºi ãsta e un motiv pentru care filmul nu te zdruncinã. Oricum BDH, cu aspectul sãu firav ºi fragil ar fi avut un impact destul de mare sã fie în postura de victimã.

@dragosequi: am adormit de 2 ori la Manderlay, aproape de 3 ori cã dupã ce s-a terminat iar mã luase somnu...
@keyzer soze: bine cã nu l-ai pus la Iconoclast, cã chiar nu e film de Iconoclast.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2005, 09:05   #4
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu doar ca sint in synch cu leonard (apropo de 'valoarea' lui 'manderlay'), dar am gasit multe observatii f valabile & interesante. good job! (vezi, totusi, ca ordinea - la 'golden hearts tril.' (era sa scriu 'golden blitz'!) - este 'breaking...', 'idioterne', 'dancer...', ceea ce cam da peste cap concluzia ta cum ca nu-i reusesc sequel-urile: mie personal, 'idiotii' mi se pare in cont. cel mai bun... iar 'europa' (din cealalta tril.) the best of the 3!

cred ca am spus-o si eu in emisiunea dspr cannes: surpriza e ca nu exista surpriza... sau ca e unexpectedly lame - ceea ce, pt lvt, e aproape o sinucidere artistica

'iconoclast'?! poate iconoplast...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2005, 15:13   #5
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'breaking...', 'idioterne', 'dancer...', ceea ce cam da peste cap concluzia ta cum ca nu-i reusesc sequel-urile:
tocmai, cã nu le-am considerat trilogii autentioce cu 'sequeluri', în sensul cã se continuã o acþiune cu aceleaºi personaje, ci ca filme independente (de aia le-am ºi enumerat la întîmplare), deci Manderlay ar fi primul de factura sequel.

Originally Posted by Alex Leo Serban:
mie personal, 'idiotii' mi se pare in cont. cel mai bun... iar 'europa' (din cealalta tril.) the best of the 3!
la mine ordinea e 3,1,2, întîmplãtor, pentru ambele trilogii (deci Europa ºi Dancer favoritele mele). dacã s-ar respecta ordinea asta ºi pt trilogia americanã ar însemna ca Wasington sã îmi placã cel mai mult, dar nu prea cred.

Originally Posted by Alex Leo Serban:
cred ca am spus-o si eu in emisiunea dspr cannes: surpriza e ca nu exista surpriza... sau ca e unexpectedly lame - ceea ce, pt lvt, e aproape o sinucidere artistica :P
sry, am ratat emisiunea despre Cannes. în schimb mã uit în momentu ãsta la emisiunea despre Tati
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2005, 00:21   #6
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by Leonard:
mã uit în momentu ãsta la emisiunea despre Tati

la care cel mai mult mi-au placut sosetele lui perjovschi

@als: sa intelegem ca cinderella man e bun si ca manderlay e rau? :lol:
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2005, 10:54   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by keyzer soze:
Originally Posted by Leonard:
mã uit în momentu ãsta la emisiunea despre Tati

la care cel mai mult mi-au placut sosetele lui perjovschi

@als: sa intelegem ca cinderella man e bun si ca manderlay e rau? :lol:

1. sa inteleg ca te pricepi la sosete mai mult decit la arta.
2. in felul lui, da. caci, nu-i asa, filmele trebuie judecate in fctie de ce-si propun & care le e standardul: o comedie poate fi (mult) mai reusita decit un film 'greu', gen drama cu pretentii, iar o melodrama crasa - mai buna decit un 'experiment' avortat... exemple? ok: let's say - 'to be or not to be' (versiunea lubitsch) versus 'oul de sarpe' (bergman!) sau 'titanic' versus ' fix alert'! got it?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2005, 15:42   #8
dragosequi
Junior
 
dragosequi
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 39
sorry, am intarziat cu raspunsul...
1. pai eu tocmai de asta m-am enervat...pt. ca speram sa nu fie cel mai prost film al lui.
3. aici mi s-a parut ca a vrut sa duca scenariul catre niste zone mai
sociale/politice, spre deosebire de dogville...nu i-a iesit prea tare,
cu toate ca pot gasi niste idei interesante. daca e sa vad vreo diferenta fata de dogville, cred ca aici as gasi-o.
de acord cu 5. tocmai din cauza ca nici una din trilogiile de pana acum
nu a fost 'unitara', am fost surprins sa vad acest dogville 2. nu cred ca
si-a dorit sa satisfaca fanii dogville-ului (si oricum nu cred ca a reusit...similaritatile sunt superficiale). in plus, fidelitatea fata de fani nu-mi pare o atitudine prea trier-esca.
6. da, pana acum america a fost doar un fundal... dar am avut la un
moment dat senzatia ca oricine poate gasi ce-l intereseaza in manderlay,
dpdv ideologic. oare asa o fi? e posibil sa vad similaritati cu situatia irakiana daca asta ma intereseaza? sau sa ma bucur (sau nu) de anumite concluzii daca sunt rasist (sau nu) etc etc. E un bufet
suedez ideologic?
8. si eu vreau sa-l vad a doua oara, poate ca atunci lucrurile astea imi
vor fi mai clare.
10. mie mi s-a parut intotdeauna ca actritele 'vrajeau' filmele lui trier...lucru care nu s-a intamplat in manderlay, dimpotriva. BDH mi s-a parut o alegere proasta de la primele replici...si mi-a parut sub orice actrita de la emily watson incoa'.
dragosequi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 00:35   #9
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Ma ajuta si pe mine cineva cu subtitrarea de la Manderlay? Il am divx, insa subtitrare vad ca nu e la liber pe net. Merge si in engleza, nu neaparat in romana.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2006, 23:34   #10
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
sunt surprins sa constat cat de putin s-a discutat dspr "Manderlay" - un film exceptional, frate geaman cu "Dogville" - ("capodopera" - apud als). de ce oare? stiu ca lui als (sorry ca-l invoc a doua oara aici ) - f. influent in mediul cinefilic - filmul nu i-a placut inca la premiera de la Cannes. dar ceilalti, de ce-i faceti infidelitati lui Lars?
mie "Manderlay" mi-a placut. e ceea ce asteptam in continuarea trilogiei deschise de "dog..." - . cred ca LVT isi respecta geniul si... proiectul, insa spectatorii (o parte dintre ei!) n-au mai avut rabdare cu o noua-veche poveste absurda si cinica (de fapt, suprem elogiu al realitatii), jucata de alti actori... si mie absenta Nicoletei Kidman mi-a provocat la inceput o strangere de inima, dar m-am redresat pe parcurs. Bryce Dallas Howard se descurca excelent. fata asta m-a convins ca merita sa joace la LVT inca pe cand "orbecaia" in "Satul" lui M. Night Shyamalan... (...)
pe scurt: un film de 8.5-9/10.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2006, 17:35   #11
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by herbert:
pe scurt: un film de 8.5-9
Se poate mai herbi sa-ti tremure pixu' rosu pentru 0.5?
Btw marele golan face azi 50 de ani.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2006, 20:35   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
k intotdeauna, mala nimereste the bull's eye din poignet: 'marele golan', o descriere perfecta a danezului! 8) wish i had coined it & put it in the book...
PS de ce nu-mi raspunzi la sms?!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2006, 16:48   #13
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
O fi el mare golan(si e),o fi pentru el lumea un spectacol la finalul caruia numai el aplauda,da "moare" pentru filmele lui.Intr un "making of" al lui IDIOTERNE,LvT aproape plangea(parea extrem de sincer) cand vorbea de unele dificultati legate de realzarea filmului;vorbea de atitudinea actorilor legata de recuzita,pe care ei au neglizat o.Lars era nedumerit de lucrul asta,nu l intelegea:credea ca recuzita ar fi trebuit sa fie "sfanta" pentru ei.Suferea de fiecare data cand simtea ca actorii nu sunt in dispozitia necesara pentru acel film.Din ce se putea observa din documentar,Lvt are un mod interesant de a lucra cu actorii;ii tine tot timpul in priza,vrea ca acestia sa fie in acel rol tot timpul(a locuit toata echipa impreuna in casa unde s a filmat).Vrea ca actorul sa devina cu literalmente acel personaj(iar Bjork se spune ca a suferit mult din cauza asta).Tot ce se petrecea acolo parea sa aiba rolul de a introduce personajul in subconstientul actorului(erau si unele workshop uri pentru asta).Lvt e un regizor cu care se lucreza greu(actorii se mai razboiau cu el),dar rezultatele sunt pe masura.
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2006, 15:19   #14
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Trecand peste tot discursul cu Manderlay copy-paste dupa Dogville (discurs pe care il aprob), arunc o intrebare: Cum am percepe cel mai nou LvT daca n-am sti ca Dogville ii precede?
Companionul meu de vizionare, un neinitiat in von Trierisme dar, cred eu, dotat cu un bun-gust innascut , a picat in plasa lui LvT. L-am trimis la Dogville si astept reactia.

Mi-e greu sa judec Manderlay ca film in sine, cu atat mai mult cu cat nu mi-e straina gaselnita conceptuala a filmului anterior , am intuit cursul filmului si sunt familiarizata cu stilul lui von Trier de a nu lasa nimic neterfelit (poate, cel mai mare soc pe care l-as putea avea din partea lui, ar fi un happy-end).

Nu l-as categorisi ca cel mai prost film al lui ci cel mai previzibil. (7/10)
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2006, 19:28   #15
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
can't help thinkin' - Faza cu nasurile de beduini ar fi fost juicy cu o Grace - NicoleK . Cu noua Grace e doar corny. Bryce n'are resurse de stapana alba, de Mam wannabe.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2006, 22:19   #16
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Mala cu vipusca (ca sa nu zic bicuishca)
7/10 e o nota mare. aproape ti-a placut. hai ca se aduna vreo 4 proTrieri intr-o arena plina cu dezamagiti si contrariati...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2006, 11:57   #17
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Cred ca von Trier a aruncat pastila "Manderlay", voit nesurprinzatore, poate doar prin "copying & pasting" dupa "Dogville", cum s-a mai amintit aici, tocmai pentru a puncta finalul intr-un mod cu totul surprinzator, chiar si pentru cunoscatorii lui. Daca nu va fi asa, inseamna ca LvT a cazut in capcana trilogiilor americane, cu un sequel mai slab decit altul.

Anyway, "Manderlay" are inca frumusete si coerenta, cu toate pacatele lui: previzibilitate, lipsa de subtilitate etc.
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells