Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Sep 2010, 21:12   #741
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Originally Posted by dragonfly_drk:
asa cum si crestinismul este tot o optiune constienta dar nu te critica si nu te acuza nimeni ca o ai...

Dacă știi că Dumnezeu e real atunci el este Calea și Adevărul nu o opțiune pe care poți să o alegi sau nu.

Dacă nu crezi, dar îți plac învățăturile și pildele creștine atunci s-ar putea să fie o alegere conștientă. Dar din acest punct n-ar trebui să fie greu deoarece creștinismul e bazat pe fapte concrete, reale. Trebuie să cauți adevărul și-l vei găsi.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:26   #742
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Pitbull:
Sä nu confundam curajul cu teribilismul.
Asta mi-era adresat ?
Vazui ca raspunse libelula..

Last edited by omudindulap : 06 Sep 2010 at 21:28.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:31   #743
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu tie, libelulei, cä ea o scoase p-asta din putu' gândirii:
Originally Posted by dragonfly_drk:
ca sa fi ateu in zilele noastre tre sa ai curaj... nu oricine poate recunoaste cu tarie ca e ateu...
Pui mic si scump... Bunä dimineata...!!!
De ce dracu sä ai curaj ca sä fii la modä, în pas (de mars) cu New World Order-ul?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:48   #744
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
moda are mai multe laturi... si nu toate sunt acceptate...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:53   #745
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Viata e complexä si are multe aspecte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 21:54   #746
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Nu cred ca Windom sau ceilalti de aici is teribilisti sau adepti ai acestui New Order. Just nonbelievers.
Ce pe mine ma deranjeaza, sunt acei crestini de ocazie.
Prefer un ateu onest, unui crestin autostopist, care, in lipsa de alte mijloace de deplasare, apeleaza la varianta de urgenta. Si cea mai la indemana. Câh..

Last edited by omudindulap : 06 Sep 2010 at 22:00.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:15   #747
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Eu prefer să nu judec oamenii, desigur le pot spune că ce fac nu e bine. Sau dacă unii mi se adresează ca unui câine mă adresez și eu lor ca unui câine că poate acela e limbajul lor, dar asta nu înseamnă că am mai puțin respect pentru ei sau că îi prefer pe unii altora.

Iar chestia cu atutostopistul n-o înțeleg. Niciodată nu a spus nimeni că drumul spre mântuire e ușor, ba e chiar foarte greu și anevoios. Așa că nu merge nimeni cu autostopul, toți trebuie să mergem pe cont propriu. Și sincer cred că e mai bine decât să stai pe loc ca un ateu fără direcție.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:19   #748
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Omu... la cine te-ai referit cand spuneai de autostopist?... eu nu vad niciunul pe aici
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:20   #749
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Originally Posted by dragonfly_drk:
crestinii nu au averi... eu sunt crestina si n-am un leu in buzunar... si in plus ar trebui sa fie un gest curajos sa fi ateu intr-o lume plina de crestini... eu cred ca asta e singurul lucru pentru care respect ateii.

Nu toţi creştinii sunt fără un leu în buzunar Înseamnă că poţi să mă respecţi
Nu cred în existenţa lui Dumnezeu. Asta nu înseamnă că nu îi respect pe adevăraţii creştini, aşa cum respect orice om care acţionează conform principiilor sale. Pentru mine, Dumnezeu are caracter dual. Aşa ca lumina: corpuscul şi undă, continuă şi discontinuă. Am învăţat cu toţii asta la fizică, dar ne e greu să pricepem. La fel cu Dumnezeu: există şi nu există simultan. Există şi "funcţionează" pentru cei care cred, nu există şi nu produce efecte, pentru cei care nu cred. Întâmplător, sunt de partea cealaltă, dar asta nu înseamnă că nu îi aprob, că nu îi înţeleg sau că îi privesc de sus pe creştinii adevăraţi.
Credinţa nu e o chestiune de opţiune, afirmarea ei, da. Să crezi sau să nu crezi nu e o decizie pe care să o iei, ca la înscrierea într-un partid. Gata, de mâine cred în Dumnezeu, sau gata, nu mai cred. De aceea nu ai niciun merit, dacă crezi sau dacă nu crezi. De fapt, nici măcar nu sunt sigur că există mulţi credincioşi. Există doar mulţi oameni care vor să creadă şi afirmă că sunt credincioşi.
Sigur, credinţa îţi poate face viaţa mai uşoară: poţi transfera o parte din responsabilităţi şi din răspundere. Personal, prefer un om care încearcă să fie bun, drept şi corect, îşi iubeşte aproapele, nu ucide, nu fură etc nu pentru că se teme că va fi pedepsit sau vrea să fie răsplătit, ci pentru că aşa vrea să fie.
Posta cineva mai sus un citat din Ţuţea Eu îmi amintesc altceva. Parcă în "Exerciţiu de admiraţie", în pat, într-un cot cu şepcuţa în cap, a ridicat mâna pentru a sublinia ceea ce spunea: Dacă Cioran spune că Dumnezeu nu există, el are dreptate. Eu cred că înţeleptul mistic Ţuţea, ca un maestru zen, a avut revelaţia acestui paradox - caracterul dual al lui Dumnezeu.

Last edited by c.ghevara : 06 Sep 2010 at 22:28.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:21   #750
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
Originally Posted by dragonfly_drk:

De acest link e vorba Dragonfly?
Ce controverse vezi aici?
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:26   #751
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Eu sunt sigur, si o stiti cu totii, ca in anumite conditii e posibil ca in anul 2010, undeva intr-un sat din Romania, oamenii sa fie convinsi (de un preot mai zelos) sa omoare un om pentru ca e ateu. E un scenariu plauzibil. Nu acelasi lucru l-as putea spune daca situatia ar fi inversa, sa fie linsat un crestin intr-o comunitate de atei, cu atat mai putin de agnostici.

La un moment dat omul va trebui sa accepte misterul vietii, sa nu caute scurtaturi, sa caute raspunsuri folosind ratiunea, nu doar imaginatia. Daca ateii s-au nascut degeaba, cum scria cineva mai sus, de fapt ne-am nascut toti degeaba. Refuz sa cred intr-un D-zeu vanitos, intr-un D-zeu ce are nevoie sa crezi in el, fara ca el sa-ti ofere nici o dovada ca exista. Refuz sa cred intr-un D-zeu ce l-ar fi pedepsit, cum s-a insinuat aici, pe Hawking cu o boala teribila, pentru ca acesta pune la indoiala existenta sa. Refuz sa ma tem de D-zeu, si mi se pare absurd ca se promoveaza frica de D-zeu, facandu-l un fel de tiran isteric, ce nu suporta sa iesi din cuvantul sau. Nu pot sa nu vad inadvertentele de gandire logica din Biblie, din ce spun preotii, din comportamentul Bisericii "sfinte", din moralitatea credinciosilor. Nu pot sa nu vad ca sunt atatia oameni in lumea asta, cu atatea religii, si ca inaintea crestinismului s-a crezut de cine stie cat timp in diferiti zei, fara nici o legatura cu Iehova. Nu pot sa nu vad ca unii oameni au pur si simplu nevoie sa creada, nu dintr-o nevoie de iluminare, dintr-o nevoie de intelepciune, ci pentru ca le e pur si simplu frica. Le e frica de necunoscut, le e frica de lumea in care traiesc, le e frica de moarte, si pana la urma de ei insisi, de deciziile pe care le fac in viata. E infricosator sa stii ca doar tu esti repsonsabil de destinul tau, doar tu ii poti da sens, ca nu exista nimic acolo sus care sa te urmareasca si sa te indrume. De unde si retorica "intr-o zi, cand iti va fi mai greu, te vei ruga lui D-zeu", sau cea cu pariul lui Pascal.
Nimic nu e vesnic, nici macar crestinismul, sau nici o alta religie. Istoria ne-a aratat asta. Miturile vor fi reciclate, cum au mai fost, insa tot ce e astazi, toate traditiile, toate dogmele, invataturile, etc., intr-o zi vor fi subiect de mitologie. Probabil, atunci oamenii isi vor gasi alte motive pentru a-si da in cap unul altuia.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:27   #752
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
@Snowman hmmm... daca tu nu le vezi nu inseamna ca nu exista... citeste mai bine, ce scrie despre Biblie si cum a fost ea masluita de-a lungul timpului... Biblia pe care o are orice om in casa, si chiar si cea din Biserica, nu e cea autentica... si tocmai din cauza asta crestinismul isi pierde din credibilitate... tocmai din cauza unor popi care nu au avut ce face decat sa se joace cu Biblia...

@Marius... din tot discursul tau lung, m-au frapat cateva cuvinte...
1. Hawking nu a fost pedepsit de Dumnezeu
2. Dumnezeu iti ofera peste tot dovezi ale existentei sale... trebuie doar sa ai ochi sa le vezi.
3. de unde si pana unde frica?... mie nu mi-e frica de Dumnezeu si cred in El... nu mi-e frica de moarte pentru ca stiu ca intr-o zi oricum vine. Viata este drumul ireversibil spre moarte. Daca sunt crestina si cred in Dumnezeu, nu insemna ca nu pot sa gandesc si stiintific, ca nu accept existenta unor teorii sau ca sunt blocata doar pe aceasta credinta si gata, nu mai vad nimic, sunt oarba... Il vad doar pe El. nu... un crestin adevarat Il poarta pe Dumnezeu in suflet si stie sa discearna intre bine si rau, intre credinta si stiinta... e adept al evolutiei si e de acord cu teoriile nou aparute...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.

Last edited by dragonfly_drk : 06 Sep 2010 at 22:36.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:33   #753
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Dumnezeu:
... prefer un om care încearcă să fie bun, drept şi corect, îşi iubeşte aproapele, nu ucide, nu fură etc nu pentru că se teme că va fi pedepsit sau vrea să fie răsplătit, ci pentru că aşa vrea să fie.

Asa vad eu..
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:38   #754
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Hey! E un citat din ceea ce am scris mai sus! De ce apare "posted by Dumnezeu"?
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:39   #755
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Da..era o gluma..i-am atribuit vorbele tale Lui Dumnzeu, in sensul ca asta ar astepta si El de la noi.
Modific daca te deranjeaza.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:43   #756
SNOWMAN34
Guru
 
SNOWMAN34
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 756
Dragonfly, era normal ca in acele vremuri popii, fie ei si episcopi, sa mai si greseasca, incercand sa acorde vechiul Testament cu noul Testament.
Ca in vechiul Testament au fost 15 porunci, protobiserica facand in timp 10 porunci, nu vad nici o contadictie in asta, oricum, legea talionului din vechiul Testament a fost schimbata de venirea lui Iisus, acesta impunand o noua lege.
Da-mi te rog exemplu de contradictie in Biblie , ceva ce poti gasi acum, ca Adam nu a avut doi fii, ci trei, ca Templul nu a existat, etc.
Ce imi arati tu nu sunt contradictii facute de Biblie, ci de oameni, care au tot interpretat-o in timp, avand din pacate si puterea de a scoate din ea anumite parti.
SNOWMAN34 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:44   #757
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Nu, e ok, dar nu ştiam că se poate face şi asta

By the way: Observ că subiectul apare "Credeţi în Dumnezeu" Cred că lipseşte un semn de punctuaţie la sfârşit... Am impresia că îi lipseşte "?"
Desigur, alţii pot spune că lipseşte "!"
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:46   #758
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Sau Credeti in Dumnezeu?!?!
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:49   #759
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Iarăși cu preferințele... Toți suntem egali în fața lui Dumnezeu.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2010, 22:53   #760
Kramer
Guru
 
Kramer
 
Join Date: Apr 2009
Location: Targoviste
Posts: 387
Send a message via Yahoo to Kramer
Însă inima lui David s-a zbătut în el după ce a numărat poporul. Apoi David a grăit căte Domnul: "Păcătuit-am foarte întru ceea ce am făptuit".

Fiindcă David făcuse fapte bune în ochii Domnului şi nu se depărtase niciodată în toată viaţa lui de ceea ce tot El îi poruncise, afară de pricina cu Urie Heteul.
Kramer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells