Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Aug 2009, 00:51   #61
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iti multumim, a iesit excelent!
Te asteptäm mâine, la celelalte filme solomoniene.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 00:52   #62
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Super, va multumim, noapte buna

Veniti pe forum cand puteti, nu va "angajati", nu va ingraditi libertatea cu promisiuni
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 00:55   #63
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Multam, Alecu!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 23:45   #64
Alexandru Solomon
Junior
 
Alexandru Solomon
 
Join Date: Mar 2007
Location: Bucuresti
Posts: 29
am trecut pe-aici, probabil e cam tarziu
Alexandru Solomon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 23:48   #65
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Alexandru Solomon:
am trecut pe-aici, probabil e cam tarziu

Buna seara, nu e deloc tarziu
Profit de faptul ca sunt in primul rand si va intreb daca multitudinea de canale tv specializate in difuzarea de filme documentare nu coboara in comercial, eventual in derizoriu, aceasta specie cinematografica?
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2009, 23:52   #66
Alexandru Solomon
Junior
 
Alexandru Solomon
 
Join Date: Mar 2007
Location: Bucuresti
Posts: 29
la fel cum multele filme de duzina coexista cu filmele de fictiune de calitate
Alexandru Solomon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2009, 00:17   #67
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
1. Credeti ca un film documentar ar putea fi folosit drept instrument de propaganda de catre un anumit grup de interese politice?
2. Ca autor de filme documentare, ipostaza in care trebuie sa culegeti si sa difuzati informatii, va simtiti mai apropiat de breasla jurnalistilor sau de cea a cineastilor?

Last edited by keepwalking : 19 Aug 2009 at 00:32.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2009, 09:52   #68
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intr-adevär, ora de-asearä a fost târzie (drept e cä Alecu acum e foarte ocupat cu montajul unui film, si mai devreme îi e greu sä vinä); contrar obiceiului meu, m-am culcat chiar cu câteva minute de a veni el (avusesem ore toatä seara si mä mai simteam si räu). N-a fost pe fazä nici Illo, nici Judex (sub aspectul lui pozitiv, nu ca atunci când bagä strâmbe si/sau se ia la înjurat cu Illo pe degeaba, ca-n prima searä - chestie care INSIST sä nu se mai repete!)
Intr-adevär, Mafalda, e inevitabilä unda de umor tragico-absurd, în ton cu realitatea descrisä. Iar al doilea aspect pe care l-ai evidentiat e si mai semnificativ: un film straniu despre un film ciudat despre un jaf bizar... Cred cä la Alecu asta e o träsäturä centralä - acest joc al realitätilor, ca într-o galerie cu oglinzi amägitoare. L-am întâlnit si în "Clara B." (nu degeaba l-am declarat: "Cinematograf la puterea n"): un documentar iconoclast despre un cercetätor fictiv care pregäeste o expozitie despre o fotografä imaginarä pläsmuitä de autorul documentarului.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 01:05   #69
Alexandru Solomon
Junior
 
Alexandru Solomon
 
Join Date: Mar 2007
Location: Bucuresti
Posts: 29
Originally Posted by keepwalking:
1. Credeti ca un film documentar ar putea fi folosit drept instrument de propaganda de catre un anumit grup de interese politice?
2. Ca autor de filme documentare, ipostaza in care trebuie sa culegeti si sa difuzati informatii, va simtiti mai apropiat de breasla jurnalistilor sau de cea a cineastilor?
1. exista documentare, carti, articole de ziar, etc. care pot fi/sunt folosite pentru exprimarea unui punct de vedere / daca in spatele acestui lucru trebuie sa vedem "grupuri de interese", nu stiu
2. sunt insa foarte multi documentaristi care sunt - de buna voie si nesiliti de nimeni - inrolati sub "un steag", care cred intr-o idee, sau chiar intr-o ideologie - si de multa vreme documentarul este un mijloc predilect, sau o arma - sa spunem - pentru asemenea oameni (nu e cazul meu) / Michael Moore e exemplul cel mai celebru
3. termenul de propaganda este de obicei legat de implicarea unor state sau organizatii internationale, partide politice; propaganda comunista, cea fascista au produs filme, unele documentare
4. cum ziceam, nu vad nimic gresit, obscur si conspiratoriu in faptul ca exista documentare militante (de la Joris Ivens incoace), ceea ce nu inseamna ca e genul meu preferat, ba din contra
5. da, asa e, genul e la granita dintre cinema si jurnalism
Alexandru Solomon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 01:11   #70
Alexandru Solomon
Junior
 
Alexandru Solomon
 
Join Date: Mar 2007
Location: Bucuresti
Posts: 29
Originally Posted by mafalda:
Alecu Solomon are un umor negru de buna calitate.
Tot filmul asta mi s-a parut strabatut de un fior de haz de necaz, de acel rasu'-plansu' stanescian tipic romanesc, fiindca nu poti sa nu te intrebi: protagonistii jafului nu si-au dat seama chiar nici unul, de INUTILITATEA actiunii lor, ca isi risca pielea degeaba?

In alta ordine de idei, eu l-as intreba pe Solomon: de unde gustul pentru reconstituirea istorica ?(in maniera documentaristica nu fictionala) ?
M-au interesat mult povesti din trecutul nostru recent, nu e neaparat un gust pentru reconstituire. Curiozitate? pasiune pentru istorie? in general erau istorii care ma priveau, intr-un fel sau altul.
Istoria, fie si recenta, mai are un avantaj: povestile sunt incheiate, au cap si coada, sunt mai definite si ai si distanta necesara sa le spui.
Altfel spus, povestile pe care vroiam sa le spun veneau de acolo, deci a trebuit sa gasesc feluri cinematografice in care sa le istorisesc.
Alexandru Solomon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 10:23   #71
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Alexandru Solomon:
Originally Posted by keepwalking:
1. Credeti ca un film documentar ar putea fi folosit drept instrument de propaganda de catre un anumit grup de interese politice?
2. Ca autor de filme documentare, ipostaza in care trebuie sa culegeti si sa difuzati informatii, va simtiti mai apropiat de breasla jurnalistilor sau de cea a cineastilor?
1. exista documentare, carti, articole de ziar, etc. care pot fi/sunt folosite pentru exprimarea unui punct de vedere / daca in spatele acestui lucru trebuie sa vedem "grupuri de interese", nu stiu
2. sunt insa foarte multi documentaristi care sunt - de buna voie si nesiliti de nimeni - inrolati sub "un steag", care cred intr-o idee, sau chiar intr-o ideologie - si de multa vreme documentarul este un mijloc predilect, sau o arma - sa spunem - pentru asemenea oameni (nu e cazul meu) / Michael Moore e exemplul cel mai celebru
3. termenul de propaganda este de obicei legat de implicarea unor state sau organizatii internationale, partide politice; propaganda comunista, cea fascista au produs filme, unele documentare
4. cum ziceam, nu vad nimic gresit, obscur si conspiratoriu in faptul ca exista documentare militante (de la Joris Ivens incoace), ceea ce nu inseamna ca e genul meu preferat, ba din contra
5. da, asa e, genul e la granita dintre cinema si jurnalism

Multumesc mult pentru raspunsuri.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2009, 10:30   #72
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Intr-adevär, Mafalda, e inevitabilä unda de umor tragico-absurd, în ton cu realitatea descrisä. Iar al doilea aspect pe care l-ai evidentiat e si mai semnificativ: un film straniu despre un film ciudat despre un jaf bizar... Cred cä la Alecu asta e o träsäturä centralä - acest joc al realitätilor, ca într-o galerie cu oglinzi amägitoare. L-am întâlnit si în "Clara B." (nu degeaba l-am declarat: "Cinematograf la puterea n"): un documentar iconoclast despre un cercetätor fictiv care pregäeste o expozitie despre o fotografä imaginarä pläsmuitä de autorul documentarului.
Asadar, Coane Alecule (cum îi spunea Paler Paleologului!), mä întreb: doar un concurs de împrejuräri a determinat aceastä incitantä similitudine între "Marele jaf comunist" si "Clara B.", sau ea este expresia unei anumite atractii a ta personalä cätre asemenea jocuri lunecoase ale realitätilor...?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells