Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Aug 2008, 18:00   #81
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu cred ca de fapt problema lui Picasa2 este ca Juno este un film simplu, pe care-ti face placere sa-l vezi (pentru ca dialogurile si personajele sunt savuroase) dar care dupa ce se temrina nu te schimba in nici un fel...eu numesc aceste filme: "ei, si?". n-as putea spune ca am pierdut 2 ore dar nici ca am castigat experienta vietii... poate ca daca venea in alt moment, as fi apreciat filmul mai mult, dar asa nu m-a inspirat nici pe mine in mod deosebit...se prea poate sa fie insa din categoria Almost Famous care devine mult mai savuros la o a doua vizionare.

acum de ce Picasa2 a hotarat sa analizeze filmul la sange si sa puna chiar in discutie motivele pentru care se fac filme in general, starnind atatea reactii, nu pot intelege. eu pot spune doar ca nu stiu vreo perioada in istorie in care scopul declarat al artei sa fi fost acela de a promova ideile morale. a nu se intelege ca spun ca arta promoveaza ideile imorale. pur si simplu nu a avut ca scop principal sa spuna oamenilor ce e bine si ce e rau.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2008, 18:02   #82
Picasa2
Guest
 
Picasa2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 43
Originally Posted by illotempore2002:
nu suntem doua intr-una, in caz ca nu ai observat, suntem mai multi pe acest forum care ti-am atras atentia ca avem nevoie de la tine sa fii inteligibila......ia citeste tu postarile dinaintea mea, ca sa ma intelegi.....

ai vrea tu sa imi fi provocat aciditate cu argumentele tale.....tu nu ai adus argumente ci ne-ai aratat cat de ingusta la minte esti, cat de spalata la creieri esti si ce punct minuscul de vedere ai....again, fii atenta si la feedback-ul pe care ti le-au dat ceilalti utilizatori mai vechi de aici

m-as fi bucurat enorm sa gasesc in tine o persoana rationala, inteligenta si descuiata la neuroni, cred ca ai nevoie de un reset, educatia mult prea religioasa si stricta ti-a daunat, se vede clar treaba asta....
cat despre mine, lecturile mele sunt unele relativ modeste, citesc cu chiu cu vai o carte sau doua pe luna, am mari lacune in orice domeniu insa cand vorbim desppre un film, vorbim despre un film....e un paradox, nu?

e irelevant cate carti am citit eu sau tu daca nu suntem capabili sa ne pastram uzul ratiunii in analiza unui film simplu ca Juno.....

hai sã-þi reîmprospãtez memoria, se pare cã ai grave probleme în reamintirea postãrilor/ activitãþilor recente:

illotempore2002
Guru



Conectat la: 17 Apr 2007
Mesaje: 723
Locatie: Bucuresti Trimis: 22 Iul 2008 12:48 Titlul subiectului:

da, normal, de ce nu? ce, tu stai numai la terase si in cluburi vara?

eu citesc povesti de psihoterapie, Movies of the 60's, Everything is iluminated si Noile maladii ale sufletului, de Julia Kristeva.

Dintre toate astea, cea mai tare e a doua si ultima




redmen
Guru



Conectat la: 15 Mar 2006
Mesaje: 664
Locatie: Ramnicu Valcea Trimis: 22 Iul 2008 14:32 Titlul subiectului:

Pe toate in acelasi timp le citesti ?
_________________
Daca nu eram roman,ma mutam in Romania !




illotempore2002
Guru



Conectat la: 17 Apr 2007
Mesaje: 723
Locatie: Bucuresti Trimis: 22 Iul 2008 15:53 Titlul subiectului:

da....adica nu in aceeasi secunda dar le citesc paralel....diseara am sa am kef mai mult ca sigur de cazurile de terapie si de filmele din anii '60....maine de everything is illuminated...nu pot sa citesc doar o carte, ma plictisesc

----

dupã ce termini de descifrat paragrafele de mai sus, te rog frumos dã un dexonline pentru: "feedback", "utilizator", "inteligenta", "vechi". aº fi fãcut-o eu însãmi, dar nu am vrut sã-þi obosesc ochii.

dupã ce termini cu acest semnifivcativ consum intelectual, adicã mai pe sãptãmâna viitoare, te rog explicã-mi semnificaþia expresiilor: "spãlat la creieri", "descuiatã la neuroni".

corect dpdv gramnatical, ºi nu numai, pana la 4 luni se spune "doi intr-una", sexul fãtului se cunoaºte abia dupã acea vârsta a fãtului, mã rog, da'tu la cât eºti de inteligentã pariez cã vei ºti dinainte de fecundaþie.

în încheiere, mã vãd nevoitã sã-i dau dreptate celui care are mai aproape niciodatã, asta ca sã nu zici cã nu þin cont de pãrerea userilor vechi (de parcã vechimea într-un domeniu/ activitate þi-ar aduce ceea ce Dumnezei ºi întâmplarea þi-au refuzat, adicã inteligenþa!), ºi acum mã refer la Redmen, adicã nu pricepi nimic din ceea ce citeºti, ºi poate cã nu pentru cã n-ai citi, cu toate cã ºi de asta mi-s convinsã, ci pentru cã nu ai suportul fizic adecvat!

ºi acum te rog sã mã scuzi, trebuie sã bag 10 Ave Maria, cum cã prost te naºti, în niciun caz nu devii, mã rog asta dacã nu eºti utilizatorul Roky, numai la el e posibil "când eºti deºtept sã fii prost" (vezi, sunt pe drumul cel bun, þin din ce mai mult la pãrerea utilizatorilor vechi).
Picasa2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2008, 21:02   #83
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
love them girls fightin'
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2008, 22:23   #84
Picasa2
Guest
 
Picasa2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 43
Ricuþa - scuze cã te-ai ignorat.

Care este scopul artei, în general? Personal consider cã arta este înainte de toate o chestie personalã/ initimã, ºi cã dacã ea nu e mesaj, atunci chiar nu e nimic. mesaj care în general e pozitiv, deprimant, trist, dar totuºi pozitiv. ºtiu cã pare un nonsens, dar totuºi aºa este.

ªi înte noi fie vb la ce mama dracului s-a mai agitat atâta lume sã mai facã Juno, dacã mesajul urma sã fie "ei ºi"?!

aaa... ºi încã ceva, am mai citi o aberbaþie pe-aici, îi aparþine Transilvanei ºi sunã cam aºa "o sã apreciez filmul românesc când cei care-l vor face se vor implica mai mult în ceea ce fac"! Cum e posibil sã spui aºa ceva! Ce profesionist, din orice domeniu ar fãcea el parte, îºi pemite sã depunã o muncã, în cazul filmului, uriaºã, în ceea ce nu crede, sau nu e sigur cã crede?! nici mãcar brutaru nu face covrigi doar pentru cã sperã cã ei vor fi comestibili, el ºtie, e convins cã ei vor fi delicioºi!
Poate cã adevãrata problemã nu e la cei care totuºi fac filmul, ci la noi cei care-am am mânca o gogoaºã-n locul unui covrig, ca sã continuu discuþia pe teme culinare.
Picasa2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2008, 09:00   #85
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@ Picasa

Ma crezi ca nu am avut rabdare sa citesc mai mult de primele 2 randuri din postul tau?
Hai, ia sa-si vada fiecare de treaba lui/ei ca nu ma tenteaza deloc sa-mi pierd timpul cu futilitatile gandirii si discursurilor tale.....

gata!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2008, 09:04   #86
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by ricutza:
eu cred ca de fapt problema lui Picasa2 este ca Juno este un film simplu, pe care-ti face placere sa-l vezi (pentru ca dialogurile si personajele sunt savuroase) dar care dupa ce se temrina nu te schimba in nici un fel...eu numesc aceste filme: "ei, si?". n-as putea spune ca am pierdut 2 ore dar nici ca am castigat experienta vietii... poate ca daca venea in alt moment, as fi apreciat filmul mai mult, dar asa nu m-a inspirat nici pe mine in mod deosebit...se prea poate sa fie insa din categoria Almost Famous care devine mult mai savuros la o a doua vizionare.

acum de ce Picasa2 a hotarat sa analizeze filmul la sange si sa puna chiar in discutie motivele pentru care se fac filme in general, starnind atatea reactii, nu pot intelege. eu pot spune doar ca nu stiu vreo perioada in istorie in care scopul declarat al artei sa fi fost acela de a promova ideile morale. a nu se intelege ca spun ca arta promoveaza ideile imorale. pur si simplu nu a avut ca scop principal sa spuna oamenilor ce e bine si ce e rau.

pai da, asta incercam si noi sa-i explicam respectivei.......dar ea ii da intr-una cu rolul educativ si de indreptare a comportamentului si cu ora de dirigentie.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2008, 17:50   #87
Annah
Guest
 
Annah
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1
în cine zici cã dã? :?
în cazul de faþã versiunea corectã dpdv gramatical ºi ortografic este "întruna".
Annah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2008, 18:27   #88
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
bann pe IP
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2008, 18:54   #89
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
E nebuna fiinta aia frate.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 08:38   #90
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Annah:
în cine zici cã dã? :?
în cazul de faþã versiunea corectã dpdv gramatical ºi ortografic este "întruna".

da, corect e intruna
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 09:22   #91
nibo
Junior
 
nibo
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucuresti
Posts: 50
Originally Posted by illotempore2002:
....dar ea ii da intr-una cu rolul educativ si de indreptare a comportamentului si cu ora de dirigentie.....

illo, cred ca ai vrut sa scrii "intr-una dintre postari", dar ai sarit 2 cuvinte...nu greseai tu asa !!! :hmm:
nibo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 09:34   #92
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
bine ai revenit, Nibo, nu te-am mai vazut/citit demult pe aici
nu, are dreptate fata aia, am vrut sa zic "in continuu" adica intruna, fara cratima...

cum mai stam cu scenariile?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 10:05   #93
nibo
Junior
 
nibo
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucuresti
Posts: 50
scriu, sterg, iar scriu, iar sterg...
oricum, avand in vedere ca sterg mai putin decat scriu, tot mai ramane ceva !!!
tu ?
nibo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 10:12   #94
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
eu scriu dar nu-mi place nimic .... asa ca nu ma mai sinchisesc sa sterg...in final raman cu multe pagini scrise si in acelasi timp cu nimic
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 10:16   #95
nibo
Junior
 
nibo
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucuresti
Posts: 50
...dar poate ne place noua !
ai de gand sa postezi ceva ?
nibo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells