Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Dec 2014, 12:00   #5041
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
ep'u lui cedryk a alunecat spre mediocritate. El ca mc s-a dus acolo desi prin colaborarile cu connect r putea sa duca char spre main stream materialu , ceea ce nu era rau , el inca se bucura de popularitatea castigata pana in anul 2011 si reputatia de maestru al liricii in rapu' romanesc , calitate care nu e prezenta pe cel mai nou material.

carbon inca tine la varietate si originalitate ,in plus phane e un producator foarte bun. desi sansele mi se pareau minime la un moment dat a devenit un mc mult mai profund decat colegu din equinox si l-a depasit inca de la chatarsis pe cedra si ramane unul dintre cei mai valorosi mc din undergroundu nostru (as putea spune , daca nu din cel european macar din cel est european) alaturi de putine nume care inca mai activeza : norzeatic , kazi ploae,raku ,gnom si , revelatia flou rege , care a scos cele mai bune melodii in ultimii ani : 2013 si 2014 cele mai fine trackuri lui i-au apartinut.
apropo de producatori , phane , albu , gazanu , silent strike ,etalosed sunt dj/producatori de valoare as putea spune chiar mondiala...

Last edited by reivan : 25 Dec 2014 at 12:03.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2014, 14:16   #5042
Jack-Jack
Novice
 
Jack-Jack
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 19
9

Motorcycle music
Jack-Jack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2014, 18:44   #5043
Tyson_Kyd
Senior
 
Tyson_Kyd
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 104
Originally Posted by reivan:
ep'u lui cedryk a alunecat spre mediocritate. El ca mc s-a dus acolo desi prin colaborarile cu connect r putea sa duca char spre main stream materialu , ceea ce nu era rau , el inca se bucura de popularitatea castigata pana in anul 2011 si reputatia de maestru al liricii in rapu' romanesc , calitate care nu e prezenta pe cel mai nou material.

carbon inca tine la varietate si originalitate ,in plus phane e un producator foarte bun. desi sansele mi se pareau minime la un moment dat a devenit un mc mult mai profund decat colegu din equinox si l-a depasit inca de la chatarsis pe cedra si ramane unul dintre cei mai valorosi mc din undergroundu nostru (as putea spune , daca nu din cel european macar din cel est european) alaturi de putine nume care inca mai activeza : norzeatic , kazi ploae,raku ,gnom si , revelatia flou rege , care a scos cele mai bune melodii in ultimii ani : 2013 si 2014 cele mai fine trackuri lui i-au apartinut.
apropo de producatori , phane , albu , gazanu , silent strike ,etalosed sunt dj/producatori de valoare as putea spune chiar mondiala...

Imi place cum ai pus problema, se poate vedea ca esti un bun ascultator de muzica rap. Nu oricine isi spune ascultator inseamna ca si este unul, iar multi nu stiu sa definitiveze ceea ce tu tocmai ai facut. Tin sa-ti dau dreptate, dar subiectul Cedrea este cam dificil. Sincer sa fiu, mi-a placut Sfintii Inchisorilor, este un EP complex si vine cu materiale noi. Problema tine de mesaj, de 4 albume Cedry2k nu-si mai schimba mesajul. Nici nu cauta o legatura cu ascultatorul, ceea ce Carbon face, iar asta este diferenta dintre cei doi mc. Carbon are foarte putini ascultatori fata de Cedry2k si tine de ei, stie ca pe cei care ii are sunt veritabili. Sa fim seriosi.... nu oricine asculta Carbon, mai nou oricine asculta Cedry2k! Stiu analfabeti, tigani si multe scursuri care asculta Cedrea si ei cred ca-l inteleg. Oricum... Cedry2k a spus ca nu cauta sa transmita altceva decat ceea ce vrea, iar EP-ul Sfintii Inchisorilor nu este facut pentru public in mare parte, este facut pentru el insusi... a vrut sa-si demonstreze ca inca mai poate. Sunt multe de dezbatut, mie-mi plac amandoi, fiecare are stilul lui, si ambii sunt foarte profunzi.
Ce pot sa spun, avem multi mc buni, de la Carbon si Cedry2k, la Vlad Dobrescu, la Deliric, la Doc, la Bean, Vali Umbra, Aforic, Nwanda, ADN, Praetor, Alan, Kepa, Kazi Ploae, Raku, Sisu, Chimie, Dragonu, Ursacian, gAZAH, Nimeni Altu, Bitza, Arssura, Cheloo, Ombladon, Spike, baietii de la B.U.G. Mafia, e K-Gula, Naighba, Brugner, e Rimaru, ca sa nu mai zic de baieti noi. Flou Rege face ravagii, pacat ca nu mai scoate un album. E bun si Stres, e Vlad Flueraru, sunt Smokey si Krem, dar cel mai mult imi plac The Bridge Committee si Sick Sound Crew .
Producatori si Dj avem din belsug. La cei pe care i-ai amintit ii adaug pe Sez, Motzu, e Dj Undoo, e Dj Grigo, Dj Paul, Argatu, Tecko Starr, Sagace, Dj Limun.... pana mea, sunt multi.

Last edited by Tyson_Kyd : 26 Dec 2014 at 18:49.
Tyson_Kyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2014, 22:48   #5044
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by Tyson_Kyd:
Originally Posted by reivan:
ep'u lui cedryk a alunecat spre mediocritate. El ca mc s-a dus acolo desi prin colaborarile cu connect r putea sa duca char spre main stream materialu , ceea ce nu era rau , el inca se bucura de popularitatea castigata pana in anul 2011 si reputatia de maestru al liricii in rapu' romanesc , calitate care nu e prezenta pe cel mai nou material.

carbon inca tine la varietate si originalitate ,in plus phane e un producator foarte bun. desi sansele mi se pareau minime la un moment dat a devenit un mc mult mai profund decat colegu din equinox si l-a depasit inca de la chatarsis pe cedra si ramane unul dintre cei mai valorosi mc din undergroundu nostru (as putea spune , daca nu din cel european macar din cel est european) alaturi de putine nume care inca mai activeza : norzeatic , kazi ploae,raku ,gnom si , revelatia flou rege , care a scos cele mai bune melodii in ultimii ani : 2013 si 2014 cele mai fine trackuri lui i-au apartinut.
apropo de producatori , phane , albu , gazanu , silent strike ,etalosed sunt dj/producatori de valoare as putea spune chiar mondiala...

Imi place cum ai pus problema, se poate vedea ca esti un bun ascultator de muzica rap. Nu oricine isi spune ascultator inseamna ca si este unul, iar multi nu stiu sa definitiveze ceea ce tu tocmai ai facut. Tin sa-ti dau dreptate, dar subiectul Cedrea este cam dificil. Sincer sa fiu, mi-a placut Sfintii Inchisorilor, este un EP complex si vine cu materiale noi. Problema tine de mesaj, de 4 albume Cedry2k nu-si mai schimba mesajul. Nici nu cauta o legatura cu ascultatorul, ceea ce Carbon face, iar asta este diferenta dintre cei doi mc. Carbon are foarte putini ascultatori fata de Cedry2k si tine de ei, stie ca pe cei care ii are sunt veritabili. Sa fim seriosi.... nu oricine asculta Carbon, mai nou oricine asculta Cedry2k! Stiu analfabeti, tigani si multe scursuri care asculta Cedrea si ei cred ca-l inteleg. Oricum... Cedry2k a spus ca nu cauta sa transmita altceva decat ceea ce vrea, iar EP-ul Sfintii Inchisorilor nu este facut pentru public in mare parte, este facut pentru el insusi... a vrut sa-si demonstreze ca inca mai poate. Sunt multe de dezbatut, mie-mi plac amandoi, fiecare are stilul lui, si ambii sunt foarte profunzi.
Ce pot sa spun, avem multi mc buni, de la Carbon si Cedry2k, la Vlad Dobrescu, la Deliric, la Doc, la Bean, Vali Umbra, Aforic, Nwanda, ADN, Praetor, Alan, Kepa, Kazi Ploae, Raku, Sisu, Chimie, Dragonu, Ursacian, gAZAH, Nimeni Altu, Bitza, Arssura, Cheloo, Ombladon, Spike, baietii de la B.U.G. Mafia, e K-Gula, Naighba, Brugner, e Rimaru, ca sa nu mai zic de baieti noi. Flou Rege face ravagii, pacat ca nu mai scoate un album. E bun si Stres, e Vlad Flueraru, sunt Smokey si Krem, dar cel mai mult imi plac The Bridge Committee si Sick Sound Crew .
Producatori si Dj avem din belsug. La cei pe care i-ai amintit ii adaug pe Sez, Motzu, e Dj Undoo, e Dj Grigo, Dj Paul, Argatu, Tecko Starr, Sagace, Dj Limun.... pana mea, sunt multi.

as sterge niste mc s de acolo care fac prea mult "rap about nothin' " insa da , in mare, intr-o societate care nu a acceptat niciodata genu asta , intr-o tara chinuita de comunism si lipsa de educatie , avem o cultura underground valoroasa dar in conditiile economice si sociale , dracu stie cum de s-a prins cultura asta.
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2014, 19:48   #5045
bitter_moon
Senior
 
bitter_moon
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 112
Originally Posted by Jack-Jack:

8

Yes-the gates of delirium - (soon...)
bitter_moon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Dec 2014, 23:56   #5046
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
7.5

Starship - Nothing's Gonna Stop Us Now
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jan 2015, 13:15   #5047
shagrath
Junior
 
shagrath
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 74
7
https://www.youtube.com/watch?v=rbTozgoj9OQ
__________________
We are what happens when smart monkeys fuck
shagrath is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2015, 20:54   #5048
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
9
Heavy Chains

Last edited by White1 : 02 Feb 2015 at 20:57.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Feb 2015, 21:57   #5049
marillion
Veteran
 
marillion
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 270
8,5

Riverside - Panic Room
marillion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2015, 00:14   #5050
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
7


Boy Friend - Lazy Hunter
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2015, 22:50   #5051
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
8

Aero Chord - Surface
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2015, 13:58   #5052
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
7.5

Third
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2015, 11:34   #5053
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
8

Twist

Mie tot mi se pare suprarealist sa vad I am Kloot pe plaja la Mamaia
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2015, 23:55   #5054
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
8.5

Centralia (live)
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2015, 11:57   #5055
c0nt
Guru
 
c0nt
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 426
9

Angelina Jordan - I'm A Fool To Want You
c0nt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2015, 15:26   #5056
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
10

Dólares de Arena OST

[ https://mubi.com/films/sand-dollars ]
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2015, 10:51   #5057
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
7
any minute now
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2015, 22:13   #5058
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
7,50
Alcohol
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2015, 18:32   #5059
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by White1:
Alcohol
Is there anything you wanna share with the class? / 7

My Least Favorite Life

new season sucks, but the song...
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jun 2015, 19:24   #5060
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,621
Yeah, alcohol
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells