Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Feb 2012, 14:14   #41
veonello
Novice
 
veonello
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1
Daca-mi permiteti doua observatii din afara:

1. Cosmin, incearca sa fii mai relaxat. Odata ce te expui, trebuie sa fii suficient de tare incat sa suporti criticile (indreptatite sau nu), rautatile (indreptatite sau nu), uneori chiar oameni prosti si invidiosi, alteori doar oameni care au dreptate, dar vorbesc fara menajamente. Nu mai pune la suflet, nu mai raspunde defensiv la rautati. In fond, tu ai gandit si facut un film, nimeni nu-ti poate lua asta!

2. De doua pagini incoace citesc cum sariti la gatul autorului fara sa fi vazut filmul. Cum mah sa te iei de faptul ca se cheam Tax Payer inainte sa-l fi vazut?! Brazil de ce se cheama Brazil? Ca doar nu se petrece in Brazilia! Si nu, nu cautati pe google. Daca sunteti profesionisti, trebuie sa stiti deja. Daca nu... sunteti niste copii invidiosi pe colegul vostru Cosmin ca are o jucarie noua mai misto ca a voastra.

Recunosc ca si eu am judecat gresit trailerul, in prima faza. Dar, ca si altii de pe acest forum care s-au luat de Cosmin, am avut reactia asta intrucat campania pentru film e gresita. Una este "primul film postapocaliptic", cu totul alta este "un film de licenta, facut fara bani". Nu stiu cum e filmul, bun sau rau, dar campania trebuia facuta altfel. In interesul tau, ca sa nu te mai expui la critici

Last edited by veonello : 29 Feb 2012 at 14:22.
veonello is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2012, 16:48   #42
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Se scrie taxpayer, parca. L-a vazut cineva pana la urma?
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 10:35   #43
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
http://www.cinemagia.ro/stiri/premie...omanesc-20306/
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2012, 22:40   #44
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
man, pot să vb sincer?
chiar vin cu intenții pașnice.
în primul rînd, nu e așa de rău.
ce mi-ar fi plăcut mie să mai văd.

1. personajul e foarte mult filmat din afară, fără să fie observat de cineva moment de moment. nu e o problemă asta, dar ca să creezi o situație de tensiune, într-o lume în care oameni au rămas puțini, și ăia te vânează, senzația de paranoia, frică, disperare, cred că trebuia mai mult văzut ”cu ochii” urmăritului, trebuia văzut cu ochii lui (se înțelege ce vreau să zic cu asta), căutat cu ochii lui. nu știu cum se numește asta în cinematografie, dar e mai eficient să induci o senzație de urmărire periculoasă cu o cameră care se ițește de după copac și se retrage la loc, ca și cum urmăritul ar fi cel care are această ezitare, această debusolare a potențialei victime. sau când fuge ca să scape. așa, cu o cameră statică , ce îl vede din afară, spectatorul rămâne cu impresia că o zonă de calm, de certitudine, mai este, și că toată povestea cu o situație-limită nu e decât un simulacru și nu implică direct decât participanții la acest joc, spectatorul e lăsat afară, ca un contemplator neutru al experimentului. o să mă gândesc la un film cu care să ilustrez ce vreau să zic. adică mă gândesc că e posibil. marginile cadrului sunt înnegrite, tre să mă mai uit o dată la marc cousins, ca să văd cum se numește asta. dar faptul că imaginea a rămas plată și nu s-a folosit niciodată o imagine concavă sau convexă (isuse, ce terminologie am) a lăsat marginile alea cam fără efect. mi-a plăcut mult prim-planul cu cel lovit în pădure, dar de ce nu ați filmat mai multe astfel de prim-planuri? texturi: mânecă, rucsac, iarbă, bărbia tipului când bea apă, etc., ceva filmat de aproape, de foarte aproape, ceva care să accentueze diversitatea texturilor, chiar în urma unui dezastru, a formei care se revelează doar la un studiu sub lupă.
2. filmul fiind post-apocaliptic, mi s-ar fi părut ok să vină cu o atmosferă mai eerie. cu asta nu vreau să spun că trebuia pusă o bombă în pădure, ca să arate chiar post-apocaliptic, dar poate secvențele puteau fi mai lente. totuși, s-a întâmplat ceva catastrofal, nu mai sunt aglomerări urbane, omul s-a regăsit în mijlocul mediului lui originar, chiar dacă mai obosit și mai îmbătrânit. dar a regăsit sălbăticia, și cu asta un alt ritm al privirii, al proceselor psihice. adică e mai contemplativ, chiar dacă și alertat de existența unui pericol în zonă. or, filmul numai asta arată: că omul tot ultra-dinamic, neobosit a rămas, tot în priză, chiar dacă mâncarea e mai puțină și suplimentele minerale și vitaminele canci. adică e ok încă să mai vrei să-ți salvezi viața alergând, pitindu-te, dar asta, în noile condiții, te costă ENORM, fizic vorbesc, or asta nu se vede. tipul ăla are un mers dinamic și uniform, parcă e programat. just saying. still peaceful
3. accentul vorbitorilor de rusă e teribil, dar asta nu e așa important.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2012, 03:41   #45
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
e de apreciat, cum sa-i spun.... indrazneala de a te apuca sa faci un film., dar mai e mult pana departe.
cica Tarantino cand e intrebat cum a invatat sa faca filme, zice ca nu a fost la scoala, a fost la filme. nu trebuie crezut chiar pe cuvant. sigur ca invatat din filme. insa filmul e la baza o combinatie intre meserie si arta, are serie de aspecte tehnice si un limbaj propriu pe care orice autor serios trebuie sa le cunoasca. nu e deajuns sa ai o camera si un steady si sa stii vreo doua reguli de filmare si montaj. cam atatea stiu baietii care au facut filmul de fata: am observat ca stiu ca atunci cand un personaj iese din cadru prin dreapta, in planul urmator apare prin stanga, apoi cand personajul priveste undeva, planul urmator e filmat din punctul lui de vedere. in afara de astea si cateva filmari, cand protagonistul fuge si e urmarit cu steadycamera, restul e haos.
of course ca unii vor veni sa spuna ca ei nu filmeaza traditional, ei fac cinema modern, experimantal. nici pe departe. e o mare diferenta intre a nu sti niste reguli si a nu le respecta.
ca sa fac o comparatie cu muzica contemporana sau jazzul, care suna cateodata afonic, fals, nearmonios. chiar daca suna asa, asta nu inseamna ca orice nestiutor o poate canta.
nu e ceva la intamplare. e chiar mai greu de cantat.
la fel e si in cinema. godard, unul din varfurile de lance (cum ar spune Federico) ale Noului val francez, a devenit celebru prin faptul ca incalca tehnicile de imagine si montaj ale cinemaul clasic (le cinema du papa, cum ii se spunea). dar o facea cu buna stiinta, in semn de protest, pentru ca nu-i placeau. nu ar fi putut sa le incalce daca nu le-ar fi stiut.

later edit
nu citisem de la inceput topicul. acum am aflat ca autorul a terminat facultatea de regie film.
e mult mai grav de credeam. anyway, despre cinematografia romaneasca, sa spunem multumesc ca exista 2, 3 nume, in rest....dumnezeu cu mila

Last edited by Mercutio : 10 Mar 2012 at 16:42.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2012, 22:48   #46
cosmingurau
Novice
 
cosmingurau
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 18
Mercutio, am ras cu lacrimi. Merci.
cosmingurau is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2012, 22:30   #47
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
îl ai şi pe mubi, în Garage? sunt multe filme acolo de la regizori începători. mai capeţi şi vizibilitate.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells