Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Nov 2010, 17:19   #1
myram
Novice
 
myram
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 9
Filme marca Adrian Popovici

Ghici ce pregateste regizorul care a facut filme dezastruoase ca "Eva" sau "Un acoperis deasupra capului"? ....................... Un "thriller moldovenesc" cu accente de Titanic)

http://filmreporter.ro/adrian-popovi...c-a-la-titanic

Cu bani de la CNC, evident.
myram is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2010, 18:13   #2
adrianpopovici
Novice
 
adrianpopovici
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 19
Eu apreciez perseverenta voastra de a distruge tot ce fac eu. Eu nu as avea nervii astia, zau!
Descopar insa ca aveti o vocatie noua.... ati lasat filmele si ati ajuns sa atacati direct persoana.
Habar nu am ce e cu site-ul la care faci trimitere. Nu am dat niciodata acele declaratii aberante. Poate nu va place ce fac eu, da' sa imi puneti in gura cuvinte pe care nu le-am rostit mi se pare chiar nesimtire. Nu am declarat niciodata ca filmul SE CAUTA O MAMA ar semana cu TITANIC!
Subiectul filmului nu are nici cea mai mica legatura sau asemanare cu subiectul din TITANIC.
Mai mult, presupusa declaratie de pe acel site, nu imi apartine. Probabil va apartine voua ... adica, daca tot fac filme proaste, urmatorul nivel al jocului vostru este sa aratati ca as fi chiar prost.

Imi place ca citesc comentarii legate de EVA postate de oameni care evident ca nu l-au vazut. Altfel nu ar putea sa scrie prostii gen ... Ce cauta Vanessa Redgrave intr-un asemenea film (realitatea este ca Vanessa nu joaca in acest film), sau filmul a aparut in 2008 (in 2008 filmul era in post-productie) sau muzica din film este cea din ULTIMUL MOHICAN (muzica filmului este originala si nu are absolut nicio legatura cu cea din ULTIMUL MOHICAN).

Si oricat ati vrea sa convingeti lumea sa nu mearga la acest film nu puteti sa mintiti pana la nesfarsit in legatura cu realizarile acestui film. Da, a fost in campanie OSCAR, si da, a ajuns pe lista de 80 de titluri din 274 la categoria muzica. Vad ca sunteti buni la cautat... mai cautati pe AMPAS.

Va mai dau o tema... faceti-i prosti si pe cei care selectioneaza filmele regizate de mine la festivaluri.

UN ACOPERIS DEASUPRA CAPULUI atat de injurat de voi a fost la Varsovia, Mannheim, Wurtzburg, Regensburg, Munchen, Cairo, Bradford...

EVA este deja luat in doua festivaluri... va las pe voi sa descoperiti care sunt acelea. Daca ar fi asa prost de ce un distribuitor american l-a luat pentru distributie internationala? De ce nu se inghesuie americanii la alte filme romanesti, filme distribuite doar de catre distribuitori europeni ... banuiesc ca stiti ca distribuitorii europeni primesc bani europeni pentru distributia filmelor, fata de americani care investesc banii lor ca sa distribuie un film. Pai, daca era asa prost ar mai fi cheltuit cineva vreun banut pentru el?

Decat sa mintiti in legatura cu filmul... mai bine mergeti sa il vedeti!

Cu multa stima pentru munca voastra de cercetare,

Adrian Popovici
adrianpopovici is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 08:12   #3
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Nene Popouvici, tema muzicala care incepe in traileru' dvs. la min 1.14 este din Ultimul Mohican. Dati clic pe linkul de mai jos si aceiasi tema va incepe la sec 40.

http://www.youtube.com/watch?v=HWGRnHOhGiE

Daca piesa exista doar in trailer, mea culpa. Ma intreb doar, de ce ati avut nevoie sa imprumutati respectiva bucata, cand, o sa luati Oscarul tocmai pentru muzica? Ce paradox... admirabil.

Cit despre selectia in festivaluri, nu ma emotioneaza, asta epateaza doar un profan. Gem festivalele de filme mediocre, luate ca umplutura, nascute din talent si moarte sperante. No premii, no spectatori. Dvs., iertati-mi ignoranta, maestre, ati luat ceva premii la festivale de categoria A? De spectatori nu mai intreb.
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 10:22   #4
adrianpopovici
Novice
 
adrianpopovici
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 19
Imi pare rau ca nu ati vazut filmul... inca o dovada ca aici se scrie dupa ureche si doar din dorinta de a desfiinta ceva sau pe cineva. Daca vedeati filmul va lamureati in privinta muzicii.
Pot sa va dau explicatii, daca chiar va intereseaza, legate de trailer. Exista doua trailere: unul facut de mine pe care este muzica lui Chopin (ma mir ca nu ati recunoscut-o, inteleg ca va pricepeti la muzica) si are text scris, iar altul facut de distribuitorul american. Acesta are intr-adevar pasaj din ULTIMUL MOHICAN. Dar, inca odata, daca stiti muzica de film ar fi trebuit sa recunoasteti si un prim pasaj din muzica din ATONEMENT. Conform legislatiei la reclama sau trailere este permis sa imprumuti teme muzicale, desigur pana la o anumita lungime (ceea ce in cazul nostru se respecta).

Si va mai dau exemple... unul dintre trailerele filmului MEMORIILE UNEI GHEISE foloseste un pasaj din muzica lui Hans Zimmer/ ULTIMUL SAMURAI.

SI inca un exemplu romanesc, de data asta, trailerul filmului MEDALIA DE ONOARE foloseste un pasaj din muzica filmului THE HOURS semnata de Philip Glass.

Cu salutari,

Adrian Popovici
adrianpopovici is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 10:38   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumim pentru explicatii.
Poate n-ar strica sä afläm si cum a ajuns Vanessa Redgrave în castingul postat pe IMDb si Cinemagia ca interpretä a Evei la bätrânete.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 11:22   #6
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
eu nu inteleg de ce a fost necesara deschiderea acestui nou topic.
d-l Adrian Popovici, daca simtea nevoia de-a oferi explicatii, putea s-o faca nestanjenit in cel dedicat "Evei".
am o intrebare pentru dumnealui:" sincer, domnule Adrian Popovici, sunteti multumit de calitatea artistica a filmului "Eva"?
si daca raspunsul e afirmativ, v-am ruga sa va sustineti teoria cu cateva argumente strict la obiect, inclusiv daca considerati acum, ca anumite secvente din film le puteati realiza in alt mod,
cu alta viziune, decat a fost asa cum s-a prezentat "Eva" in final.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 11:45   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Topicul a fost deschis de Myram, si se referä nu numai la "Eva", ci la toate filmele lui Adrian Popovici.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 15:10   #8
dansatorul_polimorf
Veteran
 
dansatorul_polimorf
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 223
Nu am vazut al doilea trailer, iar din Atonement tin minte doar o tanti goala ce se imbaia in fintina. Adica nu mi-a placut filmul. Pe mine m-a frapat in mod neplacut existanta in trailer a coloanei sonore din Ultimul Mohican pentru ca e o piesa cu multa personalitate, care nu merge grefata.
Stiu insa, ca se practica. In continuare, gasesc ciudat ca nu exista un trailer cu score-ul din film, mai ales ca am inteles ca acesta este cea mai performanta parte din el. Dar intr-adevar, nu e obligatoriu. Nu vreau sa desfiintez pe nimeni, nu am timp pentru asa ceva, in plus, o face mult mai eficace publicul. Tot ce are de facut, e sa nu se prezinte...
dansatorul_polimorf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2010, 15:20   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Partial, da... Totusi, nu ne putem rezuma la atât - publicul ignorä desea si filme cât de cât bune, care din varii motive nu-i capteazä atentia. Pentru a demonstra de ce o peliculä rateazä atât de lamentabil, este totusi necesarä o analizä profesionistä, aplicatä. Altfel, situatiile de acest gen se pot repeta la nesfârsit.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 14:36   #10
Angel2010
Junior
 
Angel2010
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 28
Eu am vazut filmul EVA intr-o sala destul de plina pentru un cinematograf la care ruleaza un film romanesc si nu mi s-a parut un film deloc prost dupa cum afirma unii rau voitori.
Parerea mea nu este a unui cineast sau a unui critic scortos ci a unui cinefil caruia ii face placere sa vada ca in cinematografia romana se fac si filme pentru un public obisnuit nu doar filme pentru festivaluri straine...
Angel2010 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 14:48   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nu, pärerea ta este a unui spectator anonim din multime, cu un nivel redus de discernämânt cinematografic - nicidecum a unui "cinefil".
Un cinefil cunoaste destul cinema, la nivelul säu de profan, pentru a vedea cu ochiul liber giganticele greseli profesionale:
- neinteligibilitatea povestii;
- golurile de logicä ale scenariului;
- structurarea haoticä a acestuia;
- falsitatea personajelor;
- jocul lemnos si artificial al actorilor;
- mizanscenele nefiresti, mecanice, tepene;
- stângäcia cadraturilor;
- comicäriile involuntare în momentele ce s-ar fi dorit dramatice;
- paralizia expresivä, pe care stridenta kitsch a imaginii nu reuseste s-o escamoteze;
...si altele; multe altele.

Last edited by Pitbull : 08 Nov 2010 at 14:50.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 16:37   #12
teo_k3
Junior
 
teo_k3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42
Originally Posted by Pitbull:
S-au impus, ca lung-metraje de cea mai bună calitate din această categorie, "Elevator" de George Dorobanţu (al cărui "Omega Rose" se îndreaptă spre finalizare, luptându-se cu tribulaţiile modului de producţie low-budget) şi "Pescuit sportiv" de Adrian Sitaru ......

In " Pescuit sportiv" nu ai vazut aceste defecte?
Ce sa inteleg?
Esti sau nu esti cinefil?
Esti sau nu esti subiectiv din punct de vedere al criticii?
teo_k3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 16:50   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hodoronc-tronc-flöşque!
Ce legătură are "Pescuit sportiv"? Ne băgăm în seamă aşa, degeaba?
Bine că n-aduci vorba de alegerile de la Chişinău în raport cu recolta de orez din Canton.

Last edited by Pitbull : 08 Nov 2010 at 16:55.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 17:20   #14
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
O fi încurcat Adrienii...
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 18:06   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Parol!

Welcome back, Cori!
To stay, we hope...!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2010, 22:00   #16
myram
Novice
 
myram
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 9
liceenii mileniului nostru

Logic ar fi ca acest regizor si aceasta casa de productie - Artis Film - sa nu mai primeasca in vecii vecilor nici un leu. Insa nimic nu e logic la CNC si cam pe nicaieri primprejur. Prin urmare, in aceasta ilogica si tampita continuitate, li se dau bani IN FIECARE AN.

Ce ar trebui sa se intample ca ei sa nu mai primeasca bani??? Are cineva o solutie ilogica? Poate aia functioneaza.
myram is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 00:43   #17
lalaby
Senior
 
lalaby
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 95
In continuare aceeasi atitudine...cine nu e de acord cu dvs. e facut prost pe fata! De ce nu inchideti acest forum publicului? Lasati-l doar pentru voi.

Si de ce ma rog casa asta de productie sa nu mai primeasca fonduri pentru filme? Scrieti un HG cu un singur articol... "casele de productie x,y si z sa nu mai intre la concurs" si ati rezolvat problema.

Nu ar trebui sa isi vada fiecare de treaba/filmele lui?

Am intrat si eu le link-ul postat de dl/d-na miryam ... am intrat si pe acel faimos moldovenesc site europa libera... nu scrie nicaieri ca Popovici ar fi dat acea declaratie!

Sunteti culmea! Cand va citesc imi dau seama ca poporul asta nu mai are nicio sansa sa isi revina. Sunteti oameni rai, fara nicio realizare in viata voastra... din neputinta, incapacitate si impotenta se naste rautatea, pe care voi o demonstrati in fiecare mesaj.

Voi aveti voie sa ii faceti pe toti prosti, doar pentru ca au alte pareri. Voi aveti voie sa ii faceti pe toti nulitati, doar pentru ca voi nu sunteti in stare de nimic. Tineti-va site-ul si forumul si toate topicurile deschise. Mandriti-va cu "criticiile" voastre si lasati-ne pe noi astia sa fim prosti.

Un prieten m-a sunat ieri cand a iesit dupa 30 de minute de la alta capodopera pe care o laudati... AUTOBIOGRAFIA LUI CEUSESCU! Om de teatru... i-a fost jena. Insailare de imagini din arhiva... culmea imagini din filmele de propaganda realizate atunci! Acolo traiti voi... in perioada comunismului! Nu stiti decat sa bagati pumnul in gura celor care au alte pareri.
lalaby is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 01:49   #18
adrianpopovici
Novice
 
adrianpopovici
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 19
o sa-i raspund si domnului Columbianu(Pittbul)cum a ajuns Vanessa Redgrave pe castingul IMDb al filmului EVA.Initial scenariul avea si o parte cu Eva la batranete parte la care apoi am renuntat,Vanessa jucand rolul Evei la batranete,Corin Redgrave care este fratele Vanessei avea si el un rol,Ioana Abur mai facea parte din distributie.Nu noi am bagat datele pe IMDb ,poate cineva care stia unele date despre film dar nu total exacte.Am incercat in cateva randuri sa schimbam greselile din site,am anuntat pe cei de la IMDb dar in zadar asa ca am renuntat(probabil ca nu ne pricepem,dar poate se gaseste cineva amabil sa ne ajute,datele exacte le gaseste pe site-ul filmului www.evathemovie.ro)

Adrian Popovici
adrianpopovici is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 07:05   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Excelent, acum totul e clar.
Multumim!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2010, 08:43   #20
teo_k3
Junior
 
teo_k3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 42
A fost o intrebare pusa pentru afirmatia de la postul # 11.

Credeam ca esti critic de film si sti sa interpretezi ceea ce citesti.
Te-am intrebat daca esti sau nu esti cinefil, daca esti sau nu subiectiv din punct de vedere al criticii?

Unele filme le denigrezi iar altele le ridici in slavi. S-a observat in nenumarate randuri ca nu toata lumea este de acord cu tine.
Nu este prima data cand vad acest lucru pe forum.

Cred ca "lalaby" are dreptate. "De ce nu inchideti acest forum publicului? Lasati-l doar pentru voi......................." adica pentru criticii de film!
teo_k3 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells