Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Mar 2009, 09:50   #21
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by cornel:
chiar ca lui will ii place sa se joace in cada...
Ca lui Radu Baltazar...!
A fost director al Teatrului Al. Davila din Pitesti, dupä 1996 (când a murit Sorin Zavulovici, Dumnezeu sä-l ierte), si era fratele lui Bogdan Baltazar, care fusese un detestabil purtätor de cuvânt al guvernului, cam prin '90-92, pare-mi-se...
Toatä viata, nu s-a dezbärat de obiceiul de a face baie jucându-se cu rätuste si broscute de plastic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 14:12   #22
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Da' tu de unde stii de acest obicei al lui? :oops:
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2009, 14:23   #23
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In 1996, am pus în scenä acolo "A Streetcar Named Desire" - spectacol sustinut de Sorin Zavulovici, care era director, si-l juca pe Stanley Kowalski. Sorin s-a îmbolnävit de cancer, si am suspendat spectacolul (era aproape gata, mai aveam cam douä säptämâni pânä la premierä), sperând cä se va vindeca. In decembrie, Sorin mi-a spus cä sigur nu mai poate juca, si sä-l înlocuiesc. Am stabilit s-o facem dupä särbätori. Dar el a murit la începutul lui ianuarie, iar puterea în teatru a luat-o gasca adversä (Ileana Zärnescu, Matei Varodi, si altii), care l-au pus director pe Radu Baltazar, iar el a scos complet din repertoriu spectacolul nostru. Am încercat sä-l conving sä-l bage la loc, tipul a dat-o cotitä, cä sä vedem, cä sä mai vorbim... Dar Angela Radoslavescu, Dumnezeu s-o ierte, care era cu noi, mi-a spus cä nu mai avem nici o sansä, Baltazar fiind marioneta lu' Zärneasca; cu ocazia asta, mi-a povestit mai multe despre el, inclusiv faza cu rätustele.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2009, 21:40   #24
dumi777
Senior
 
dumi777
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 88
ideea in mare e f buna - ultimele 10 min te lasa :o cand te prinzi de fapt ce se intampla - dar din asa o idee se putea scoate mult mai mult. Restul filmului devine de-a dreptul plictisitor pe alocuri si mai are pe ici pe colo si niste scapari in ceea ce tine de logica intamplarilor. Pe mine sincer nu ma impresionat, cat de reusita ar fi ideea de la baza nu a fost indeajuns sa compenseze cu filmul in sine caaare nu mi sa parut deloc grozav.
dumi777 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 11:20   #25
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
Corect, e cam siropos si pe alocuri cam impotriva oricarei logici, dar per ansamblu daca nu citesti nimic despre el (nici macar sinopsisul) inainte sa-l vezi poate fi un film acceptabil. Nu-mi pare rau ca l-am bifat.

Mie mi-a placut ironia creata cum ca in contextul crizei economice un agent IRS poate imparti in stanga si in dreapta din tot ce are el mai bun
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 09:32   #26
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
prea multa cruzime intr-un film care se vrea ... si este emotionant. idee frumoasa, executie ratata.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2009, 12:49   #27
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Singurul moment bun al filmului, cum a spus si Pitbull, este acela cand il suna Ben pe Ezra si-si bate joc de el. Funny rau! Era misto daca se continua in tot filmul asa. Ar mai fi si inceputul cu "sunt victima unei sinucideri", dar m-am cam saturat de cliseurile astea din kick-start-uri.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2009, 19:07   #28
silz.
Junior
 
silz.
 
Join Date: May 2009
Posts: 34
un film extraordinar marca WILL SMITH ...absolut superb o super drama! merita vazut de toti. NOTA: 8.5!
silz. is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 21:04   #29
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Gloria:
macar in Seven Pounds e de inteles de ce sta in cada, dar in I Am Legend n-are niciun sens; doarme in cada cu catelul - de ce? ca e loc mai sigur - in cazul unui atac, decat un dulap, de exemplu, sau decat podul casei, ori frigiderul, sau... a , voi unde va mai ascundeati cand erati mici?


...u nu ai vazut Arma mortala (nu mai stiu cat exact, 3 parca)... faza cu bomba de sub colacul closet'ului... si ca sa supravietuiasca exploziei ei sar in cada ???
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2009, 21:30   #30
ATB4FOREVER
Senior
 
ATB4FOREVER
 
Join Date: Jun 2005
Location: Marseille / France
Posts: 124
Originally Posted by Gloria:
Eu nu am inteles cum e posibil sa faci un accident cu victime, pentru ca vorbesti la mobil , si sa nu te bage nimeni la inchisoare pentru cativa ani buni... :o
Eroul nostru - printre atatea flashback-uri - nu are niciunul din inchisoare, si intelegem ca actele lui caritabile incep imediat dupa savarsirea gravului accident; prin urmare, a fost lasat liber.


...draga Gloria, e simplu, probabil hotararea instantei a fost condamnare cu suspendare, sa nu uitam ca era omor din culpa... nu stim legislatia din statul american respectiv, iar faptul ca ei in general au cutie automata poate face ca legislatia rutiera sa permita vorbitul la telefon in timpul condusului (sunt de acord cu chestia asta, eu am cutie automata pe a mea... nu inteleg de ce mie sa'mi fie interzis mobilul... pot sa fac si sex in timpul condusului k eu nu treb sa schimb in ce viteza e... schimba ea... tipa )... deci mobilul, nu inseamna neaparat k e circumstanta agravanta cum ar fi la noi... deci poate "scapi" doar cu suspendare... plus k si la ei justitia e la fel ca la noi si ca peste tot... indiferent ca la noi sistemul e inchizitorial, adica cu un rol activ din partea judecatorului, pe cand sistemul anglofon e unul in care juratii sunt cei care stabilesc verdictul...

...uite de ex. la noi in TM pe Cocoana... care a fost pus in libertate, dupa vreo luna doua de arest preventiv... iar pana se va da o hotarare si se vor epuiza caile de recurs... hehe mai trece 1/2 ani
__________________
"Space, the final frontier..."
Jean-Luc Picard _ STAR TREK THE NEXT GENERATION

Last edited by ATB4FOREVER : 13 May 2009 at 23:12.
ATB4FOREVER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2009, 19:22   #31
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Putin cam trasa de par povestea pe alocuri....ma asteptam la mai mult , nu pot sa zic ca e vina lui WS , nota 7 de la mine!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells