Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

View Poll Results: Care este David Lynch-ul vostru favorit?
Eraserhead 7 11.86%
Dune 3 5.08%
Mulholland Drive 18 30.51%
Lost Highway 4 6.78%
Elephant Man 6 10.17%
Twin Peaks 13 22.03%
Blue velvet 6 10.17%
The Strainght Story 1 1.69%
Inland Empire 0 0%
Wild at heart 1 1.69%
Voters: 59. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Jun 2004, 12:55   #21
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Am revazut aseara Blue Velvet.

Destul de interesant&didactic.E clar ca Lynch are niste obsesii destul de dubioase(slowmotion-urile,carora nu prea le-am prins scopul) si cateodata sare calul si incerca prea multe.
Insa omu a reuseste sa creeze o atmosfera destul de misto,la asta contribuind din plin muzica,care e foarte bine gasita.Deasemenea filmul e f.bine filmat(daca tin bine minte tipul care l-a filmat a lucrat dupa asta cu Jim Jarmusch la Coffee...).Cireasa de pe tort e Hopper,tipu tocmai revenise de la o clinica de dezalcoolizare si are nebunia omului care nu isi mai ia "drogul".

Singurul lucru care mi s-a parut de cacat e tipa care juca fiica politistului(aia blonda)-ingrozitor de obositoare!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2004, 13:05   #22
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Serghei:
Singurul lucru care mi s-a parut de c**** e tipa care juca fiica politistului(aia blonda)-ingrozitor de obositoare!

p-aia parca o cheama Laura Dern. Oricum e de o uratzenie macabra. Plus ca e enervanta. YUK! Try Wild At Heart...sa vezi acolo plenty of Laura Dern sau n-o cheama asa? who gives a fuck?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2004, 13:12   #23
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Laura Dern

Mie mi-a placut de ea in Wild at Heart.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2004, 01:56   #24
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
si mie mi-a placut cum a jucat in Wild at Heart. In Blue Velvet nu-mi mai amintesc bine cine era dar sigur nu m-a enervat. e simpatica.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jun 2004, 18:33   #25
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Ghiciti la ce m-am uitat aseara?!! La Elephant man! nu am cuvinte....
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 23:28   #26
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Uite Ambrule , cum iti spuneam,am gasit cele 10 indicii date de Lynch intru inteligibilitatea MD-ului:
1. Fiþi foarte atenþi la începutul filmului: cel puþin douã indicii sînt oferite înainte de începerea genericului.
2. Observaþi fiecare apariþie a abajurului roºu.
3. Puteþi sã auziþi titlul filmului pentru care regizorul Adam Kesher face audiþii ? Este menþionat din nou mai tîrziu pe parcursul filmului ?
4. Un accident este un eveniment cumplit... Fiþi atenþi la locul unde se produce accidentul.
5. Cine dã o cheie, ºi de ce ?
6. Fiþi atenþi la halatul de baie, la scrumierã, la ceaºca de cafea.
7. Ce simþiþi, ce pricepeþi din cele întîmplate la clubul "Silencio" ?
8. Pe Camilla o ajutã doar talentul sãu ?
9. Observaþi ce i se întîmplã barmanului de la "Winkies" .
10. Unde este mãtuºa Ruth ?
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 10:51   #27
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Mala Portugal:
Uite Ambrule , cum iti spuneam,am gasit cele 10 indicii date de Lynch intru inteligibilitatea MD-ului:
1. Fiþi foarte atenþi la începutul filmului: cel puþin douã indicii sînt oferite înainte de începerea genericului.
2. Observaþi fiecare apariþie a abajurului roºu.
3. Puteþi sã auziþi titlul filmului pentru care regizorul Adam Kesher face audiþii ? Este menþionat din nou mai tîrziu pe parcursul filmului ?
4. Un accident este un eveniment cumplit... Fiþi atenþi la locul unde se produce accidentul.
5. Cine dã o cheie, ºi de ce ?
6. Fiþi atenþi la halatul de baie, la scrumierã, la ceaºca de cafea.
7. Ce simþiþi, ce pricepeþi din cele întîmplate la clubul "Silencio" ?
8. Pe Camilla o ajutã doar talentul sãu ?
9. Observaþi ce i se întîmplã barmanului de la "Winkies" .
10. Unde este mãtuºa Ruth ?

Deci ca sa inteleg adevarata valoare a filmului trebuie sa ma transform in Sherlock Holmes?Sa fim seriosi!

In comparatie cu Blue Velvet sau Elephant Man MD e apa de ploaie.

Ceea ce e "grav" e ca din cauza puzzle-ului creat de Lynch toata lumea considera MD un fel de varf al cinematografiei,o ghicitoare neinteleasa.Si ca rezultat direct Lynch a devenit noul standard de snobism printre "amatori".

P.S. E un "nene" pe site-formator de opinii cica-care si-a dat cu parerea ca "Lost Highway" ar fi cel mai bun Lynchian.Fiecare are dreptul la o opinie da' nici chiar asa!
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 11:26   #28
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
mah..i like Lynch

oricum MD nu e varful Lynchian si nici Lost highway. Da' MD, spre deosebire de LH e "frumos" si fara a te transforma in Sherlock Holmes.

PS: i like Lost Highway though
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 14:31   #29
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
ba da, MD e cel mai tare al lu lynch (ma rog, exceptand twin peaks care e serial), chiar daca nu intelegi nimic si nu te iei dupa indiciile alea
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 18:52   #30
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Leonard:
ba da, MD e cel mai tare al lu lynch (ma rog, exceptand twin peaks care e serial), chiar daca nu intelegi nimic si nu te iei dupa indiciile alea

pt. mine cel mai tare Lynch ramane Blue Velvet :love: si dup-aia MD si Eraserhead...si dup-aia pe locul 3...restul
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2004, 20:53   #31
mariusg82
Novice
 
mariusg82
 
Join Date: May 2004
Location: Bucuresti
Posts: 3
David Lynch freak!

Mie Mulholland Drive mi s-a parut extrem de logic. Oare ce nu este de inteles??? In afara de elementele strict legate de fantastic (perfect integrate in film) totul este logic si cursiv. Plus Rebeca del Rio interpretand Llorando este fenomenala. Chiar si numai pentru acel moment merita vazut filmul. Cat despre faptul ca e snobish sa spui ca iti place David Lynch as zice....din contra... Daca spui ca iti place David Lynch, mai ales MD, unui individ snob, acesta te va cataloga drept nebun iar dupa ce va vedea si filmul (din care sigur nu va intelege nimic ca nah e retardat, de aia e si snob) va considera totul o aberatie.
Si da sunt un fan David Lynch iar rabbits mi se pare superb in toata nebunia lui.
mariusg82 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2004, 23:43   #32
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Serghei:
In comparatie cu Blue Velvet sau Elephant Man MD e apa de ploaie.
Acu' ca am vazut si eu Blue V si Elephant Man raman si eu tot de parerea lui Leonard
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 09:02   #33
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Mala Portugal:
Acu' ca am vazut si eu Blue V si Elephant Man raman si eu tot de parerea lui Leonard

Kestie de gusturi.

Poate dau astia la TIFF anul viitor o integrala Lynch in locul maratonului LOTR si ne lamurim atunci.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 16:53   #34
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Serghei:
Originally Posted by Mala Portugal:
Acu' ca am vazut si eu Blue V si Elephant Man raman si eu tot de parerea lui Leonard

Kestie de gusturi.

Poate dau astia la TIFF anul viitor o integrala Lynch in locul maratonului LOTR si ne lamurim atunci.


:love: :love: :love: :love:

ar fi prea mishto (desi ar fi cam lunga treaba da' sa mor daca n-as sta atata timp pe scaun! )
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 22:52   #35
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by Serghei:
Poate dau astia la TIFF anul viitor o integrala Lynch in locul maratonului LOTR si ne lamurim atunci.
:huh: Pai maratonul LOTR n-a mai fost, asa cum n-a mai fost nici mult anuntatul olandez, blond &musculos. Si stii ceva, nu le-a simtit nimeni lipsa
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jun 2004, 00:07   #36
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by Mala Portugal:
Pai maratonul LOTR n-a mai fost, asa cum n-a mai fost nici mult anuntatul olandez, blond &musculos. Si stii ceva, nu le-a simtit nimeni lipsa

Iaca eu le simt lipsa,nu neaparat LOTR-ului cat olandezului sau oricarei forme de festival de film serios la Iasi,da se pare ca tot ce e la est de meridianul 26 e lasat in umbra.
Cine stie poate o sa ma premieze vreo marca de bere pt. cantitati industriale consumate si-o sa sponsorizeze un festival de short-uri(tot am eu boala cu asa ceva).
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2004, 00:25   #37
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
admit ca am grave lagune in ce priveste filmografia lu lynch da` tipu chiar poate
dupa dune(discutabil) si blue velvet (greu rememorabil) si twin peaks(mi-a marcat copilaria) si mulholland (destul de execrabil)
am avut o revelatie
tipu chiar stie al naibii de bine cum sa faca un film
adik am vazut si foarte apreciat the straight story...pentru ce face si pentru cum nu (desi ar fi putut fi)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 23:36   #38
Kane
Novice
 
Kane
 
Join Date: Dec 2004
Location: Iasi
Posts: 21
Din filmele lui Lynch am vazut Blue Velvet (10), Lost Highway (9) si Mulholland Dr. (10). The Elephant Man in schimb mi s-a parut suprem de plictistor si n-am terminat sa-l vad (cadeam din scaun si-mi curgeau balele de somn). Mai am Eraserhead si The Straight Story.

Alea 3 pe care le-am vazut cap-coada mi s-au parut oricum exceptionale. Stilistic vorbind, e cel mai bun din bransa. "Lumea" lui Lynch e una magica, misterioasa si plina de imagini memorabile. El a avut ceva probleme legate de logica firului narativ pana la "Mulholland Dr." (care e legat perfect), dar sunt probleme doar in masura in care consideri ca un film are nevoie de un fir narativ bine legat. Pana la sfarsit filmele lui Lynch nici nu sunt facute pentru a le intelege, ci pentru a trai hipnoza in care te transpun.

Totusi pentru cine vrea neaparat semnificatie si tot latra despre "style over substance", trebuie spus ca exista si multe aspecte profunde in filmele lui Lynch cum ar fi mizeria ascunsa in spatele unei aparente idilice si perfecte de oras linistit (chestie pe care o facea, in alt mod, si douglas sirk) in Blue Velvet, greutatea comunicarii in "Lost Highway" sau coruptia morala a Hollywoodului, atacata vehement in "Mulholland Dr."
__________________
To live outside the law, you must be honest.
Kane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 23:48   #39
Kane
Novice
 
Kane
 
Join Date: Dec 2004
Location: Iasi
Posts: 21
Originally Posted by Leonard:
ba da, MD e cel mai tare al lu lynch (ma rog, exceptand twin peaks care e serial), chiar daca nu intelegi nimic si nu te iei dupa indiciile alea

Legat de actiunea din "Mulholland Dr.", ma rog am mai postat asta pe-un site dar oricum...

S-a stabilit un consens destul de clar legat de logica narativa. Personajul principal (Watts) este o actrita minora abandonata cu cinism de un regizor celebru pentru una mai frumoasa (Laura Elena Harring). Dealerul ei (ala blond), care s-ar putea sa-i fie si peste (asta nu-mi dau seama), ii da suficient pentru o supradoza si atunci incepe filmul (cu o perna care se apropie de ecran). Watts mistifica realitatea intr-un vis care dureaza cam 3/4 din film, apoi se trezeste, isi aminteste ce s-a intamplat de fapt, cade intr-un nou vis apoi moare.

Simplu. 8)
__________________
To live outside the law, you must be honest.
Kane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2004, 23:52   #40
Kane
Novice
 
Kane
 
Join Date: Dec 2004
Location: Iasi
Posts: 21
Originally Posted by Serghei:
P.S. E un "nene" pe site-formator de opinii cica-care si-a dat cu parerea ca "Lost Highway" ar fi cel mai bun Lynchian.Fiecare are dreptul la o opinie da' nici chiar asa!

:lol:
Baiatu asta chiar e meserias. Je vous salue, Serghei.
__________________
To live outside the law, you must be honest.
Kane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells