Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Feb 2011, 12:50   #61
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:
Nu il obliga nimeni sa fie rege, putea sa abdice, sa renunte la acest titlu. Familia regala e numeroasa, nu era el ultimul din neam.
Ai putea sa te documentezi un pic in legatura cu contextul in care George VI a ajuns pe tron.


Originally Posted by danonino:

Daca tu crezi ca regii si politicieni au condus lumea in ultimii 500 de ani, atunci ai trait degeaba. Nu neg faptul ca ei sunt mai civilizati decat noi si ca s-au civilizat cu mult inaintea noastra.
Lasa-ma sa ghicesc: au condus-o masonii.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 13:25   #62
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by danonino:
Cat despre balbait, nu considera nimeni ca e o idee proasta cand verii se casatoresc intre ei?

Balbaitul regelui e de natura psihica, indusa de traume ale copilariei, si nu innascuta. N-are legatura genetica. Dar da, e o idee proasta
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 14:10   #63
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Io zic sa ne referim strict la acest fim, si la estetica lui, ca s-a vorbit mult pe de-a-laturea si la pereti. Basca ca sint multe lucruri de dezbatut pe acilea: regie, plastica, scenariu, interpretari, samd. Nu "trag de urechi" pe nimeni, da' haideti sa vedem ce-i cu FILMU' asta. Sa nu va fie cu suparare, da' io zic sa revenim, cu adevarat, pe toppic.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 22:36   #64
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:
Nu, nu masonii, aia e doar o vrajeala pretentioasa.

Cat despre ajungerea pe tron al lui Georgica, cred ca tot ce a trebuit el sa faca... a fost sa se nasca intr-o familie regala. Restul sunt detalii. Daca se nastea in Surrey si ma-sa cu ta-su erau niste lucratori banali la o fabrica de conserve, nu ajungea rege.
Cat despre balbait, nu considera nimeni ca e o idee proasta cand verii se casatoresc intre ei?
Daca frate-so nu era un netrebnic afemeiat si simpatizant al lui Htiler, Bertie saracu' nu ar mai fi ajuns niciodata rege. Tu ai impresia ca filmul asta este despre cineva care s-a nascut sa fie rege, cand de fapt n-a fost deloc asa.
Let me google that for you
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 19:23   #65
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
O poveste frumoasa, spusa la fel de frumos. E ceea ce e, si anume cel mai bun film de anul acesta. Cu siguranta peste SocNet, cel putin pentru mine. Nu stiu daca departe de True Grit, dar cred ca va conta ca filmul Coenilor e un remake, si probabil Discursul Regelui va fi castigatorul serei.

De ce i se reproseaza ca e un feel-good? Nu stiu, mie imi place sa ma feel good.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 22:10   #66
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu e nimic rău în a te simți bine, adică pentru un film de televiziune văzut pe micul ecran e chiar foarte ok. Dar când ai în față ditamai ecranul de 20 de metri și toată atenția acordată filmului, vrem ceva mai mult decât personaje bidimensionale și muzică potrivită în momentele când trebuie să „ne simțim bine”.

Last edited by sergiuseling : 28 Feb 2011 at 00:18. Reason: Liviu- dacă tot editezi nu-mi lăsa mesajul să înceapă cu pe de altă parte.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 22:16   #67
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Quote:
vrem ceva mai mult decât personaje bidimensionale și muzică potrivită în momentele când trebuie să „ne simțim bine”.
Si ti se pare ca nu am primit mai mult decat atat?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by Liviu- : 27 Feb 2011 at 23:59. Reason: in concordanta cu editarea mesajului lui sergiuseling
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 22:37   #68
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Au fost vreo 4-5 momente care chiar au fost foarte bune și chiar m-am bucurat la ele, dar per ansamblu n-am primit mai mult.

Last edited by sergiuseling : 28 Feb 2011 at 00:16.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2011, 00:28   #70
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Check this out: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz...gs-Speech.html

__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2011, 00:43   #71
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by danonino:
Repet, putea sa abdice.

De ce sa faca asta?... Ar fi un act de lasitate.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2011, 12:01   #72
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Te contrazice istoria. A fost omul potrivit pentru acel moment istoric.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2011, 16:31   #73
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Daca ar fi abdicat si el, ar fi fost prea rusinos pentru familia regala si in plus, cred ca ar fi destabilizat monarhia.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2011, 19:11   #74
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by danonino:
Nu despre asta era discutia, ci despre faptul ca el nu a fost obligat sa devina sau sa ramana rege, asa cum unii useri considera.
Dupa ce frate-so tocmai abdicase crezi ca mai incapea loc de sovaiala? Monarhia este in prezent ceva mai mult ornamental, dar chiar si acum e vorba de traditie si datorie, daramite in anii '30-'40. Nu a fost obligat, a fost constrans de situatie si de responsabilitatile sale ca urmas la tron.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 09:48   #75
Monotone
Senior
 
Monotone
 
Join Date: Dec 2010
Location: DIGITAL
Posts: 127
Send a message via Yahoo to Monotone
Indiferent ca monarhia are in momentul actual un rol "ornamental" sau ca "Bertie" nu ar fi murit de foame, nu putea sa isi faca familia REGALA de ras si sa dezamageasca poporul britanic tocmai inainte de intrarea in razboi, fiind ultimul membru din FAMILIA ("e necesar doar sa te nasti in familia potrivita") regala capabil sa indeplineasca acest rol


Cum toti gresim, ar fi placut sa il vedem pe tanarul Danonino in postura de pretendent la postul de rege si sa ne zica cum ar fi procedat el..
__________________
EIN ! ZWEI ! DIE !

<----- CINEMAGIA TROLL

Last edited by buticut : 02 Mar 2011 at 12:59. Reason: off-topic
Monotone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 14:12   #76
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Danonino, eu nu inteleg unde ai vazut tu victimizare.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 14:53   #77
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Hai ca s-a mers prea departe cu subiectul asta si poate n-ar fi nimic rau...daca ar avea legatura cu filmul. George vrea sa-si ajute poporul, macar cu un amarat de discurs, care ar valora enorm pentru oamenii de rand. El nu-i capabil pentru ca-i balbait si incearca sa remedieze lucrul asta. Pe parcurs se ajunge sa se vorbeasca despre lupta cu sine si prietenie. Asta-i filmul, despre asta sa se discute in topicul asta, iar daca se face legatura cu realitatea sa nu se piarda din vedere contextul filmului. Acum, va rog frumos, incercati sa deviati cat mai putin de la subiect, iar daca o faceti, nu-i nevoie sa scrieti pagini intregi despre asta. danonino, vezi si tu filmul eventual, cel putin nu o sa mai aiba lumea impresia ca esti in cunostinta de cauza...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 19:21   #78
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Personal nu cred ca este vorba doar despre un "rege balbait", cum pretind multi. Povestea capata o cu totul alta anvergura datorita perioadei istorice in care are loc. Este vorba despre inceputul celui de-al Doilea Razboi Mondial, o perioada dificila pentru orice conducator, cu atat mai mult unuia care ii este greu sa vorbeasca poporului pe care il conduce.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2011, 22:37   #79
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by danonino:
el putea refuza tronul sau abdica, gestul acesta fiind complet legitim si legal. Pentru George, pozitia de rege este optionala, nu obligatorie.

Faptul ca "ceva" este legitim, legal, optional si nu obligatoriu nu inseamna neaparat ca este si "moral" corect. Ma rog... tu erai smecheras si ziceai... "Baieti, eu imi bag picioarele in familia asta si ma duc sa pasc oile ca nu ma descurc cu vocea. Daca vrea cineva sa se-aseze pe scaunelul meu bine daca nu iara bine... Eu beau ceai Lipton. Bafta!"
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2011, 10:49   #80
dreamer
Novice
 
dreamer
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 22
Tocmai pentru ca este Rege, miza devine si mai mare in situatia in care are acest impediment de vorbire. Este o povara in conditiile in care nu mai putea abdica (deja fratele lui Edward se facuse de cacao si o noua criza regala ar fi insemnat destabilizarea monarhiei exact in apropierea celui de-al doilea Razboi Mondial).
Isi ia aceasta responsabilitate si in loc sa zice "Screw it, I'm off!" se lupta cu propriile defecte. Si nu e o lupta usoara!
Daca ar fi fost un simplu John Doe, povestea nu ar fi fost la fel de interesanta si dramatica- presiunea nu ar fi fost atat de mare. Din pozitia de John Doe ar fi putut renunta mult mai usor la atributiile lui si "nobody would give a damn"....ar fi fost un simplu balbait care prefera sa "give up" decat sa dea piept cu provocarea de a se trata.
De aceea, tocmai pentru ca nu este un simplu "commoner", ci un Rege- deciziile lui, repercursiunile acestora si eventuala reusita afecteaza un numar mare de oameni- o natiune, cat si simbolul si valorile monarhiei.
__________________
Dreams are necessary to life!
dreamer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells