Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2011, 05:05   #261
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
surprise surprise, hooper.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:29   #262
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
mda, cel mai naspa moment pana acum pentru mine, desi supriza nu prea e ca a castigat DGA...era chiar favorit, dar tot speram sa ia Fincher
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:41   #263
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
S-a terminat si editia de anul asta. A fost cat de cat echitabil in sensul ca nu a castigat un singur film peste tot, chiar si pe unde nu merita neaparat.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:42   #264
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Imi pare rau doar de True Grit, care a plecat empty handed. Ce o sa se mai supere Win :-))
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:43   #265
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Cum nu a castigat un singur film peste tot? TKS a luat scenariu, actor, regie, film. Putine sa fi reusit asta.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:50   #266
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Ma refer ca sa nu fi luat fara merit, bine in afara de regie.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:51   #267
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
ce plictiseala de gala

ia zi, buticut, cate ai nimerit?

din pacate eu am votat chiar in prima zi a predictiilor si nici nu mai tin minte ce-am bifat acolo. Tin minte totusi ca regia i-am dat-o lui Hooper...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:52   #268
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
ce idioti. o caruta de nominalizari pt. true grit si nici macar un premiu. Idiotenia de Alice in wonderland a luat 2 oscaruri si o capodopera precum true grit pleaca fara nimic. Pana si mizeria suprema "the wolfman " a luat un oscar.
Ca sa nu mai zic de melissa leo, care dupa ce si-a promovat singura campania de la oscar, a aparut parca era desprinsa din "Nip Tuck" cu sute de operatii estetice.
O falsa. A fost intrebata pe covorul rosu pe cine sustine si a zis ca pe "Amy Adams". Hai sa'nebunesti... nu pe christian bale? nici macar pe O'Russell la regie sau pe Marky Mark la cel mai bun film ? tocmai pe Amy adams...

Last edited by tank240388 : 28 Feb 2011 at 05:58.
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:58   #269
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Black Swan a luat la fel de multe premii ca The Wolfman, la o adica.

Fara stres intr-o noapte cu o singura surpriza reala. Si niste "gazde" care chiar n-au avut nimic de oferit procesiunilor. Mi-a placut insa cum si-a formulat Spielberg introducerea la cel mai bun film si au fot cateva discursuri mai dragute.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:58   #270
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Borefest gala asta...

Am nimerit 18/24...ok, i guess...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 05:59   #271
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by StefanDo:
ce plictiseala de gala

ia zi, buticut, cate ai nimerit?

din pacate eu am votat chiar in prima zi a predictiilor si nici nu mai tin minte ce-am bifat acolo. Tin minte totusi ca regia i-am dat-o lui Hooper...

Zi-ne tu, ca asteptam cu totii rezultatele . Am spus ca nu ma culc pana nu apar . S-ar putea sa am undeva pe la 20, but I'm not sure...mi-e lene/somn sa mai verific cu ce am votat.
Gala plictisitoare intr-adevar, din pacate s-a adeverit ce spuneau gurile rele, ca gazdele won't have what it takes.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 06:05   #272
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
eu zic sa te culci, ca anuntam rezultatele dupa ce eu si gloria (care acum e la realitatea) ajungem la serviciu, deci mai pe la 12-1
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 06:06   #273
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Da saracii, Franco a fost complet insesizabil, iar Hathaway foarte stridenta, dar mereu pe langa. E si vina scenaristilor totusi, care nu le-au dat mai nimic decent cu care sa compenseze cat de cat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 06:37   #274
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
So...
Doua chestii (probabil) inedite:
- cel mai insipid cuplu de prezentatori, de cind urmaresc eu Oscarurile. Fatuca aia can't act, react or entertain. The tits are doing all the job. Billy a facut mai mult entertaining in alea 3 minute cit a vorbit, cit astia doi in toata gala.
- e prima data, daca nu gresesc, cind al doilea film, ca numar de nominalizari, pleaca acasa cu mina goala. Rusine, domnilor de la Academie, RUSINE!!! Sa va crape obrazul cind cititi rindurile astea!
Si inca o chestie: Kirk nu aparuse anul trecut pe lista mortilor? Was the man alive on the stage? Anyway, he made me laugh...

17/24 - se putea si mai bine, dar m-am luat dupa Ebert la citeva categorii. Outguess Ebert cica.

L.E. Probabil singura surpriza a galei a fost la Best Cinematography. Deakins ocolit. Again. Shame. Again.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5

Last edited by Windom : 28 Feb 2011 at 07:32.
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 09:57   #275
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
da, destul de fada gala, franco era in alt film, anne incerca prea tare, unii prea crispati in sala, altii prea distrati, prea multe glume cu hugh jackman, prea putine oscaruri pt. inception (4)...
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 10:02   #276
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
True Grit are dezavantajul ca e remake, si nu un remake dupa un film din Singapore (The Departed) , ci dupa unul american cu John fucking Wayne. Era totusi previzibil ca nu va face mare lucru. Desi si mie mi-a placut foarte mult.

Si Windom, nu mai amesteca limbile intre ele, ca iar ii da sangele pe nas lui Sergiu.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 10:47   #277
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Ma bucur ca The Social Network, nu a castigat Oscarurile importante. Dintre filmele nominalizate, cel mai mult mi-au placut The King's Speech, True Grit, The Fighter si Inception.

Anne Hathaway si James Franco au fost anosti.
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 11:00   #278
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu inteleg ce atata nemultumire fata de True Grit. Singurele Oscar-uri la care ar fi avut sanse erau de cinematografie si scenografie, dar pana si alea erau destul de disputate, puteau merge in mai multe locuri usor. Inteleg eu ca-s fratii Coen, dar filmul lor e destul de banal, nu a castigat nimic nu pt ca e remake, ci pentru ca nu merita Sa fie multumit cu alea 10 nominalizari ca oricum sunt foarte multe, desi majoritatea sunt meritate, unele ar putea avea niste semne de intrebare (regie, editare sunet, mixaj sunet, costume... ma gandesc ca nu ar fi fost prea greu sa aiba inlocuitori la astea). Prea multa apreciere oarba pentru ceea ce e unul din cele mai fara vlaga filme ale Coenilor, te si miri cand se termina filmul ca ei l-au facut, e atat de...normal

Last edited by Liviu- : 28 Feb 2011 at 11:04.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 11:15   #279
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Am facut 17/24 deci nici o sansa la premii aici dar macar l-am batut pe Ebert 17-13 si m-am facut cu un abonament pe 3 luni la mubi, unde o sa vad gratis si legal unele filme pe care le cautam de mult si care nu se gasesc nici macar pe torente.

Cat despre palmares, Academia confirma ca e o adunatura de porci cu sunca groasa care se hranesc cu "resturile de la masa omului" (asa cum ne-a invatat pe noi la gradinitza)

Cele mai mari tampenii:

- Tru Grit = zilch. Nici macar lui Roger Deakins in al 13-lea ceas nu ii datzi mah prapaditilor ?!?!
- Tom Hooper best director. Cine mai exact este acest ***oi ? Si cu ce este el (ca si ce cara in spate sau in brate) peste ailalti 3 ? Mai ramanea sa ii dati lui David Ooh. Russell mah mascaltzonilor !!
- Alice in Wonderland best art direction cand era si Inception pe-acolo (film in care art-directionul chiar duce trena si face diferenta)
- The Lost Thing si God of Love la shorts. Ce nimicuri ! Toate restul nominalizarilor din categoriile lor erau peste.

AMPAS = BIG FAT MEGA EPIC FAIL !!
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2011, 11:30   #280
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Originally Posted by Liviu-:
Nu inteleg ce atata nemultumire fata de True Grit. Singurele Oscar-uri la care ar fi avut sanse erau de cinematografie si scenografie, dar pana si alea erau destul de disputate, puteau merge in mai multe locuri usor. Inteleg eu ca-s fratii Coen, dar filmul lor e destul de banal, nu a castigat nimic nu pt ca e remake, ci pentru ca nu merita Sa fie multumit cu alea 10 nominalizari ca oricum sunt foarte multe, desi majoritatea sunt meritate, unele ar putea avea niste semne de intrebare (regie, editare sunet, mixaj sunet, costume... ma gandesc ca nu ar fi fost prea greu sa aiba inlocuitori la astea). Prea multa apreciere oarba pentru ceea ce e unul din cele mai fara vlaga filme ale Coenilor, te si miri cand se termina filmul ca ei l-au facut, e atat de...normal

Apropo de True Grit, au fost cateva momente care mi-au placut mult in film, foarte jucause asa, dar nu seamana cu un film obisnuit al fratilor si asta intr-un sens usor negativ. Daca stau insa sa contemplez cum m-am simtit la el, tot mi-a placut mai mult decat The Fighter sau The King's Speech, ceea ce nu inseamna insa ca trebuia sa primeasca ceva in afara de cinematography, poate.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells