Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2012, 18:46   #1
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Finally, some fucking sense!
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 19:10   #2
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Charles, eu sint perfect de acord. Parintii care-si tin copiii cu alimentatie 100% vegetariana cruda sint criminali. Vegetalele crude declanseza un proces catabolic iar un copil are nevoie de asimilare, are nevoie sa creasca. Din cauza asta, chiar si la adulti trebuie sa existe un echilibru. Echilibrul se poate realiza numai cu vegetale/fructe cu conditia sa maninci si mincare gatita, vegetale starchy, grasimi bune, astea dau corpului ce are nevoie ca sa cladeasca toate substantele de care avem nevoie ca sa functionam sanatos.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 19:24   #3
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
cred ca observi conjuncția din vegetarianismul şi dieta cu alimente crude, nu? din păcate nu găsesc nimic oficial.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 20:30   #4
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
charles, in India si alte tari ale Asiei, chiar si in Africa, te asigur ca sint zeci de milioane de copii vegetarieni cu parinti la fel de vegetarieni ca ei. Numai ca nu maninca totul crud; maninca cereale gatite, legume (fasole, etc.) gatite.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 20:54   #5
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
da, India...da un search pe google sa vezi cum se practica de exemplu stomatologia in India. In Africa, ciolanu-i cam rar, de fapt cred ca săracii oameni n-au greturi în a manca abslout orice (nu vb aici de cele cateva zone bogate). Cat despre Asia in general, vezi cam ce bizarerii consumă oamenii acolo.
Să-ți hrănești copilul doar cu ierburi (gatite sau nu) e la fel de stupid cu a-l lasa sa moară din cauza unor restricții cretino-pseudo-religioase. Am evoluat mult de la stadiul de cultivatori, nu crezi? Si nu dau doi lei (vechi) pe opiniile unor "nutriționiști" medici wanna be.

Last edited by charles : 29 Mar 2012 at 20:57.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 21:14   #6
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
charles, nu inteleg cu cine te certi. Eu nu incerc sa-ti schimb nici o convingere. Oamenii aia de care zici ca sint stupizi o fac din convingeri religioase, spirituale si cred ca si lor li se pare la fel de stupid sa omoare animalele cum ti se pare tie sa te hranesti numai cu ierburi. Oricum exista conceptia gresita ca vegetarienii se hranesc doar cu ierburi. Si am omis si eu sa spun ca de fapt multi indieni sint lacto-vegetarieni, ceea ce e o mare diferenta, nu sint ceea ce se numeste vegan.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 21:58   #7
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
nu știu de ce crezi că mă cert cu tine. probabil trebuia să folosesc niște emoticoane pe acolo.
pur și simplu asta cred despre subiect. eu si cei care au făcut minim 6 ani de medicină+4 de rezidențiat
faza cu restricțiile religioase de care vorbeam era legata de cazul recent in care o familie și-a lăsat fata să moară pentru că simpla transfuzie de sânge (ce-i putea salva viața) era interzisă de secta din care făceau parte. si asta e mai mult decat stupid.

Last edited by charles : 29 Mar 2012 at 22:03.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 07:42   #8
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Am făcut un nou topic pentru că am considerat că ar fi un subiect ce merită tratat mai pe larg.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 08:42   #9
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
De asemenea cazuri ce părere aveți?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 09:04   #10
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
Din simplele mele cunostinte corpul are nevoie si de proteine. Omul s-a nascut omnivor si nu putem schimba asta,lipsurile pe care le facem organismului nostru consumand doar manacare vegetala modifica buna functionare a acestuia.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 09:19   #11
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by Pupaila:
Din simplele mele cunostinte corpul are nevoie si de proteine. Omul s-a nascut omnivor si nu putem schimba asta,lipsurile pe care le facem organismului nostru consumand doar manacare vegetala modifica buna functionare a acestuia.

Asta n-ar fi o problemă, există și surse vegetale cu un conținut mare de proteine.



Din punctul meu de vedere fiecare știe ce e mai bine pentru propriul organism și nu-i chiar atât de greu să observi care sunt alimentele care îți priesc.

Aveți mai jos un studiu interesant:

Quote:
De cata proteina avem nevoie?
Dr. Chittenden a testat soldati in conditii fizice variate – iarna si vara, la munca si in conditii de odihna – si a concluzionat ca este nevoie de o cantitate surprinzator de mica de proteine, adica de 40-60 g pe zi, ceea ce inseamna mai putin de jumatate din „standardul lui Voit” de 120 g. In 1913, dr. Hindhede a confirmat ca 40 g de proteina sunt suficiente, insa este interesant de remarcat faptul ca proteina provenea aproape in exclusivitate din cartofi. Toate acestea au determinat guvernul Statelor Unite sa recomande nu mai mult de 56 g de proteine pe zi la barbati si 44 g pe zi la femei (aproximativ 0,8-1 g pe kilogram corp). Proteinele de origine vegetala pot fi folosite la fel de bine de catre organism. Dieta ovo-lacto-vegetariana are din abundenta proteine, iar pentru vegetarienii totali, combinatii de cereale cu leguminoase, nuci, legume si fructe furnizeaza o cantitate suficienta de proteine.

Adevarul despre proteine
Desi Liebig si Voit au fost oameni de stiinta faimosi, totusi ideile lor false si nefondate stiintific au influentat negativ alimentatia oamenilor de pe tot globul. Credinta ca cineva trebuie sa manance carne pentru a satisface necesarul de proteine este inca sustinuta, din ignoranta, de multi.

Cercetarile medicale au demonstrat clar ca:
A. Ratia zilnica de proteine necesara este foarte mica si poate fi obtinuta cu usurinta dintr-o alimentatie simpla si obisnuita.
B. Forta musculara nu depinde de cantitatea de proteine ingerate, pentru ca nu proteinele sunt „combustibilul” pentru muschi, ci glucoza si grasimile.
C. Proteinele de origine animala aduc probleme serioase si scad longevitatea.

Efectul consumului excesiv de proteine
Un regim prea bogat in proteine scade durata vietii si stimuleaza dezvoltarea si maturizarea sexuala precoce, afecteaza functia rinichiului, creste riscul de osteoporoza prin accelerarea eliminarii de calciu, creste necesarul de vitamina B12, creste riscul de litiaza renala, creste colesterolul sangvin (independent de efectul grasimilor), afecteaza cresterea copiilor (rinichi si ficat supradimensionate), favorizeaza pierderea zincului din organism.

Autor - dr. Nicolae Dan, MPH
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 11:39   #12
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Un link direct pentru studiu? Sunt curios sa vad cum a ajuns la concluziile astea pentru ca foloseste niste termeni generici. Cuvantul "proteine" e destul de ambiguu folosit astfel, ca doar nu toate proteinele au aceeasi compozitie. Si nu e nimic nou ca produsele vegetale au proteine, important e ce aminoacizi contin ele si in ce cantitate. Apropo de forta muscalara, una e energia si alta e infrastructura, adica fibra musculara, ca daca am un muschi de mi se vede osul degeaba am sursa de energie.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 11:41   #13
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
http://www.youtube.com/watch?v=_TqyKsnQD38
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 11:53   #14
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
De aici.

Și câteva detalii despre autorul articolului:

http://www.stat.uchicago.edu/~nicolae/index.html
http://www.patentgenius.com/invented...ChicagoIL.html

Federico, se vede că nenea e Marxist. Îi împartășești opiniile?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 12:55   #15
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Namaste:
se vede că nenea e Marxist

and your point is...? and what's with the capital M? M as in Morality!?
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 13:50   #16
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Originally Posted by charles:
Originally Posted by Namaste:
se vede că nenea e Marxist

and your point is...? and what's with the capital M? M as in Morality!?

Marxist, as in good intentions gone wrong (in a nutshell).
N-am vrut să sugerez ceva anume cu litera mare, obișnuință din engleză.
Mi se pare mie sau îți place să provoci dispute?
Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 17:31   #17
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
ce naiba sunteti asa sensibiloși? ideile se discuta si se disputa, si din cate vezi nu folosit argumente ad hominem sau legate de judecatile tale de gust. te-am intrebat pentru ca zizek e si hegelian și lacanian, si tv host si multe altele. ce sens avea sa aduci in discutie faptul ca e tocmai marxist? si daca nu ti-a placut felul cum ti-am adresat intrebarea poti sa faci pas (as in a poker game), ca doar nu te-am obligat sa-mi răspunzi.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 17:48   #18
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by Namaste:
De asemenea cazuri ce părere aveți?

Despre raw vegans? Parerea mea e ca nu toata lumea poate fi raw vegan. Oricum, daca te tenteaza ideea trebuie s-o iei treptat. Nu proteinele sint problema, ci cantitatea de mincare pe care trebuie s-o maninci si timpul pe care trebuie sa-l dedici prepararii.Trebuie sa stii sa pui seminte la incoltit, sa combini mincarea. si multe altele. Nu mi se pare o idee buna sa incepi sa maninci numai fructe de examplu. De la link-ul pe care l-ai pus tu sint alte link-uri care duc la un tip care are un site Raw life Health Show, eu il stiam mai de mult. Intre timp tipul zice ca a inceput sa bea lapte de capra crud pentru ca era constant in cautare de mincare, niciodata nu era satul. Ouale sint proteina ideala, dupa mine n-ar trebui sa lipseasca din dieta nimanui. Numai sa nu fie prajite, sa fie fierte moi. Poti minca si galbenusul crud daca vrei, in shake-uri - albusul crud nu-i prea indicat.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 19:41   #19
Pupaila
Senior
 
Pupaila
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 120
O umila parere

Eu unu cred ca e un subiect asa de general incat putem aduce destule afirmatii pro si contra.Dupa cum spunea cineva mai sus fiecare isi da seama ce mancare ii prieste si poate sa aleaga sa fie omnivor,carnivor sau vegetarian. Chestia e ca nu doar regimul alimentar ne poate pastra vesnici tineri atata timp cat purtam un cap pe umeri ala va conduce tot si o problema simpla ne poate strica buna functionare a acestuia si isi poate neglija functiile.
Sa luam un exemplu simplu: cand esti bolnav iei niste pastile care stimuleaza anumite glande pentru a ne grabi sistemul de vindecare...intrebarea e daca poti sa stimulezi moral prin intermediul creierului aceste glande ? pentru ca o mare majoritate de pastile au mai multe efecte negative decat alea pozitive...
Nu stiu cat de corect din punct de vedere medical m-am exprimat,nu sunt un expert in domeniu si nici nu vreau sa fiu.
Totusi nu neg ca intr-o combinatie potrivita legume+fructe au efecte benefice...din cultura mea generala stiu ca o persoana din Germania(sper sa fi retinut bine) a realizat o dieta cu legume+fructe prin care se zice ca trateaza cancerul,totusi nu a avut succes mondial pentru ca companiile petroliere au avut grija sa combata aceasta problema pentru ca sufereau pierderi destul de mari daca aceasta dieta se demonstra a fi un succes.(am vazut un documentar despre asta)
Voi incerca sa dau de acel documentar si voi pune link-ul aici daca il voi gasi.Sper ca in mare parte sa nu fie o pierdere de timp tot ce am scris si daca veti gasi greseli o sa imi dau seama si eu,asa ca nu va obositi sa ma corectati...nu toti merita sa va pierdeti timpul sa ii schimbati sau sa ii corectati.
Pupaila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2012, 09:40   #20
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Namaste:
Îi împartășești opiniile?

http://www.scribd.com/doc/40346323/A...y-Slavoj-Zizek

Pretty much.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells