Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2008, 23:34   #221
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Mã obsedeazã, de ceva vreme, pasajul ãsta din Meseria de a trãi a lui Pavese...
"Arta de a trãi, dat fiind cã pentru a trãi trebuie sã-i chinui pe ceilalþi ( vezi viaþa sexualã, vezi comerþul, vezi orice activitate) constã în a ne obiºnui sã fãptuim orice porcãrie fãrã sã tulburãm echilibrul nostru interior. A fi capabil de orice porcãrie este zestrea cea mai bunã pe care o poate avea un om."
...ºi dacã e adevãrat (ºi uneori am impresia chinuitoare cã a fi capabil de orice mârºãvie, fãrã sã ai remuºcãri, e un dat fabulos, o condiþie a supravieþuirii, atunci Bebe nu reprezintã altceva decât un tip cu o zestre teribil de sãnãtoasã. Plus cã "morala", vorba lu Eliade, n-are prestigiu ...-:
existã ceva mai plictisitor decât "un om corect"? -:
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 00:27   #222
vladvaidianu
Senior
 
vladvaidianu
 
Join Date: Apr 2005
Location: chicago
Posts: 132
domnilor, am asistat la o cursa interesanta dar inutila pt ca nimic nou nu am aflat despre bebe. sper sa nu va fie cu banat....

ghidupu
Quote:
rancois Ozon: "regia am gasit-o prea voluntarista, mi s-a parut putin prea apasat. Filmul insa este destul de puternic, dar „prea da cu pumnul". Am vazut alte pelicule romanesti care m-au impresionat mai mult, „Moartea domnului Lazarescu", acela da film pe gustul meu, era mult mai fin..."

cand am iesit de la prima vizionare am avut acelasi sentiment. parea un film de puiu. mai viril dar nu la fel de subtil. cred ca personajele nu sunt la fel de clar pozitionate ca in MDL. puiu&radulescu au reusit sa deseneze pe un colt de pelicula vreo 11-12 personaje cu precizia lui ingres.

la mungiu caracterele sunt estompate probabil pt ca nu voia sa lase loc unor interpretari politice, "tezist-ideologice". filmul lui e despre solidaritate& nicidecum despre comunism, dar pozitionat fiind in romanica lui 87 parametrii perioadei sunt la valori standard. daca bebe e sau nu un "om nou"(si mai ales daca acest tip psihologic exista sau nu) e mai putin important. bebe pare a fi un subinginer, "baiatul venit la oras" ajuns la middle age si pofticios la carne frageda, grijuliu si badaran deopotriva(cu mica-sa si fetele). finalmente e doar o capcana care in alt loc si spatiu ar lua o cu totul alta forma. credibilitatea conteaza si bebe are si caracteristicile omului nou si cele ale sarlatanului universal si acestea desi difuze au greutate si conving.

@silverboy
hey! ma bucur sa te "aud".
vladvaidianu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2008, 00:51   #223
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@silver_boy
cred ca Pavese a avut o zi proasta cand a scris fragmentul citat de tine. nu ma fascineaza deloc potentialul porkaresc al omului.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 14:49   #224
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
c frumos:

http://agenda.liternet.ro/articol/66...opera-432.html

credeti k va skimba cva (in cei kre urasc ac film)?
nu: pt k il urasc... & cred k stiu 'mai bine'... toti cetepeii
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2008, 20:57   #225
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
din punct de vedere al receptarii sale d catre publicul romanesc, e pacat k filmul n-a fost facut in lituania sau estonia. ar fi fost capodopera fara discutii.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2008, 12:42   #226
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Chirisme pä felie:
http://agenda.liternet.ro/articol/67...si-2-zile.html
(ALS-ule sau careva, care-l vedeti, gesticulati-i un thumbs-up de la mandea.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2008, 13:36   #227
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
i-am transmis dja, 2 etaje mai sus
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 09:45   #228
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
SPECTATOR 1 (cu lacrimi in ochi): Acest film e despre mine, nu mi-am inchipuit niciodata ca o sa-mi spuna cineva povestea.

SPECTATOR 2: Acest film e despre familia mea, il astept de 25 de ani, am tot dreptul sa fiu entuziasmat, mungiu e un zeu.

SPECTATOR 3: Nu se intimpla asa ceva in anii aia, e o inventie.

SPECTATOR 4: Tie ti-a placut? Ca mie nu mi-a placut deloc. Oamenii astia de azi chiar nu inteleg ce se face si ce nu? Si, in afara de asta, mi s-a parut foarte prost facut. Si finalul ala foarte aiurea. Bine ca nu m-am dus la mall atunci, mi-ar fi parut rau de bani.

SPECTATOR 5: Ce nu face omu’ pentru faima!

SPECTATOR 6: M-a ravasit.

SPECTATOR 7: Nu mi-a placut. Tie nu ti s-a parut ca hainele pareau de azi?

SPECTATOR 8: Filmul a luat cannes-ul politic. Sa-i multumeasca lu’ base de trei ori pe zi.

SPECTATOR 9: Un film bun, dar nu m-a dat pe spate. Mai mult mi-a placut ala cu scafandrul.

SPECTATOR 10: E bun, dar dupa ce il vezi simti nevoia sa vezi un film.

SPECTATOR 11: Zica cine ce-o vrea, eu cred ca mungiu era atit de disperat sa aiba si el succes ca puiu et co, incit, dupa ce a fost in juriul hbo si a citit scenariul cu avortul, intr-o zi, gindindu-se el cum sa sparga gura lumii, i-a venit in minte aceasta poveste. A scris-o, a facut-o film, a avut succes nesperat. Problem is ca nu stie ce sa faca de acum incolo? Primul lui film a fost a la caranfil, al doilea a la puiu, cum sa continue, mai ales ca sint toti cu ochii pe el ca pe butelie?

SPECTATOR 12: Filmul e bun, dar nu m-a spart. Incepe cam ca puiu si radulescu, dar mai prost. Are mungiu asta un talent rar, cel de a nu sti sa dea indicatii regizorale la actori si de a-si distruge propriile replici si a le face sa para proaste (vezi si occident, unde mari actori pareau prosti actori). Ca scenariu e bun, cu cele doua minusuri (de altfel, total inutile in poveste), cutitul si buletinul. Asa neglijenta mai rar. Personajul otiliei te duce cu el, creeaza tensiune. Unitate de loc si de timp, personajul atasant, dar se putea si mai si.
Pacat ca nu prea intelege deloc femeile si mai ales, nu le iubeste deloc. Nu am crezut ca voi vedea vreodata un asemenea subiect facut atit de exterior, doar pentru show.
Povestea insolita, dar greu de cumparat, facuta totusi fezabila de genialul Vlad Ivanov, cel mai bun din tot filmul, ti se face frica atunci cind schimba macazul.
Fetele bune, dar puteau fi si mai bune cu alte indicatii regizorale.
Scena mesei, mult prea exagerat de laudata, stau toti calare de zici ca sint in debara. E ok, dar sa nu exageram.
Nici un gram de atasare fata de personaje, nu m-a miscat nimic, totul e tehnicist. Unde esti tu, cristi puiu, sa faci dintr-o scena de 2 minute cea mai emotionant de fina scena de dragoste din filmul romanesc ? (cea cu medicii interpretati de titieni si voda)
Astept insa urmatorul film.

SPECTATOR 13: (Filmul a fost la Cannes, e celebru, trebuie sa-mi placa, nu are cum sa nu-mi placa) Mi-a placut muuuuuult muuuuuult de tot! Doamne, era sa-mi dea lacrimile. M-a secat la ficati. etc.

SPECTATOR 14: Un film celebru in toata lumea avem si noi si voi dati in el aiurea. Unde va e patriotismul? Huo.

SPECTATOR 15: Oare mungiu o sa investeasca si in productii ale tinerilor, ca sa-si impartaseasca succesul cu ei? Sau o sa dea banii pe masini sau investitii imobiliare?
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 09:48   #229
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
uau, cita harnicie... sa-nteleg k tu esti 'spectator 12'?
ps pt 'spectator 15': prost ar fi sa o fak - dupa c a fost mushkt d cur kiar d ei!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 10:14   #230
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Ghici ghicitoarea mea! :hmm:
Am urmarit atent subiectul, chiar m-a interesat, daca vrei chiar ca studiu de caz.
Si totusi, sa stii ca singura cale tot generozitatea ramine. Si aici ma refer la atitudinea generala a tuturor fata de toti. Mult prea des vine cite unul si zice : eu si prietenii mei sintem cei mai cei, voi restul sinteti niste aia. Lucrurile nu stau chiar asa.
M-am saturat de paranoia nationala, dar ce sa facem daca ea e stimulata nonstop, fiindca nimeni nu vrea sa puna odata stop la ura si la scuipat seminte in cap unii altora?
Nu poti obliga pe nimeni sa iubeasca pe altcineva sau sa-i iubeasca arta sau, ma rog, "meseria", dar poti macar sa incerci sa creezi un sistem bazat pe respect.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 13:34   #231
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
Exista o reactie negativa fata de filmele romanesti actuale. Aceasta reactie starneste la randul ei reactii la fel de violente. Pe Liternet, Iulia Blaga spune ca cine este impotriva filmului lui Mungiu este pro comunist, nostalgic, rau intentionat etc. Eu cred ca filmele actuale au in spate un personaj colectiv comun: sistemul. Fie ca e sistemul medical din filmul lui Cristi Puiu, fie ca e sistemul comunist din filmele lui Mungiu, in final tot sistemul ramane. Ori anii marilor manifestatii pro si contra, a mineriadelor sau a Pietei Universitatii au trecut. Spectatorii vor si subiecte in care sistemul sa nu ocupe un loc principal, cel al diavolului. Nu vorbesc de filme care te arunca din realitate, care te fac sa visezi, dar nici incrancenarea aceasta cu morile de vant nu mi se mai pare foarte buna. Parca nu mai are nici o miza.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 14:04   #232
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu nu cre k trebuie bagati prea mult in seama toti astia - in fond, filmele astea nu sint pt ei...
ei n-au decit sa astepte in continuare 'marele divertisment romanesc'; intre timp, minimalistii nostri or sa rupa gura tirgului afara - unde kiar conteaza 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 16:39   #233
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
Alex, cred ca viziunea asta in alb si negru dauneaza foarte mult filmului romanesc. In definitiv subiectul e doar un pretext, asa cum se intampla in pictura sau in muzica. Nu ma refer la filme de divertisment, ci filme care sa nu mai fie angajate social, sau cel mult nu la nivelul de 'sistem ticalosit' (comunist, medical sau cum o fi el). Cred ca pot face o lista lunga cu filme care inseamna ceva pentru cinematografie si care n-au angajare sociala, ci trateaza subiecte diverse.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2008, 18:49   #234
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
da, dar acum asemenea filme - dk s-ar face la noi - mie mi s-ar parea un lux inutil... in orice caz, stiu sigur k eu le-as ocoli - NU din 'activism' ci pt k, pur si simplu, mi s-a parea pierdere d vreme: dc sa vad o reteta fumata, vbita in romaneste, cind pot sa vad cva nou & puternic & hopefully original?!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 08:03   #235
Mister Movie
Junior
 
Mister Movie
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 70
nu stiu, daca un asemenea film ar avea o vizune puternica, o tehnica de filmare originala, un talent al regizorului cred ca filmul ar fi valabil prin ceea ce este, cum si filmul lui Mungiu e valabil prin ceea ce este. Nu vorbesc de lipsa originalitatii, ci de subiectele alese. L-am urmarit pe Mungiu la Garantat 100% spunand ca e posibil sa regizeze oferte venite din afara. Ar fi acelasi Mungiu, la fel de talentat. In orice arta subiectul e un pretext. Cred ca se pot face filme bune, originale, socante sau cum vrei sa le numesti si abandonand repertoriul cu care cinematografia actuala ne-a obisnuit, in special subiectele cu Revolutia si comunismul. Cred ca publicul romanesc nu respinge talentul lui Cristi Mungiu sau Cristi Puiu ci subiectele pe care le abordeaza. Daca ar gasi si alte teme totul ar fi ok.
Mister Movie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 09:36   #236
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
eu cre k un artist adevarat face acele subiecte kre ii sint apropiate. nu poti cere unui artist adevarat sa fak 'c vrea publicu', k nu e catering sau (lol) tonomat! vi l-ai fi inkipuit p bergman facind un musical, p fellini un thriller sau p tarkovski o comedie d situatie?? (c e drept, un resnais skimba genurile cu destul usurinta - dar asta tine (tot) d experiment: incerak mai multe modalitati d a spune acelasi lucru, i.e. viata k mizanscena...)

c n lipsesc noua sint meseriashii - kre ar putea face filme p orice subiect, fara discriminare... pina vor aparea acestia (dk vor aparea!), cineastii nostri f talentati vor face filmele lor, iar publicu va ramine cu buzele umflate
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 13:02   #237
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Nu ne lipsesc meseriasii. Eu cunosc destui.
Doar ca nu sint bagati in seama, atita tot, sau si mai rau, se da cu pietre in ei din principiu, fiindca stiu meserie si nu se dau neaparat artisti, ca sa le poti lauda cu surle si trimbite ezitarile stilistice sau de alte naturi drept atuuri si semne clare ca ai in fata marea arta. Ei nu isi permit sa greseasca, fiindca din asta traiesc sau nu sint genul care sa se minta singuri in fatza.
Cel mai meserias scenarist roman este carafil.
Cel mai meserias regizor roman este radu muntean.
Cel mai meserias regizor roman in lucrul cu actorii este cristi puiu (insa calitatile sale de meserias in film nu se opresc aici).
Cel mai meserias la scris, in sensul ca iti vinde orice ar scrie, oricum ar fi, este razvan radulescu.
Cel mai meserias actor.... aici sint o tona.
Cel mai meserias critic prin atitudine este gorzo.
Cel mai meserias cronicar, prin acuratete si analiza la obiect a filmului, de il vezi in fata cu toate elementele lui si stii cit a iesit si cit nu, este pitbull.
Si lista continua pe toate domeniile din film.
Si altii sint in curs de a deveni meseriasi si incearca sa iti explice ca atitudinea asta destul de snoaba nu are cum sa faca bine nimanui.

Iar pe iulia blaga o rog public sa se gindeasca de trei ori inainte de a face afirmatii precum cea reprodusa mai sus. Asa si eu pot sa spun ca toti cei care afirma ca cei carora nu le-a placut filmul lui mungiu fiindca ar fi comunisti sint niste oameni care judeca simplist, si nu ma intereseaza opinia lor.
Am reprodus mai sus reactii autentice de spectatori foarte diferiti. Oricine are voie sa aiba orice atitudine fata un produs artistic, fata de un salam, fata de un om. Este opinia sa si este dreptul sau de a exprima. Iar daca o face si civilizat, asa cum cred ca am facut-o eu, bravo lui.
Nu va e frica de incolonarea asta spre zeificarea unui film sau a unui om? Mie da.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 14:59   #238
rocky
Veteran
 
rocky
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 222
Si ca sa fie si mai limpede: eu nu am zis ca mie personal nu mi-a placut filmul, ci doar ca nu il gasesc a fi o capodopera. Atit.
Ii doresc lui cristi mungiu sa faca filme cit mai bune si sa aiba spectatori chiar si fara premii luate in avans, cred ca asta isi doreste orice cineast.

Problema filmelor minimaliste este ca ele sint cumva impotriva naturii, adica: e total aberant sa iti doresti sa faci bani din incasarile de cinema si sa inviti lumea in sali cu filme facute pentru a fi vazute acasa. Daca vrei filme pentru public, trebuie sa ii oferi filme cu bugete nepenibile. Altfel, nu va veni in veci. Dintre toate filmele romanesti, singurul pe care regret ca nu l-am vazut in sala e California dreamin', tocmai pentru ca nu e minimalist.

Asta e adevarul, noile noastre filme sint in majoritate posibil de gustat doar acasa, daca sint bune. Sint intimiste, perfecte pentru acasa.

Altfel, visam cai verzi pe pereti. O sa mai tina un pic, pina se plictiseste lumea de romania. Sa vedem dupa cu ce raminem. Daca raminem cu citeva sute de profesionisti, bravo noua, inseamna ca putem in fine incepe cu adevarat sa facem treaba.
rocky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 15:22   #239
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
mdeah, c sa zic... bizara gindire :w00t:
krevasazik tot c e minimalist tre vazut aksa? :w00t: says WHO?! si cum iti explici k strainii s duc - totusi - in sali d cinema sa vada aceste filme, iar noi facem teoria kibritului, spumegam p la colturi impotriva lor si - in general - gasim oricite 'argumente' sa l tragem in jos, cind ele au scos cinematografu ro din anonimatu in kre zacea!!!

nu mai am nimic d adaugat - decit: nu, multumesc, avem pareri diferite dsper c inseamna 'meseriash' (dar ma blokez in afirmatia k poti fi meseriash prin... 'atitudine'?! :? )...
si nici eu nu am spus/scris dspr '432' k ar fi o 'capodopera'; dar nici nu s-a vazut k ma seak la ficati succesu lui - cum s (stra)vede p la altii
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2008, 15:35   #240
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai sä te deblochez eu: meserias "prin atitudine" e atuncea când ai un radar valoric care nu dä gres aproape niciodatä - iar procentajul de bile-n tintä ale lui Andrei mä face sä-l accept ca atare. Ba chiar mai mult decât atât: sub jongleriile si cascadoriile lui stilistice, pe care tu le acuzai la un moment dat ca fiind prea literaturizante, întrezäresc totusi un aparat analitic foarte precis si riguros. Per ansamblu, îl plasez SI din acest punct de vedere cu mult peste urmätorul câstigätor, apropo de care îi multumesc lui Rocky pentru gândul cel atât de bun, dar îl întreb: crezi cä meritä flegmele pe care-ai sä le iei pentru mine, dacä se nimereste sä citeascä ce-ai scris careva din zona mocofan-morganaticä?
Revenind on topic. Si eu cred cä exagerezi, Rocky. Desi în principiu ai dreptate când spui cä succesul de public se cumpärä (în sens onest si legitim) cu bani grasi, nu cu bugete minimalisme, totusi ar fi fals sä privim ecuatia în unghiul pe care i-l aplici tu. La minimalism nu s-a ajuns dintr-un fel de "zgârcenie" (sau chiar mai räu, cum se abereazä într-un topic vecin unde A.L.S. n-are ce face si-si pierde vremea räspunzând în vânt), ci ca un rezultat firesc al incapacitätilor noastre financiare si tehnice de-acum câtiva ani. Slavä Domnului cä am avut niste creiere capabile ca pânä si säräcia s-o sublimeze în mare artä! Din acelasi motiv, îndräznesc sä sper cä dezideratul formulat de tine se va rezolva automat si natural: în paralel cu iesirea industriei cinematografice românesti din mizeria materialä recentä, minimalistii vor evolua si ei, interior, spre un nou palier estetic. Cum spuneam anul trecut într-o analizä: marele merit al minimalismului nu e valid "în sine", ci prin faptul cä a curätat locul de reziduurile ultimei dino-generatii, dând totodatä kickstartul adeväratului talent cinematografic românesc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells