Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Mar 2008, 22:41   #81
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Pitbull:
Totusi, for the sake of truth: Irina Margareta Nistor nu recunoaste nici ea "N.C.F.O.M." (ne-am contrazis acerb zilele trecute).

pe im nistor o auzisem la radio (parca), inainte cu citeva zile de premiera nationala, ca arde sa vada coen-ul. la cit era de efervescenta la adresa filmului ma gindeam ca i-o fi placut...

altfel, nu ma mira reactia lui Tudor Caranfil. creca tre sa fii cit de cit pliat pe propunerile (culturale) postmoderne incit sa savurezi un film ca asta (pe de o parte, in cazuri precum ncfom, delectarea de acolo vine. dintr-o contextualizare - sau intertextualizare - culturala).
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 22:58   #82
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Originally Posted by gionloc:
....creca tre sa fii cit de cit pliat pe propunerile (culturale) postmoderne incit sa savurezi un film ca asta (pe de o parte, in cazuri precum ncfom, delectarea de acolo vine. dintr-o contextualizare - sau intertextualizare - culturala).

:shock: ...

Toti cei de p-aici cred ca au pretentia ca mananca film pe paine dar ma rog, poate unii se pricep/ vad/ simt mai bine/ profesionist dacat altii...
Sunt un pic nedumerit cum de v-a placut filmul asta atat de mult, tie (gionloc) si lui ALS dar o sa-mi treaca
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2008, 23:09   #83
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si mie, si mie!
Mai întâi l-am väzut tras de pe torrente, cä aveam nevoie de el pentru un articol din revistä. Si mi-a pläcut. Pe urmä, m-am dus si la proiectia de presä. Ei bine, aici L-AM IUBIT! In final, împreunä cu o prietenä (extrem de exigentä, de altfel - si foarte greu impresionabilä, mai degabä criticä si ironicä), rämäseseräm amândoi muti, cu ochii blocati în ecran. Si murmurä ea, cu o voce pierdutä: "Nici nu stiu ce sä zic..." :shock: (Sigur, pe urmä s-a linistit, si l-am luat la puricat. Il adorä. :love: )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 05:32   #84
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Pitbull:
Errare humanum est.
I-am scris un e-mail CTP-ului, tachinându-l amical despre prostioarele pe care le-a scris, si dându-i linkul de-aici, în caz cä era curios sä vadä cum îl încondeiem. Deci, zbârci: nu ne ascundem. (Apropo, a fost dintotdeauna genul de om cäruia îi place sä fie contrazis, si se avântä cu curaj în controverse. Nu se supärä ca väcaru' pe sat când cineva îi zice cä n-are dreptate. Ba chiar, uneori, INSISTA sä-l criticäm cât mai virulent si violent, spre a-si verifica propriile argumente - ca în cazul volumului de debut, "Planetarium". Altä datä, a oferit 300 de lei recompensä cui îi descoperea o gugumänie cât toate zilele din respectivul volum.)
Da' uite, am altä propunere: din totdeauna m-a incitat orasul Cernavodä, prin prezenta podului, prin felul cum se asterne pe cele douä versante, mai recent si prin prezenta canalului... Dar niciodatä n-am avut ocazia sä-l vizitez. Ce-ar fi sä vin eu acolo pentru o zi, într-o sâmbätä, mai spre varä asa? Si cât ne promenäm si-mi prezinti orasul, eu îti povestesc, printre altele, si despre CTP si anii când ne cenäcläiam ambii doi la Solaris si Prospectart. Si pân-atunci, punem subiectul în cui, ca sä nu vorbim în necunostintä de cauzä. OK?

Mda... Pitbull - te cam lasã memoria dragul meu, þi-am scris de cel puþin 2 ori cã cele care mã fac sã râd din inimã sunt doar bancurile bune, carevasãzicã nice try cu CTPul, nice dar al dracului de penibilã! ªi aci nu e vorba numai de el, este vorba de majoritatea personalitãþilor din lumea filmului, din viaþa culturalã româneascã pe care le atacaþi (în cazul unora - constant).

Am obosit sã în a încerca sã gãsesc o logicã, un înþeles superior invidiei ºi prostiei, lipsei preocupãrilor satisfãcãtoare, cauzã a acestei critici exarcebate la adresa a orice ºi a oricui. Gata, mã predau, nimeni ºi nimic nu schimbã pe nimeni ºi nimic în mai bine, niciodatã. Cele care conteazã sunt inteþia, gestul ºi opinia. ªi apoi oamenii nu trebuie schimbaþi, trebuie luaþi ca atare etc.

------------

Cred cã am avut o premoniþie când am scris la începutul topicului meu despre filmul de artã cã voi vorbi singurã aici.

------------

Cât despre venitul la Cernavodã, poþi veni oricând, dar cred cã e mai simplu sã-þi fac un rezumat (de-ãla gen Dragomara, mult prea intim, siropos de liric ºi absolut pitoresc, într-un cuvânt balcanic ) ºi sã-þi dau o adresa de Ringo sau Trilulilu unde sã vezi cam tot ce meritã vãzut, oricum n-ai pierdut mare lucru, aci la noi farmecul rezidã în diversitatea etniilor/ religiilor .
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 05:38   #85
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by Alex Leo Serban:
iesi, fa, afara!
tzoapa tot tzoapa...

Alex - te rog pune postarea asta în ramã ºi dã-o mamei tale de 8 Martie, asta e valaorea (brutã, LOL!) a educaþiei pe care þi-a dat-o!

(acum între noi fie vorba femeia o fi încercat, dar dacã n-o fi avut cu cine! oricum, pe zi ce trece le înþeleg din ce în ce mai bine pe lesbiene: "toþi bãrbaþii E niºte porci, iar eu mi-s vegetarianã, al dracului nenoroc!)

Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 05:57   #86
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Twinsen:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
iesi, fa, afara!
tzoapa tot tzoapa...
N-ar fi mai bine sa iesi tu afara?

In caz ca ai uitat:
"MA RETRAG eu - DEFINITIV SI, i swear, IREVOCABIL! - DP FORUMUL CINEMAGIA"

NU, n-am uitat, da asa imi place mie sa fiu - imprevizibil!
si-apoi, dk basescu & tariceanu au voie sa s razgindeask, eu dc n-as avea - mai ales cind sint rugat cu ceru & pamintu s-o fac?? uite k foloseste si politik la cva: imi da un model d comportament

cit o priveste p tzoapa galbena ot cernavoda - n-as fi avut nimic cu ea, in fond nu poti face un om mai destept decit i-a dat natura, dk n-ar fi atit d agresiva... i just gave her a piss of her own judgment!

re: imn - stiu, ei i-a placut cel mai mult 'elizabeth - the golden age'... dspr gusturile lui caranfil-pere am mai scris :oops:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 11:41   #87
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Alex nu am vrut sã mori dezinformat (a se citi PROST), ia de învaþã limba românã, un cuvânt pe zi, am citit undea cã ar fi chiar eficient, în juma de secol vei fi capabil sã înjuri cu toate literele, azi aveam:

þoápã2, þoápe, s.f. (reg. ºi fam.) 1. persoanã cu apucãturi grosolane; bãdãran, þopârlan; mitocan. 2. fatã care joacã ºi sare mult.

Carevasãzicã un fel de ce faci tu aci...

------

Cât despre tabloul ãla, având în vedere cã eºti mai tot timpu' ocupat cu mesajele "decente" ºi "inteligibile" pe acest forum, am luat hotãrârea nobilã sã þi-l fac cadou de ziua ta! Sã nu zicã lumea cã nu se promoveazã "valorile", aci!

------
No, hai keep up the "good" work! You are the man!
Portocaliu e culoarea acestui font, am mai spus-o de 3 ori, dar nu-i bai pentru cei cu probleme de memorie o mai pot repeta.
Aaa... ºi nu am vãzut încã filmul acela, dar mi-s convinsã din ce-am citit despre el, în altã parte, cã-mi va plãcea. Îmi cer scuze cã îmi permit crima de-a avea o altã opinie! N-ai idee ce mustrãri de conºtiinþã mã încearcã acu!

:lol: :lol: :lol:
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 13:29   #88
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
nu: din familie am invatat k pers cu kre nu merita sa discuti trebuie ignorate...
cum am fost, insa, un copil neascultator - si, in plus, cinva kre adora sa intre-n conflicte - c am mai invatat (din viata, cum ar veni) este k fiecaruia tre sa-i vbesti p limba lui, altfel nu t intelege.
deci: cu taranii in piata, k la piata; cu intelectualii, k in salon; cu o pers d joasa conditie (sociala & intelectuala) - asha, k cu tine

oricum, eu plec din tara vreo 10 zile, asha k voi fi scutit d dezagrementu d a-ti vedea cacarezele galbui... :sick: poate, pina ma intorc, crapi dracu in cernavoda ala d kkt in kre locuiesti :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 14:28   #89
cornel
Veteran
 
cornel
 
Join Date: Jun 2007
Location: Bucuresti
Posts: 273
cred ca e ceva ciclic... din cand in cand mai apare cate un conflict aiurea, mai apare un user care se crede mai critic decat criticii...

aceste dialoguri m-au facut sa stau deoparte o vreme de forumul asta si pe zi ce trece realizez ca imi cam pierd timpul citind si cateodata postand aici.

inteleg libertatea unui forum, dar ce nu inteleg eu este cum poate o discutie intre oameni (cat de cat) educati sa coboare atat de mult.
__________________
Eu, tu si ceilalti...
cornel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 14:42   #90
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pai eu - cum s vd - ma adaptez ofertei... alege sa fie needucat(a), ii raspund in consecinta :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 16:07   #91
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cornele oi fi eu mai grea de cap, sau o fi memoria mea precum cea RAM, dar uite ce te rog: zi-mi unde a fost amplitudinea intelectualã maximã a acestei discuþii, sau a oricãrei discuþii de pe acest forum?!
----

Alex - ce mai pot spune la aºa comentarii?! Oricum, sã sperãm cã în altã viaþã vei avea mai mult noroc cu... educaþia; nu ºtiu de ce simt io aºa, dar cred cã pânã ºi cei din Ferentari au mai multã clasã, mã rog, voi cerceta ºi te voi informa dupã ce te întorci din þãrile fãrã Internet ºi/ sau Roamning. Drum bun!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 17:04   #92
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
aleluia! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 17:40   #93
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
LOL!
Vezi de-ai grijã la teroriºtii arabi dacã pleci cu avionu', sau la gropi dacã o iei pe jos precum badea Cârþan, sau la gãurile de excavator dacã alegi varianta clandestinã de trecut a Dunãrii! Oricum, pentru oricare dintre ele ai opta "Doamne ajutã!" Sã nu mã laºi singurã cu "plictisitor" de decentul Pitbull, te rog! Dacã o fi sã fie sã "ajung" înaintea ta, promit solmen sã mã-ntorc urgent dupã tine! Baftã!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 18:24   #94
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Dragomara, fara suparare, ai devenit unul dintre userii care ma fac sa-mi para rau ca regulamentul forumului nu este mai strict. Inca o data, fara suparare, te rog sa incetezi altercatiile cu ceilalti useri si sa incerci sa scrii, cat mai obiectiv, la subiectele care te intereseaza.

Altfel, in curand am sa deschid un topic in cafenea, un topic in care vom putea vota daca banarea ta este sau nu binevenita.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 18:45   #95
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
ªtefan
1) Citeºte toate postãrile.
2) Încearcã sã le înþelegi, întreabã unde nu pricepi.
3) Reformuleazã "rugãmintea" aia ºi o voi respecta când ºi eu ºi pãrerile mele voi fi respectate aci.
4) Pentru ca astfel de discuþii sã nu mai aibã loc, pe viitor, te rog du-te ºi modificã Regulamentul cu urmãtoarele amendamente: "aici pãrerea dvs. nu va fi respectatã, veþi fi înjurat, criticat ºi exclus dacã nu veþi gândi ca noi, iar în final vã vom banna pentru pentru culoarea fontului ºi diacriticele pe care le folosiþi, altceva nu am fost capabili, sau nu am avut timp sã pricepem din ceea ce postaþi".

Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 21:39   #96
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Re-reformulez eu
"aici pãrerea dvs. nu va fi respectatã ºi veþi fi înjurat, criticat ºi exclus dacã nu veþi gândi, iar în final vã vom banna pentru pentru culoarea nejustificat de stridentã ºi deci iritanta a fontului pe care il folosiþi, altceva nu a fost nimeni capabil sã priceapã din ceea ce postaþi"[/i][/b].

E pacat intr-adevar ca o asemenea regula nu exista in regulament, rezolvam mai rapid o multime de probleme.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 23:03   #97
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
este limpede k lumina zilei cine s ascunde in spatele acestui nume...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2008, 23:12   #98
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dacä te gândesti la cine bänuiesc eu, sunt nevoit sä te contrazic: am probe irefutabile si nonfutäcioase cä el nu s-a deplasat la Cernavodä în ultimele douä luni - nici mäcar pasager.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2008, 06:06   #99
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ti s pare k s vd cernavoda din postarile 'ei'? :lol:
pc t bazezi?

torentialitatea timpa & agresiva pare sa-i adune sub aceeasi manta...
oricum, dk e, e un caz clasic d dedublare patologik :shock:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2008, 06:54   #100
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pc t bazezi?
Originally Posted by Pitbull:
am probe irefutabile si nonfutäcioase
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells