Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Jul 2012, 13:19   #1
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
The Dark Knight Rises (2012, Nolan) - no spoilers

The Dark Knight Rises este ultima parte din trilogia lui Nolan . A reusit TDKR sa supravietuiasca hype-ul si asteptarilor mari? Da si nu.

Da, pentru ca ofera un film diferit fata de precedentele Batman Begins si The Dark Knight. In batman begins avem tema fricii , depasirea si infruntarea ei . In TDK avem dilemele morale in fata haosului total ( Joker ) . In TDKR avem o combinatie intre cele 2, insa executate intr-un stil total diferit . TDKR este mult mai strans legat de Batman Begins ; Este mult mai ambitios , si ofera un spectacol vizual si actiune cat cuprinde. Este si cel mai emotionant dintre cele 3 , si ofera cateva momente foarte bune . Nolan pare sa-si fi rezolvat problema filmarii actiunii, oferind in TDKR actiune clara , si batai imbunatatite. La capitolul acesta este mult peste TDK si BB.

Surprinza vine din partea actitei Anne Hathaway, care ofera un plus binevenit filmului si un rol jucat excelent , a venit bine prezenta ei.

Probleme filmului sunt destule , si stau mai mult la baza scenariului. Avem multe personaje noi , necunoscute si neintroduse , si multe dintre ele ramn nedezvoltate. Motivatia lui catwoman este neclara , nu stim exact ce vrea si de ce. Cea mai mare problema vine din partea lui Bane, caru-i lipseste personalitatea , carisma si prezenta celorlalti villain ( the joker, scarecrow, ras'al ghul ) . Serveste mai mult ca suport actiunii , si rareom simtim ceva pentru el. Vocea lui , personal nu mi s-a parut foarte adecvata . Este o forta bruta si putin mai mult.

Pentru un film cu si despre Batman, apare surprinzator de putin , fiind mai mult inlocuit de alter-ego-ul Bruce Wayne. John Blake este celui caruia i se ofera un rol aproape principal in film.

Plot-ul este de multe ori neclar si mult prea imbarligat . Motivatiile lui Bane sunt multiple si cam neclare. Miranda Tate este un personaj mai mult inecesar . Cu toate ca durata este lunga , actiunea pare un pic grabita . Sunt si cateva probleme de continuitate si plot holes ( sau cel putin chestii ilogice , neexplicate ) .

Pentru un film ca acesta, din cauza multitudinilor de evenimente, actiune si personaje noi, consider necesara o revizionare, pentru o intelegere completa ( si eu ma gandesc sa-l revad)

Per total, TDKR este un film bun si ofera entertainment toata durata filmului, care este lung, dar care nu pare. Finalul oferit de Nolan , mi s-a parut foarte bun. Din pacate sunt destule probleme care afecta calitatea filmului ( care probabil vor fi ''remediate'' cu o revizionare ) . Poate pe parcuns se va dovedi a fi cel mai bun din trilogie.

7.5/10

(for the record:

Batman Begins: 8/10
The Dark Knight 9/10)
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2012, 13:33   #2
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
N-ai bagat spoilere asa ca-ti multumesc.
Inteleg chestia cu revizionarea foarte bine,eu de exemplu cand a aparut TDK am fost sa-l vad de 2 ori in mai putin de o saptamana si aici n-o sa fie mai diferit,poate o sa-l vad chiar de 3 ori,depinde si de cat imi permite buzunarul.

Oricum cred ca e necesar ca filmul sa fie revazut tocmai din cauza personajelor noi si poate ca motivatiile fiecaruia sunt mai subtile si nu pot fi intelese foarte bine din prima.

Eu din ce-am citit pe RT,am observat ca multi critici il compara numai cu TDK si tind sa uite ca e strans legat si de Batman Begins,probabil inca un lucru care le-a afectat judecata.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2012, 15:35   #3
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Mark Kermode review: http://www.youtube.com/watch?v=58FU_yQYqhc

Nu contine spoilere.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2012, 01:39   #4
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Redy:
Mark Kermode review: http://www.youtube.com/watch?v=58FU_yQYqhc

Nu contine spoilere.

Imi place mult Kermode desi uneori nu sunt de-acord cu el. Isi articuleaza bine ideile si argumentele. De data asta vad ca i-a placut enorm TDKR.

Momentan nu prea am de ce sa-mi fac griji. N-am auzit lucruri negative din partea oamenilor pe care-i urmaresc/citesc. Mai ramane decat sa vad filmul cu sufletul curat si mintea limpede.

O sa-l vad oricum de 2 ori inainte de a da un verdict.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2012, 11:50   #5
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nolan says goodbye to Batman.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 03:25   #6
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Wow. Nici nu stiu ce sa zic. Trebuie sa-l revad.

E de bine oricum.

Singurul lucru care m-a deranjat a fost montajul. S-a trecut de la o perioada la alta mult prea repede si asta poate sa creeze o oarecare confuzie daca nu esti atent. Din pacate formatul IMAX nu suporta mai mult de 2 ore si 45 de minute. Sunt tare curios cum arata varianta initiala a filmului de 3ore+.

Bane e cu adevarat brutal... Hathaway superba. Toti si-au facut treaba. Bravo Nolan.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 07:06   #7
Aeryn_Sun
Junior
 
Aeryn_Sun
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 69
Superb! Tom Hardy a interpretat excelent. Acest The Dark Knight este, probabil, cel mai reusit, desi ma asteptam sa tina 4 ore pe putin. Toti actorii au fost extraordinari!
Aeryn_Sun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 09:25   #8
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Originally Posted by rifa:
Wow. Nici nu stiu ce sa zic. Trebuie sa-l revad.

E de bine oricum.

Singurul lucru care m-a deranjat a fost montajul. S-a trecut de la o perioada la alta mult prea repede si asta poate sa creeze o oarecare confuzie daca nu esti atent. Din pacate formatul IMAX nu suporta mai mult de 2 ore si 45 de minute. Sunt tare curios cum arata varianta initiala a filmului de 3ore+.

Bane e cu adevarat brutal... Hathaway superba. Toti si-au facut treaba. Bravo Nolan.

Da , si pe mine m-a deranjat. Cred ca o sa-l revad sambata asta.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 10:51   #9
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Filmul este 2d sau 3 d ?? In caz de 3d ii spun pas.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 10:53   #10
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
2D, nici lui Nolan nu-i place 3D-ul
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 10:57   #11
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Are o bila alba de la mine si dupa cum zicea Tamango ''bilili invige intotdeauna '' .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 12:56   #12
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
rifa: A meritat sa-l vezi la IMAX in loc de cinema normal?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 15:36   #13
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Din punctul meu de vedere filmul ăsta chiar e mai bun decât celelalte 2. Sigur asta nu înseamnă mare lucru că doar Nolan mi se pare un regizor superficial, dar parcă aici 2 ore și ceva din film chiar a fost distractiv și al naibii de zgomotos.
Ultima parte cu un twist asemănător unui film horror de anul trecut și rezolvarea situației ca în alt film cu supereroi nu ajută deloc.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 16:00   #14
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Kriss_Kringle:
rifa: A meritat sa-l vezi la IMAX in loc de cinema normal?

Se merita IMAX de la randul 7 in sus. Subtitrarea e putin cam mare si groasa.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 16:04   #15
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
@rifa: O sa tin minte lucrul asta,mersi.

Quote:
Nolan mi se pare un regizor superficial

James Cameron says Hi.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 16:30   #16
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Am stat in randul 5 aseara. Daca nu era subtitrarea aia groasa se vedea mai bine. De la randul 7 in sus ar trebui sa se vada perfect.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 18:36   #17
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by sergiuseling:
Sigur asta nu înseamnă mare lucru că doar Nolan mi se pare un regizor superficial, dar parcă aici 2 ore și ceva din film chiar a fost distractiv și al naibii de zgomotos.
.
E de apreciat pentru ca este superficial si ramane doar la 2D .Astia care se vor profunzi ne baga 3D lor pe gat .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 19:00   #18
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Nu la tehnică mă refeream, ci mai degrabă la ideile prezentate. De obicei se vrea (mă rog arată) foarte pompos, dar privit mai detașat puțin îmi cam dau seama că e destul de superficial.
Cum să spun de obicei filmele lui par că sunt o combinație de film serios și film de acțiune, dar niciuna din părți nu e făcută cum trebuie.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 19:15   #19
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by sergiuseling:
Nu la tehnică mă refeream, ci mai degrabă la ideile prezentate.
M-am prins .
Meritul lui Nolan este ca a reusit sa dea seriozitate si densitate unei francize care cazuse in penibil .Sa ne amintim de perioada in care seria Batman ajunsese o bataie de joc si un circ in care Jim Carrey ,Arnold Schwarzenegger si altii faceau ceva demn de desenele animate pentru retardati .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2012, 19:24   #20
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Bat nipples anyone?

__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:15.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells