Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Aug 2012, 14:03   #61
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Omule,ti-am mai explicat care-i treaba cu twist-ul.Daca n-ai habar despre ea din benzile desenate,normal ca n-o sa apreciezi twist-ul la fel ca altii,dar sunt de acord cu tine legat de faza inainte sa-si dea sufletul,e demna de un facepalm.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 14:11   #62
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Si tu nu intelegi ca benzile desenate si transpunerea pe ecran sunt 2 lucruri diferite

Nu ma intereseaza benzile desenate, executia twist-ului in film a fost slaba.

Last edited by oneflyride : 11 Aug 2012 at 14:13.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 16:26   #63
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sunt doua lucruri diferite dar au legatura intre ele,asta nu vrei tu sa intelegi.
Nu sunt de acord cu tine dar in fine,e parerea ta.Tind sa cred ca daca stiai de Talia dinainte,nu ai fi crezut ca e asa de slab twist-ul.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 16:55   #64
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cum sa nu tina de benzi desenate,omule?Poate faptul ca un tip se imbraca ca un liliac,are la dispozitie un intreg arsenal de la Lucius Fox si se lupta cu armate de asasini,clovni psihopati si mercenari ar trebui sa-ti mai dea de gandit.
Originile in mare parte sunt intacte cu cateva retusuri ca sa se integreze in viziunea mai realista a lui Nolan(o exceptie fiind Bane).Asta nu inseamna ca a ignorat ce era in benzi desenate pentru ca omul nu e ignorant si ar fi fost o lipsa de respect pentru fani.

Spoilers ahead!!

Mie mi-ar fi placut sa apara mai mult Marion pe ecran si personal,scena in care a murit mi s-a parut falsa,mai ales felul in care a inchis ochii brusc.

Legate despre benzile desenate, logic ca acele lucruri trebuiau sa ramana intacte. M-am referit la faptul ca unele personaje au fost reinventate intr-un mod mai realist. Practic, comparativ cu Burton, seria lui Nolan nu a fost facut ca la carte dupa benzi desenate. Joker spre exemplu a fost refacut mai realist, el fiind un clown amuzant, nu cum este transpus in TDK.

Legat de Cotillard: asta am spus si eu in legatura cu scena finala.....a fost falsa.
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 17:15   #65
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Originally Posted by Kriss_Kingle:
Nu sunt de acord cu tine dar in fine,e parerea ta.Tind sa cred ca daca stiai de Talia dinainte,nu ai fi crezut ca e asa de slab twist-ul.

Eu zic ca cel mai probabil nu si-ar fi schimbat parerea. Si mie mi s-a parut slab, si nu din cauza ca nu ar avea logica sau ca ar fi neadecvat, ci tocmai din cauza executiei. In primul rand, Miranda Tate abia aparuse fugitiv in vreo 2-3 scene, in care nu mi s-a parut nici carismatica, nici seducatoare, nu mi-a lasat nicio impresie. Personajul sau a fost prea putin dezvoltat si nu a reusit sa creeze nicio simpatie si deci twist-ul nu a avut mare efect. In al doilea rand, acting-ul iarasi mi s-a parut modest; in prima parte am vazut un personaj plat (Miranda Tate), in a doua unul aproape penibil (Talia).

Cat despre film. Mi-a placut destul de mult, cu exceptia celor spuse mai sus si a scenelor excesiv de dramatice dintre Bruce si Alfred (exista astfel de momente si in benzile desenate? :-s). "Surpriza" din final (alta scena pe care o consider mai degraba neinspirata) lasa loc de-un Robin Begins.

Last edited by loud.rocks : 11 Aug 2012 at 17:22.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 17:23   #66
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
R'as Al Ghul in Batman Begins:" Theatricality and Deception Are Powerful Agents."

Citatul de mai sus ar fi explicatia perfecta pentru care Miranda Tate e asa de pasiva in film pana cand isi dezvaluie identitatea.Am recunoscut ca au fost probleme la nivel-ul actoriei dar aici ma tem ca e vina ei,sau o imparte cu Nolan pentru ca acesta nu a realizat cat de slab a jucat aceasta pe final.

De ce ar fi neinspirata?Bruce in sfarsit si-a gasit linistea si era normal ca altcineva sa-i ia locul.Era nerealist sa continue si dupa aceea ca Batman.Mie mi s-a parut ca a fost logic finalul cu Blake,pentru ca acesta are multe din caracteristicile lui Bruce si de aceea a fost ales ca sa-i preia mantia.
Evident ca acesta ar avea nevoie de antrenamente o perioada buna de timp pentru a reusi sa faca fata criminalilor din Gotham dar mentalitatea si daruinta s-a vazut ca le are de-a lungul filmului,asa ca experienta ar veni cu timpul.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 11 Aug 2012 at 17:30.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2012, 21:55   #67
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Mie nu mi s-a parut nimic in neregula cu moartea ei. A fost mai "rapida" pentru ca trebuia sa se termina scena si nu avea de ce sa o lungeasca mai mult. In plus privirea ei inainte de asta mi s-a parut ca arata destula ura si dispret pentru Gotham, exact cum ai omora un gandac. Mi s-a parut ca a jucat mai mult decat ok.

Discursul lui Boromir din LOTR a fost mai lung pentru ca avea mai mult de zis si pentru ca am fost cu acel personaj mai mult timp. Am inteles cine era, ce vroia, ce gandea si apoi am inteles regretul pe care il avea in legatura cu actiunile lui. Aici cu Miranda, un personaj cu twist si care nu a avut o prezenta indelungata odata ce a trecut de cealalta parte, nu putea tine un dialog prea lung. Nu exista urme de regret pe fata ei, exista decat ura si razbunare astfel ca scena cred ca sare putin in fata pentru ca am fost obisnuiti cu altfel de interpretari a finalului unui personaj.

Nici moartea lui Bane nu a fost o problema mare pentru mine. Nu poate fi folosit cliseul cum ca in ultimele clipe personajul se schimba si regreta ce a facut. Bagarea in puscarie, cum a fost cu Jokerul, la sfarsit de trilogie nu prea ar da un final satisfacator. Bane este un personaj cu convinger adanc inradacinate in fiinta lui deci nu poate fi intors, nu poate fi schimbat, nu este un villan rational(in ceea ce crede) ci unul condus de emotii iar un astfel de personaj nu poate fi recuperat.

Asa ca nu era decat o singura solutie, sa il "termini". Deci singurul final al lui Bane nu putea fi decat sfarsitul lui fizic. Cum sa faci asta ? Batman nu putea sa o faca pentru ca Nolan vrea sa il prezinte ca pe un "model". Putea sa ii ia masca si sa il lase sa moara ? Nu putea sa o faca a doua oara si cu Bane cum a facut cu Ra`s. Daca psihilogic nu puteai sa il invingi, fizic nu puteai sa il invizi atunci singura solutie ar fi fost un proiectil. Asta este si rolul aparitiei Selinei Kyle in film, ca un instrument sa il termine pe Bane.

Cum spunea si Nolan in Inception, cel mai puternic lucru este o idee iar lucrul asta a schimbat istoria reala a noastra si nu numai cea a Gothamului. In zilele noastre unde avem acces la informatii ca si acum cateva sute de ani cand nu aveau, oamenii se subscriu si schimba idei intre ei. Unele cu un rezultat benefic iar altele cu un rezultat daunator asupra civilizatiei existente.

Oare intamplator Dagget si Bane s-au gasit de aceasi parte a "baricadei" la un moment dat ? Eu tind sa cred ca nu. Avem doi oameni, doua extreme opuse, cu intentii inselatoare care se folosesc unul de altul pentru a isi indeplini planul. Nici unul nu e mai onorabil sau drept sau corect decat celalalt pentru ca cele doua atitudini reprezinta acelasi lucru, niste extreme ale unor idei mai mult sau mai putin bune. Desi poate ideile initiale nu si-au propus ce urmarsii lor au realizat, ele sunt puternice pentru ca rezista de-a lungul generatiilor mult dupa ce initiatorul lor nu mai exista in universul fizic. Daca ar exista o diagrama a lucrurilor bune si rele, aceea nu ar fi un degradeu de la alb la negru ci un degradeu in 3 culori, negru-alb-negru. Fiecare punct are un raspuns de cealalta parte la o distanga egale de alb si o slabiciune ce poate fi exploatata.

Bane, asa cum se prezinta el in film, este raspunsul lacomiei. Rapunsul lui este la fel de extrem precum lacomia pe care o acuza, aducand suferinta celor din Gotham. Cand Ra's spunea "Theatricality and Deception Are Powerful Agents." el ii prezinta lui Bruce modul prin care The League of Shadows poate sa isi indeplineasca obiectivul. Este in acelasi timp o analiza rece, rationala si reala a naturii umane. Nu numai cei din League of Shadows o folosesc ci si Dagget in lacomia lui, pentru ca un hot in cravata si costum, cu pantofi frumos lustruiti inspira mai multa incredere in ochii oamenilor de rand. Cand esti talharit pe strada simti nedreptatea si dorinta de razbunare pentru ca ai fost pacalit. Cand insa ti se fura lunar bani(valoarea lor mai bine zis) de catre oameni in costume, putin cate putin, un pic mai mult colo si dincolo, oamenii nu reactioneaza in acelasi fel. Oamenii lui Bane si Bane insusi poate insa vedea prin acele tesaturi scumpe si numai o persoana inteligenta/perspicace poate face acest lucru, astfel el si soldatii lui sunt greu de recuperat sau miscat pentru ca nu sunt oi care se duc la taiat. Ei reactioneaza exagerat pentru ca sunt impinsi emotional de la spate si vad complacerea in sistem ca o vina, o idee care nu poate fi nici ea atacata prea tare.

Complacerea sau suficienta este o vina ea fiind doar o manifestare a mediocritatii civilizatiei umane. Mediocritatea in viziunea lui Bane este un gandac, un gandac care a primit de mancare generatii intregi, evolutia lui fiindu-i oprita datorita disparitiei nevoii de a se hrani singur. Astfel, "vina" disparitiei gandacului este numai a lui. S-a hranit cu frimitituri si acum nu mai poate evolua si manca decat frimituri la intervale regulate iar singurul lucru care poate schimba asta este disparitia hranitorului, acesta fiind si planul lui Bane, indiferent pe cati gandaci calca pentru a ajunge la el.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 13 Aug 2012 at 00:46.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2012, 22:20   #68
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Exact! Talia,Bane si mercenarii lui vroiau sa reseteze orasul pentru ca spre deosebire de Batman,care vedea speranta in Gotham chiar daca erau prea putini dispusi sa schimbe lucruri,ei nu considerau ca merita lasat sa continue in forma prezenta,fiindca linistea de 8 ani care se instalase era bazata pe o mare minciuna.
Cu alte cuvinte,ei incercau sa extirpe apatia instalata de ani buni in oras,pentru ca schimbarea nu poate veni decat prin nevoie,foame si dorinta iar lucrurile astea lipseau din Gotham pentru a merita o sansa dupa parerea lor.Cateodata e nevoie de autosabotaj pentru a putea evolua,motiv pentru care incercau sa distruga orasul dar vroiau sa-l si pedepseasca in acelasi timp si tocmai de aceea le-au si dat sperante false.

Toate aceste lucruri sunt prezente si in lumea reala,de aceea avem din ce in ce mai multi oameni obezi,lipsiti de educatie si ardoare de a face ceva bun in general.Tocmai din cauza asta cred ca ideea principala a filmului e adresata si populatiei lumii intr-un fel:Treziti-va la realitate si luati masuri!

O sa-l revad saptamana asta si o sa-mi re-editez review-ul postat pe pagina anterioara daca va fi nevoie.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 12 Aug 2012 at 22:27.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2012, 12:34   #69
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
SPOILERS


Nolan si Cotillard isi impart vina pentru ultima scena a ei. Sa film seriosi, a fost a naibii de falsa. Sa nu mai vorbim de discursul de final, cat si de cum si-a inchis ochiii cand a murit....oare la editare sau chiar atunci n-a observat? In cinema, personal imi era mie rusine de scena aia, m-a bufnit putin si rasul....alta greseala mi s-a parut moartea lui Bane, invincibil pe toata durata filmului si apoi, dintr-o data BOOM si a murit. Asta pentru ca mi-a pasat de personaj spre deosebire de Talia, Bane a fost construit bine, chiar prea bine, insa sa-l scoti in modul ala e chiar oribil. Il faci invincibil si moare dupa ce il loveste motocicleta. De Talia nu mi-a pasat deloc, a fost interesant twist-ul, dar nu mi s-a parut util din moment ce personajul ei nu a primit destul timp pe ecran, in asa fel incat sa-mi pese de ea, sa o indragesc precum Bane. Mi-au placut insa scenele dintre Alfred si Bruce, cele emotionale, si-au gasit locul intr-un final de trilogie. Per total oricum mi s-a parut peste TDK, unde Joker a fost punctul forte, TDKR mi s-a parut facut mai bine, a fost mai mult o drama decat un film de actiune, iar asta mi-a convenit, in TDK m-a cam obosit scenele de actiune in care Nolan chiar nu straluceste, asta ar fi problema sa ca regizor.

Last edited by JohnnyAddams : 13 Aug 2012 at 12:37.
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2012, 12:56   #70
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Bane a dat impresia ca e invincibil doar la inceput pentru ca Batman era iesit din forma si l-a subestimat.A doua oara l-a dovedit dar i-a pus bete in roate Talia si cum el nu era dispus sa ia o viata,Bane ar fi profitat de "slabiciunea" lui,de aceea Catwoman l-a terminat pentru ca ea nu avea problema asta.Apropo,nu l-a lovit motocicleta,ci proiectilul lansat din Batpod.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2012, 13:10   #71
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Originally Posted by JohnnyAddams:
SPOILERS


Nolan si Cotillard isi impart vina pentru ultima scena a ei. Sa film seriosi, a fost a naibii de falsa. Sa nu mai vorbim de discursul de final, cat si de cum si-a inchis ochiii cand a murit....oare la editare sau chiar atunci n-a observat? In cinema, personal imi era mie rusine de scena aia, m-a bufnit putin si rasul....alta greseala mi s-a parut moartea lui Bane, invincibil pe toata durata filmului si apoi, dintr-o data BOOM si a murit. Asta pentru ca mi-a pasat de personaj spre deosebire de Talia, Bane a fost construit bine, chiar prea bine, insa sa-l scoti in modul ala e chiar oribil. Il faci invincibil si moare dupa ce il loveste motocicleta. De Talia nu mi-a pasat deloc, a fost interesant twist-ul, dar nu mi s-a parut util din moment ce personajul ei nu a primit destul timp pe ecran, in asa fel incat sa-mi pese de ea, sa o indragesc precum Bane. Mi-au placut insa scenele dintre Alfred si Bruce, cele emotionale, si-au gasit locul intr-un final de trilogie. Per total oricum mi s-a parut peste TDK, unde Joker a fost punctul forte, TDKR mi s-a parut facut mai bine, a fost mai mult o drama decat un film de actiune, iar asta mi-a convenit, in TDK m-a cam obosit scenele de actiune in care Nolan chiar nu straluceste, asta ar fi problema sa ca regizor.

Mie mi s-a parut invers, TDKR mai mult un film de actiune si mult mai apropiat de un film tipic cu superoi, in schimb in TDK am vazut multa tensiune si drama, iar momentele cele mai bune nu vin doar in momentele de actiune (parerea mea) fata de TDKR.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Aug 2012, 19:37   #72
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by Liviu-:
- exista momente putin penibile, dar restul e destul ca sa le acopere

De acord. Cred ca cel mai hilar si memorabil mi s-a parut momentul in care moare Miranda Tate M-am gandit la o faza din Kung Pow daca din mare intamplare o stiti.

Originally Posted by Liviu-:
- mult mai multe idei fata de partile trecute, asemanari cu portiuni importante ale istoriei
Asta m-a fascinat zdravan la filmul asta. A reusit sa imi tina mintea permanent antrenata in ceva idei solide. Tocmai de aceea nu am puterea sa blamez cumva diverse elemente tehnice sau actoricesti sau mai stiu eu de care. Critici rasar daca esti insistent, insa scenariul, pe mine una cel putin, chiar m-a umplut de satisfactie.
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2012, 11:47   #73
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
The Dark Knight Sucks

Foarte slab filmul pentru asteptarile pe care le-a generat. Dezamageste, ramanand un film mediocru.
Are o gramada de plot-holuri, o gramada, pe langa asta are si o serie de decizii stupide, absurde, luate de personaje. Asta n-ar fi asa o mare problema, e un film bagat la mall, entertainment, nu doctorat in fizica. Problema e ca n-a fost entertainment mai deloc, din cauza asta devenid cam greu de ignorat problemele lui.

Productia acestui film a costat 250 milioane de dolari.... 150 de milioane au fost furati, clar. Nu s-a vazut nimic care sa sugereze costul acestei productii. Efecte speciale, decoruri, vocea alora doi, nimic.

Inceputul filmului il contureaza bine pe Bane. Rece, calculat, cu un scop precis in minte.Pe masura ce filmul avanseaza bane se degradeaza, scopul sau devine neclar, incepe sa para ca o gorila dintr-un film cu James Bond. Din pacate, Nolan a decis sa-i dea gorilei o voce, oribila vocea, nu se intelegea nimic. Ii recomand lui Bane sa vada The King's Speech si sa il contacteze pe Lionel Logue.

Gotham nu exista, cel putin nu in filmul asta. In TDK exista, aici nu. Aia stau 5 luni de zile cu o bomba pe sosea, fara posibilitatea de a parasi localitatea, iar singura reactie la acest lucru apartine unor puscariari care executa niste bogati. Singura reactie a Americii, a lumii intregi e sa distruga singurul pod ramas in picioare.

Catwoman, n-am inteles ce si de ce face, nici ce a facut-o sa schimbe ceea ce face.

Marion Cotillard e foarte, foarte slaba. N-am putut sa cred ca exista in forma de Miranda Tate, nici ca vietuieste sub forma Taliei Al'Guls. Scena de la final, in care ea moare, e penibila, demna de un film facut cu camera de la telefon.

Acum, despre umor. Nu exista.

Nu a impresionat de loc TDKR, nimic nu poate fi de neuitat in filmul ala. Sa nu fiu inteles gresit, nu e cel mai prost film din lume, e doar mediocru.

Last edited by danonino : 16 Aug 2012 at 11:49.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Aug 2012, 10:59   #74
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Cand sunt la film inchid telefonul dar ieri dupa o ora l-am aprins . Vroiam sa vad cat mai este pana se termina . Rar am vazut un amestec asa nepotrivit de :grandomanie ,kitsch , scenariu naiv si final demn de ''Mananca ,roaga-te , culca-te '' .Cum scria Baudrillard ''tot ce este in America urias este in acelasi timp si infantil '' Dupa Everestul numit TDKR a urmat acesta ascensiune pe dealurile inaccesibile din Dobrogea .
Prin multe filme am auzit zicala :''daca nu poti sa zbori ,fugi ;daca nu poti alerga , mergi ;daca nu poti alerga ,taraste-te ''.Asta face Batman numai ca in sens invers .Jumatate de film se taraste , pe urme merge si la sfarsit face rost de aripioare .Bine, aici sunt nedrept pentru ca in toate trilogia pot spune ca nu m-a interesat nici macar o secunda ce face Batman .Nu este vina lui Bale ,dezinteresul meu s-a manifestat fata de toti liliecii incepand cu Michael Keaton (era sa scriu Buster Keaton ) si terminand cu Bale . Eroii negativi au fost sarea si piperul acestei francize.
Asta m-a durut la acest film ,eroul negativ nu pare deloc convingator cu alura lui de culturist si discursul revansard plin de citate demne de Tudor Vladimirescu ( Tara este norodul , iara nu tagma jafuitorilor" ). Spre usurarea tuturor nu cred ca o sa existe cineva care o sa-l imite pe Bane si sa puna mana pe mitraliera . Aici totusi las o portita deschisa pentru ca sunt multi prosti gata sa imite orice.
Despre celelate personaje penibile ce sa mai zic : Joseph Gordon-Levitt in rolul unui simplu locotenent care ajunge sa dirijeze toata politia din Gotham ,Cillian Murphy in rol de comisar -judecator care imparte justitia in Gotham asemenea unui Saint Just sucarit ca a fost scos de urechi de catre parinti de la prima lui orgie . Michael Caine ba boceste ,ba se caciuleste , ba viseaza la cafenele italiene si femei in rochii vaporoase . Morgan Freeman o lasa mai moale cu gadgeturile .
Desi credeam ca o sa ma enerveze femeia pisica a reusit sa-mi placa . Are gherute ascutite tipa.
Mi-au mai placut si xploziile de la stadion .
Iritant a fost faptul ca 99 % din film se rezuma la trailerul filmului , trailer destul de impresionant .

6.5/10

Last edited by bremen1980 : 22 Aug 2012 at 11:13.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2012, 01:38   #75
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Iata si cronica lui Bordwell, cu o mica intarziere.

http://opencube.ro/the-retarded-knight-fails/
[excerpturi:]
The retarded knight fails
Normal, in timpul urmaririi, apare Batman. Ce credeti? Coiut (vezi mai sus) se hotaraste ca nu-l mai urmarim pe Bane, care-a pizdit Bursa si ne-a nenorocit pe toti. Il urmarim pe Batman, ca uite ce i-a facut lu’ Dent, H3H3. Si-l urmaresc. Toti politistii! Cred ca Bane s-a dat jos de pe motor si-a luat metroul doar asa, for the fuck of it.

Batman, cum ziceam, e in put, cu coloana rupta, dar nu-i bai, ca i-o repara un gagiu cu 2 franghii. In put. Serios. Batman face flotari si abdomene in put, pregatindu-se sa urce la loc. Dupa vreo 4 incercari (ma ucidea suspansu’, sa-mi fut palme peste sfarcuri de nu), iese.

Batman i-o da in goarna lui Bane, dar din senin e injunghiat de Miranda Tate, care incepe sa-i povesteasca neintrebata, cum fac femeile, o tona de cacaturi.

Batman pleaca in pula mea cu bomba (da, e injunghiat in spate iar, dar cui ii pasa, pe-asta nu-l afecteaza nici o coloana rupta, da’ o amaraciune de lama-n plaman?) cu The Bat.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2012, 12:09   #76
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nu era injunghiat in spate,ci sub coaste in zona abdominala si uiti ca inainte de toate,e un film cu BATMAN in plm!
Chiar daca e mai cu picioarele pe pamant trilogia TDK in comparatie cu alte ecranizari ale genului,asta nu inseamna ca o sa-si ignore radacinile din benzi desenate in totalitate.Apropo, exista un cuvant numit suspension of disbelief,cauta-l.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 23 Aug 2012 at 12:58.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Aug 2012, 23:57   #77
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Quote:
Apropo, exista un cuvant numit suspension of disbelief,cauta-l

Mersi pentru hint. Am cautat. Cica e vorba de cea mai sigura si usoara metoda de a justifica orice mizerie. La asta te refereai?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2012, 00:12   #78
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nu,ma refeream ca la asemenea filme cauti nod in papura si nu inteleg care-i intentia ta.Nu dai 2 bani pe benzile desenate,bun,dar nici filmele de genul nu-ti plac,cel putin impresia asta mi-ai lasat-o pentru ca nu te-am auzit sa fi spus vreodata vreun lucru bun despre ele.

Acestea fiind spuse,vreau sa stiu si eu de ce te mai uiti la filmele cu supereroi si la seriale daca nu-ti plac si te plangi in continuu?
Te mai si miri de ce te fac troll...
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2012, 11:51   #79
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by Federico:
Iata si cronica lui Bordwell, cu o mica intarziere.

http://opencube.ro/the-retarded-knight-fails/
[excerpturi:]
The retarded knight fails


Batman, cum ziceam, e in put, cu coloana rupta, dar nu-i bai, ca i-o repara un gagiu cu 2 franghii. In put. Serios. Batman face flotari si abdomene in put, pregatindu-se sa urce la loc. Dupa vreo 4 incercari iese.

[/i]

Daca scapa de aici era tare :

bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Aug 2012, 12:21   #80
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Whoaa, Kriss, spune drept cu ce-am de-a face aici, e cazul sa-mi sun avocatii?
Quote:
nod in papura
Ala nu era articolul meu. In cele doua-trei vorbe care-mi apartin din topicul asta eu m-am legat doar de twist, de muzica, de cele doua dueluri dintre B si B. Astea nu-s noduri. Plus ca nici macar "nodurile" alea nu sunt doar niste noduri, nici chiar la "asemenea filme". Daca TDKR era genul ala de film, Nolan nu se mai sinchisea sa credibilizeze escapada lui Bane de la bursa, punandu-i ostatici be motocicleta ca scut intre el si politie. De exmplu.
Quote:
nu inteleg
Pai, normal ca nu-ntelegi. De cate ori am stat noi de vorba face to face in ultimii 23 de ani? Exact. Normal ca-n ritmul asta n-o sa ma-ntelegi niciodata. Nu mai bine renunti la misiunea asta imposibila si te rezumi la a-mi comenta comentariile si nu pe mine? Nu erai de fata acum cateva luni cand eu revedeam TDK pentru a zecea oara (cred) si scapam o lacrima la scena cand Batman, plecat s-o salveze pe Rachel, il vede pe Dent cand ajunge la 'destinatie', insa nu cracneste, si face ce trebuie sa faca? N-ai fost langa mine-n sala, ca sa-mi palpezi goosebump-ii de pe antebrat la scena in care iese Bruce qua Batman in strada pentru prima oara, sau in scena cu what makes you think you're in charge-ul lui Bane. Sau sa-mi vezi scintilatiile unei lacrime incoative de pe cornee in scena in care femeia-motan ii zice lu Robin ca nu-i sigura daca l-au omorat. Nu eraci nici macar activ pe forum cand l-am desemnat pe Heath in topfive-ul autorilor celro mai mari roluri ale deceniului proaspat revolut, in topicul de la FilmInGeneral. But, please, fort the mother of god, nu ma-ntreba "pai, si-atunci de critici filmul si nu blablabla". De-aia, nu stiu nici eu uneori, I just do things lol, nu conteaza. Lasa-ma pe mine. Leaga-te de comentarii. Daca-ti par trollistice, trage-ma de maneca. Daca eu dezmint acuzatia si continui in aceeasi cheie, si tu ramai nemultumit de comentariile mele, ingora-ma. Sau reproseaza-ma moderatorilor. Numai nu ma pune sa ma explic. Mi-e greata. Oricum n-ai intelege.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells