Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Aug 2012, 00:19   #41
v0ltz
Novice
 
v0ltz
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 18
In opinia mea.

Batman Begins

Scarecrow/Ra's Al Ghul: B-
Batman: B+
Filmul: B

The Dark Knight

The Joker: A+
Batman: A
Filmul: A-

The Dark Knight Rises

Bane: A++
Batman: A+
Filmul: A

Cum am mai spus-o, cel mai mult mi-a placut acest ultim film, iar personajul Bane m-a cucerit total.
v0ltz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2012, 17:54   #42
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Mie mi-a placut mai mult TDKR decat primele doua. Cred ca pentru ca e mai complex, si are mai mult suspans. In fine, indiferent de gusturi, e totusi comun accceptat faptul ca isi cam pastreaza nivelul calitativ pe toate 3 filmele. Adica e clar ca si-a castigat o baza uriasa de fani, si depinde de cum va rezista in timp, dar s-ar putea sa fie Star Wars-ul generatiei actuale.

Pe mine ma agaseaza un lucru la reactiile citite pe aici si prin alte parti. Lauda, exagerata din punctul meu de vedere, pentru Anne Hathaway. Sincer nu o inteleg. Personajul ei mi s-a parut chiar neintegrat in tot universul creat pana acum, si destul de neimportant pentru plot, personal nu o consider utila decat pentru acea ultima scena, ca uite eroul si-a gasit gagica. Anne a jucat decent, dar nimic care sa ma capteze, iar close-up din unghi cu fundul ei mi-a adus aminte de penibilul filmelor Batman cu Clooney. Mi s-a parut asa o chestie adolescentina, gagica care pare rea, se imbraca in piele, dar nu vrea decat sa fie iubita...
Daca e un personaj care m-a surprins, si pe care l-as fi vrut mai mult dezvoltat e cel jucat de Marion Cotillard. Dar poate am eu o chestie pentru fetele rele.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2012, 18:25   #43
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Marion Cotillard mi s-a parut in plus, si twist-ul penibil (si inecesar). Anne Hathaway a fost singura care a primit ceva character development si personalitate.

L-am revazut, si lucrurile au devenit mai clare dupa o revizionare , oricum. Dar tot nu-mi schimb parerea ca e cel mai slab din trilogie.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 10:03   #44
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Daca ai fi vazut seria animata din 1992 ai fi inteles ca Don'soara Tate e fiica lui Raz Al' Ghoul! Deci twist-ul n-a fost penibil !
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 15:13   #45
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Medicate:
Daca ai fi vazut seria animata din 1992 ai fi inteles ca Don'soara Tate e fiica lui Raz Al' Ghoul! Deci twist-ul n-a fost penibil !
Daca ar fi avut vreo treaba seria animata din 1992 cu cel mai recent film al lui Nolan, twist-ul n-ar fi fost penibil. Deci a fost penibil.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 15:18   #46
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Asta e opinia ta! Nu am zis ca are legatura...dar Miss Tate era fiica lui Raz Al' Ghoul si daca ar fi vazut seria animata ar fi putut deduce ca are legatura cu boss-ul umbrelor!
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 15:21   #47
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cum toate personajele sunt bazate pe cele din benzi desenate si au fost alterate sa se integreze in universul lui Nolan atunci cum poti sa zici ca a fost penibil?Aberezi si tu si oneflyride pentru ca Talia era alegerea logica sa duca planul lui ta-su la bun sfarsit,fiind o legatura directa cu Batman Begins.
In mare parte as putea sa zic ca ea a fost personajul negativ principal,doar ca actiona din umbra(see what I did there?),infiltrandu-se in sanul singurelor persoane care puteau opune rezistenta impotriva planului initial de a distruge orasul iar Bane a fost doar un pion in marea schema a lucrurilor,un martir daca vreti.

LE: Review:

Am reusit sa vad TDKR in IMAX in cele din urma si nu mi-a parut rau nici o secunda ca am venit pana in Bucuresti.
Fiind prima oara cand merg la IMAX,pot sa zic ca a fost o experienta speciala,de la ecranul mare si imaginea clara pana la sunetul puternic.

Nu stiu daca am mai vazut un film de genul facut in felul asta pana acum,scenele de actiune fiind un asalt asupra ochilor iar Hans Zimmer a dat lovitura din nou cu o coloana sonora geniala,care de fiecare data cand incepea in momentele cheie,ma lua cu fiori si mi se facea pielea gainii.

Acum despre filmul in sine,fata de primele doua,TDKR tinteste mai sus,fiind mai bogat in idei si mai ambitios,insa cu grade de succes discutabile in anumite parti.
Sunt de acord cu rifa si Liviu legat de montaj,se trecea mult prea repede de la un cadru la altul si in anumite faze mi s-a parut ca parca era Nolan intr-o cursa contra cronometru incercand sa filmeze cat mai mult.

Sunt cateva replici cam penibile de-a lungul filmului,insa nu e nimic foarte grav.
Din punct de vedere al acting-ului pot sa zic ca mai toti s-au ridicat la nivelul asteptarilor cu mici exceptii.

-Christian Bale a reusit sa-l surprinda pe un Bruce Wayne macinat de vina,regrete si fara sperante.
-Ane Hathaway le-a dat peste nas criticilor care se indoiau ca aceasta are calitatile necesare s-o interpreteze pe Catwoman si dupa parerea mea a fost chiar pisicoasa,avand si o chimie bunicica cu Bale.
-Tom Hardy ca Bane a avut o prezenta impunatoare de predator Apex,care vegheaza de pe varful lantului trofic tot ce misca.Vocea lui mi-a adus aminte de Darth Vader uneori iar livrarea dialogurilor a fost in mare parte buna/foarte buna cu mici exagerari care nu m-au convins.

Spoilers ahead:

Fata de TDK,acesta mi s-a parut si mai dark iar la cinematography a fost extraordinar ce-a facut Wally Pfister,dupa parerea mea TDKR e magnum opus-ul lui.
Prima bataie dintre Bane si Batman a fost de-a dreptul geniala dupa parerea mea.Scrasneam din dinti si faceam ochii mici la fiecare pumn incasat de Batman.
@Fedy: Sigur iti arde de misto-uri.Primul clip postat de tine cu bataia "realista" ar fi functionat doar intr-un film in care personajele principale sunt retardate mintal sau chiar nu stiu sa se bata.
Admir faptul ca Nolan nu a cedat presiunilor de a umple filmul cu galeti de CGI si rezultatul final arata mult mai convingator decat blockbuster-ul tipic.

Am inceput sa banuiesc ceva in legatura cu John Blake de cand a impuscat cei 2 mercenari deghizati in muncitori si a avut instant regrete,aruncand pistolul .Mai tarziu,cand am inceput sa citesc pe IGN,am dat de o teorie interesanta,care sincer mi-a scapat in timpul vizionarii.

Nolan a tot spus de-a lungul timpului ca Robin nu va face parte din universul sau iar Bale a declarat ca daca acesta va fi inclus,el o sa renunte la rolul lui Bruce Wayne/Batman.

In ciuda declaratiilor,TDKR este de fapt Batman and Robin,pentru ca numele real al lui John Blake este Robin si cum acesta l-a ajutat pe Batman de-a lungul filmului,e explicatia perfecta,singurul lucru e ca a actionat doar ca civil/politist.

Lindy Hemming,designer-ul costumelor din trilogia DK a declarat de curand ca originile lui Bane au fost taiate din versiunea aparuta la cinema ceea ce da de gandit daca se va scoate un director's cut la film,pentru ca sigur ar avea nevoie de unul,sa mai repare din erorile prezente prin anumite locuri.
R'as si-a primit originea deabia in ultimul film,Joker n-a primit si nici nu avea nevoie de una pentru ca functioneaza perfect ca un personaj misterios,fara reguli care vrea doar sa creeze haos.
Consider ca Bane ar fi avut nevoie de origini,mai ales daca a tot avut grija de Talia de cand era mica si ar fi adaugat ceva mai mult la personalitatea acestuia.

Mie amenintarea cu bomba atomica mi s-a parut una logica si nu m-a deranjat,pentru ca a aratat cat de departe este Batman sa mearga pentru a apara orasul sau,cu bune si rele.A fost gata sa faca sacrificiul suprem si din cauza asta i s-a ridicat si statuie,devenind in sfarsit un simbol,urmand sfatul lui R'as din Batman Begins.
Scena cu statuia e si o trimitere la istoria personajului in pop culture-ul american si cat de apreciat ramane in continuare,chiar daca o data la 10 ani este reinventat putin cate putin pentru a fi mai relevant timpurilor curente.De altfel,a spus-o si Nolan:"Batman will outlive us all."

Finalul mi-a placut pentru ca una la mana,sunt mare fan al lui JGL si a doua la mana,era o alegere logica,Nolan dand indicii de-a lungul intregului film.
As fi total dezamagit daca nu s-ar merge pe aceeasi linie in urmatorul film,oricand ar aparea el pentru ca mi se pare ca ar fi mai mare pacatul sa se ajunga la un reebot dupa tot ce-a creat Nolan in cei 7 ani petrecuti la carma lui Batman.
Dupa parerea mea,TDKR e o capodopera imperfecta a genului si cum spuneau si alti critici,orice film scos de Marvel pana acum in comparatie cu aceasta trilogie e pistol cu apa.
Asta nu inseamna ca nu pot fi apreciate ambele abordari doar ca din ce-a facut Nolan,ramai cu mai mult dupa ce iesi din sala de cinema.

Din partea mea,filmul are 10/10 pentru ca a fost un final satisfacator pentru una din cele mai de succes trilogii facute vreodata,desi sunt constient de problemele sale,pe care pot sa le ignor cu usurinta.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 11 Aug 2012 at 18:25.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 16:00   #48
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cum toate personajele sunt bazate pe cele din benzi desenate si au fost alterate sa se integreze in universul lui Nolan atunci cum poti sa zici ca a fost penibil?.

Er, poate pentru ca I don't give a fuck about the comic-books? Nu stiu, zic si eu. Asta o fi?
Trebuia sa citesc benzile inainte de ma apropia de film? Nu sta bine singur pe picioarele lui? E facut doar pentru fanii benzilor?

Quote:
Nu am zis ca are legatura
Ah, nu? Scuze, greseala mea. Promit sa fiu mai atent pe viitor. Insa promite-mi si tu ca vei apela la ajutor profesionist intre timp. Da?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 09 Aug 2012 at 16:03.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 16:09   #49
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
If you don't give a fuck...atunci de ce ai mai fost interesat de filmul asta?
Sa reformulez: De ce te-ai uitat la el ?
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 16:12   #50
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Ca sa poata sa troluiasca dupa aia in topicul filmului.Eu m-am obisnuit cu Fedy deja. :-j
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 16:20   #51
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Quote:
If you don't give a fuck...atunci de ce ai mai fost interesat de filmul asta?
Sa reformulez: De ce te-ai uitat la el ?

Ai un scaun la-ndemana?
Aseaza-te si trage aer in piept.
Pregateste-te:
Ca sa ma distrez.

Socant, nu?

Originally Posted by Kriss_Kringle:
Ca sa poata sa troluiasca dupa aia in topicul filmului.Eu m-am obisnuit cu Fedy deja. :-j
Kriss, calm si serios iti spun: foloseste mai judicios termenul ala si vezi daca chiar e cazul sa apelezi la el. Pentru ca e insultiv. Vrei sa ma insulti?
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 16:21   #52
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Foarte! Imi place sarcasmul tau...ai un simt al umorului de ma ridic de pe scaunul pe care m-am asezat!
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 16:33   #53
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Daca nu dai doi bani pe filmele bazate pe benzile desenate atunci nu vad de ce te-ai uita la ele,deci nu-ti inteleg logica.De asta tot zic ca troluiesti pentru ca alta explicatie nu gasesc.Astept totusi sa ma contrazici cu niste argumente.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2012, 16:59   #54
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Daca nu dai doi bani pe filmele bazate pe benzile desenate
Of... Am spus eu asta? Am spus ca nu-mi pasa de benzi, nu de filmele bazate pe.

E adevarat ca nici dupa filmele respective facute pana acum nu ma omor. Insa nu le dispretuiesc din principiu. Asta chiar credeam c-o sa-mi placa. Trailer-ul al treilea mi-a dat fiori cand l-am vazut prima oara. Prima jumatate de minut din el, de fapt. Muzica aia calma si blanda juxtapusa atat de contrapunctual peste imaginile alea ce exsuda o urgie nihilista are un impact grozav. In produsul finit latraturile si tropaitul lui Zimmer uita sa mai treaca pe la creier, iti ciomageste ciolanele la modul fizic pe cale vibratorie. Iarasi, elipsele uriase dintre mostrele de scene iti fac ravagii in constiinta prin puterea sugestiei misterioase si amigue. In film, logica si naratiunea inchisa la toti nasturii cauzali aplatizeaza si dilueaza. Exerptul fulgurant cu Batman clatinandu-se si respirand hulpav si chinuit, in scena cu prima lupta corp la corp cu Bane, mi-a sfartecat inima de mila pentru Batman. (Batman sa ia bataia intr-un duel unu la unu?!) In film, lupta e jenant de underwhelming. Mult prea naiv estetizata, mult prea curata. Chiar si pentru genul lui de film. Fiecare pumn expediat sau isi loveste tinta din plin sau e parat fara ezitare. Ar fi fost misto ca Nolan sa fi aruncat un ochi pe-aici inainte si sa si fi gasit ceva demn de emulat in filmul lui. http://www.youtube.com/watch?v=G90YcgwAZTM
http://www.youtube.com/watch?v=o7DVo...eature=related
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”

Last edited by Federico : 09 Aug 2012 at 17:12.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2012, 12:33   #55
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Fedy - (secretly) fan MMA Prea tare
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2012, 19:30   #56
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2012, 19:50   #57
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
amuzant... MMA era ce lipsea in seria Batman. Talia? Inutila...


Mda.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 13:11   #58
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Daca nu dai doi bani pe filmele bazate pe benzile desenate atunci nu vad de ce te-ai uita la ele,deci nu-ti inteleg logica.De asta tot zic ca troluiesti pentru ca alta explicatie nu gasesc.Astept totusi sa ma contrazici cu niste argumente.

Pai trilogia lui Nolan nu prea tine de benzi desenate, numai numele personajelor si rolurile lor mai conteaza. In rest, majoritatea sunt modelate dupa dorinta sa. Personajul Bane a fost reinventat intr-un mod fantastic in TDKR, multi criticau alegerea sa exact cum criticau alegerea lui Ledger in TDK. Desigur, criticau alegerea personajului ca main villain, nu alegerea actorului, Tom Hardy e prea bun. . Personajul Bane m-a impresionat extraordinar, desigur, si muzica la aparitiile sale.

Zicea cineva ca twist-ul acela (legat de Cotillard) n-a fost interesant. Tin sa contrazic total, a dus la una dintre cele mai bune scene din film, acel dialog cu originile lui Bane. Oricum, tin sa precizez ca Marion Cotillard a fost exceptionala pana la ultima scena din film, unde mi s-a parut destul de falsa ca interpretare. Si Hathaway m-a surprins intr-un mod placut, nu prea imi place, dar aici a fost ok, desigur, la ani lumina de performanta lui Michelle Pffeifer.

Batman Begins

Scarecrow B
Batman: B
Filmul: C

The Dark Knight

The Joker: A+
Batman: B
Filmul: A-

The Dark Knight Rises

Bane: A
Batman: B
Filmul: A
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 13:41   #59
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Cum sa nu tina de benzi desenate,omule?Poate faptul ca un tip se imbraca ca un liliac,are la dispozitie un intreg arsenal de la Lucius Fox si se lupta cu armate de asasini,clovni psihopati si mercenari ar trebui sa-ti mai dea de gandit.
Originile in mare parte sunt intacte cu cateva retusuri ca sa se integreze in viziunea mai realista a lui Nolan(o exceptie fiind Bane).Asta nu inseamna ca a ignorat ce era in benzi desenate pentru ca omul nu e ignorant si ar fi fost o lipsa de respect pentru fani.

Spoilers ahead!!

Mie mi-ar fi placut sa apara mai mult Marion pe ecran si personal,scena in care a murit mi s-a parut falsa,mai ales felul in care a inchis ochii brusc.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2012, 13:50   #60
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Cum sa nu tina de benzi desenate,omule?Poate faptul ca un tip se imbraca ca un liliac,are la dispozitie un intreg arsenal de la Lucius Fox si se lupta cu armate de asasini,clovni psihopati si mercenari ar trebui sa-ti mai dea de gandit.
Originile in mare parte sunt intacte cu cateva retusuri ca sa se integreze in viziunea mai realista a lui Nolan(o exceptie fiind Bane).Asta nu inseamna ca a ignorat ce era in benzi desenate pentru ca omul nu e ignorant si ar fi fost o lipsa de respect pentru fani.

Spoilers ahead!!

Mie mi-ar fi placut sa apara mai mult Marion pe ecran si personal,scena in care a murit mi s-a parut falsa,mai ales felul in care a inchis ochii brusc.


Da, trebuia sa apara mai mult Talia si sa fie caracterizata mai bine, asa ar fi avut un impact mai puternic marele twist. Oricum , mi s-a parut ca a jucat destul de prost , si am ras a 2-a oara la scena in care moare . horrible acting

Si felul in care a murit bane, a fost destul de lame.

Last edited by oneflyride : 11 Aug 2012 at 13:54.
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells