Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Mar 2012, 00:48   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
The Hunger Games

Recunosc ca mi-am pus de la bun inceput intrebarea daca nu cumva filmul va fi o dezamagire. Nu de alta, dar au fost niste lucruri in carte care mi s-au parut greu de ilustrat si viziunea distopica mi-a lasat impresia ca e lipsita de esenta, mai mult un cadru generic la o poveste pe care am mai vazut-o intr-o oarecare masura in Battle Royale. Mici spoilere urmeaza.

Pana la urma n-a fost asa si lumea filmului mi s-a parut bine conturata. Povestea este redata cu mare fidelitate, chiar daca se sacrifica mai multe elemente care defineau personajele ceva mai clar. Cea mai mare problema consta in tranzitia de la persoana intaia la persoana a treia, care e reusita de regula, dar da nastere si unor juxtapuneri iritante.

Filmul se comporta bine gratie, nu in mica parte, lui Jennifer Lawrence, care reuseste sa-si nuanteze personajul cu destula subtilitate si naturalete. O posibila critica ce am auzit ca s-a adus prin sala era ca povestea se taraganeaza in anumite momente si e oarecum lipsita de umor, de remarcile taioase si directe care se regaseau in carte. Daca stau sa ma gandesc, stilul in care este scrisa cartea nu este unul care sa accentueze umorul, deoarece apasarea existentei/supravietiurii este pur si simplu prea mare. Totodata, chiar daca uneori e mai lent, mie nu mi s-a parut nejustificat de lung filmul.

Ceea ce nu m-a multumit este maniera in care s-a tratat asa-zisa poveste de dragoste, care e simplificata, in stil twilightian, pentru a picta inca de la bun inceput imaginea asta a fetei rupta intre doua iubiri. Nu cred ca acest aspect a avut mare importanta in prima carte, tot accentul fiind pus, in mod justificat, pe lupta pentru supravietuire. In general relatiile dintre personaje nu sunt explorate prea mult, precum se vede si in cazul lui Rue, cand am avut impresia ca daca nu erai familiar cu contextul mai detaliat din carte, relatia dintre ea si Katniss era prea schitata si nu iti permitea sa creezi o legatura emotionala cu personajul.

As mai aduce in discutie aspectul PG-13, care limiteaza capacitatea de redare a ororii jocurilor. Scenele de macel, editate confuz si fara claritate, sunt lipsite de impact, astfel ca unul din elementele cheie ale scenariului, anume inumanitatea situatiei si maniera in care niste copii ajung sa se ucida unii pe ceilalti, este trecuta, metaforic vorbind, pe mut.

Dar bun, trebuie acceptat ca atare, ar fi fost imposibil sa se faca un film cu un asemenea buget care sa fie necompromitator, sa redea o lume cu adevarat intunecata, caci pana la urma nici cartea nu o face in mare detaliu. E doar un aspect psihologic care ar fi fost interesant de (re)explorat. Orisicum, filmul mi-a placut, apeland tanarului din mine, si sper ca cele viitoare sa nu decada mai mult intr-o poveste dragoste decat este nevoie.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2012, 16:19   #2
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
Eu n-am citit cartea, insa aveam chef sa merg la un film azi si, cercetind oferta, l-am ales pe acesta, in mare parte datorita prezentei lui Jennifer Lawrence in distributie. Si, din acest punct de vedere n-am fost dezamagit, excelenta, normal, prestatia sa. Filmul nu m-a impresionat, a fost o senzatie de 'pe repede inainte', desi filmul a durat destul de mult. Am ramas surprins de cit de putina violenta a fost in film, desi nu sint neaparat un fan al acesteia.
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 10:31   #3
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Nu am citit cartea/cărțile.. de fapt nici nu știam de cărți înainte să aud de film. Cert e că am văzut filmul aseară.

În primul rând, mi-a plăcut mult actrița din rolul principal, Jennifer Lawrence. De fapt aș spune că mi-a plăcut mai mult cum a jucat ea decât filmul în sine.

În al doilea rând, pot zice că m-a obosit modul de filmare foarte mișcat probabil ca să pară mai veridic (nu știu dacă are un nume sau nu). Unele întâmplări mi s-au părut prea gândite sau liniare.
Iar povestea care a dus la acest Joc al Foamei, un joc îngrozitor, nu a convins. Adică ne-a fost forțată pe gât... simțeam nevoia de niște lămuriri. De exemplu, de ce se aleg doar tineri între vârstele respective? Nu mi-a plăcut deloc cum a fost introdusă în film, printr-un alt filmuleț.

De asemenea, nu am înțeles de ce a fost trecut ca interzis minorilor sub 15 ani (la noi, în România), mă așteptam să fie mult mai violent sau sângeros.

Ceea ce sper eu este că s-au lăsat dinadins multe întrebări nerezolvate tocmai pentru a face loc unei continuări. Nu de alta, dar chiar se simte nevoia. De exemplu faptul că s-a putut trece atât de ușor peste o regulă importantă a jocului... și asta doar din cauza unor mici tulburări.

Cum spuneam, nu am citit cărțile de asta nu știu dacă filmul ăsta este o ecranizare a unei singure cărți sau a întregii trilogii. Dar cu siguranță mi-a trezit curiozitatea să citesc trilogia.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 13:39   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Filmul este ecranizarea primei carti din trilogie si e clar ca o sa le faca si pe celelalte, desi initial cred ca se mai intrebau daca va fi sau nu un succes comercial.

Precum am zis, pe mine nu m-a convins viziunea distopica si implicit faptul ca jocurile foamei sunt acceptate de peste 70 de ani. Pe de alta parte, se aleg tineri intre 12-18 ani pentru ca simbolizeaza viitorul, speranta si inocenta - fiindca, de fapt, jocurile sunt o razbunare a Capitolului pentru revolutia esuata din 1900 toamna, si sunt de-a dreptul nemiloase/crude, avand ca obiectiv sa reintareasca inferioritatea districtelor si sa suprime orice ambitie rebeleasca prin simbolistica jocurilor.

Implicit, prin modificarea regulilor jocului din asa-zise ratiuni de "show", dar ca urmare a unei subminari a autoritatii Capitolului, se intrevede posibilitatea unei opozitii, a unei noi revolutii. In prima carte nu se fac multe aluzii la acest aspect, dar in film e destul de evident.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 14:32   #5
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Da, cam asta e senzația percepută... parcă au lăsat prea multe pe filme viitoare ca să se concentreze pe a avea un fir logic bine țesut în filmul ăsta.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 16:12   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Prima carte a fost practic exclusiv despre jocuri. In film au aprins diverse fitile care o sa arada in urmatoarele ecranizari.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2012, 16:43   #7
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Apropo de asta... observ că Nemira profită de ocazie și vine cu oferte tentante în ceea ce privește cărțile din trilogie (luate ca întreg sau separat). O să mi le iau curând ca să mă lămuresc mai bine din cărți.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2012, 21:12   #8
cristiadis
Novice
 
cristiadis
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1
Sincer sa fiu, am ramas oarecum dezamagit de film. Dezamagit in sensul ca vroiam mai mult si ideea filmului avea acel potential pentru mai mult.

Am avut altfel de asteptari. Imi imaginam ca jocurile vor dura ceva timp si se vor extinde pe cel putin 2 filme, timp in care vom putea cunoaste personajele prezentate. Am ramas mirat cand am vazut cat de repede mor, fara macar sa aflam nimic despre ei. Mi-a ramas un exemplu in minte. Era o fata roscata pe care tot timpul o vedeai fugind, si parea destul de isteata. Toate scenele cu ea sugera ca urma sa aiba un rol important in poveste. Ca sa vezi mai apoi ca au gasit-o otravita cu ceva fructe de padure. Sec.

Un alt lucru ce nu mi-a placut a fost asa-zisa poveste de "dragoste" dintre cei doi. A fost goala, fara pic de consistenta. Am auzit mai apoi ca in carte nu a existat dragoste la mijloc ci a fost doar parte din joc. Dar chiar si asa, atunci filmul trebuia sa sugereze asta, si o putea face prin tot felul de chestii subtile.

In rest, chiar mi-a placut ideea filmului, mi-a placut cat de extravagant au fost ilustrati oamenii si nu in ultimul rand mi-a placut de actrita in rolul lui Katniss. Dupa povesti pentru acelasi target, gen Twilight, e chiar revigorant sa dai de un personaj feminin puternic care are un cuvant de zis.
cristiadis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2012, 22:09   #9
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Povestea de dragoste dintre ei nu a existat, a fost impusă. Ori asta mi s-a părut foarte interesant. Adică dacă de cele mai multe ori iubirea dintre doi protagoniști duce la pieire, iar cei doi îndrăgostiți trebuie să lupte pentru iubirea lor (și sunt atât de multe cărți și filme cu subiectul ăsta), de data aceasta povestea de iubire a fost forțată tocmai ca ei să rămână în viață. Adică trăiesc datorită unei iubiri inventate. El ar fi avut sentimente pentru ea, dar atunci când le declară sunt luate ca făcând parte din joc și prin urmare devin nule.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2012, 23:19   #10
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Asta e puțin cam trasă de păr. Adică dacă cineva își dezvăluie sentimentele, dar celălalt nu le ia în serios, acestea devin nule?

Pe de altă parte într-un joc pe viață și pe moarte cred că orice e acceptabil, tot ce vor e un spectacol pe cinste, iar manipularea asta cu iubirea nu aduce decât puțin mai mult dramatism, dar și dispreț pentru ce reprezintă jocurile.

Despre film pot spune că m-a cam dezamăgit. Practic tot ce face filmul e să arate scene din carte însă fără prea mare legătură între ele. Sigur cu ce am citit pot să pricep de ce se întâmplă ce se întâmplă pe-acolo, dar parcă n-at trebui să fie așa.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2012, 07:45   #11
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by sergiuseling:
Asta e puțin cam trasă de păr. Adică dacă cineva își dezvăluie sentimentele, dar celălalt nu le ia în serios, acestea devin nule?

Nu, ceea ce am spus este că din cauză că fac parte din joc devin nule.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2012, 00:24   #12
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie mi s-a parut ca in carte relatia dintre dragostea "falsa" si dragostea "reala" era suficient de neclara cat sa te faca sa-ti pui problema daca e asa sau nu. La urma urmei, se refera la o problema care imi aduce oarecum aminte de draga mea adolescenta si dilema de cum iti dai seama ca iubesti cu adevarat?

Nu vreau sa introduc vreun spoiler aici vizavi de ce se intampla in celelalte carti, dar as spune ca reiese ca nu e neaparat o decizie constienta. De multe ori absenta unui lucru te ajuta sa intelegi intreaga lui valoare.

Precum am zis si in postarea de inceput, am fost destul de dezamagit ca aceasta nuantuare nu este foarte prezenta in film, desi imi pare ca are un rol important de jucat de-a lungul intregii aventuri.

Vizavi de Foxface (fata roscata), cartea fiind redata la persoana intai, e un personaj care apare in anumite momente (la fel ca multi dintre ceilalti) si mi se pare ca felul in care "pierde" e chiar unul creativ.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2012, 14:07   #13
jo27
Junior
 
jo27
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 43
Batoru rowaiaru ati vazut? izbitor de asemanatoare in privinta conceptului...
jo27 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 09:28   #14
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am si citit ca unii aveau impresia ca The Hunger Games e cumva legat de BR. In final, sunt foarte diferite ca stil si executie.

Personal, BR nu mi-a placut asa de mult precum am sperat ca o sa-mi placa.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2012, 12:16   #15
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by PoliFanAthic:
Am si citit ca unii aveau impresia ca The Hunger Games e cumva legat de BR. In final, sunt foarte diferite ca stil si executie.

Personal, BR nu mi-a placut asa de mult precum am sperat ca o sa-mi placa.

Idem,cand am vazut Takeshi Kitano in distributie si storyline-ul mi-am zis ca ma asteapta ceva frumos,dar nu m-a impresionat mai deloc filmul.
Am terminat de citit prima carte din trilogie si acum astept sa vad miercuri filmul,dupa care revin cu niste pareri.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Apr 2012, 19:58   #16
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Filmul tine peste 2 ore dar nu iti da impresia asta desi tot simti ca au vrut sa condenseze cat mai mult din carte in film,care e cam hit and miss deoarece chiar daca scenele importante sunt prezentate,lipseste motivatia deciziilor luate de catre cei implicati in jocuri.
A fost dezamagitor sa vad cum se desfasoare totul intr-un stil fast-forward fara prea multe detalii puse pe relatiile dintre Katniss,Peeta si Rue ca in carte care nuantau personajele, te faceau sa simpatizezi ele,sa le intelegi frustrarile si cel mai important le facea sa para reale.

Felul in care au fost prezentate jocurile de asemenea a fost lenes si fara prea mare convingere pentru ca toata esenta statea in lupta pentru supravietuire pe care Katniss o duce de-a lungul lor,lucru care nu e prezent in film deloc.
M-a enervat cum a fost portretizat Cato care e un psihopat in carte iar aici e prezentat in genul unui bully din liceele americane fara aceea nebunie care il facea sa fie de temut.
Eu inteleg ca au trebuit sa faca schimbari pentru marele ecran insa nu strica mai mult character development pentru o mai buna intelegere a celor implicati,care trec totusi printr-o trauma psihica fiind bagati intr-un concurs pe viata si pe moarte.
Acum chiar daca m-am plans in mare parte,e o ecranizare buna care nu poate fi trasa la raspundere pentru nenumaratele schimbari si elemente taiate dar fix acele lucruri mici i-ar fi adus plusul dramatic de care avea nevoie.

7/10
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2012, 16:31   #17
JohnnyAddams
Junior
 
JohnnyAddams
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucharest
Posts: 74
Am ales filmul asta si nu m-a dezamagit deloc. Cred ca n-am mai vazut un film asa de bun cu adolescenti de la "Bridge To Terabithia" si in primul rand pentru ca este foarte bun la relatiile dintre personaje, sunt foarte puternice si te apropie foarte mult de personaje, asta avea si BTT. In rest, Jennifer Lawrence a jucat perfect, nu stiu daca ar fi fost cineva mai potrivita, pe urma mi-au placut foarte mult Woody Harrelson si Stanley Tucci, chiar daca a aparut putin, cam "fura" show-ul pe unde aparea. Scena cu prima aparitie a lui Katniss pe scena e epica, in mare parte datorita regizorului, Ross surprinde perfect reactiile oamenilor din public cu uimirea lui Katniss, mai ales cand aceasta spune "What?!". Deci foarte bun overrall. De adaugat ca nu am avut onoare de a citi romanul.

Pacat insa ca l-au pierdut pe Gary Ross, el a scris si scenariul si regia sa a fost un mare atuu al filmului, in plus fiecare regizor are stilul sau, sigur va fi diferit fata de acesta.
JohnnyAddams is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2012, 16:43   #18
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Scenariul l-a scris impreuna cu Suzanne Collins,prin urmare ma mira de ce au lasat atatea detalii importante pe dinafara.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2012, 17:14   #19
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Pe mine nu ma mira...in ultimele saptamani am "citit"(ascultat audiobookuri) numai carti dupa care s-au facut ecranizari si am fost dezamagita de fiecare data din cauza compromisurilor pe care le-au acceptat autorii unele detalii au fost inlaturate justificat pe cand altele au fost modificate strict pentru a face filmul mai atractiv.
Ca fapt divers, cartea Forrest Gump este cu 99% diferita fata de film but that wasn't a bad thing.
Am incercat si The Hunger Games la care am rezistat destoinic pana la prezentarea protagonistilor imbracati in costumele "inflacarate". Pure boredom un stil de scris aproape pueril...nu mi-a starnit deloc curiozitatea. Ma astept ca filmul sa fie mai entertaining, asta daca il voi viziona vreodata. De fapt singura mea speranta in legatura cu acest film este sa stearga cu Twilight pe jos pt a fi dat uitarii
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2012, 17:24   #20
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Vei fi dezamagita din pacate,cartea e mai buna decat filmul.
Tocmai datorita stilului de scris simplist mi-a placut pentru ca am putut sa transez cartea mai repede si a fost o oarecare gura de aer dupa ce-am citit 1984 unde stilul nu putea fi mai diferit si greoi.
N-am citit sau vazut vreun film din seria Twilight si nici n-am de gand s-o fac vreodata dar comparatiile dintre cartile astea ar trebui sa se opreasca la categoria tinta(young adult).
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells