Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Apr 2014, 10:37   #61
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
varu, eram asa de curioasa de filmul lui Porumboiu ca Nick James il pusese pe locul doi sau trei in topul de filme care i-au placut cel mai mult la Berlin. I'm not that sure anymore...

Chamb, funny that you say that ca ieri ma uitam eu la o lista de evenimente culturale de pe-aici de prin Londra si am gasit o retrospectiva Chris Marker la Whitechapel Gallery. Dureaza cam o luna. si in iunie proiecteaza astia La Jetee. Si mi-am luat bilet! Deci o sa-l vad cum se cuvine, pe ecran mare. Sa vad cum merge. Update-ul o sa vina in iunie abia.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2014, 10:57   #62
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by faraimaginatie:
varu, eram asa de curioasa de filmul lui Porumboiu ca Nick James il pusese pe locul doi sau trei in topul de filme care i-au placut cel mai mult la Berlin. I'm not that sure anymore...

Eu ti-am mai spus odata ca te pricepi la filme mai bine decat Nick James, crede-ma

In plus, asta o fi crescut in puf, n-a prins coada la pui & paine pe cartela, poate ca ceea ce vede lui i se pare foarte exotic. Dar n-am de gand sa merg mai departe cu supozitiile apropo de subiectul asta.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2014, 11:55   #63
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Haha Da... Mie imi place sa-l citesc da ma enerveaza obsesia lui pentru realismul social britanic. Daca nu are in fiecare numar macar o propozitie elogioasa, nu e sanatos. Cam asta e principala mea problema cu el. But tthen again, cam asta e mandria englezilor in istoria cinematografiei. Altceva nu prea au... Cred ca merg pe ideea aia ...asta avem, cu asta defilam.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2014, 15:59   #64
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by faraimaginatie:
Deci o sa-l vad cum se cuvine, pe ecran mare.
Oo, imi imaginez cum ar fi. Eu l-am vazut acum ceva ani buni. Insa imi amintesc ca mi-a placut mult. E pe "raftul" Top-50-All-Time / desert island kit / essential.

ref. Nick James: e englez, barbat, si iubeste fotbalul. De aia i-a placut. Tu n-ai sa rezisti la filmul ala mai mult de 5 min (nu fa greseala sa platesti bilet ca sa-l vezi ca o sa-ti para rau dupa bani )
I dig football. Si cred ca imi amintesc de meciul ala, de cand eram copil. Dar am un feeling ca n-o sa rezist nici eu prea mult. You have been warned.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2014, 17:00   #65
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Apai unde sa platesc bilet la el? Ma indoiesc ca-l aduc curand pe-aici prin cinemauri. Si de ce esti sexist si presupui ca nu-mi place fotablul? I'm a Crystal Palace fan, man. Ca-s la 10 minute de stadion.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2014, 10:19   #66
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Crystal Palace deci ... hmm ... acum inteleg eu de ce au avut asa un streak in ultima vreme, 5 victorii din 5, se mira lumea. Se zicea ca s-au trezit de cand a venit antrenorul ala al carui nume nu poate fi rostit cu voce tare in public, la noi. Dar de fapt cauza e alta ... faptul ca oamenii aia te vad zilnic prin cartier le da incredere. & they want to impress you

Dar chiar nu-mi imaginam ca-ti place si fotbalul. Imi cer scuze ca m-am pripit. Asta ma face sa ma gandesc totusi: Are you a real person or a Samantha from Her ? Or worse: Are you the other Scarlett J type (Under the skin) ?? Please don't hurt me. Please ?
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2014, 12:18   #67
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Da, clar, ala-i motivul. E de-ajuns sa-mi scutur o data podoaba capilara si toti merg pe stadion pumped up. Ca uraganul sunt. (jucatorii, I mean).

In alta ordine de idei, nu pot sa zic ca merg pe stadion in fiecare weekend sau ca le urmaresc meciurile. Nu-mi displace fotbalul, ma uit si-mi place daca altcineva se uita si-i place. Am fost la un meci de-al lor pe stadion si a fost fain. Dar asta era inainte sa intre-n prima liga deci nu stiu daca se pune. I'm definitely the other SJ type. Ti-as putea da niste persoane de contact pentru referinte but...you know.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2014, 11:36   #68
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by faraimaginatie:
106. Jodorowski's Dune (2013) 5/5 Si i-am dat nota asta pentru Jodorowski. Nu stiu cum un om poate avea carisma pe care o are el. Nu-i de mirare ca i-a convins pe Dali, Mick Jagger si pe membri trupei Pink Floyd sa faca un film impreuna. e nebun, amuzant, adorabil...si toate adjectiele frumoase din toate limbile. Serios...e a joy to watch omul. Si to hear. Toti regizorii ar trebui sa aiba pasiunea lui pentru filme. the world would be a better place. Anyway, e un film care trebuie vazut, dupa parerea mea. Ce-ar fi iesit daca filmul ala ar fi fost facut, nu stiu, dar asa sigur ramane unul dintre cele mai tari fime nefacute. Ever.

Punctaj maxim?
La asta m-as baga si eu. Ne-a zis Brontis Jodorowsky de el cand a fost la B-IFF, pe langa "La danza de la realidad "sa nu il ratam si pe asta daca e proiectat pe la un festival. A zis si ca a lipsit foarte putin sa-l faca, mai trebuia semnat un contract cu un producator, discutiile erau foarte avansate. Ar fi revolutionat istoria filmului pentru ca in ordine cronologica dupa asta a aparut Razboiul stelelor. Asta si cu Napoleon-ul lui Kubrick raman cele mai ambitioase proiecte nefacute. Napoleon-ul lui Kubrick e album de arta la Taschen in doua editii: pentru publicul larg in jurul lui 50 de EUR si o editie limitata pe la 2000 de EUR. Merita si Dune asa ceva.
Mie mi-a placut foarte mult Brontis Jodorowsky ca om, cat de om a fost el cu noi. As spune ca mi-a placut cel mai mult dintre toti din cinema pe care i-am vazut pe viu (ii bag aici si pe Kechiche, Scorsese, Mungiu si altii) si nu ma asteptam deloc si eu l-am vorbit de rau pe ta-su si mi-a fost rusine dupa aia.

Ah, si eu sunt foarte curios sa-l vad si pe asta. Guerrilla film (a se intelege ca a costat sub 50.000 de EUR) cu Brontis in desert in Chile.

Last edited by varu : 28 Apr 2014 at 11:52.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2014, 12:04   #69
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
varu, daca il vezi sa stii ca nu-l mai vorbesti de rau veci pe Jodorowski. Si-o sa-l renegi pe varu care-a facut-o candva. Exista un album Dune din cate a inteles dar se pare mai exista doua (?) exemplare in lume sau ceva de genul asta. Si unul e la Jodo. Dar serios, ia-l si vezi-l... Mi se pare esential pentru iubitorii de filme. E a wonder of a film. Si asta datorita personalitatii lui care e out of this world.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2014, 17:41   #70
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by faraimaginatie:
varu, daca il vezi sa stii ca nu-l mai vorbesti de rau veci pe Jodorowski. Si-o sa-l renegi pe varu care-a facut-o candva.

Asta clar!, cum spuneam, deja mi-am pus cenusa in cap fata de omul asta dupa ce am vazut La danza de la realidad. Este deocamdata cel mai bun film pe care l-am vazut anul asta dintre cele noi. Adica number one-ul de la sfarsit de an. Si eu n-am nicio treaba cu El topo sau Holy mountain. De fapt cei carora le plac filmele alea poate ca o sa-l gaseasca pe asta cam peltea, usurel prin comparatie.
Dar filmul asta m-a impresionat. Este Amarcord-ul anilor 2000. Jodorowsky style ofc. Si nu ma intereseaza ce zic criticii despre el, daca are hibe sau nu, pentru mine e deasupra discutiilor de tipul asta. Merg cu sufletul pana in panzele albe alaturi de el.
El mai vrea sa faca in continuare filme, are cel putin 3 in cap, problema e sa gaseasca finantare pentru ele. A zis-o: "Daca asta va fi ultimul meu film, functioneaza foarte bine ca testament. Daca o sa mai fac si altele, o sa fie considerat comeback-ul meu." Avem cazul minunatei scriitoare Nina Berberova care a debutat dupa 80 de ani, asta poate sa fie film de re-debut. Am mai aflat atunci ca astia, The Jodorowsky-s , traiesc foarte mult, a avut bunic sau strabunic de peste 90-100 de ani. As paria ca prinde si el suta.

Last edited by varu : 28 Apr 2014 at 17:44.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2014, 21:40   #71
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
APRILIE:
(nu am mai avut timp sa elaborez... trebuie sa-mi schimb strategia de postari in threadul asta)

83. Belle Epine - 3/5
84. Le diner de cons - 3.5/5
85. Captain America: The Winter Soldier - 2.5/5
86. La haine - 3/5
87. The Borderlands - 3.5/5
88. Sous le soleil de Satan - 4.5/5
89. A nos amours. - 4/5
90. On connait la chanson - 4.5/5
91. The Armstrong Lie - 4/5
92. Alan Partridge: Alpha Papa - 2.5/5
93. La vie moderne - 3.5/5
94. Porco rosso - 4.5/5
95. Leon - 3/5
96. 1: Life on the Limit - 3.5/5
97. ...And Justice for All - 3.5/5
98. Vivement dimanche! - 4/5
99. Sorcerer - 4.5/5
100. Sacro GRA - 2/5
101 & 102. Stuart Gordon Double-Feature: From Beyond (3.5/5) & Dolls (2.5/5)
103. Robot & Frank - 3.5/5
104. Acephale - 2.5/5
105. White House Down - 2.5/5
106. Melo - 3/5
107. Stavisky... - 4/5
108. Marathon Man - 4/5
109. A Tale of Smallpox - 4/5
110. Coeurs - 4.5/5
111. Wrong Cops - 2/5
112. Cloudy with a Chance of Meatballs 2 - 3/5
113. Ilo Ilo - 3/5
114. Transcendence - 1.5/5
115. Jodorowsky's Dune - 4/5
116. An African Election - 3.5/5
117. True Romance - 3.5/5
118. Al doilea joc - 4/5
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2014, 23:16   #72
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by MinRep:
APRILIE:

84. Le diner de cons - 3.5/5
92. Alan Partridge: Alpha Papa - 2.5/5
95. Leon - 3/5
117. True Romance - 3.5/5

MinRep, in afara de Alan Partridge, caruia si lui i-as fi dat nota mai mare, toate celelalte sint preferate de-ale mele, vazute si razvazute, cum ai putut sa le dai note atit de mici?
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2014, 08:42   #73
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Mai

67. Jodorowsky's Dune - 4/5 Un documentar bun, dar nu e vreo capodopera. Personalitatea lui Jodorowsky o intuiam dinainte, more or less: enfant terrible, simpatic, genial, guru wannabe, emitator de cretinisme colosale ("Le-am propus Dune, dar n-am citit-o" / "Banii sunt nimic, a piece of shit", frunzarind un teanc de sute de EUR ca Becali), dar un om a carui pasiune pentru cinema dusa pana la ultimele consecinte nu i-o poate pune nimeni sub semnul indoielii. Am citit Dune acum vreo 10 ani (numar pe degetele de la o mana cate romane SF am citit la viata mea) si n-am ramas impresionat. Nu exista combinatie mai putin atragatoare pentru mine decat SF + benzi desenate, dar i-as fi dat o sansa unui asemenea film. Am citit si interviul asta care completeaza documentarul, sunt curios daca ar fi fost introdusa si secventa referitoare la Charlotte Rampling cat i-ar mai fi stirbit din aura de papusel adorabil.
Eu ii urez cu drag sa apuce sa mai faca filme, eventual din astea peltea, ca ultimul.
68. A story of children and film - 4/5 Un documentar cel putin la fel de bun ca Jodorowsky's Dune, dar de alta factura. De data asta e randul meu s-o zic: here is one guy whose love for cinema is infectious! Imi pare ca omul asta a vazut toate filmele, a calatorit in toate tarile, a citit aproape toate cartile si are o minte brici. Cum sa nu fie o delectare sa aud tot ce are de spus? In plus, cele mai frumoase filme din lume (Fanny & Alexander, The spirit of the beehive) sunt filme cu copii. Cu ocazia asta am notat niste filme pe care vreau sa le vad cat mai repede, pe unele le stiam, de altele am auzit prima data.
69. Crows - 2.5/5 Asta e primul din lista cu filme cu copii, via Cousins. Un film care arata minunat, dar transmite prea putin. Un film reusit insemna ca ramai dupa ce-l vezi cu mult mai mult decat un slideshow de cadre frumoase. Mark Cousins thinks highly of this woman. I don't.
70. Le Skylab - 3/5 Feel-good movie decent. Intr-un gen in care Iosseliani exceleaza (comedie franceza cu familie de sariti de pe fix), Julie Delpy duce treaba la capat onorabil. L-am vazut intr-un cinematograf din orasul natal unde am calcat ultima oara in secolul trecut cand am vazut Malick/The thin red line de trei ori intr-o saptamana, in acea saptamana inainte de BAC. Ce amintiri, ce nostalgii! Cinematograful asta e o monstruozitate comunista, anacronica, rece pe interior si greu de intretinut. Oricum, faptul ca difuzeaza comedii frantuzesti de acum 3-4 ani mi se pare dubios.
71. Populaire - 1/5 Ce prostie!
72. Long live the republic - 4/5 Asta mi s-a parut un film remarcabil. Poate prea putin stiut, poate nu l-am inteles eu in totalitate (ca altfel i-as fi dat 5 stele), dar mi-a lasat o impresie foarte puternica, mi se pare remarcabil ca stil de filmat/montat, are si profunzime, nu te intalnesti in fiecare zi cu asa ceva. In universul filmelor cu copii e un film mare. Recomand.
73. La citta delle donne - 2/5 A facut si Fellini mizerii. Apreciez imaginatia debordanta (Dottore Cazzone-wtf?, vaginul magnet, expozitia "Tonomatul cu orgasme", tribunalul Pussy Riot, Mastroianni butonand un iepuras de pe coperta Playboy etc.), dar rezultatul e total rubbish.
74. Kiseki - 3/5 La acelasi nivel cu Like father, like son si mai slab decat Still walking. Mai am de vazut filme de Koreeda.
75. Dreileben - Etwas Besseres als den Tod - 3/5 Aveam asteptari mai mari, nu stiu de ce. Tema imi place - "dragoste cu nabadai intre doi tinerei" - dar ritmul molcom al filmului nu prea a fost pe gustul meu. Apropo de aceasta tema, mie mi-a placut foarte mult short-ul lui Tudor Jurgiu premiat la Cannes - In acvariu. Foarte misto. In 30 de minute are un ritm dracesc la care filmul asta nemtesc nici nu viseaza. Prefer stilul dracesc atunci cand dragostea e cu nabadai. Si al nostru e film de absolvire de scoala, iar filmul lui Petzold, de fapt toata trilogia face parte dintre bornele cinemaului german din ultimii ani. Un mare plus al nemtescului il reprezinta ambele fatuci din film. Luna Mijovic, aceasta Ana Ularu de Bosnia-Herzegovina, slightly jailbait.
76. Dreileben - Komm mir nicht nach - 3/5 Cam tot pe acolo, nu mi-a placut mai mult decat prima parte.

Last edited by varu : 03 Jun 2014 at 15:00.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2014, 10:45   #74
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Eu am vazut mare parte din The Story of Film: An Odyssey si am citit cartea. Atunci am facut un mic crush pentru Cousins. Ii si citesc regulat rubrica din S&S care mi se pare una dintre cele mai fain scrise de-acolo. Si foarte interesante pe deasupra.

Anyway...

Mai

111. Black Narcissus (1947) 3/5 Mmmm...n-a prea fost pe placul meu. Prea multa pietate si maicute vaicarindu-se. Having said that...a avut un set impresionant si relatia dintre maicuta si Mr. Dean a fost foarte fain spusa. Adica imi place extrem de tare cand o relatie de genul asta e redata prin gesturi micute, si atingeri fugare si priviri. Cred ca aspectul asta mi-a placut cel mai mult in film.
112. A Swedish Love Story (1970) 4.25/5 Awwwww. Asa de mult mi-a placut filmul asta. Mi-au revenit cu o precizie proustiana tot felul de aintiri din zbuciumata mea adolescenta. Which was nice. Si sfarsitul ala... Am fost foarte impresionata de film really. Si ii ciudat sa vad un Andersson atat de diferit de You, the Living sau Songs from the Second Floor. Desi, sunt semne de umor negru si-acolo. Fain film.
113. Mother and So (1997) 4/5 Nu cred c-am vazut film mai tarkovskian care sa nu fie Tarkovsky si totusi care sa aiba ritmul si specificul lui. Si la asta sfarsitul mi-a dat un fior pe sira spinarii. Mi-a adus aminte de sfarsitul din Stalker. Excelenta scena aia cu mana de la sfarsit.
114. L'Avventura (1960) 5/5 Nu mai stiu a cata oara e cand il vad si parca tot timpul descopar ceva care imi atrage atentia, ceva diferit de fiecare data. Cred ca e prima data cand imi place asa tare pentru ca favoritl meu din trilogie e L'Eclisse si parca pentru prima data si L'Avventura s-a ridicat la acelasi nivel. Pentru mine. Ma rog...eu vad filmele astea trei in fiecare an ca-s putin obsedata. Ar trebui sa bag si Desertul Rosu acolo, cred. Si din nou, sfarsitul ala e heartbreaking.
115. Naked (1993) 4/5 Cred ca a trecut ceva timp de cand n-am mai vazut un film cu un dialog si scenariu atata de bune. Si cu actori atat de organic implantati in film... Excelent. Amuzant, grotesc pe alocuri... Londra nu-i asa de grimm though Simt nevoia sa apar orasul asta frumos. Chiar daca permanent te afli la 100 de metri de un sobolan
116.Miller's Crossing (1990) 3/5 Vazut pe ecran mare la un eveniment de Secret Cinema. Sala a fost fabuloasa, filmul asa si-asa... nu l-am prins de la inceput ca ne-am pierdut printr-un bar de la subsol, era jazz acolo si noi eram imbracati in 1920s Hollywood si era fum si vin si na...am ratat 15 minute din film. Deci nu stiu daca e corect sa-l notez. Anyway...
117. Pola X (1999) 3.75/5 Poooooooooooooooooooooorn. Sau, ma rog, Carax inainte de-a fi declarat sfant. Mmmmm....cu parere de rau tre sa spun asta...mie nu-mi place Golubeva. Aproape deloc. Ma rog...mi-a placut baiatul lui Depardieu mult si imi place foarte tare the general feel of Carax' films... Imi place ca tot timpul portretizeaza oameni aflati la marginea societatii si care cumva traiesc in afara oricaror reguli sociale sau morale (moral din punct de vedere social, of course) for that matter. Nice going. Nu am pretentia sa fi inteles tot ce-a pus Carax acolo dar per total am fost multumita.
118.Pickpocket (1959) 3.5/5 Ma asteptam sa-mi placa mai mult. A fost cam boring si m-a lasat usor dezamagita. Mi-a placut sfarsitul though. Si unele scene au fost foarte fain executate.
119. Ossos (1997) 2/5 Now this was freaking boring. Chiar n-am putut sa relationez cu personajele alea...mi s-a parut o plimbare goala dintr-o casa darapanata in alta... Nici nu-s sigura cine is personajele alea desi mi-a atras atentia unul din chipurile actritelor. Mi s-a parut pur si simplu un film golit de continut, de emotie, de forma... Nu stiu, poate n-am fost in the right mood.
120. Picnic at hanging Rock (1975 4.25/5 Loved this film. Mi-a placut foarte tare atmosfera, it literally gave me chills down my spine. Si nu e un film horror, e pur si simplu un film extrem de bine construit. eu am citit filmul intr-o cheie usor feminista (urasc cuvantul, btw but for lack of a batter one...). Stancile alea aveau forme falice iar fetele veneau dintr-un mediu in care orice pronire sexuala le era franata. Hanging rock e un fel de pom a cunoasterii atunci. Cand apare Irma toata imbracata in rosu intre fatucile alea cu chipuri fantomatice.... <3 Loved it!
121. Dumbo (1941) 4/5 Awwwwwwww This might be my favourite Disney ever. Cat de dragut poate sa fie elefantul ala???? Si soarecul...si prietenia lor...si cantecelele si tooooooooot. I :heart: Dumbo.
122. From Here to Eternity (1953) 2.5/ 5 Meh... Star cast si cam atata, din punctul meu de vedere. Film din ala de Hollywood despre soldatul american...si despre sistemul lor militar. Dog eats dog type of thing. Bla..
123. Dazed and Confused (1993) 3.25/5 simpatic filmul dar, spre deosebire de varu, il prefer pe Linklater cu sunrise/ Sunset. Just a matter of taste.
124. Celeste and Jesse Forever (2012) 3/5 Spre surpinderea mea, mi-a placut. Adica e un film din asta usor destul de bun. Mi-au placut actorii si mi-a placut soundtrackul. Si faptul ca a evitat destul de bine niste clisee. Pe alocuri dialogurile au fost putin cliseice si artificiale dar nu a fost ceva excesiv de flagrant. all in all a good anti-romantic comedy.
125. Le Boucher (1970) 3.25/5 Cred ca incep sa ma plictisesc oarecum de filmele lui Chabrol. Adica sunt filme ok...dar nu ma mai impresioneaza really. Nici nu stiu sigura daca-s voit previzibile or I'm completely missing the point there. A avut cateva scene misto though. Si Stephane Audran e foarte frumoasa.
126. match Point (2005) 3.75/5 Revazut dupa mult timp. Incerc si eu sa introduc ceva lume intr-ale filmului ...pasi micuti asa. Asta a fost un succes. Trebuie sa ma gandesc la urmatorul film. Poate aleg ceva Almodovar. Cred ca e destul de lejer si colorat sa prinda la public. Anyway, poate ultimul din filmele foarte bune ale lui Woody. Mi-a placut si acuma la a treia vizionare. si altfel il vezi cand esti familiar cu middle class-ul londonez.
127. Le Gamin au Velo (2011) 3.5/5 de obicei nu-mi plac filmele cu copii si cu dramele lor dar asta a fost simpatic. a avut ceva foarte heartwarming. Nu-s sigura inca daca sfarsitul a fost o lectie de morala sau nu dar nu cred ca filmul suscita la nu stiu ce interpretari. Nu pare sa aiba o astfel de miza.
128. Carmen (1983) 3.25/5 As fi vrut sa fiu mai atinsa de filmul asta. to be honest, mi s-a parut slabut ca tensiune sexuala care ar fi trebuit sa fie prezenta acolo. Pe asta am mizat cand am decis sa-l vad. Mi se pare o incercare mediocra a lui Saura.
129. My Only Sunshine (2008) 4.25/5 Reha Erdem <3 Ii numai al doilea film regizat de el pe care-l vad dar I'm totally convinced. Are un ritm al lui iar personajul principal e incantator. Ce frumoasa e fata aia...
130. Europa (1991) 4/5 sunt restanta cu primele incercari filmice marca LvT dar e un inceput bun. (al meu, al lui e nemaipomenit.) Mi se pare atipic pentru ce-a facut mai tarziu in cariera.
131. Le Signe du Lion (1962) 2/5 Daca asta nu-i cel mai plictisitor si useless Rohmer, nu stiu altul care sa fie.... Inteleg ca e debut dar e slab rau...un om care umbla pe strazile Parisului si o vioara scartaietoare pe fundal.

Last edited by faraimaginatie : 28 May 2014 at 11:36.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2014, 13:41   #75
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Mai

288. La signora senza camelie 3,75/5 - cu asta, cred ca am vazut cam ce e mai bun de la Antonioni, perioada anilor 50-60 mi se pare cea mai prolifica a sa, cel putin pt mine, desi a livrat mici capodopere si dupa. Incep sa dezvolt o pasiune si pentru Lucia Bose, ea fiind abia a 3-a optiune pt. rolul asta, dupa ce Gina Lollobrigida si Sophia Loren ar fi spus pas.
289. Blue Ruin 3,25/5 - un revenge flick destul bine orchestrat, lent, dar suficient de tensionat incat sa te tina acolo pana la final. Diferit de alte filme de gen prin impredictibilitate si prin constructia personajului principal, caruia regizorul ii respecta statutul de amator.
290. Recordações da Casa Amarela - 4/5 - unul dintre cele mai faine Monteiro vazute pan acu.
291. Robocop 1/5. Inutil. Asa mi-e de ciuda ca asemenea regizori, precum Padilha (Tropa de Elite, Onibus 174) sau asiaticii (Kim Jee-woon,Joon-ho Bong Chan-wook Park), isi irosesc talentul pe astfel de productii mediocre (cel mult)
292. Like Father, Like Son - 3/5 - Pe mine nu ma impresioneaza, nici induioseaza filmele construite in jurul copiilor, cu exceptia celor neorealiste sau cu influente (neoromantice )
293. The Double 3.75/5 - m-a surprins placut filmul asta, un Dostoevsky distopic, ce nu face decat sa confirme talentul lui Ayoade, pe care si l-a relevat inca de la debut. Cica si Polanski ar fi planuit o ecranizare a romanului omonim, acum ceva vreme.
294. Yurika 4,5/5 - un Love Exposure inversat.
295. La notte 5/5 - acum ca-s la (abia) a doua vizionare a trilogiei, pot spune ca asta-i cel mai aproape de sufletul meu. Iar JM e de pe alta lume. Si pe MV o prefer blonda.
296. La dolce vita (revizionare) 5/5 - Masterpiece!
297. Il Sorpasso aka Easy Life 4.5/5 - un road movie foarte amuzant si antrenant, filmat cu precizie italiana. Am inteles ca ar fi si un A Difficult Life, is curios.
298. Ossessione 3.75/5 - filmul asta marcheaza debutul lui Visconti, dar si inceputul neorealismului italian. Cam melodramatic, o adaptare mai celebra a aceluiasi roman ce a stat la baza astuia ar fi The Postman Always Rings Twice , cu Jack Nicholson si Jessica Lange. Posibil sa-l fi vazut si p-asta. prin copilarie.
299. The Match Factory Girl 4/5 - e ecranizare (aproape) fidela a vietii subsemnatului.
300. Nocturno 29 - 3/5 - film experimental, pretentios, cum le place unora sa spuna.
301. Phantom Love 3,25/5 - apropo de pretentiozitate. Nu m-a prea atins, nu stiu ce-am vazut exact, dar mi-a inlesnit obtinerea unor cadre fantastice. Interesanta experienta.
302. Wisconsin Death Trip 4/5 - o compilatie de istorisiri a unor intamplari macabre petrecute intr-un orasel din Wisconsin, undeva la sfarsitul sec 19. Trippy.
303. Calle Mayor 3.5/5 - neorealism spaniol. Apropo. aviz antonionifililor, regizorul astuia mai are un film tare fain, Muerte de un ciclista - highly recommended.
304. Macario 4/5 - daca Los Olvidados si The Seventh Seal ar fi avut un bebe.
305. Sciuscia 4/5 - comentariu social, marca de Sica.
306. Riso amaro 3.75/5 - melodrama neorealista italiana, rampa de lansare a frumoasei Silvana Mangano.
307. La petite Lise 3/5
308. Un film parle - 3.75/5
309. Vampyr 3.5\5 - am mai pus o plomba.
310. Tarr Béla, I Used to Be a Filmmaker 3.5/5 - desi nu are carisma lui Jodo, e o placere sa-l vezi pe maestru la treaba, un documentar realizat in timpul filmarilor la ultimul sau film, un behind the scenes.
311. Crime and Punishment - 3.75 - un debut curajos al lui Kaurismaki.

Last edited by omudindulap : 07 May 2014 at 18:51.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2014, 14:21   #76
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Aprilie/Mai


62. Am fost la NexT si am vazut scurt-metrajele din Competitie Nationala I. Am apreciat ca e si o sectiune de competitie nationala, nu doar internationala. A fost:
Duminica (filmat intr-o masina, duminica, in drum spre spital, discutia a 2 frati) 6/10,
Idle (regizat de Raia al Souliman -asta mi-a placut, 2 adolescenti isi pierd o dupa-amiaza in Parcul IOR, surprinde acele detalii stangace tipice adolescentilor, acele detalii care te lasa cu nostalgii) 8/10,
Colectia de arome a lui Cobileanski (da, aceeasi realitate dura si melodramatica, loveste direct in corazon; prin comparatie cu ceilalti regizori care au incercat sa faca altceva, nu prea mi-a placut Cobileanski care a mers pe un sentimentalism senzational cu priza sigura la public) 7/10,
Si baietii cateodata de Matei Lucaci-Grűnberg (despre un actor care nu poate plange la o scena dintr-un film) 6/10,
Catafalce (o ciudatenie de film cu halucinatii cauzate de droguri, imagini pornografice indirecte, un inceput de relatie cu o senzatie inexplicabila, sau mai bine "inexplicata", de inconfortabil -mie mi-a placut gogorita asta) 8/10,
Autism (studentul hipster cu pretentii artistice pe care-l loveste crunt realitatea cu necesitatea de a-si gasi un job anost dar platitor de facturi -mi-a placut cum a fost regizat 8/10)
12 minute (asta a fost preferatul meu -un ghiveci in stilul Tarantino-Kill Bill, mi-a placut indrazneala regizorului care s-a jucat cu mai multe clisee si detalii cinematografice super-cunoscute 8/10) -in fata mea a aparut brusc in sala un grup de chinezi foarte entuziasmati (cred ca unul din el era actorul din film sau ruda cu ala ceva) care au filmat tot short-ul cu telefonul mobil nokia (macar au fost cinstiti si nu au scos vreun aifon luat de prin dragonul rosu)

63. Am ajuns cu greu si la Cinepolitica si am vazut La Grande Illusion (1937) -simpatic, deh, Jean Gabin and stuff 8/10
64. Am prins la TV Gosford Park (2001) -simpatic film cu ipocrizia bogatanilor si servitorii care aveau si ei ierarhia lor in functie de lenjeria cui o spalau 7/10
65. Tot la TV am vazut si In Bruges (2008) ca tot apare prin discutii cu ce filme ti-au placut; amuzant morocanosul Colin Farrell 7/10
66. Excentricitatile unei blonde 8/10
67. Like Father, Like Son 8/10
68. La Grande Bellezza 9/10

Last edited by aniela07 : 01 Jun 2014 at 08:58.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 May 2014, 11:23   #77
oneflyride
Veteran
 
oneflyride
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 192
Quote:
L'Avventura (1960) 5/5 Nu mai stiu a cata oara e cand il vad si parca tot timpul descopar ceva care imi atrage atentia, ceva diferit de fiecare data. Cred ca e prima data cand imi place asa tare pentru ca favoritl meu din trilogie e L'Eclisse si parca pentru prima data si L'Avventura s-a ridicat la acelasi nivel. Pentru mine. Ma rog...eu vad filmele astea trei in fiecare an ca-s putin obsedata. Ar trebui sa bag si Desertul Rosu acolo, cred. Si din nou, sfarsitul ala e heartbreaking.

Pt. mine L'avventura e apogeul cinema-ului, l-am vazut de 4 ori si de fiecare data il vad ca de prima data, nu ma plictiseste deloc ; e o experienta senzoriala unica, one of those films that really transcends... Acelasi lucru pot spune despre ''La Notte'' (favoritul meu) , ''The Passenger'' , ''L'Eclisse'', ''Red Desert'' , si poate si Blow-Up. MA is the best.
__________________
Strangers passing in the street
By chance two separate glances meet
And I am you and what I see is me
oneflyride is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2014, 13:07   #78
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Sa stii ca si din punctul meu de vedere Anto e the tip of the iceberg. Plus ca am o oarecare obsesie usor nesanatoasa pentru Vitti. Preferatul meu ramane L'Eclisse, totusi. Dar, cum am zis, toate is la mare inaltime.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2014, 10:46   #79
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Iunie:

******************************* TIFF ********************************
77. A nagy füzet - 2.5/5
78. Die Frau des Polizisten - 3.5/5
79. Viva la liberta 3/5
80. Struktura krysztalu/Structura Cristalului 4/5
81. Via Castellana Bandiera 3/5
82. Black coal, thin ice 3/5
83. L'enlèvement de Michel Houellebecq 3.5/5
84. Sex, Drugs & Taxation 3/5
85. Tracks - 4/5
86. Love is strange - 3.5/5
87. Las horas muertas - 4/5
******************************* TIFF ********************************

Last edited by varu : 14 Jun 2014 at 18:22.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2014, 17:16   #80
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
MAI

119. Cheatin’ – 3.5/5 Fun and kinda frenchy… Fiecare reintalnire cu Plympton (fie ca este un lungmetraj sau doar un couch gag pentru The Simpsons) este apreciata
120. Enemy – 3.5/5 Second-hand Cronenberg (Dead Ringers, Spider, Cosmopolis – all in one), dar al naibii de entertaining.
121. Aimer, boire et chanter – 3.5/5 Pacat ca Resnais nu si-a incheiat cariera cu o lovitura de maestru precum ‘Cœurs’ sau ‘Les herbes folles’. ‘Aimer, boire et chanter’ e unul dintre experimentele sale de teatru filmat, un pic cam lung, dar oricum mai mult decat un simplu spectacol cu actori de prima mana si o scenografie impresionanta. Povestea, evident, e irelevanta…
122. Asterix et Cleopatre – 2/5 varianta animata din anii 60… cam ca si cum ai rasfoi benzile desenate, numai ca in miscare… iar cele mai bune poante nu au efect…
123. The Fog of War – 4.5/5 Nice, nu ma asteptam sa imi placa foarte mult. Imi propun sa vad in curand si ‘The Unknown Known’, dar mi-e teama ca o sa ma indrept inspre o dezamagire. Nu cred ca Rumsfeld ar fi dispus sa isi povesteasca tineretea precum o face McNamara… si nici nu cred ca e macar pe jumatate la fel de interesanta.
124. The Streetfighter – 2.5/5 Inteleg care este atractia filmului pentru fanii genului, dar – in afara de cateva momente de violenta excesiva – pe mine m-a cam adormit.
125. Joe – 3.5/5 Mi s-a parut un film surprinzator de ‘safe’, care nu isi asuma prea multe riscuri dincolo de povestea simpla pe care o spune. Principalul punct de atractie este Nicolas Cage, intr-un rol retinut (but in a good way), iar secventa mea preferata este travellingul din final, in care camera lui David Gordon Green il urmareste din lateral pe Cage, ranit aproape fatal, cum traverseaza un pod, schiopatand cu emfaza.
126. Bachelor Party – 2/5
127. Tom a la ferme – 4/5 Fucking sweet ! Cred ca pana si Hitchcock ar fi gelos pe filmul asta.
128. La chambre bleue – 3.5/5 Filmul asta este descris peste tot ca fiind ‘impresionist’ si – gosh darn it! – they’re right !
129. Scarlet Screet – 4/5 Remake facut de Fritz Lang dupa “La chienne” al lui Renoir, care este un film mai bun (sau, cel putin, mie imi place foarte mult). Nothing wrong with ‘Scarlet Street’, though…
130. The Wind Rises – 4.5/5 In afara de faptul ca l-am vazut dublat in franceza, filmul asta a fost grozav. Pacat ca nu pare sa fie apreciat la adevarata valoare
131. Brigadoon – 4/5
132. The Fog – 3.5/5
133. X-Men: Days of Future Past – 3/5 Mda, “Days of Future Past” e singura colectie de benzi desenate cu X-Men pe care am citit-o. Sincer, fara sa fiu foarte entuziasmat, imi place ce au facut cu filmul asta. Dupa un deceniu si jumatate de filme cu X-Men, ‘franciza’ nu da semne de oboseala, dar trebuie sa recunosc ca in “Days of Future Past” nu exista decat un singur moment cu adevarat exceptional – you know what it is…
134. The Double – 3/5 discount Brazil…
135. Blue Ruin – 2.5/5
136. Maps to the Stars – 4/5 tin sa precizez ca am prezis ca Julianne Moore va castiga un premiu la Cannes pentru filmul asta. Nu toata lumea e atat de entuziasmata de directia in care merge cinema-ul lui Cronenberg, dar vad ca intre timp filmul asta a ajuns pe coperta “Cahiers du cinema”, so he’s doing fine… (Eu i-am scazut o jumatate de punct pentru un efect special oribil.)
137. Adieu au langage – 3.5/5 In afara de cele cateva momente in care Godard ii bate joc de noi cu 3D-ul, filmul asta e ceva mai consistent si mai melancolic decat m-as fi asteptat. Cel mai bun Godard de la “L’eloge de l’amour”.
138. Foreign Correspondent – 3.5/5
139. Wild at Heart – 4.5/5 Nu mi-au placut “Blue Velvet” si “Wild at Heart” cand le-am vazut prima data (pe la 13-15 ani). Cu “Blue Velvet” am facut pace intre timp, dar “Wild at Heart” m-a dat cu adevarat pe spate. Can Nicolas Cage do no wrong? (don’t answer that)
140. The Eagle – 3.5/5 Initial, filmul impresioneaza prin cat de veridic pare (si ma refer la mocirla garnizoanei romane, nu neaparat la tacticile de lupta). In ultimul act, devine un fel de cursa pentru supravietuire, moment in care iti amintesti ca acelasi regizor a facut “Into the Void”. Mie mi-a placut...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:00.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells