Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Jan 2006, 20:31   #61
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by BeNnY:
Imi pare rau, dar aia nu e critica de film. Am citit la HP si Chumscrubber. Nu e numai "f. oral". Oricum, intrebarea mea e: UNDE dracu e decor a la Tim Burton in Chumscrubber?!

Intr-o lume de carton, populata de cartoonish/ computer game-like Chumscrubber, isi gaseste loc cu brio Tim Burton. Nu tre' sa traga nimeni cu destiu inmuiat in scuipat o linie de separare intre fanteziile lui Burton si restul lumii. Pe mine Chumbscrubber m-a dus cu gindul la E. Scissorhands si la Big Fish. Pricepi, bine, nu pricepi, iarasi bine.

Si, doi, eu am pus linkul la Longshot pentru ca ce salut eu este initiativa lui (desi imi place mai mult cum scrie Longhsot aici decit acolo) si nu fluieraturile anonimilor din galerie.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 22:45   #62
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
citit creatia lui Longshot. da, pe forum, mai ales pe ogorul lui Ambra (la Iconostas) este mai sobru, mai inteligent. aici are asa un aer de haimana sastisita pe campia criticii de film. nici gazeta de perete de la facultatea noastra nu suporta asa ceva... ca exercitiu e bun, dar nu mai mult. de fapt, Longshot a si "lamurit" cum stau lucrurile...
in alta ordine de idei: observ un conflict intre Ambra si BeNnY. AB incepe sa fie tot mai violent-direct, incercand sa-l umileasca pe cel pe care-l numea "copilul atomic" al Cinemagiei. BeNnY mi-e simpatic (doar de putine ori enervant), iar Ambra e o promisiune pt Cinemaul romanesc si nu numai... si totusi, BeNnY e mai mic. asa ca, Ambra, ia laba de pe BeNnY!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 12:25   #63
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Longshot:
titlul siteului si domeniul ii apartin ca si designul de altfel

mai, nu vreau sa fiu eu scartar acuma, dar culoarea link-urilor e insuportabila - ma chiorasc 5 minute ca sa vad titlul filmului. n-ar fi mai simplu sa pui o culoare mai deschisa, un galben, ceva, ca se citeasca mai usor ?

in al doilea rand, daca reusesti sa-ti exprimi in mod coerent parerea in stilul oral-blablabla, cu putin efort, ai putea sa indraznesti sa treci si la unul serios-afectat.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 15:23   #64
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Un prieten, sa-i zicem EgoN, fan ALS, mi-a dat o lista cu must-see-urile recomandate de catre acesta din urma in revista ID. Lista aceasta canonica se gaseste aici.
Stau de vreo jumatate de ora, o intorc pe toate partile si nu stiu cu ce film sa incep: cu Titanicul recomandat de ALS sau cu Clean, care se odihneste la mine pe hard? The General al lui Buster Keaton sau Flowers of Shanghai al meu? Ma uit si eu la lista lui ALS, lista la mine, in timp ce pe hard se aliniaza, aleatoriu: Asylum, Factotum, The Delicate Art of Parking, Saving Face, O ultimo merghulo, Me and You and Everyone We Know, Jack Knife, Jam Films, Attack of the Gas Station si, doamne, cite si mai cite...Great predicament.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 18:39   #65
K's
Guru
 
K's
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 487
Originally Posted by Ambra Blu:
Clean[...]
Of, of, in loc sa te mindresti cu Kaurismaki-uri, Roy Andersson si Solondz, listuiesti aici tot felul de obscuritati, in care, vezi cazul Clean, nici macar prezentele notabile, in special Maggie Cheung, nu salveaza povestea soapy. Tricky ca intotdeauna, Mindru-l si misterios.
__________________
How is the KKK like a Group of Real-Estate Agents?
K's is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2006, 21:08   #66
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Ambra Blu:
... Clean, care se odihneste la mine pe hard?
loool mã. ce sintagmã ai gãsit. nu mã gîndisem cã unele filme dacã zac prea mult pe hard ajung sã se 'odihneascã'. Clean ãsta bine cã ai zis de el sã-l iau ºi eu (tentantã distribuþie: o actriþã din WKW ºi un actor din Oliver Stone)
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jan 2006, 08:58   #67
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Nici o alta arta (dintre celelalte sase) nu va fi înregistrat, cu egala fidelitate, convulsiile si conversiile majore si minore pe care le-au suferit Omenirea, respectiv oamenii într-un sec
Dar de ce nu considera si animatia o arta? (deci (dintre cele sapte) ).
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2006, 11:40   #68
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Ambra Blu:
Un prieten, sa-i zicem EgoN, fan ALS, mi-a dat o lista cu must-see-urile recomandate de catre acesta din urma in revista ID. Lista aceasta canonica se gaseste aici.

gata, m-am facut cu vreo 20 de titluri de vazut.

god, i'm such a snob !
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2013, 01:35   #69
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
bump
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2013, 21:35   #70
Namaste
Guru
 
Namaste
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 1,240
Daca tot ai resuscitat topicul asta, de a carui existenta n-aveam habar, poate e cineva interesat si de parerea lui Horatiu Malaele, pescuita zilele trecute din "Rataciri":

Namaste is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 00:07   #71
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
als avea darul de a fi el insusi un spectacol. Asa cum am zis de multe ori, nu cred in critica obiectiva, dincolo de unele aspecte tehnice ale filmului. As zice ca mai degraba rolul criticului e tot unul de artist, de a crea o aura magica in jurul obiectului analizei care sa atraga cititorii.

Criticul meu preferat e Fernando Croce. Pe cei romani ii citesc mai rar, mi se par departe de ce facea als, insa sunt deschis la recomandari. Daca ar fi sa aleg, Gorzo e cel mai pe gustul meu, dar nu as putea spune ca imi place cu adevarat.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 13:10   #72
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by Ambra Blu:
Un prieten, sa-i zicem EgoN, fan ALS, mi-a dat o lista cu must-see-urile recomandate de catre acesta din urma in revista ID.


Ce filme continea lista asta, are cineva idee?
Revista ID e demult defuncta, linkul nu duce nicaieri, poate totusi cineva stie.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 13:45   #73
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Am gugalit si am gasit-o pe-asta. (haha, nota respectiva e din 6 ianuarie, coincidente..)

Quote:
81. TITANIC - James Cameron

Last edited by omudindulap : 20 Mar 2013 at 14:02.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 14:05   #74
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Lista e publicată în De ce vedem filme și e însoțită de textul ăsta:

charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 14:49   #75
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
mă mir că mălăele se iesprimă despre citică şi film, cînd el a acceptat să joace în infecţia aia de Această lehamite. asta cu cinefagia văd că mai nou e cal universal de bătaie, am citit-o în prefaţă şi la pseudokinematikos.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 16:28   #76
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
după o perioadă în care am citit recenzii peste recenzii am ajuns la concluzia că criticii de film îs nişte persoane bătute în cap.
e simplu: îţi place sau nu-ţi place un film. nu-ţi creşte skillu' dacă încerci să scrii 20 de pagini despre nimic...ahem...despre cum îţi trezeşte un sentiment de paterninate scena violului din Irreversible.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 16:36   #77
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Malombra:
asta cu cinefagia văd că mai nou e cal universal de bătaie, am citit-o în prefaţă şi la pseudokinematikos.
Chiar la asta mi-a sarit si mie gandul prima oara cand am vazut textul ala. Numai ca acolo se vorbeste despre exact opusul cinefagilor lui Malaele. Desi, tehnic, cinevoratorul trimite cam in aceeasi directie, asa cum e folosit el acolo este de fapt o peioratie pe marginea consumului bulimic al cinefilului recent - pe banda rulanta, fara sa inteleaga nimic, fara pic de reflectie post-factum, fara constiinta istorico-contextuala (partea asta e semi-plagiata dupa ceva citit recent pe mubi). Malaele vorbeste despre critici. Sper sa nu ma saboteze memoria, n-am mai verificat acum ce zice exact in Pseudo.

@Charles: Dietetica o ai? Era acolo o lista cu cele mai "crude" (als refuza sa foloseasca cuvantul "socant" pentru ca pe el cica nu-l mai putea "soca" nimic) filme facute vreodata, dpldv. Si arata cam asa:

Un Chien Andalou (Bunuel)
Weekend (Godard)
Viva la muerte (Arrabal)
La Grande Bouffe (Ferreri)
Como Era Gostoso o Meu Frances (Pererira dos Santos)
Ai No Korida (Oshima)
Salo (Pasolini)
The Cook, the Thief, his Wife & her Lover (Greenway)
Crash (Cronenberg)
Idioterne (Von Trier)
Seul Contre Tous (Gaspar Noe)
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 17:03   #78
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Originally Posted by omudindulap:
Am gugalit si am gasit-o pe-asta. (haha, nota respectiva e din 6 ianuarie, coincidente..)

Quote:
81. TITANIC - James Cameron

Originally Posted by charles:
Lista e publicată în De ce vedem filme și e însoțită de textul ăsta:

Pe asta din carte o stiam. Mersi.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2013, 19:13   #79
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Federico, da, mălăele vb despre critici şi mircu despre cinefili, mă rog, luat cu rezerve. dar poanta mi se pare aceeaşi: lipsă de discernămînt palatal, înghiţim tot.
edit edit edit, să nu răspîndim energii negative

Last edited by Malombra : 20 Mar 2013 at 19:16.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2013, 00:38   #80
charles
Guru
 
charles
 
Join Date: Sep 2009
Location: Ἀρκαδία
Posts: 542
Originally Posted by Federico:
@Charles: Dietetica o ai? Era acolo o lista cu cele mai "crude" (als refuza sa foloseasca cuvantul "socant" pentru ca pe el cica nu-l mai putea "soca" nimic) filme facute vreodata, dpldv. Si arata cam asa:

Un Chien Andalou (Bunuel)
Weekend (Godard)
Viva la muerte (Arrabal)
La Grande Bouffe (Ferreri)
Como Era Gostoso o Meu Frances (Pererira dos Santos)
Ai No Korida (Oshima)
Salo (Pasolini)
The Cook, the Thief, his Wife & her Lover (Greenway)
Crash (Cronenberg)
Idioterne (Von Trier)
Seul Contre Tous (Gaspar Noe)

Dietetica lui Robinson n-o am, în schimb am Mica dietetică și nu-mi aduc aminte să fi găsit lista asta p-acolo (totuși, nu sunt 100% sigur). Cred că a picat cînd a revizuit formatul cărții. Lista arată bine, mă deranjează totuși criteriul după care a fost întocmită, atît de școlăresc, de unilateral, de plebeic. Poate e doar aşa, o pastilă de aruncat la mişto prin Libertatea, o zeflemea pentru „cinevoratori”.

LE. A aparut și Pseudokinematikos 2.

Last edited by charles : 21 Mar 2013 at 00:46.
charles is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:10.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells