Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Nov 2005, 14:32   #1
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
questiune

uite ca nici nu (re?)intru bine si va si interpelez!

m-ar interesa ceva raspunsuri la intebarea de mai jos! daca ati da bani pe carti tratand aspecte cinematografice (dinspre traditia critica franceza, britanica), sau daca ati dori sa vedeti tratate despre diversi cineasti, traduse si impachetate la noi!

asadar, intrebarea:

ati cumpara studii cinematografice daca s-ar traduce in limba romana?
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2005, 14:44   #2
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
absolut.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2005, 15:51   #3
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
fara doar si poate
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2005, 11:24   #4
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
da. DA.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2005, 11:47   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Of korrs, my horrs.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2005, 15:10   #6
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
gionloc, ai aflat raspunsurile.Si acum...unde sunt cartile?
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2005, 15:55   #7
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by st3fan:
gionloc, ai aflat raspunsurile.Si acum...unde sunt cartile?
haha! exact ... acuma DA-nE!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2005, 16:34   #8
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
.nu. ar fi ca si cum m-as uita la studii literare trase pe celuloid.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2005, 02:47   #9
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Nici o editura mare,Polirom,Humanitas,etc. nu s-ar apuca sa faca investitii in asa ceva(poate Idea).Si apoi generatia Y e poliglota,sunt CCF-uri,British Council-uri,etc,amazonul e aproape.Pe care il mananca undeva "sa invete" cinema are de unde.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2005, 12:20   #10
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
cumparam desigur.

calitatea insa trebuie sa fie misto. cele in engleza, franceza, italiana etc. sunt foarte scumpe (amazon sau un bookshop din strainatate), dar merita 100%.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2005, 23:13   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ar fi misto de citit (in romaneste) francois truffaut, cu 'le cinema selon alfred hitchcock'.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2005, 02:51   #12
Bulumulu
Prophet GT Series v1.07
 
Bulumulu
 
Join Date: Sep 2004
Location: purple, satin halls
Posts: 1,126
Send a message via MSN to Bulumulu Send a message via Yahoo to Bulumulu
dadadadadadadaaaaa! sa fie doar traduse kalumea
__________________
pray NOW!
Bulumulu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2005, 11:44   #13
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Serghei:
Nici o editura mare,Polirom,Humanitas,etc. nu s-ar apuca sa faca investitii in asa ceva(poate Idea).Si apoi generatia Y e poliglota,sunt CCF-uri,British Council-uri,etc,amazonul e aproape.Pe care il mananca undeva "sa invete" cinema are de unde.

da,
Idea Editura se gandeste la o astfel de colectie. cautam sa tragem un pic de limba piata (in curand mai pe larg) si, eventual, asteptam chiar titluri dela voi, sugestii de orice fel, ca sinteti intaii participanti la aceste nazbatii pe celuloid.

intr-adevar, CCF, British! dar, cred ca, asa cum si Puiu zicea intr-o emisiune TV, pana nu apare o critica cinematografica romaneasca de calitate nici filmul nu va dobandi recunoasterea pe care ne-am dori-o. iar pana la o critica autohtona e nevoie de o literatura de specialitate care sa se intinda cat mai mult in mintea tinerilor (viitori) profesanti in domeniu. si, cred, pana la CCF sau BC, limba romana e mai aproape, totusi! mai ales fata de amazon.fr.com.couk.de
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2005, 09:49   #14
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
totusi, oare cate exemplare din aceste carti se spera sa se vanda ? :? 2.000 per titlu e o cifra destul de optimista, zic eu. la ce pret ? 200.000 ? (pardon, 20 RON) asadar, fiecare titlu ar aduce in jur de 400.000.000 lei brut. nu-i rau, nu ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2005, 10:53   #15
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Quote:
intr-adevar, CCF, British! dar, cred ca, asa cum si Puiu zicea intr-o emisiune TV, pana nu apare o critica cinematografica romaneasca de calitate nici filmul nu va dobandi recunoasterea pe care ne-am dori-o. iar pana la o critica autohtona e nevoie de o literatura de specialitate care sa se intinda cat mai mult in mintea tinerilor (viitori) profesanti in domeniu. si, cred, pana la CCF sau BC, limba romana e mai aproape, totusi! mai ales fata de amazon.fr.com.couk.de

Bun.S-a scris literatura despre cinema cat sa umple jumatate din Libraria Congresului.Cate titluri poate sa traduca Idea pe an?5-6.Care?
Daca,totusi,editura Idea vrea sa se implice in domeniul asta,ar putea sa sprijine proiectul unei reviste exclusiv de cinema(care ar fi mult mai flexibil).

P.S.Intalnirile Hitchcock-Truffaut se gasesc in format .mp3 pe net(nu sunt traduse in romana).
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2005, 14:59   #16
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
problema cu puiu e ca a devenit cam moftangiu, adica asa - il se prend un peu (un peu trop!) la tete, cum zic frantujii lui. s-a bagat pina peste urechi in imaginea asta jemanfishista, ah-ce-dur-sint, ah-ce-le-zic-la-toti etc, si i se pare ca tot ce zice e litera de evanghelie. adica, hello: faptul ca este talentat nu-l transforma, automat, intr-o mare minte a neamului - sorry! pai, el nici nu prea mai e la curent cu ce se scrie - unless e dspr el... plus ca are dogmatismele astea, ok pina la urma la un regizor - nu jura decit pe cassavetes, blabla -, ce nu-i place lui nu e in regula ca cinema.

la idea, hmm, nu sint sigur, sint prea de stinga totusi si ar trage-o spre activismele lor eu le-am propus (nu sa traduc eu, ci sa dea la tradus) si deleuze, si serge daney, da nu stiu, vad ca se coiesc...

talking about critica de calitate - la polirom o sa-mi apara anul viit. un volum numai cu eseuri cinematografice (dupa cel cu eseuri pure si simple de la curtea veche): cele din 'idei in dialog' (hitch, wkw...), multe altele necunoscute, plus un eseu mai lung dspr 'persona' etc.
dar nu-mi fac iluzii ca-si vor gasi publicul - cu exceptia citorva, pe care deja ii stiu.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2005, 15:18   #17
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Mda, probabil o sa imi iau si eu cartea ta cu pricina, daca e scoasa cu coperta lucioasa si hirtie de calitate. In rest, cartile despre film-making ni le luam (noi sau prietenele noastre) din State, ca oamenii aia stiu meserie. N-avem nevoie de critici care sa ne invete cum sa facem filme, la fel cum nu e nevoie de un regizor ca Puiu care sa ii invete pe criticii romani cum sa scrie.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2005, 15:28   #18
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
pe mine ma intristeaza o alta kestie: ....am inceput sa vorbim despre fix aceleasi lucruri si obiectul discutiilor noastre e asa de insignifiant (la cantitate ma refer).
a aparut moartea domnului lazarescu si o futem in discutii un an intreg numai despre asta?
discutam despre tratate peste tratate, despre critica si arta cinematografica, dogme, etc...si in romania in 2005 a aparut un singur film onorabil???
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2005, 15:28   #19
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Sau de pe Amazon, eu am primit minunatia asta.E adevarat ca uneori vine cartea, alteori...nu vine.
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2005, 15:36   #20
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Iata ce ofera Rao!
http://www.raobooks.com/autor.asp?id=370
__________________
"No great artist ever sees things as they really are. If he did he would cease to be an artist." - Oscar Wilde
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells