Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Dec 2002, 11:34   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Seriale TV

Hai sa vorbim putin si de serialele de pe micul ecran.
Dupa cum ati observat, oferta din ultima vreme este destul de saraca. A trecut vremea cind ProTV ne invada cu show-uri unul mai ca lumea ca altul.
Dar si acum sint destule seriale care merita luate in atentie - am sau nu dreptate?

Lider - cred eu - e HBO.
MIND OF THE MARRIED MAN - din pacate s-a terminat prima serie, dar mai ales SIX FEET UNDER - un serial super, produs de Alan Ball, in SUA deja se urmareste seria a treia, noi inca n-am vazut-o decit pe prima. Speram sa revina curind.
Si simbata asta avem primul episod din SEX AND THE CITY.

La ProTV singurul ce - cred eu - merita mentionat e ALIAS, luni seara. Chiar daca unele scene sint cam stupide, serialul are ritm, e bine regizat, montat, etc, si cred ca e singurul din acest moment de la televiziunile romanesti pe care il urmaresc constant.
In rest, WITCHBLADE, SMALLVILLE etc. nu merita mentionate.

TVR a dat lovitura cu CSI - CRIMINALISTII, un show super, cred ca cel mai bun crime-show de pina acum. Din pacate, ora e nepotrivita - vineri seara - cind eu personal, ori sint plecat, ori mai uit la vreun film.

Si Prima are cu ce se mindri: 24 - un serial excelent, alert, original, etc. A fost simbata la 8, din aceasta saptamina l-au mutat la 10, ceea ce e oricum mai bine. Restul ofertelor Prima - de ex: MUTANT X - nu merita mentionate.

Mai ramine Antena 1, la care a fost PARTY OF FIVE, dar din motive neintelese de mine, a fost intrerupt dupa nici un sfert din episoade. Mai e AS IF, seara tirziu, dar nu prea imi place.

Voi ce credeti?
Mi-a scapat ceva?
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Dec 2002, 20:59   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mai christi mai, cum ai putut sa uiti minunatia de pe Prima, respectiv genialul serial 'In Familie'...adica nu merita sa vezi in fiecare zi niste actori penibili (care se vede cand citesc de pe promptere), care sunt pusi in situatii penibile au probleme imbecile si rezolvarile pe care le propun sunt pe masara...hmmm...acum sunt un pic rea...adevarul e ca serialul asta poate fi privit ca o comedie foarte buna...este imposibil sa nu izbucnesti in ras cand vezi cum cu atatia bani se poate face ceva atat de prost...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2002, 16:51   #3
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Whoa !!!!!

Am ajuns shi eu de cateva zile acasa dar n-ash putea spune ca m-am uitat la seriale.

Am prins 15 minute dintr-un episod "Mutant X" shi alte 15 dintr-un episod "Smallville". Hmmmmm... nu zic decat ca I've seen worst.

Surpriza pentru mine a venit cand l-am vazut pe Tarantino pe micul ecran. Incercam sa ghicesc ce film era. Era sa sar in sus de bucurie crezand ca e ceva total nou [un film necunoscut mie]... DAR... surpriza a fost mai mare cand am citit intr-un final pe ecran ... ALIAS. Tzapa!!!!
Ce cauta Tarantino intr-un serial?

Ar mai fi "Maddie shi David" [sper ca se mai difuzeaza.. :grin: ]. Un serial... cum sa zic? ... bun, pana la un punct. Spre sfarshitul seriei [din cate tzin eu minte] devine mult prea trist.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2002, 19:35   #4
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
ALIAS kicks ass...

Da, intr-adevar unele scene sint cam trase de par, dar este un serial foarte bine facut, jucat, etc. Te tine in priza tot timpul. Jennifer Garner e chiar tare, sper sa ia Golden Globe-ul... il merita....

Cit despre Tarantino, nu apare decit in doua episoade, cel care a fost luni si urmatorul - care am inteles ca va fi abia pe 6 ianuarie. (lunea viitoare e pauza).
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2002, 01:25   #5
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
si eu ma uit la Maddie si david si imi place extrem de tare...imi aduc aminte cum ma uitam cand eram mica...si chiar vroiam sa spun ca episodul cu Craciunul a fost potrivit bine acum spre deosebire de prima data cand a fost difuzat prin vara!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 00:40   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mi-am adus aminte de un serial foarte marfa care eu tot sper sa fie continuat de protv: Dawson's Creek...efectiv ma relaxa...era foarte linistitor!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 00:50   #7
gmg182ro
Novice
 
gmg182ro
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 14
Printul din Bel Air ma termina! Il iubesc pe Will Smith!(don't get me wrong!

Mi-au placut, la vemea difuzarii, Radoi News, Seinfeld...
Prietenii tai e un serial super-tare. E un serial dragut la prima (nu stiu cum se numeste) cu un patron de popicarie care mai da si pe la tribunal din cand in cand.(il vad rar da ma binedispune).

Sambata la 7.30 pe tvr2 observ un serial dragut(problema numelui apare iar! :sad
gmg182ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 01:07   #8
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
Quote:
On 2003-01-05 01:50, gmg182ro wrote:
Printul din Bel Air ma termina! Il iubesc pe Will Smith!(don't get me wrong!

I wish I could... Eu nu ma uit la seriale. Adica nu le urmaresc. Cateodata mai prind jumatate din "in familie". am motivele mele. astea noi de pe pro tv mi se par toate la fel. as vrea sa ma uit la zona crepusculrara... e pe tvr 2, nu? six feet under e super, dar l-am vazut deja. de sex and the city mi s-a acrit. si cam asta e, nu?
__________________
oamenii vii oricat se spala put
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 02:50   #9
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
ce...?
unde e zona crepusculara?filmul?
cand?
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 04:04   #10
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Serialul Zona Crepusculara parca era de luni pana joi la 21:00...i could be wrong though...
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 06:57   #11
roxanam
Novice
 
roxanam
 
Join Date: Sep 2001
Location: bumerang.ro
Posts: 3
Mie mi-au placut foarte mult Friends, Dharma & Greg, Dragul de Raymond, Dawson's Creek. Pacat ca nu mai difuzeaza serii noi.
In familie e haios.
Mi-a mai placut foarte mult si Nikita dar cred ca nici pe asta nu l-au difuzat in totalitate.
roxanam is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 15:12   #12
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Twilight Zone e de luni pina vineri, la 17.00, pe TVR 2.

Serialul cu patronul de popicarie se numeste ED, e pe Prima TV simbata la 14.30, iari eu l-am descoperit abia acum vreo 2 saptamini. Dar e foarte misto.

Six Feet Under va fi retransmis in ianuarie (3 episoade pe saptamina), iar - ATENTIE - seria noua (a doua) va incepe la HBO in februarie.

Friends va fi retransmis zilnic, la 15.00 de ProTV.

Iar partea a doua a episodului din ALIAS, cu Tarantino in rol de Bad Guy, va fi miine seara - adica luni - la ProTV.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2003, 21:20   #13
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
sar'na
__________________
oamenii vii oricat se spala put
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2003, 00:59   #14
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
eu am observat ca dupa o vreme sitcomurile astea devin enervante.
si plictisitoare.
cred ca pe undeva te obisnuiesti cu toate glumele lor...spre exemplu friends era odata chiar marfa.

seinfeld a fost cel mai bun.
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2003, 13:15   #15
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
O fi cum zici Arhanghell, nu zic NU dar cateodata simtzi nevoia sa razi. Sigur, toate poantele se repeta de la un timp... insa e fain ca din timp in timp sa-tzi aduca cineva aminte ca ai zambit [sau nu] la prima lor vizionare.
Cine shtie? S-ar putea sa razi shi a mia oara... la aceeashi poanta nepriceputa de vecinul de langa tine care se intreaba in gandul lui "Oare ce naiba l-a apucat pe asta ???"
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 08:22   #16
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Cine e fan Friends pe aici si vrea serialul in format Divx il ajut cu placere. Am toate episoadele aparute pana in prezent (in USA). La noi s-a difuzat pana la seria 6 inclusiv, serialul are 9 serii pana acum (1 serie = 24 episoade)
Va trebuie insa o conexiune internet pe cablu pt transfer (in Bucuresti, cu 50kB/sec minim), ca il am pe harddisk in cea mai mare parte.

Dati de stire pe mail.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 10:51   #17
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Imi place Alias. Mi se pare bine facut si, spre deosebire de multe altele, are suficient respect pentru telespectator sa nu-i ofere saptaminal cite un filmulet independent de celelalte episoade, ci sa-i dea o actiune complexa, in desfasurare... West Wing e un serial pe care abia il astept, desi PRO TV-ul a decis sa-l difuzeze dea-n boulea dupa miezul noptii, ca e prea "greu" si nu se uita lumea... Si ar mai fi 24, dar din ala chiar nu trebuie ratat nici un episod, ca nu mai intelegi nimic... Ceea ce e cam greu... Cine se uita la serialul de pe 2 cu scriitorul de povestiri horror? Si ala e dragut si interesant, dar il prind din doi in paispe...
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2003, 17:25   #18
eliza
Senior
 
eliza
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 100
Originally Posted by Dino:
Cine e fan Friends pe aici si vrea serialul in format Divx il ajut cu placere. Am toate episoadele aparute pana in prezent (in USA). La noi s-a difuzat pana la seria 6 inclusiv, serialul are 9 serii pana acum (1 serie = 24 episoade)
Va trebuie insa o conexiune internet pe cablu pt transfer (in Bucuresti, cu 50kB/sec minim), ca il am pe harddisk in cea mai mare parte.

Dati de stire pe mail.
oau, fain. eu vreau. nu sunt chiar fana,dar imi place friends.
__________________
oamenii vii oricat se spala put
eliza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2003, 12:41   #19
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Intr-adevar, Alias e excelent. Din pacate, seria data de ProTV se apropie de sfirsit (mai sint vreo 7-8 episoade). Din fericire, in SUA serialul are succes si acum e difuzata a doua serie. Am aflat un zvon ca, dupa Tarantino, intr-un episod viitor va aparea si Ethan Hawke. Sper ca ProTV sa nu ne dezamageasca si sa nu intrerupa serialul, cum a facut cu Friends, Nikita, X Files, Everybody Loves Raymond, etc, etc. :evil:

Serialul ala cu scriitorul de pe tvr2 e foarte, foarte tembel. Am apucat sa vad un episod si mi s-a facut scirba.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2003, 17:42   #20
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Eu am fost fan " Salvati de clopotel"...ma indragostisem de tifany...Ricutza, tu nu l-ai prins, ca aveai 5 ani..:-)
__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells