Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Filme la TV

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Dec 2015, 18:11   #841
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by Pepper:
Eu n-am trecut de primul episod din Broadchurch, mi-a adus aminte prea mult de The Killing, care n-a fost decat un joc obositor de pinball 8-| poate ii voi da o sansa pe viitor ca tot imi plac Mad Men & Downton Abbey.
Recomand si eu House of Cards cu Spacey si plusez cu The Newsroom cel cu Jeff Daniels. L-am mai mentionat in postarile anterioare dar e o ocazie buna sa insist(!) and Black Mirror too

Am vazut si eu intre timp The killing, primele doua sezoane dupa care a m renuntat. Este incredibil cat au dat-o in bara si cate vieti au distrus aia ca sa gaseasca vinovatul. Definitia politistului, prost dar tenace.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2015, 18:23   #842
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
victor, bine te-am regasit.

The affair nu cred ca merita timpul investit. Am vazut primele 3 episoade si e o lalaiala de nu se poate. Are dinamica unui film minimalist, impinzit, mai mult in primul episod, cu niste scene sexi ca sa atraga spectatorii pe mai departe. Eu ma chinuiesc sa vad in continuare primul sezon, cit pot de rar sau poate chiar o sa ma grabesc sa scap mai repede de el si o sa scriu daca imi schimb parerea.

Am dat si eu peste River si o sa ma uit la el curind, ma bucur ca il recomanzi.

M-ar interesa serialele alea care se bat intre locurile 3 si 10, sa-mi mai vina si mie idei.

Fargo sezonul 2 e mult mai slab decit primul, dar ii dau timp, abia am vazut primele 2 episoade.

Ce m-a prins in ultimul timp e Blacklist. Mi-a placut mult de tot James Spader in tinerete, dar in Blacklist mi se pare ca da foarte putin din ce poate. In ciuda acestui fapt serialul e antrenant desi face concurenta tuturor supereroilor de la Rambo incoace, il accept asa cum e . Ma enerveaza ticurile lui Spader din film si atitudinea de super James Bond dar imi place Ryan Eggold si-mi pare bine ca l-au resuscitat cu succes dupa starea critica in care l-a adus nevasta-sa la sfirsitul primului sezon.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2015, 18:56   #843
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Mie Blacklist mi se pare un serial foarte slab. Sa il lasi pe TV in timp ce faci altceva, sa mai privesti din cand in cand. Nu zic ca nu joaca Spader bine dar....

Ai rabdare cu The affair, in seria a doua m-a prins de tot, Noah ca persoaj e dezvoltat in cu totul altceva decat il poti intrevedea din primele episoade.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2015, 09:27   #844
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Pentru restul top tenului meu concureaza cele clasice : The Sopranos, Oz, Six feet under, Mad men, Deadwood, Boardwalk empire, Twin Peaks, True detectives, Carnivale, The Tudors, Rome(da stiu e din lista de mai sus) plus Homeland, Boss, House of cards, Better call Saul, The fall, Justified

Game of thrones, un excelent serial, desi cu prea multe scene inutile de sex, plin de drame si rasturnari de situatie. Chiar mi-ar fi greu sa ii combat o plasare in top 10 avand in vedere ca exceleaza in entertainment(folosesc acest termen pentru ca americanii au facut din acest cuvant ceva imposibil de tradus in romana, divertisment,amuzament sau delectare imi pare prea putin). You know nothing Jon Snow….

P.S. Peste Blacklist ar fi The Americans
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2015, 20:24   #845
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nu vreau sa par abuziv dar tocami am vazut episodul 10 din sezonul 2 la The affair. Cred ca sesiunea la psiholog a lui Noah va deveni un reper in istoria serialelor. Pe langa scenariu interpretarea celor doi merita sa fie vazuta chiar separat. Regal !
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2015, 20:52   #846
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Imi pare rau ca tocmai in ''epoca de aur a serialelor TV '' am urmarit tot mai putine asemenea productii . As da vina pe lipsa timpului sau a chefului , pe numarul prea numeros de seriale bune , s.a.m.d .

Mi-am stricat vederea la Dallas, BH 90210 , Salvati de Clopotel ,Baywatch , Feriti-va de magarus , Abracahalba si la alte minuni , dar n-am mai avut timp /chef de Dexter , Walking Dead , Breaking Bad ,Game of Thrones , Orange is the new black , etc.

Doar prima seria din True Detective am vazut-o , si mi-a placut .

Sunt curios daca se uita cineva la ' The Man in the High Castle '' . Am recitit cartea anul trecut si rezista destul de bine .
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2015, 21:44   #847
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
victor, o sa ma uit pe lista ta. Mersi. Destul de multe nu le-am vazut. Eu foarte multi ani n-am vazut decit Seinfeld, Friends si Frasier. Mai de curind am inceput sa vad alte seriale.

Better call Saul mi s-a parut foarte bun, primul sezon. Abia il astept pe urmatorul. House of cards mi-au placut mai mult primele 2, mai putin al 3-lea.

Vad ca nu ai Fargo in nicio lista. Primul sezon e foarte bun. Detectiva/politista interpreteaza fantastic. Pe linga ceilalti actori mult mai cunoscuti, care sint extraordinari, ca de obicei.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2016, 09:19   #848
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Va mai recomand o miniserie de 5 episoade, nu cred ca vor face continuare : Doctor Foster.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2016, 15:32   #849
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Anul trecut am avut ceva timp liber pe care l-am consumat vizionand vreo 20 seriale (or more, inclusiv Seinfeld integral), dintre care as recomanda:

Comedii destepte, neconventionale si politically incorrect: Louie, Transparent, Catastrophe, Veep

Cu gangsteri: Narcos (portetizarea lui Pablo Escobar), Gomorra (dupa lung metrajul omonim), Peaky Blinders (Cilian Murpy, Tom Hardy si coloana sonora Nick Cave, ce mai vrei?)

Criminalistice: Code of a Killer, The Missing , The Fall, Happy Valley, Mannaveiðar

Altele: Fargo, Mr Robot, Real Humans, Show Me a Hero, Treme (scenaristii lui The Wire, surprinde viata post-Katrina in New Orleans - foarte realist, slow paced, un regal pt fanii jazzului clasic, de la mama lui)
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2016, 23:09   #850
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mersi de recomandarile tale, omule. Acum, vreau doar sa spun ca Fargo, sezonul 2, dupa ce a trecut de episodul 2, mi s-a parut chiar mai bun decit primul sezon. Am gresit tare de tot cind am spus ca e mai slab, dar, in apararea mea, am spus-o doar pentru ca era prea la inceput si desi au aparut multe cadavre chiar din primul episod, partea psihologica a fost aproape absenta. Lucrurile au stat aproape pe dos mai tirziu si personajele lui Peggy si Ed au fost cireasa de pe tort. N-am vazut nimic din ce a fost nominalizat la Globes, pentru Kristen, chiar sint curioasa, cum a jucat Lady Gaga, de a cistigat? Doar ca eu n-o sa ma uit la seria aia, poate se indura altcineva sa-mi spuna cit a fost de buna.

Acum cind am citit nominalizarile si premiile la Globes, wow! Mr robot a luat jocul tronurilor. Cred ca e cazul sa-l vad.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2016, 15:10   #851
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Sunt curios de ce-o sa-i poata pielea acestui serial reconditionat .

http://xfilescountdown.com/
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jan 2016, 10:02   #852
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nu am fost impresionat de primul episod. Imi aduc aminte de cele trecute cand actiunea se derula lent si atmosfera era un factor important in prezentarea povestii. Acum a fost ca o furtuna in care s-au prezentat o gramada de informatii in rafale, pe fast forward, recapitulari la gramada cu lucruri noi.... Sa vedem ce urmeaza. Scully nu a fost de loc convingatoare.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Feb 2016, 18:30   #853
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am vazut primul episod din Mr Robot. Foarte dragut. It's a sweet SF movie.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Feb 2016, 03:37   #854
carmenas
Novice
 
carmenas
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 1
Top 10 seriale

The Mentalist
Breaking Bad
Twin Peaks
Star Trek
Dexter
Prison Break
Game of Thrones
M.A.S.H.
Lie to me
House of Cards

Ordinea lor nu este chiar foarte stricta pt ca mi-au placut toate si imi e greu sa le clasific obiectiv.
carmenas is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2016, 15:46   #855
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by victor:
Tocmai am descoperit Peaky Blinders. Il recomand desi am vazut doar 2 episoade.

Astazi am dat si eu peste recomandarea ta, victor. Am ramas iarasi fara seriale GofT nu prea ma mai preocupa, ultimul sezon a fost sub asteptari, HofC, nici ala nu a stralucit. True Detective si Fargo au fost la fel de bune, desi TD, nu, la inaltimea lui Woody si Matthew nu s-a putut ajunge, desi Vince e extrem de inalt. Urmaresc Better call Saul si-mi place, in continuare. Sint bune filmarile si tempo-ul actiunii. Mike din film, politistul pensionat, face cam 75% din serial.

Vede cineva The path? Cum vi se pare? Nu am vazut nimic, astept sa fie recomandat.

Ah, si n-am amintit de partea mea romantico-imperiala, pling cu lacrimi , pentru ca s-a terminat Downton, sper sa apara ceva nou din aceeasi epoca, Mr Selfridge e doar o jucarioara, dar intrigile au fost multiple si s-au desfasurat cu viteza unei curse de formula 1, ca sa nu mai spun ca aproape in fiecare episod a murit un "greu" al serialului, omoara-i dra** ca si mie-mi place.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2016, 16:50   #856
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Poate pentru momente de plictiseala ar fi Bosch, un politist de moda veche. Am inceput The honuorable woman, primul episod promite si Billions ca imi place Paul Giamati.

Am renuntat la noul X Files dupa 2 episoade.

Partea buna e ca a inceput ultimul sezon din Banshee si noul sezon din The Americans.

In continuare insa imi lipseste o comedie buna, Modern family nu imi place deloc. M-am destins un pic cu Galavant dar vreau mai mult, mult mai mult.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance

Last edited by victor : 13 Apr 2016 at 16:53.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Apr 2016, 19:23   #857
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Am rezistat la 20 de minute de Bosch, nu cred ca-l mai incerc. Mai degraba Castle - am vazut un episod, e bun doar ca sa-l comentezi, daca ai cu cine, deci e recomandabil pentru buna dispozitie.

Am vazut afisul de la Billions si desi imi place Giamatti, nu ma tenteaza deloc. victor, poate scrii citeva cuvinte despre el, daca ai chef si timp.

Nu cunosc nici Banshee nici The Americans, daca ramin in pana, dupa Saul si Peaky Blinders poate le incerc.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2016, 23:22   #858
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Nu inteleg cum am facut trecerea de la filme la seriale. Trecere, vorba vine, ca voi aprecia intodeauna un film bun. Unde sunt timpurile cand vedeam un serial numai pentru ca era seara la tv, la sfarsitul unei zile obositoare, numai pentru a ma mai destine un pic, ca nu aveam dispozitia sa vad un film bun dar greu pentru o minte ce tindea doar la conversatii frivole udate din plin cu sprit….

Sa nu ma intelegi gresit, nu devorez filme europene de substanta dar nici nu ocolesc ceea ce recomanda criticii sau forumistii impatimiti pe aici.

Serialele au parcurs un drum lung, de la un Murder she wrote sau Colombo la Breaking bad sau Mad men. Ce face diferenta ? In opinia mea scenariul. Actori buni au fost intodeauna. La fel ca in muzica, voci bune sunt peste tot, melodia face diferenta. Probabil au inceput tot mai multi scenaristi sa observe potentialul unui serial de 100 episoade fata de un film de 2 ore.

La fel si cu Billions. Tema de actualitate, piata de capital, cu vulturii si prada lor, cu cei ce fac bani la limita sau peste legalului, cu cei ce vor sa ii prinda sau vor doar sa faca o cariera din asta, un subiect de actualitate. O dezvoltare hollywoodiana cu rasturnari de situatie, dar in primul rand un scenariu bun. Un Paul Giamatti in nota obisnuita, un Damien Lewis care nu m-a convins si Maggie Siff care mi-a placut in rolul pasager din Mad men si poate o sa imi fac timp pentru Sons of anarchy.

Nu cred ca trebuie sa mergi mai departe daca nu te-a atras din prima. Ai atatea variante…. Desi daca ma luam dupa un astfel de sfat nu continuam cu The affair care mi-a placut mai mult in sezonul 2.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2016, 19:49   #859
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by anaemona:
Am rezistat la 20 de minute de Bosch,.......

Inteleg, americanii au un stil plin de clisee care au devenit obositoare.

Poate te atrage atunci stilul englez, BBC-ul nu da gres. Recomand Line of duty care tocmai a avut ultimul episod.

Si abia astept sa imi fac timp pentru The shadow line, o miniserie despre care citesc numai de bine.
__________________
And in the morning of my time
I'll try to understand
I learn by what I find
And love you if I can
Renaissance
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2016, 22:13   #860
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Originally Posted by anaemona:
Ah, si n-am amintit de partea mea romantico-imperiala, pling cu lacrimi , pentru ca s-a terminat Downton, sper sa apara ceva nou din aceeasi epoca

anaemona, si eu am patit-o cu “Downton Abbey” exact la fel .In faza acuta am incercat tot felul de inlocuitori,pana am picat pe “The Durrells” (2016), care desi nu e de aceeasi factura, mi s-a parut mai satisfacator chiar.
https://www.youtube.com/watch?v=wHFPoTkLpTM
Cadrul e vintage-eco, dar scenariul e nostim, plin de nerv si de umor,personajele bine de tot confectionate,fiecare mizeaza pe un “ceva” de care e imposibil sa nu te atasezi.
Familia,iubirea,comunitatea,micile si marile probleme ale existentei cotidiene,farmecul vietii la fiecare varsta si in orice conditie sociala– toate intr-un cocktail spumos,super-delectabil.Cel mai mult mi-a placut duiosia cu care sunt privite toate acestea.
Nu bag mana in foc ca ar placea oricui, pe mine insa m-a prins
https://www.youtube.com/watch?v=6l0ysM6wuks
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells