Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Aug 2010, 17:25   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore"


"Cats & Dogs: The Revenge of Kitty Galore" - Un deliciu
Cine-a zis că-i greu să faci filme uşurele, da' bune?

Ratingul aberant pe care l-a prins pe IMDb dovedeşte încă o dată cât de necalificate sunt aceste sisteme de sondare a opiniei gregare, adevărate pepiniere ale efectului de turmă, unde vulgaritatea, incultura şi prostia îşi arogă statutul de "criterii". Întâmplarea a făcut să văd la distanţă de numai o zi lamentabilul "The Expendables" şi deliciosul "Cats and Dogs: "The Revenge of Kitty Galore". Rebutului dintâi, codindu-se să-l "expendieze" acolo unde până şi propriul titlu recunoaşte că-i e locul, adică la tomberon, mulţi îi găsesc varii proptele schiloade - că, vezi-Domane, e un film pentru nostaaalgici (da' făcut prost), că e un film de mari actooori (da' jucat prost), că nu contează decât acţiuuunea (încropită cum nu se poate mai prost), aşa că luaţi-l aşa cum e şi mamă-mamă ce-o să vă placă! Frecţii la un picior de lemn. "Cats and Dogs 2" nu recurge la nici un fel de cârje - e un film fără fiţe, o distracţie cinstită, având un singur target de audienţă: publicul de orice nivel intelectual. Oricine poate găsi în el ceea ce caută: acţiune, umor, inteligenţă, duioşie, efecte speciale, imagine frumos compusă, ritm, spectacol. Te captivează încă de la primele cadre ale prologului, iar cu genericul stil James Bond te-a sedus definitiv.
La drept vorbind, toată povestea nu e decât un pretext de trimiteri atât la filmele propriu-zise ale serialului cu 007, cât şi la multe altele de aceaşi gen (şi nu numai). Gluma mea favorită e numele antagonistei, Kitty Galore (inspirat din "Pussy Galore", lidera comandoului de aviatoaere lesbiene din "Goldfinger" - un nume de o adorabilă obscenitate, însemnând, pentru cine nu le are, "Fofoloancă din belşug") - iar marele rateu mi se pare motanul de la Alcatraz, cu trimiterile sale prea evidente şi lipsite de orice subtilitate la Hannibal Lecter. Mais, peu emporte: subiectul e exact atât de trăsnit cât să se situeze la limita dintre neverosimil şi credibil, scenariul (Ron J. Friedman şi Steve Bencich, după personajele create de John Requa şi Glenn Ficarra) se croşetează parcă din mers, nepretenţios dar cu o îndemânare de-ţi ia ochii, iar regia îşi impune articulaţiile precise şi flexibile, confirmând că tânărul Brad Peyton le are pe astea cu filmul şi, cel puţin pe tărâmul divertismentului onest, avem motive să mai aşteptăm lucruri bune de la el.
Merită să remarcăm şi prezenţa în galerie a unor nume ca Nick Nolte, care-şi împrumută inimitabil-omnirecognoscibilul timbru vocal personajului Butch, sau Roger Moore, promovat de la James Bond-ul de-anţărţ la rangul de "M" al pisicilor Tab Lazenby (alt nume cu cheiţă!). Christina Applegate vorbeşte suav dar şi dur prin gura lui Catherine, pisica super-agent, iar James Marsden, Joe Pantoliano şi Bette Milder completează distribuţia. Păcat că în rolul uman şi, deci, complet al lui Shane (stereotip în mod justificat, dată fiind concepţia de ansamblu a universului de personaje animalier-umane) a fost luat Chris O'Donnell, pe care-l ţinem minte nu atât din Robinul lui Schumacher, cât mai ales din "Scent of a Woman". O, tempora...!

Pitbull (Mihnea Columbeanu)
13 august, 2010, h. 17:36-18:08
Bucureşti, România

Last edited by Pitbull : 16 Aug 2010 at 08:29.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 17:45   #2
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Dacă o fi și ăsta tot un film de propagandă cinofilă, cum a fost și primul... Cu ce drept le demonizează pe pisici?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 21:30   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dimpotrivä: îsi dau mâna si coopereazä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 21:33   #4
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Păi atunci e de-abia aștept să merg să-l văd.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 21:37   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Corect.
Pisicile, ca personaje si comunitate, sunt foarte misto fäcute.
(Apropo, eu sunt câinar, dar în suflet, si pisicar, cä pân-la sase ani am crescut între 10-20 de pisici.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2010, 21:48   #6
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Dacă s-ar înțelege și oamenii între ei tot atât de bine ca animalele lui texasgirly1979 aia...
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 06:54   #7
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Pitbull:
Ratingul aberant pe care l-a prins pe IMDb dovedeşte încă o dată cât de necalificate sunt aceste sisteme de sondare a opiniei gregare, adevărate pepiniere ale efectului de turmă, unde vulgaritatea, incultura şi prostia îşi arogă statutul de "criterii".

Rating-ul de pe IMDB e foarte aproapiat de asta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 07:12   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cu atât mai grav.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 08:08   #9
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mda, am vrut sa ma duc cu nevasta-mea la filmul asta, dar cand am vazut cat e biletul...21 de lei de persoana! deci 42 de lei amandoi!
mi s-a parut enorm.
in rest, din ce am vazut in trailere, e foarte misto.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 08:12   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ai dreptate în ambele privinte:
- costul äla e exagerat
- e foarte misto; unul din acele cazuri nu prea dese în care leopardul nu face de râs gardul.
Sä ne fi väzut, dupä vizionarea de presä, toatä scortosimea criticii române de film, cu zâmbete largi pe fatä si luminite în ochi.

Last edited by Pitbull : 17 Aug 2010 at 15:47.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 09:03   #11
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Pitbull, ai revăzut de curând prima parte? Ar fi interesant dacă ai putea judeca această continuare nefăcând abstracție de filmul din 2001.

Personal, antagonista mi se pare hidoasă. Există în realitate pisici într-atât de lipsite de păr?
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 09:16   #12
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Originally Posted by Ipu:
Personal, antagonista mi se pare hidoasă. Există în realitate pisici într-atât de lipsite de păr?

bineinteles.
uite aici: http://wbztv.com/slideshows/ugly.cat...0.950066.html#
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 09:58   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, pisicile färä pär aratä respingätor.
Oricum, în film, ea îsi pierde pärul în urma unui accident - asa cä, din resentimente, ajunge la dorinta de räzbunare pe întreaga lume.
N-am väzut deloc prima parte - de-aia am si analizat acest film strict în sine, färä a mä raporta la cel dintâi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 10:21   #14
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Da, e vorba de rasa Sfinx. Gusturile nu se discută, dar probabil e un tip de pisică de preferat pentru persoanele cu alergie la păr de animale. Personal, prefer pisicile persane, ca Tinkles ăla - când le vezi cât par de dolofane și cum „beau” laptele cu limbile alea minuscule...

Pitbull, eu te-am întrebat dacă ai văzut prima parte pentru că eram curios cum ți s-au părut ambele filme în contextul epocilor lor. S-ar putea ca majoritatea criticilor care i-au dat note mici să fi așteptat de la continuare să-i surprindă tot atât de mult ca prima parte. Or, dacă Răzbunarea... nu e mai bună și mai originală decât filmul de acum 9 ani, e și normal ca, după Avatar sau Inception să nu te mai șocheze niște animale care vorbesc și se mișcă precum oamenii.
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Aug 2010, 11:22   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Foarte posibil ce spui - si, de fapt, se leagä cu ipoteza mea.
Iluzia de realitate, efectele speciale, etc., m-au läsat indiferent. Filmul m-a cucerit prin umor, vervä, duiosie. La fel mi-ar fi pläcut si dacä era un desen animat stil Nell Cobar, sau un spectacol cu actori costumati, la "Ion Creangä".

Last edited by Pitbull : 17 Aug 2010 at 15:48.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2010, 14:44   #16
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Pitbull:
[
Ratingul aberant pe care l-a prins pe IMDb dovedeşte încă o dată cât de necalificate sunt aceste sisteme de sondare a opiniei gregare, adevărate pepiniere ale efectului de turmă, unde vulgaritatea, incultura şi prostia îşi arogă statutul de "criterii".]

Cred ca te-ai cam pripit aici.
Sa nu uitam ca cei care au notat filmul sunt aceiasi care i-au dat 4 lui New Moon, 6 lui Transformers (cam mult, totusi), 2 lui Epic Movie etc., deci nu-s chiar niste inculti, ca medie.
Apoi - 3,6 rotten
- 3 metacritic
- -C yahoo movies
- 2,3 imdb

Acu, ori sunt toti niste idioti, ori tu prea subiectiv, avand in vedere relatia ( a nu se-ntelege gresit) ta cu simpaticele patrupede.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2010, 14:51   #17
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pana si pitbullii au soft spots...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2010, 15:53   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by omudindulap:
Acu, ori sunt toti niste idioti, ori tu prea subiectiv, avand in vedere relatia ( a nu se-ntelege gresit) ta cu simpaticele patrupede.
Atunci, de ce am facut de cacao "101 Dalmatians" (äla cu Glenn Close), numindu-i pe protagonisti "javre inexpresive"?
Originally Posted by StefanDo:
pana si pitbullii au soft spots...
Firesc: ferocitatea se compenseazä prin gingäsie - adicä hardul prin soft.
Dar nu numai la pitbulli... Si la Magde, si la Viorici, si la...
Originally Posted by Pitbull:
...toatä scortosimea criticii române de film, cu zâmbete largi pe fatä si luminite în ochi, [dupä vizionarea de presä].
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2010, 16:00   #19
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Am inteles. Sunt ei idioti.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Aug 2010, 16:04   #20
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
acum ar tb. sa incercati marmaduke

am rezistat doar 15 minute
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:48.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells