Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Mar 2014, 22:31   #3521
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Ma enerveaza cum se castiga (nu stiu cum?! - popor prost, juriu prost??? amandoua?) la Eurovision Romania - una dintre cele mai naspa melodii sa mearga la Eurovision... chiar trist... si enervant
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2014, 23:16   #3522
MikkaelWolfganger
Guru
 
MikkaelWolfganger
 
Join Date: Aug 2011
Location: Shivering Isles
Posts: 507
Am ascultat si eu cele 12 pentru ca m-ai facut curios .Cred ca se putea si mai rau...mult, mult mai rau.Nu mi-a placut nicio melodie, dar decat asta ,mai bine merem pe un cuplu deja consacrat
MikkaelWolfganger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2014, 00:58   #3523
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Urasc cuvantul "empower". Cand il intalnesc intr-o propozitie, deja restul nu ma mai intereseaza, mouse-ul se duce direct spre 'X'-ul din dreapta-sus si il apasa cu sete. E oarecum aceeasi reactie pe care o am la "proactiv", limbajul de lemn a unei comunitati in general inculta si spalata pe creier, dar acesta din urma tot mai are un anume sens, o imbinare de spirit de initiativa si energie. "Empower" insa e tot ce poate fi mai retardat.

Iata doar un exemplu: http://www.rit.edu/~w-asc/empower.php Ca o bomboana pe coliva, mai e si din mediul academic:

Encouraging Reflection

Empowering students to reflect on their academic progress in courses and gain a realistic understanding of their standing based on grades and course progress.


In traducere, capacitatea de a intelege ce naiba faci in universitatea aia nu vine din tine. Cineva trebuie sa te "empowereze". E un fel de privilegiu care il primesti de undeva de sus si cine stie, eventual poate fi si retras.

Puterea adevarata o obtii tu insuti, nu vine de la altii. Sunt multe lucruri pe care le poti primi de la altii care sa te faca mai puternic, dar ele nu sunt putere in sine ci expresia relatiei pe care o ai cu ei. Parca aud urmatoarea generatie de pusti spalati pe creier discutand: "Yo, my mom empowered me with a a lunchbox today." OMFG....
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2014, 17:10   #3524
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by bornfree:
ma enerveaza ca tipa - asta - nu e mai inalta si mai slaba

Poti sa o masori la Artmania
__________________
--- Cand te uiti in oglinda si vezi o pata, sterge-o de pe tine, nu de pe oglinda. ---
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2014, 22:33   #3525
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Astazi cind am scris softie mi-a venit in cap selfie Ma enerveaza la culme atit cuvintul cit si ce reprezinta si cel mai tare m-a enervat prostia Ellenei de Generes la Oscaruri - in viata mea n-am vazut prezentare mai penibila ca a ei, toate glumele au fost de cel mai prost gust. Ce ma mira cel mai tare e ca nu s-a comentat nimic aici despre asta, nada
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2014, 14:57   #3526
Rippa
Senior
 
Rippa
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 104
pe mine ma enerveaza:.
-vecini de pe scara
-profesorii
-cainii
-boschetarii
-tiganii
-cersetorii
.....si multe altele
Rippa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2014, 21:38   #3527
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Imbecilul de mai sus care umple rubrica horror cu toată posturile complet analfabete și inutile. Fără supărare. Sau e troll?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2014, 09:00   #3528
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ceachi, habar nu am cine e si de ce posteaza cate 2-3 posturi consecutive, lipsite de noima. just ignore him
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2014, 11:38   #3529
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Nu știu cum să le zic. Ăia care habar n-aveau cu ce se mănâncă tenisul, dar de când cu Simona Halep sunt cei mai mari fani ai acestui sport. Nu mai sparg semințe la meci, sparg semințe la tenis.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Mar 2014, 13:39   #3530
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ma enerveaza teapa data de Phoenix Entertainment , organizatorii evenimentului Metal All Stars!!!

am cumparat bilet la golden de 175 ron , special sa il vad pe Phil Anselmo ex-Pantera.. care s-a retras din turneu. pe max cavalera l-am mai vazut si pe zakk wylde asemenea.

consider o teapa frumoasa!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 10:10   #3531
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
tarletismul si taranismul extrem inainte de meci!

eram in taxi de la alba iulia spre muncii si un bmw negru nu mai pleca si multa lume l-a claxonat. apoi nu stiu cum se face ca taxiul, condus de un nene cam de 55 de ani care ne-a vorbit foarte frumos si nu parea prost , ajunge langa masina claxonata din care, pasagerul din fata incepe sa se certe cu taximetristul meu, ca de ce il claxoneaza. apoi cat timp taximetristul incerca sa calmeze gibonul turbat.. este scuipat apoi se da jos din masina cu tetiera in mana , ii da o palma batranelului... apoi arunca cu ceva gunoaie in taxi si dupa alte injuraturi pleaca.

o mostra de nesimtire ordinara din bmw inainte de meci.
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 10:46   #3532
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Nu stiu cum e in Bucuresti, dar la mine in oras "batranelul" dadea alarma prin statie si in cateva minute apareau vreo 20 de taximetristi cu bate de baseball.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 11:15   #3533
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
ideea era ca era la stop si era foarte aglomerat . si smecherasii au plecat apoi . dar batranelul a ramas calm.
ideea e ca m-a scarbit faza
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 16:31   #3534
sigalia
Guru
 
sigalia
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 353
Ca veni vorba :

Imi displac profund soferii care claxoneaza: ca in loc sa tai intersectia in viteza pe galben franezi regulamentar in fata semaforului si stai linistit; ca din aceeasi postura nu apesi pe acceleratie cu trei secunde inainte sa ai verde din nou; ca desi circuli cu viteza maxima admisa nu treci urgent pe prima banda sa le faci lor loc sa treaca ,ei fiind in general niste tipi grabiti,nervosi si extrem de importanti.Ca intr-un lant de masini care stationeaza ei nu stiu ce se intampla si da-i claxoane,nu? Ca pietonul care traverseaza strada pe trecere merge in ritmul lui normal.Unii saracii alearga pe marcajul care le da prioritate,de parca soferii le-ar face o favoare ca opresc.Nu-mi face nimeni nici o favoare ca nu ma spulbera pe trecere,iar eu vreau sa ajung acasa cu tocurile intregi.
Cam 95% dintre claxoane sunt expresia incapacitatii de a intelege ca ceilalti fie nu pot ,fie nu vor si in nici nu caz nu trebuie sa se comporte in trafic conform pretentiilor celor care le emit.
Ce-i asa greu sa ai putina rabdare si in loc sa apesi pe claxon sa asculti linistit muzica din masina ta ?
sigalia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 16:56   #3535
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Si pe mine ma enerveaza soferii grabiti, nervosi si care claxoneaza una-doua, care ti-o iau inainte depasind viteza legala (chiar si unde ai voie si mergi cu 70km/h si o faci) doar ca sa castige 30 de secunde si sa fie inaintea ta la semafor... Insa nu ma enerveaza chiar ingrozitor fiindca ii cam ignor. Cei care ma enerveaza sunt cei care parcheaza sau opresc unde vor muschii lor, pe carosabil, in curba, etc si carora chiar imi vne sa cobor din masina si sa le las cateva urme "frumoase"cu cheia pe masina.... Am un tampit din-asta in zona - are cel putin 5 metri de spatiu verde in fata casei pana la sosea si el tot timpul are parcate cateva masini pe ambele colturi fiindca are casa pe colt. Si e o strada destul de circulata. Intr-o zi o sa chem politia.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 17:00   #3536
silviu_fera
Novice
 
silviu_fera
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 3
Originally Posted by MariaMona:
Si pe mine ma enerveaza soferii grabiti, nervosi si care claxoneaza una-doua, care ti-o iau inainte depasind viteza legala (chiar si unde ai voie si mergi cu 70km/h si o faci) doar ca sa castige 30 de secunde si sa fie inaintea ta la semafor... Insa nu ma enerveaza chiar ingrozitor fiindca ii cam ignor. Cei care ma enerveaza sunt cei care parcheaza sau opresc unde vor muschii lor, pe carosabil, in curba, etc si carora chiar imi vne sa cobor din masina si sa le las cateva urme "frumoase"cu cheia pe masina.... Am un tampit din-asta in zona - are cel putin 5 metri de spatiu verde in fata casei pana la sosea si el tot timpul are parcate cateva masini pe ambele colturi fiindca are casa pe colt. Si e o strada destul de circulata. Intr-o zi o sa chem politia.

ar trebui sa fim mai zen..s-or grabi ei undeva saracii..lasa-i sa se duca
silviu_fera is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2014, 21:17   #3537
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by silviu_fera:

ar trebui sa fim mai zen..s-or grabi ei undeva saracii..lasa-i sa se duca

Tocmai asta spuneam ca nu ma enerveaza astia asa de tare, ci tocmai cei ce se opresc pe unde poftesc.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2014, 10:22   #3538
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Asa ma calmez si eu la ideea sinistrelor gropi aparute dupa zapada in minunatul carosabil bucurestean. Cand vin acasa pe chei si fac stanga pe pod si e un dement care ma depaseste prin stanga, ca deh, doar peste 7 metri este semafor pe rosu, dar lui ii trebuie, el se grabeste. Si se aude asa frumos zdrang-ul ala din cele 3 cratere adanci pe care el nu s-a obosit sa le vada pentru ca na, se grabeste. Este sunetul cel mai linistitor din toata aceasta primavara gri de capitala europeana. Fac tot posibilul sa fiu prima la semafor sperand ca in spatele meu sa fie un bizon care ma va depasi in curba pe contrasens, sa-mi restabilesc si eu increderea in instant karma.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2014, 10:23   #3539
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
welcome in jungla bucuresteana aniela!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2014, 10:26   #3540
aniela07
Guru
 
aniela07
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 656
Multumesc, multumesc. Incerc sa supravietuiesc, desi metroul o sa ramana prietenul meu pe viata.
aniela07 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells