Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Nov 2010, 04:41   #361
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Originally Posted by andreyuzzu:
Raman la parerea ca singura capodopera al lui Nolan ramane Memento

Originally Posted by andreyuzzu:
Inception e un film care vrea sa para complicat dar e relativ simplu daca stam sa ne gandim care e ideea principala .

Originally Posted by andreyuzzu:
Si mai sunt scenele alea cu impuscaturi , care intr-o capodopera nu au voie sa apara.

Originally Posted by andreyuzzu:
Si finalul nu e atat de genial , dar nu stim niciodata daca va cadea , titirezul fiind al lui Mal.


Originally Posted by andreyuzzu:
Shutter Island mi s-a parut peste Inception avand in vedere scenariul , actingul lui Leo , regia. La efecte castiga clar Inception.

Originally Posted by andreyuzzu:
Locul pe imdb e epic fail , adica sa il pui in fata lui "Schindler's List , Fight Club , One flew" mi se pare bataie de joc.

1. Memento e un film bun, Inception e o opera cinematografica care va dainui.
2. Inception nu se vrea un film simplu, ci o idee simpla transpusa intr-un mod grandios, care te depaseste (nu pe tine, ci la modul general).
3. asa e, "impuscaturile" nu au ce cauta in capodopere. insa daca ai ramas numai cu ele in minte, imi dau seama cat ai inteles din el.
4. cade, daca ai fi avut rabdarea sa urmaresti end-credits...
5. shutter island e peste doar la atmosfera, imagine si dialoguri. desi si acolo se poate discuta...
6. nu e mai sensibil ca schindler's list fiindca se adreseaza unei singure povesti (de dragoste)? nu e mai dur ca fight club fiindca au pistoale, nu pumni (desi asta e un element infantil de catalogare)? nu e mai adanc ca "zbor deasupra unui cuib de cuci" fiindca are mai multe personaje care iau prim-planul?

sper sa-ti fi adus destule argumente care sa-ti spuna ca a scrie despre un film ce nu-l intelegi e bataie de joc...

numai bine !

Last edited by dooma : 23 Nov 2010 at 04:50.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 06:23   #362
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by andreyuzzu:
Si mai sunt scenele alea cu impuscaturi , care intr-o capodopera nu au voie sa apara.

De ce nu? De ce e obligatoriu ca Inception sa fie o capodopera?

Originally Posted by andreyuzzu:
Si finalul nu e atat de genial , dar nu stim niciodata daca va cadea , titirezul fiind al lui Mal

Mal e moarta. Stim ca va cadea.

Originally Posted by andreyuzzu:
Motivatia lui Cobb am inteles care e , dar cu ceilalti cum ramane , isi risca viata in vise deageaba?

Iar argumentul asta lipsit de baza? Oamenii aia isi fac meseria, e ceea ce fac ei, de ce nu ar fi facut-o si de data asta daca banii erau buni? Cand au ajuns in vis ei nu aveau habar de riscuri, creadeau ca o sa fie ca orice alta misiune, doar ca mai grea, dar riscurile aceleasi. Voi chiar v-ati uitat la acelasi film?

Originally Posted by andreyuzzu:
Shutter Island mi s-a parut peste Inception avand in vedere scenariul , actingul lui Leo , regia. La efecte castiga clar Inception.

Mie Inception mi s-a parut peste Shutter Island la toate capitolele de mai sus...

Originally Posted by andreyuzzu:
Locul pe imdb e epic fail , adica sa il pui in fata lui "Schindler's List , Fight Club , One flew" mi se pare bataie de joc.

E imdb, who cares?!
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 07:40   #363
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Wow, e mai bun decit One Flew Over the Cuckoo's Nest? Pai de ce n-ati zis de la inceput? Matz fermecat. îl şi trec pe lista...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 09:31   #364
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by dooma:

2. Inception nu se vrea un film simplu, ci o idee simpla transpusa intr-un mod grandios, care te depaseste (nu pe tine, ci la modul general).
!

o-ntrebare am si eu: care-i ideea?


LE: apropo, mi-a placut mult asta

Originally Posted by danonino:
Se vrea inteligent, profund, [...] iar scenariul nu e amuzant.


Last edited by Federico : 23 Nov 2010 at 09:37.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 12:42   #365
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Windom:
Pai de ce n-ati zis de la inceput? Matz fermecat. îl şi trec pe lista...

Povestea de seara. Astazi:

Printesa Inception si matzul fermecat
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 12:55   #366
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
@Federico: ideea ca atare este una simpla, mai simpla decat am putea crede, si anume afectiunea, indiferent de situatie, moment, nivel, conjunctura sau stare de spirit. este vorba despre lupta imensa care trebuie dusa, spiritual si fizic, pentru a gasi armonia sufleteasca. iar nolan nu face doar sa descrie aceasta lupta, simplist, ci o transpune intr-o alta lume, intr-o situatie nemaivazuta, si o face profesionist si ferm, lasand o urma adanca in inima unui spectator sensibil.

@liviu:
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 14:25   #367
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
mda.... Mie Nolan la Inception mi-a luat decat ochi cu efectele alea geniale , dar niciodata nu am simtit ce am simtit la Memento.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 17:47   #368
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by andreyuzzu:
Inception e un film care vrea sa para complicat dar e relativ simplu daca stam sa ne gandim care e ideea principala .
Ideea principala, tema, subiectul samd intotdeauna vor fi relativ simple...
Originally Posted by andreyuzzu:
Si mai sunt scenele alea cu impuscaturi , care intr-o capodopera nu au voie sa apara.
I just lol'd.
Originally Posted by andreyuzzu:
Nolan pur si simplu a aruncat personajele la Recycle Bin.
Ai auzit de "Restore" ?
Originally Posted by andreyuzzu:
Motivatia lui Cobb am inteles care e , dar cu ceilalti cum ramane , isi risca viata in vise deageaba?
Nu stiam ca-n vise iti risti viata...
Originally Posted by andreyuzzu:
Shutter Island mi s-a parut peste Inception avand in vedere scenariul , actingul lui Leo , regia. La efecte castiga clar Inception.
Ti s-a parut...
Originally Posted by andreyuzzu:
Locul pe imdb e epic fail , adica sa il pui in fata lui "Schindler's List , Fight Club , One flew" mi se pare bataie de joc.
Who cares about IMDB?
Originally Posted by dooma:
1. Memento e un film bun, Inception e o opera cinematografica care va dainui.
Memento poate fi catalogat drept o capodopera. Inception poate fi catalogat drept o capodopera "comerciala" sau un "Block-buster Masterpiece"... sunt doua lucruri total diferite.
Originally Posted by dooma:
4. cade, daca ai fi avut rabdarea sa urmaresti end-credits...
Am fost la filmul asta la cinema de 7 ori si am stat la end-credits pana la final de 2 ori... crede-ma nu se aude nimic... asta e poate doar in mintea ta. Cauta si tu pe net sa vezi ca nu exista asa ceva daca ai impresia ca aberez.
Originally Posted by andreyuzzu:
mda.... Mie Nolan la Inception mi-a luat decat ochi cu efectele alea geniale , dar niciodata nu am simtit ce am simtit la Memento.
Ce efecte geniale au fost la inceput ca nu mai tin minte? Din cate stiu, efectele alea geniale au loc in a doua jumatate a filmului. Cat despre Memento..., l-ai inteles?

Last edited by rifa : 23 Nov 2010 at 17:54.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 18:07   #369
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Iti dai seama ca am inteles Memento.... cam dupa a 3-a vizionare. E clar ca avem pareri diferite , nu mai are rost sa continuam. Tu nu poti sa imi schimbi parerea ca e un film genial .

Da , efectele nu au fost la inceput , am zis eu ceva de inceput?

Last edited by andreyuzzu : 23 Nov 2010 at 18:13.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 19:24   #370
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Originally Posted by rifa:
Am fost la filmul asta la cinema de 7 ori si am stat la end-credits pana la final de 2 ori... crede-ma nu se aude nimic... asta e poate doar in mintea ta. Cauta si tu pe net sa vezi ca nu exista asa ceva daca ai impresia ca aberez.

nu mi-as permite sa sustin ca aberezi. imi place sa discut, nu sa ma cert. dar uite cateva linkuri care sustin ca totusi se aude un sunet:

http://answers.yahoo.com/question/in...9172620AAEUC7g

http://funwithcole.wordpress.com/201...-is-the-proof/
(raspunsurile lui monica si urmatorul, la comentarii)

http://www.escapistmagazine.com/foru...n-SPOILERS-DUH
(raspunsul 14, al lui sylocat)

toti oamenii astia nu cred ca minteau. cine stie, poate in varianta dvd nu cade, sau poate in varaianta cinema. esentialul e ca, in orice caz, el oricum era fericit. fie ca era in vis, fie ca nu. nu e asta scopul, pana la urma?

cat despre block-buster, eu, personal, am descoperit o poveste mult mai adanca, mai presus de efecte si gimmick-uri hollywodiene. s-ar putea sa fie doar impresia mea, insa Inception e un film absolut special, si profund, si impecabil realizat.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 20:30   #371
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
nu e niciun sunet. am ascultat si eu. si am citit si comentariile din linkurile alea... daca stai sa citesti toate comentariile, daor cateava sustin ca exista un sunet. majoritatea spun ca acesta nu exista.

in fond, ce rost ar mai fi avut filmul daca la sfarsit ne-ar fi dat mura in gura?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 20:39   #372
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Dimpotriva, Nolan ne da mura, noua nu ne ramane decat sa deschidem gura. Doar ca trebuie s-a faci cu atentie, pentru ca nu cumva sa-ti intre vreo musca.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Nov 2010, 20:54   #373
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da, ne da mura in gura... numai ca si mura aia, trebuie cautata...
deci nu e chiar mura in gura... e mai mult mura in mana. acuma depinde de cei care se uita la film daca o baga in gura sau nu...

ce-am intors-o ca la Ploiesti. si pe mine m-am zapacit de cap
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2010, 01:24   #374
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by andreyuzzu:
Iti dai seama ca am inteles Memento.... cam dupa a 3-a vizionare. E clar ca avem pareri diferite , nu mai are rost sa continuam. Tu nu poti sa imi schimbi parerea ca e un film genial .

Sunt curios ce ai inteles din el dupa 3 vizionari.

Nici nu-mi doresc sa-ti schimb parerea, eu doar ti-am demonstrat ca privesti stangaci lucrurile.

Raspunsul tau a dat in retragere. Restul e tacere.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2010, 08:25   #375
andreyuzzu
Veteran
 
andreyuzzu
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 163
Poate ca nu am inteles eu prea bine Inception , dar parca nu ma atrage sa il mai revad.

Last edited by andreyuzzu : 24 Nov 2010 at 08:27.
andreyuzzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2010, 08:34   #376
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by dooma:
@Federico: ideea ca atare este una simpla, mai simpla decat am putea crede, si anume afectiunea, indiferent de situatie, moment, nivel, conjunctura sau stare de spirit. este vorba despre lupta imensa care trebuie dusa, spiritual si fizic, pentru a gasi armonia sufleteasca. iar nolan nu face doar sa descrie aceasta lupta, simplist, ci o transpune intr-o alta lume, intr-o situatie nemaivazuta, si o face profesionist si ferm, lasand o urma adanca in inima unui spectator sensibil.


Sa fim seriosi, banalitatile astea lemnoase se pot spune despre orice tentativa de film incepand chiar de la telenovele. Cu rationamente de-astea putem sa spunem ca intr-adevar e sfasietoare lupta launtrica paterna din "Transfromers 2" prin care ii este oferita independenta fiului...
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2010, 12:27   #377
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
amice, ca si in viata, si la filme e la fel. iti place ceva, te atinge mai mult, nu-ti place, te lasa rece.

ps: nimeni nu e obligat sa fie fan inception. mai ales cei care au ramas in minte doar cu efectele, cand au iesit din sala.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2010, 13:48   #378
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Impresiile pe care ti le poate lasa un film pot fi produsul subiectivitatii perceptiei personale sau se pot datora suitei de intentii si decizii ale autorului. A doua categorie - in care opinia ta nu se incadreaza - trebuie sa aiba prioritate intr-un cerc de discutii cu ceva pretentii. Altfel ajungem sa discutam cu icsi pentru care Inception e un film despre masini si cu igreci pentru care Inception e un film despre arme de foc... s.a.m.d .
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2010, 13:54   #379
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
nu cred ca se poate urmari sau percepe un film intr-un mod obiectiv. arta, fie ea si cinematografica, se bazeaza pe subiectivism. iar ce am inteles eu se prea poate sa nu fie in concordanta ce ce a vrut nolan sa exprime. dar asta nu diminueaza puterea sau valorea creatiei sale. cat despre discutii, sunt de parere ca se pot purta intr-un mod elevat si elegant, ca pana acum. de-aia am si aderat la aceasta comunitate...
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2010, 14:32   #380
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Ca nu se poate urmari obiectiv in totalitate nu inseamna ca nu se poate deloc. Subiectivitatea trebuie sa aiba un punct de plecare si cu cat e cladita pe o fundatie obiectiva mai solida cu atat e mai valoroasa. In plus, sa fim seriosi inca o data. Nolan nu e un poet; nu e Lynch sau P. T. Anderson sau Tarantino. Povestea lui Inception nu are nici un strop de verticalitate, nu vine de undeva de mai presus de Nolan, nu e inspiratie. Nolan nu e inzestrat cu organ contemplativ, el nu"VEDE" lucruri precum cei pe care i-am enumerat mai sus. Imbarligatura scenaristica din Inception e o constructie rationala cioplita de imaginatia orizontala si inteligenta - ce-i drept bogate ale autorului (dar sterile de la un punct daca nu sunt puse in slujba a ceva superior numit inspiratie). Si oricum, subiectivitatea asta e prost inteleasa de obicei. Ea nu presupune un anarhism interpretativ al operei pe toate fetele sale, ci rezida in niste lacune semantice constient
adoptate de autor prin suspendarea momentana a judecatorului din el.
In fine sa ma retrag de pe aratura si sa zic ceva la subiect. Eu in mare am trecut prin Inception ca gasca prin apa. Secventele de actiune mi s-au parut atroce de plictisitoare si de fade, culminad cu segmentul alpin care - o sa sune super pedant asta - face o nota discordanta socanta pe albia cromatica a filmului. Da, e un nod in papura, dar nu 100%; cinema-ul e poetic mai degraba decat epic, conteaza mult ritmul si armonia cromatica. Si ceva despre exceptiile pozitive de care ziceam: Inception mi se pare un film trist si deprimant, DiCaprio e uluitor de botit pe dinauntru; era o paine buna de mancat pe flancul asta al umanitatii personajului; si mai e si o anumita piesa din soundtrack , "Old Souls" , excelenta si tulburatoare, cred ca alaturi de "Frost/Nixon" e una din compozitiile care mi-au placut mult ale lui Zimmer din ultimul timp. Mda, deci de starea asta vag-melacolica si nostalgica vroiam sa "felicit" oarecum filmul, insa mai era mult pana la un nivel memorabil.

Last edited by Federico : 24 Nov 2010 at 14:34.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells