Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Jan 2009, 13:34   #1
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Slumdog Millionaire

Sau cum sa dai Globul de Aur celui mai mic rau dintre rele

(!SPOILERE
Globurile de aur(pt cel mai bun film,scenariu,regie) ,ca si celelate premii(Bafta,etc) nu le-a meritat filmul insusi cat lipsa unor rivali puternici.
Filmul incepe promitator,in culorile mocirloase ale peisajului grotesc si suprapopulat al Indiei,exotic si bizar pt ei(aia cu Globurile),nu f indepartat pt altii.Povestea unui tanar crescut in mahalalele Mumbayului(Bombay),un cersetor a carui mama e ucisa sub ochii lui de copil,castiga prin propriile forte intelectuale peste 2 milioane de dolari.Pana aici e chiar misto.Treaba se strica atunci cand e inchis de politie,batut,torturat sa le spuna secretul.Initial am crezut ca bataia facea parte din "antrenament",ca era analfabet(ceea ce nu era) si ca il chinuia taica-su sau cineva sa memoreze totul..ar fi fost altceva..
Dar povestea in sine nu are o baza solida: intrebarile sunt cretinesc de usoare,iar coincidenta naibii,tipul e legat de fiecare intrebare cu cate un episod tragic din viata sa.Vax.
Ca sa nu mai zic cat de mult mi-a amintit scena cu schiloditul si cersitul de tiganii nostrii,care pariez ar fi facut un film mult mai emotionant.Bonus: scena cu scuba diving in KKt,care e reprezentativa pt film.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 00:06   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mi-a placut Slumdog, in orice caz suficient de mult cat sa nu spun ca e "raul cel mic" intr-un an slabut. Imi place mai ales ideea din spatele povestii, care e simpla si frumoasa, executata atat de bine pe cat ar fi putut fi executata. Filmul in sine e plin de viata si sincer, chiar daca mai forteaza nota in anumite momente, iar atmosfera (dinamismul actiunii) este sustinuta de o coloana sonora foarte placuta.

Prin urmare nu am de ce sa ma plang si nici nu vreau sa-i caut nod in papura.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 00:24   #3
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
1. recunosc cã nu m-a plictisit, nu m-am dezlipit de la ecran, chiar m-a impresionat pe alocuri (povestea cu fata aia mai mult), dar nu prea-i dau credit întrucît m-am simþit manipulat, în special prin imagine ºi montaj.
2. e un film fãcut pentru a prinde la mase ºi cred cã ºi-a atins scopul. nu trebuie sã avem pretenþia sã gãsim la el profunzimi a la Tarkovsky.
3. în mare tema e cam aceeaºi ca la Forest Gump: un om obiºnuit dar prejudiciat de soartã la începutul vieþii poate ajunge sus ca urmare a ºansei... (sau variantele sugerate pe ecran la început ºi final).
4. mã bucur pentru Danny Boyle cã ºi-a mai revenit cît de cît. de la The Beach (exclusiv) scosese numai jeguri de credeam cã i-a cãzut ceva în cap.

7,2/10
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 02:42   #4
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
As fi spus ca 28 Days Later e unul dintre cele mai meritorii filme "horror" facute in acest deceniu - daca nu chiar singurul in limba engleza.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 12:22   #5
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Mie mi s-a parut ca seamana mai mult cu City of God decat cu Forrest Gump...
Un City of God indian...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 12:51   #6
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
doar elemente, esenta e in alta parte
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 14:00   #7
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by M0n0:
Mie mi s-a parut ca seamana mai mult cu City of God decat cu Forrest Gump...
Un City of God indian...

Aceeasi impresie am avut-o si eu, insa e destul de departe de City of God care mi se pare mai bun din toate punctele de vedere, mai putin coloana sonora.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 14:13   #8
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by PoliFanAthic:
As fi spus ca 28 Days Later e unul dintre cele mai meritorii filme "horror" facute in acest deceniu - daca nu chiar singurul in limba engleza.
iar eu aº spune cã e printre cele mai slabe ºi sforãitoare. ca cele mai bune horror de lb englezã din acest deceniu primul care mi-ar veni în minte ar fi Chasing Sleep, dacã 2000 se considerã în acest deceniu, dacã nu, Cabin Fever sau Slither.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 14:27   #9
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Slither e parodic, asa ar mai fi cateva dragute, dar mie tot imi ramane drag 28 - desi doar dupa a doua vizionare, ca la prima mi s-a parut mediocru.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2009, 21:09   #10
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by Leonard:
dacã nu, Cabin Fever

Mie mi s-a pãrut unu din cele mai proaste horror-uri pe care le-am vãzut.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2009, 18:26   #11
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by PoliFanAthic:
Mi-a placut Slumdog, in orice caz suficient de mult cat sa nu spun ca e "raul cel mic" intr-un an slabut. Imi place mai ales ideea din spatele povestii, care e simpla si frumoasa, executata atat de bine pe cat ar fi putut fi executata. Filmul in sine e plin de viata si sincer, chiar daca mai forteaza nota in anumite momente, iar atmosfera (dinamismul actiunii) este sustinuta de o coloana sonora foarte placuta.

Prin urmare nu am de ce sa ma plang si nici nu vreau sa-i caut nod in papura.
Ma bucur pentru tine,mie nu mi-a trezit nici un sentiment,mi s-a parut o copie palida a melodramelor bollywoodiene cu accente de dezordine organizata europeana.
Nu m-a facut sa simpatizez cu personajul principal(btw,tipul ,Jamal mare era f fals pe cat de simpatic era Jamal cel mic),si m-am uitat pana la capat in speranta ca va fi ceva interesant.Niste povesti ratate si incepute bine: a protagonistului,a eroinei Latika,si cam atat.
Atatea superlative...
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2009, 08:33   #12
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
da...vad ca si pe imdb e super cotat, ma rog, nu pot sa zic ca e prost da nici un fenomen. ca poveste mi se pare cam prea cusuta cu ata alba, cum s-au potrivit intebarile la fix...cu viata lui. cred ca ce il salveaza e autoironia, altfel nu pot sa vad dansul ala de la final, sau insasi povestea siropos-gretoasa de amor. cel mai mult mi-a placut cum afost filmat (mai ales scena cu cei doi adapostiti printre ruinele alea, privind la latika in ploaie). si coloana sonora a fost ok.
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2009, 21:22   #13
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Leonard:
de la The Beach (exclusiv) scosese numai jeguri de credeam cã i-a cãzut ceva în cap.

7,2/10
Vreai sa spui ca si Sunshine e infect?!
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jan 2009, 18:09   #14
Se7en
Veteran
 
Se7en
 
Join Date: Apr 2008
Location: Capalnitza
Posts: 211
Mai, Sunshine mi s-a parut un film cu un potential imens insa trivial tratat. L-am vazut de doua ori si am ramas cu aceeasi impresie. Sunt cateva momente superbe in film (ex. scena cu descoperirea SOS-ului lui Icarus 1, moment in care realizezi imensitatea spatiului si a misiunii in care echipajul navei era supus), dar din pacate jocul personajelor si calibrul lor actoricesc strica absolut tot. Iar cand se ajunge la Icarus 1 si la capitanul debil al navei distruse totul cade in ridicol. Ajungi sa crezi ca nu mai scapi de zombii lui Boyle nici in spatiu, chiar daca ala e abia unu. Eu as fi fericit daca cineva s-ar apuca sa reia subiectul si sa aiba grija sa nu mai cada in momentele neverosimile prost dispuse si sa scape filmul de sentimentul acela general de cheapness.

Cat despre Slumog Millionaire, filmul e practic un Huckleberry Finn varianta indiana. Partea buna e ca prin film Danny Boyle arata cu adevarat Bollywoodului muschiul Hollywoodului.
__________________
Bring your ammo...
Se7en is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2009, 11:51   #15
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Mie Sunshine mi s-a parut un film atat de sincer in integritatea lui si de asta am ales sa nu critic simbolurile oarecum simplute.


[POSIBILE SPOILERE MAI JOS]


Mi-a placut cum fiecare membru al echipajului a murit cu dumnezeul propriu, mi-a placut enorm secventa in care observa planeta Mercur (momentul meu favorit din film), mi-a placut muzica (ca in orice film a lui Boyle muzica e jumate din poveste). M-am bucurat sa-l regasesc pe Cillian Murphy in colaborare cu Boyle. Monstrul Pinbacker, oricat de zombie si de neverosimil ar fi, gets the point across, cel putin pentru mine. Desi se putea alege un mod mai elegant pentru a ilustra confruntarea dintre ratiune si credinta. Mie imi place Danny Boyle in general, place e cam putin zis, nu prea sunt alti regizori care sa ma unga la suflet in felul asta.

La 28 Days Later mi-ar placea sa vad si finalurile alternative, am inteles ca sunt bonus pe DVD.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 02:47   #16
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Re: Slumdog Millionaire

Originally Posted by Pauline Kael:
Dar povestea in sine nu are o baza solida: intrebarile sunt cretinesc de usoare,iar coincidenta naibii,tipul e legat de fiecare intrebare cu cate un episod tragic din viata sa.Vax.
Ca sa nu mai zic cat de mult mi-a amintit scena cu schiloditul si cersitul de tiganii nostrii,care pariez ar fi facut un film mult mai emotionant.Bonus: scena cu scuba diving in KKt,care e reprezentativa pt film.
Abia alataieri am apucat sa-l vad si eu, mi-a placut si sunt usor vehementa.
Obiectia ta din primul paragraf mi se pare usor "cretineasca", daca nu era "coincidenta naibii" nu mai era nici plot si nici mesaj (care e destul de la mintea cocosului, "scoala vietii te scoleste mai bine decat orice manual", ca sa o formulez asa). Iar filmul nu se vrea in nici un fel realist, nu inteleg de ce il tratezi ca pe un documentar, e o parabola, este evident ca in viata reala un om ca Jamal nu putea ajunge in asemenea imprejurari, dar nu asta e ideea!
Faza cu scubadivingul in kkt este o referire la un film mai vechi al lui Danny Boyle, unul din '96, pe de o parte poate e strict for DB fans, pe de alta pentru ca reflecta capacitatea lui Jamal de a isi controla destinul ("it was written" ca el sa ia autograful ala, nah).
Iar realitatea cersetoriei organizate in India e parte integranta a mahalalelor lor, nu avea cum sa fie exclusa si nu a fost pusa ca sa stoarca lacrimi.
Dar daca n-ai ridicate o spranceana aprobatoare nici macar la scena sarutului urmat de dans, nu vad cum ai putea sa gusti filmul.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 10:23   #17
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Re: Slumdog Millionaire

Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Pauline Kael:
Dar povestea in sine nu are o baza solida: intrebarile sunt cretinesc de usoare,iar coincidenta naibii,tipul e legat de fiecare intrebare cu cate un episod tragic din viata sa.Vax.
Ca sa nu mai zic cat de mult mi-a amintit scena cu schiloditul si cersitul de tiganii nostrii,care pariez ar fi facut un film mult mai emotionant.Bonus: scena cu scuba diving in KKt,care e reprezentativa pt film.
Abia alataieri am apucat sa-l vad si eu, mi-a placut si sunt usor vehementa.
Obiectia ta din primul paragraf mi se pare usor "cretineasca", daca nu era "coincidenta naibii" nu mai era nici plot si nici mesaj (care e destul de la mintea cocosului, "scoala vietii te scoleste mai bine decat orice manual", ca sa o formulez asa). Iar filmul nu se vrea in nici un fel realist, nu inteleg de ce il tratezi ca pe un documentar, e o parabola, este evident ca in viata reala un om ca Jamal nu putea ajunge in asemenea imprejurari, dar nu asta e ideea!
Faza cu scubadivingul in kkt este o referire la un film mai vechi al lui Danny Boyle, unul din '96, pe de o parte poate e strict for DB fans, pe de alta pentru ca reflecta capacitatea lui Jamal de a isi controla destinul ("it was written" ca el sa ia autograful ala, nah).
Iar realitatea cersetoriei organizate in India e parte integranta a mahalalelor lor, nu avea cum sa fie exclusa si nu a fost pusa ca sa stoarca lacrimi.
Dar daca n-ai ridicate o spranceana aprobatoare nici macar la scena sarutului urmat de dans, nu vad cum ai putea sa gusti filmul.
:lol:
"Cine seamana vant,culege nimic"

Poti fi vehementa cat vrei,dar nu incepe cu jigniri de genul:
Quote:
Obiectia ta din primul paragraf mi se pare usor "cretineasca",
Nu cred ca exista "cretineasca" in dictionar si daca esti o pustoaica desteapta invata sa-i tratezi pe ceilalti cu respect fie ei si persoane virtuale,iar cand iti asumi o insulta,fa-o pana la capat ,nu tautologic"usor cretineasca" e cam antagonic..Cu alte cuvinte m-ai facut cretina,prima data se iarta,asta e nivelul tau de educare,sau mai bine zicem ca ti-a scapat.Daca se repeta povestea,imi pare rau din doua motive,pt ca trebuie sa ripostez si doi,pt ca esti o fata care gandeste,observ,chiar daca impulsiva.
Un film nu trebuie in mod obligatoriu perceput la fel de doua persoane,chiar daca ele sunt cei mai buni prieteni sau sot si sotie,nu e un motiv sa se certe si sa se injure.Filmul asta atat mi-a trezit,ce am scris mai sus,nu m-a emotionat si cu asta basta.Apreciez faptul ca iti place dar nu ma poti forta sa-mi placa mie.Au fost niste faze interesante si atat.Incearca sa fii mai toleranta si mai atenta.
Nu e vorba de realismul unui documentar,insusi plotul si constructia scenariului mi s-a parut aiurea.In general nu gust filmele romantioase asa ca nu vad de ce trebuie sa ma emotionez, ca vrei tu...?Si da,dupa scena cu scufundatul in rahat,n-aveam cum "sa gust filmul".Desi aia a fost o scena originala.
Take care.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 10:54   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Re: Slumdog Millionaire

Originally Posted by Pauline Kael:
intrebarile sunt cretinesc de usoare,
Originally Posted by Miercuri:
Obiectia ta din primul paragraf mi se pare usor "cretineasca",
Originally Posted by Pauline Kael:
Nu cred ca exista "cretineasca" in dictionar
Deci, cum e...? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 10:57   #19
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pitbull cred ca n-ai ce face si mai pui si tu gaz pe foc.Ma bucur ca ii dai apa la moara sa ma jigneasca.Iti faci datoria de moderator,fara semnul intrebarii.Poate ca femininul lui "cretinesc "folosit intr-o conjunctura mai personala si directa m-a deranjat.Si inca,nimeni nu-i perfect,nici pe departe.Daca se intelege.
Sunt suparata si plec,in puii mei cretinesti.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 11:02   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fii bucuroasä si revino, în pana mea crestineascä. :love: :love: :love:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:57.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells