Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Feb 2009, 11:04   #21
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Amiiin,amiin. :love: :love: :love:
(Acum va citesc creatiile,n-am uitat).
Nu pup mana si nu te gandi la prostii.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 11:05   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ti-am zis eu cä-mi place cum gândesti. :love:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2009, 12:40   #23
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Nu o lua ca pe o insulta directa, nici macar indirecta, era doar o simpla parafraza.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2009, 19:12   #24
titip
Junior
 
titip
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 57
Nu pot sa zic nici ca mi-a placut filmul, nici ca mi-a displacut. Totusi sunt cateva lucruri destul de cusute cu ata alba, cum ar fi intrebarile din joc, insusi jocul, isteria maselor in legatura cu ce se intampla intr-un joc TV de pe un oarecare program... Ar mai fi happy-end-ul - tiganul urat ramane cu femeia frumoasa si cu o gramada de bani si asta e! Mai aveau putin si scriau pe genericul de final "si au trait fericiti pana la adanci batraneti!". In rest a fost film.
titip is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Feb 2009, 23:29   #25
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Da ce-aveti fratilor cu filmul asta? V-ati asarnat impotriva lui de parca ar fi cine stie ce gunoi. Sau da bine sa fii impotriva curentului (de premii)?
Da, e ultra-melo, da e ultra-romantic. ei si? ce are a face daca personajul se nimereste sa stie raspunsurile? nu a spus nimeni ca firul povestii trebuie sa fie realist. E o fantezie si trebuie luat ca atare. Ce, nu mai putem crede in povesti? Mai ales cand sunt spuse cu atat verva. Filmul asta are energie, culoare, muzica ii impregneaza un ritm care il face pur si simplu irezistibil. singura pista neexploatata suficient e aluzia la stilul bollywoodian, care, daca ar fi fost prezenta mai mult (nu numai in termeni plastici ci ca tip de story, si nu numai in genericul de final) i-ar fi dat filmului o alta alura.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2009, 01:47   #26
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
E foarte bun(Vezi parerea mea)
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Feb 2009, 02:19   #27
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by marcusARCUS:
Vezi parerea mea
Nu vreau.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2009, 00:39   #28
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by klein:
Da, e ultra-melo, da e ultra-romantic. ei si? ce are a face daca personajul se nimereste sa stie raspunsurile? nu a spus nimeni ca firul povestii trebuie sa fie realist. E o fantezie si trebuie luat ca atare. Ce, nu mai putem crede in povesti? Mai ales cand sunt spuse cu atat verva. Filmul asta are energie, culoare, muzica ii impregneaza un ritm care il face pur si simplu irezistibil. singura pista neexploatata suficient e aluzia la stilul bollywoodian, care, daca ar fi fost prezenta mai mult (nu numai in termeni plastici ci ca tip de story, si nu numai in genericul de final) i-ar fi dat filmului o alta alura.
very good points
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Feb 2009, 01:34   #29
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
da, si mie mi-a placut mult slumdog, din aceleasi motive de ritm si culoare, mentionate mai sus de klein. irezistibil, rezon.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2009, 07:16   #30
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
L-am vazut. Deci si un sirop bollywoodian poate fi transformat in ceva de calitate, daca adaugi ingredientele care trebuie!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2009, 10:12   #31
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Despre filmuletetul asta n-o sa se mai auda nimic dupa ce va avea loc festivitatea Oscarurilor,lumea (de rand si cu bun simt) va regreta ca a fost atat de premiat un film banal.De actorii aia(principali din film) pe care ii vad acum pe toate canalele tv mondene n-o sa se mai auda,mai ales ca protagonistul din "Slumdog.." e pe cat de uratel pe atat de lipsit de perspective.Fata in schimb e draguta,ca un bobocel care incepe sa infloreasca(fosta model).Si regizorul e de treaba,dar filmul e supraevaluat pana la lacrimi. :lol:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2009, 10:31   #32
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dev patel tocmai a primit un rol principal in trilogia lui M. Night Shyamalan, deci nu-i deloc lipsit de perspectiva
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2009, 10:38   #33
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Sa vedem cum se va descurca.Mie nu-mi place,ca talent actoricesc pur si simplu ,mi se pare mai putin inzestrat decat multi alti tineri.Abia stie sa lege trei cuvinte intr-o propozitie,unde e marea inteligenta? A,atunci nu poate juca decat intr-un singur registru: roluri de pampalau si atunci e neinteresant.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2009, 10:45   #34
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
sigur nu confunzi rolul cu actorul? si uiti ca are doar 18 ani sau ca Slumdog a fost primul lui film
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2009, 10:48   #35
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Se poate.Dar nu mi se pare atat de deosebit.Dar are timp sa demonstreze ca e .Poate mai repede in Bollywood.La americani e mai greu.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 15:24   #36
titip
Junior
 
titip
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 57
In urma cu cateva saptamani, fimlul imi ramasese indiferent, dar acum, deja, nu prea-l mai suport. Incep sa ma gandesc ca regizorul filmului si ceilalti, nu prea au urmarit jocul ala TV. Pauza nu poti lua dupa ce ti s-a pus intrebarea si dupa ce ai primit si variantele de raspuns. In fine... Boschetarii, cersetorii si cei care mai provin din zona suburbana nu au ce cauta in astfel de concursuri.
__________________
Pac, Vasile! Pac, Ioane!
titip is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 15:33   #37
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
e preluata ideea, nu si toate regulile concursului
mie mi-a placut, e plin de culoare, dar nu e filmul anului 2008
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2009, 23:13   #38
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Pauline Kael:
Se poate.Dar nu mi se pare atat de deosebit.Dar are timp sa demonstreze ca e .Poate mai repede in Bollywood.La americani e mai greu.
Dev Patel e englez, din Londra. Danny Boyle n-a avut pe cine sa aleaga de la Bolywood pentru ca toti tipii de acolo sunt pe prototipul de frumusete masculina indiana si pur si simplu n-ar fi fost credibil in veci. Pe cand Dev saracu' arata ceva mai prapadit, mai underdog-like.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 13:35   #39
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by titip:
In urma cu cateva saptamani, fimlul imi ramasese indiferent, dar acum, deja, nu prea-l mai suport. Incep sa ma gandesc ca regizorul filmului si ceilalti, nu prea au urmarit jocul ala TV. Pauza nu poti lua dupa ce ti s-a pus intrebarea si dupa ce ai primit si variantele de raspuns.
foarte adevãrat. aceeaºi întrebare mi-am pus-o ºi eu (cã am urmãrit pe vremea lui Virgil Ianþu concursul ãsta ºi chiar pe RTL cu mult înainte sã aparã la noi). stupid. altã nedumerire ar fi de ce la concursul ãla se vorbea englezã? (ºi nu pãrea a fi dublaj în varianta pe care am vãzut-o eu) aºa de culþi sunt indienii încît un joc de aºa mare popularitate sã se desfãºoare într-o limbã strãinã?
are formã dar n-are fond filmul ãsta. entertainment ºi atît. chiar mi s-a pãrut un film drãguþ la care m-am simþit bine. mi-era teamã ca supraevaluarea sa sã mã facã sã-l detest post-vizionare. încã nu s-a întîmplat dar dacã ia oscarul la altceva decît categoriile tehnice s-ar putea sã ajung... pãcat
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Feb 2009, 14:49   #40
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
General knowledge much? India e o fosta colonie britanica si inca face parte din Commonwealth. Engleza e limba oficiala administrativa si majoritatea populatiei vorbeste o forma dialectala de engleza, indiferent de limba lor materna (urdu, bengali, guajarati, hindi etc).
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells