Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2010, 18:04   #1
piranha
Senior
 
piranha
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 130
Question Premiul "Alexandru Sahia"

Ridic si eu o problema ca moldoveanu' care nu are ce face.

Toata viata am crezut ca Alexandru Sahia a fost un mega-cineast si/sau bunicul filmului romanesc. Auzeam intr-una de studiourile Sahia, citeam logo-ul Sahia Film pe generice... era si un liceu in Bucuresti care se chema Sahia (in cartierul Pantelimon, daca stiti). Toate astea pana mai de curand, cand am facut o tura prin jud Calarasi, inclusiv in comuna Manastirea - localitatea natala a lui Alexandru Sahia - unde se gaseste si muzeul/casa memoriala cu pricina.

Asa am aflat si eu mai multe despre Alexandru Sahia - si am descoperit ca a fost un scriitor de mana a treia, fara nicio legatura cu cinematografia. In general, un individ care nu a reusit mare lucru la viata lui: a incercat facultatea dar a renuntat, a incercat scoala militara dar a renuntat, a incercat sa devina calugar dar a renuntat. Ce a facut el memorabil este ca a plecat in URSS ca jurnalist cu simpatii comuniste si a scris de acolo reportaje despre cat de minunat e la sovietici.

Am citit chiar pe Cinemagia ca se decerneaza anual un Premiu "Alexandru Sahia" si m-am intrebat WTF ???? Adica se vede ca acest Sahia (tot respectul pentru cei care nu mai sunt printre noi) a fost un personaj ridicat la rang de cult in timpul comunismului - el avand singurul merit ca a scris elogios articole si o carte despre URSS si apoi a disparut de tanar (inca din 1937), inainte sa cada apoi in dizgratia regimului comunist de dupa 1945.

Ma gandeam cam ce valori promoveaza premiul "A. Sahia" in cinematografia romaneasca? Mediocritatea - asa cum era si personajul insusi?

PS: n-am nimic cu filmul romanesc de dinainte de '89, ba chiar mi se pare mai de calitate decat cel actual, dar am aceasta nedumerire in legatura cu continuarea "brandului" Sahia si la 20 de ani dupa ce se presupune ca nu mai punem botul la propaganda de kko.
__________________
There are two rules for success
1. Never tell everything you know.
piranha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2010, 18:14   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mi se pare complet îndreptätit tot ce zici.
E evident cä märuntelul personaj de propagandä s-a translatat, peste decenii, la o semnificatie complet nemeritatä si sträinä de tot ce-a însemnat existenta lui.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2010, 18:46   #3
piranha
Senior
 
piranha
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 130
Ma gandeam ca suna cool "Alexandru Sahia" (probabil de-asta a fost ales ca pseudonim, omul numindu-se "Stanescu" in acte), dar din punctul acesta de vedere este la fel de inconsistent ca si "Che Guevara" - un alt nume care suna bine si are o reputatie cool in mintea celor care nu stiu istorie. Ar merita gasit un nume de premiu care sa insemne ceva pentru cinematografie, pentru ca Sahia chiar nu reprezinta nimic pentru filmul mioritic.
__________________
There are two rules for success
1. Never tell everything you know.
piranha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2010, 18:54   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ion Bostan sau Mirel Iliesiu n-ar fi rele deloc.
Astia chiar au fost buni!
(Sigur, peste vreo juma' de secol si mai bine, se va putea vorbi si despre premiile Alecu Solomon, Thomas Ciulei, Andrei Ujicä - da' pân-atunci mai e; cât mai mult, da-r-ar Domnu'!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 21:28   #5
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Ori...
Grigore Brezeanu,un Melies de-al nostru,dar nu un Lumiere.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 21:53   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eventual...
Desi Brezeanu n-a fäcut documentar, ci film de fictiune cu subiect istoric (sau, la o adicä, un fel de "protosemidocudrama").

Last edited by Pitbull : 22 Oct 2010 at 22:22.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2010, 22:07   #7
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Totusi...
Daca l-am cita pe un regizor si autor al unei carti de film-documentar,"Independenta Romaniei" ar putea fi vazut ca un documentat document documentar.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 08:10   #8
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Vă daţi seama, dacă până şi pentru un nume pentru premiu nu prea ai din ce alege! Mai poate rămâne "Alexandru Sahia" încă vreo 20 de ani...
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 08:39   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' alea de le-am zis ce-s, pâté de ficat?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 09:35   #10
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Întristător de puţine opţiuni.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 10:17   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mai bine putini si buni, decât multi si prosti.
(Läpusneanu parafrazat)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 10:20   #12
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
mai degraba sunt putini si anonimi.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2010, 10:29   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba sunt putini si ilustri.
Filmul documentar are un cu totul alt orizont de popularitate, vizibilitate, notorietate, iar onorabilii lui slujitori îsi asumä cu demnitate si modestie lipsa de proeminentä; pentru ei, devotamentul profesional si artistic precumpäneste asupra faimei si gloriei de masä.
Cinste lor!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2010, 09:58   #14
piranha
Senior
 
piranha
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 130
Thumbs up

S-a vehiculat anterior numele regizorului Ion Bostan - foarte inspirata idee! Imi aduc aminte ca am urmarit documentarele lui despre Delta Dunarii, insa nu stiam ca a facut si multe altele pe care as vrea sa le vad:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Bostan

Stiti cum as putea sa vad / sa dau jos de pe net documentarele astea mai vechi ?
__________________
There are two rules for success
1. Never tell everything you know.
piranha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells