Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Animatie

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Dec 2004, 13:24   #1
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Polar Express

Un film absolut superb... nu cred ca cineva va reusi sa scrie o cronica care sa poata aprecia acest film la adevarata lui valoare...
Pur si simplu pentru o ora si jumatate simti ca redevii copil si ca lumea asta gri si urata in care traim poate fi si altfel... trebuie doar sa fi mai bun cu tine si cu cei din jur si SA CREZI... cam asta e mesajul filmului...
E un film cu adevarat MAGIC

Realizarea este cu adevarat incredibila... nu credeam ca se poate ajunge la un asemenea nivel de realism la animatia pe calculator... Iar Tom Hanks... e cel mai bun actor din toate timpurile dupa parerea mea... si fiecare film care apre si in care joaca parca imi intareste aceasta opinie...
Din cate am inteles filmul a fost realizat si in varianta IMAX... cred ca in conditiile potrivite filmul e cu adevarat coplesitor...
Dar nu neaparat calitatea animatiei il face atat de bun... ci in primul rand POVESTEA... e atat de dulce si te atinge la suflet incat am surprins multa lume stergandu-si lacrimile...

Nu va zic nimic mai mult... doar va sfatuiesc sa nu il ratati... e un film de nota 10 !!!
Plus de asta... unde mai aveti ocazia sa il vedeti pe Tom Hanks cu chelie (chiar daca e doar animatie)

SARBATORI FERICITE LA TOATA LUMEA !!!
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2004, 15:16   #2
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
desi n-am prostul obicei de a scrie fara sa fi vazut filmul, vreau sa mentionez ca l-am condamnat pe zemeckis (unul din regizorii mei preferati de la hollywood, de altfel) pt forma pe care a ales-o, alaturandu-se tuturor celorlalti regizori care TOT nu inteleg ca ESTE o diferenta intre tom hanks actorul si tom hanks holograma...

cand vine vorba de animatie, ar trebui sa se mearga (dupa cum spunea mala portugal) pe minimalism si caricatural, cu a visat bietul disney...

oricum, raman cu speranta ca zemeckis va putea sa insufle Emotia, cum a reusit mereu s-o faca, intr-un stil ceva mai non-sentimental decat spielberg care l-a crescut si l-a format...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2004, 21:29   #3
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
Tom Hanks joaca in filmul asta 5 roluri... mai bine zis 5 voci... si doar unul dintre personaje (conductorul de tren) este cel care ii seamana aidoma... restul, cu greu iti poti da seama cine se ascunde in spatele personajului...

Intradevar filmul are o gramada de elemente care te duc cu gandul la lumea de basm a lui Spielberg sau Zemeckis... dar parerea mea e ca daca nu poti intelege sau aprecia filmele de referinta ale acestor doi mari regizori, ti-ai pierdut sufletul si ca esti un om cu adevarat blazat si neimpresionabil...
... si probabil ca acestei categorii de oameni Polar Express nu le va spune absolut nimic...
Metafora cu clopotelul din film cred ca e edificatoare in acest sens... pe mine chiar m-a atins la suflet finalul in care baietelul spune ca peste ani nici macar sora lui nu mai auzea clinchetul lui...
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Dec 2004, 23:09   #4
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Re: Polar express

Originally Posted by i_matei:
absolut superb... valoare...
SA CREZI... MAGICA incredibila...e cel mai bun actor din toate timpurile ...
filmul e cu adevarat coplesitor... il face atat de bun... POVESTEA... e atat de dulce si te atinge la suflet incat am surprins multa lume stergandu-si lacrimile...
e un film de nota 10 !!!
Cuvintele cheie din cronicheta ta.

Mda, deja ne-ai induiosat pana la lacrimi, cu greu imi reprim lacrima de crocodil din coltul ochiului. Altceva ? :shock:
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Dec 2004, 16:42   #5
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ei, si ce, acuma ? nu mai are voie omul sa se entuziasmeze de sarbatori, ca vine grinci sa-l traga de urechiuse... :hmm:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2004, 12:00   #6
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Originally Posted by i_matei:
Spielberg sau Zemeckis... dar parerea mea e ca daca nu poti intelege sau aprecia filmele de referinta ale acestor doi mari regizori, ti-ai pierdut sufletul si ca esti un om cu adevarat blazat si neimpresionabil...
... si probabil ca acestei categorii de oameni Polar Express nu le va spune absolut nimic...

Pe mine nu ma impresioneaza deloc regizorii astia 2....cat despre Tom Hanks... :sick: :sick: :sick: ....probabil ca nu o sa vad filmul asta,nu-mi plac animatiile.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Dec 2004, 17:46   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
"The Polar Express" nu a fost chiar atat de magic... O fabula cam usoara(believe, believe, da' believe what?) Ma rog, nu se poate trece peste Tom Hanks in multipla ipostaza sau peste muzica, dar filmul e slabut per ansamblu, daca il comparam cu "The Incredibles" sau "Shrek 2".

Totusi, nu pot afirma ca este un film prost, cu atat mai putin un desen de animatie nereusit. Este agreabil, nu te plictiseste, chiar daca povestea este un pic lungita ca sa umple 100 de minute de film. Din punctul de vedere al animatiei, arata bine, dar prefer sa nu comentez.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2005, 10:41   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
eu comentez:

animatia este aiurea ! si kestia cea mai tare este ca filmul a costat 170 milioane $ ! ma refer la artificialitatea personajelor. scenele de actiune arata foarte bine.

film pentru copii, cu replici debile, cu copilasi prosti si cu un mos craciun de-mi ingheta sangele-n vene !

in mod normal, n-ar trebui sa ne deranjeze (in limitele genului, adica), dar nici sa ne incante. pacat ca nu mai am 10 anisori.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 12:10   #9
aditza2004
Guru
 
aditza2004
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 338
Nu mi s-a parut un film magic,nici chiar macar bun.Pur si simplu un film pt copii care nu e special.EU unu as prefera oricand The Incredibles in fatza acestui film.Un singur motiv sa fi vazut filmu asta...ca sunt sarbatorile...Nota 6
__________________
If U have something to say ,SAY IT
aditza2004 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 12:37   #10
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
eu comentez

in mod normal, n-ar trebui sa ne deranjeze (in limitele genului, adica), dar nici sa ne incante. pacat ca nu mai am 10 anisori.
1.De ce te simti obligat sa comentezi orice ?

2.Esti sigur de varsta? :?
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 19:15   #11
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
1. pe forumul asta se da cu parerea. se discuta despre film. toata lumea comenteaza, inclusiv tu.

2. ce-i, fromoaso din padurea adormita ? te-ai trezit din visari si si-mi vii cu glumitze de... 10 anishori ? :?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jan 2005, 21:53   #12
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Vezi sa nu simti vreun gol in vreun orificiu si sa fie nevoie sa-l umpli cu ceva carne ...

Incearca sa-ti dai cu parerea mai rar, ne-ai face tuturor un bine.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jan 2005, 14:54   #13
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
Incearca sa-ti dai cu parerea mai rar, ne-ai face tuturor un bine.

daca tu esti 'toata lumea', mi-e teama ca nu pot s-o fac...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells