Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Apr 2011, 13:14   #1
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
als

l-am remarcat in dilema si in observatorul cultural.
am dialogat prima data pe acest forum.
l-am citit pe liternet, in omagiu, in rekino, in republik...
l-am cunoscut la primul concert al lui leonard cohen. l-am felicitat pentru primele volume.
era un om extraordinar.
si ieri a murit.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 13:55   #2
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
Sunt bulversat total.
Dincolo de suisuri si coborasuri in relatia noastra, mai mult sau mai putin virtuala, l-am apreciat intotdeauna.
Joi seara i-am citit prefata la "Fellini despre Fellini".
Nu mai am cuvinte.
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 14:56   #3
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
ciudata viata asta...
mi s-au muiat putin genunchii
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 15:04   #4
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
Trist... si ciudat
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 17:05   #5
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 17:38   #6
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Moartea face parte din viaţă.

Leo, R.I.P.!

Judex says the same.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 19:45   #7
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Ma simt ca si cum mi-ar fi murit un prieten Un prieten bun pe care nu l-am intalnit niciodata dar care m-a ajutat sa invat sa privesc. Si sa ma bucur de film.

N-am stiut nimic de boala lui. Acum, hedonismul si setea lui de frumos par singura cale demna out of this shithole Earth.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 22:20   #8
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
In martie am urmarit cu placere prezenta lui la Literatura de Azi, joi i-am povestit unei colege de personajul ALS, iar azi, acum, am avut un soc. Inca nu-mi vine sa cred, nici eu nu stiam nimic de a sa boala .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2011, 22:44   #9
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Chambord:
N-am stiut nimic de boala lui.
nu cred ca au stiut prea multi.era ceva mult prea intim si personal...
si totusi,ca de-aia inca nu mi-am revenit,in mesajul acela ultim, primit de la el,imi spunea:"caut sa ma tin departe de conflicte si "sugative" de timp.."
intr-adevar, nu mai avea timp.....presimtea si nu voia decat sa-si petreaca ultimele luni din viata in liniste.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2011, 05:27   #10
Lelouche
Veteran
 
Lelouche
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 150
Personal l-am intilnit si salutat la proiectia de la Sala Palatului a Autobiografiei lui Ujica. L-am reintilnit la cursurile din ianuarie 2011 din cadrul CESI. Urma sa pregatim o analiza a unei secvente de film....... Ce rost mai are!?! Care film? Simt ca am ramas cumva fara pelicula model.
Lelouche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2011, 15:00   #11
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
http://filmreporter.ro/alex-leo-serb...-a-trai-frumos
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2011, 15:16   #12
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
O, Doamne... Ce pierdere! Ce imensa pierdere! Tristete, suferinta, lacrimi sterse de sub ochi de catre colegi de breasla, la aflarea nimicitoarei vesti, s-au putut vedea si in ultima zi a NexT-ului. La seminarul de critica de film, la care am participat, s-a tinut un moment de reculegere, anuntat brusc, care a socat tinerii critici aspiranti (carora li se adresa programul), dar si colegi mai vechi care inca nu aflasera socanta veste. De fapt, si inaintea premierii filmelor castigatoare, Ada Solomon a anuntat, cu o voce gatuita, decesul marelui critic si om de cultura, "care nu va mai participa niciodata la o dezbatere critica": Alex Leo Serban.
Imi mai amintesc ca orice discutie pe care am avut-o ieri cu Valerian Sava - pe tema criticii de film - ajungea, la un moment dat, la ALS. Ma intreaba: "Ai auzit de <<Critica Bunicii>>? (eseu scris de ALS la "Cahiers du cinema", in care contesta "babaciunile" ce se inversunau sa scrie despre cinema, la noi, in Romania). Ii zic ca stiu doar titlul eseului, insa necitindu-l vreodata. Rade. Imi zice ca trebuie neaparat s-o fac: e delicios, e hilar, e adevarat. Mi-l imprumuta, imi promite... Apoi isi exprima regretul polemicilor pe care le-a initiat cu ALS, ba chiar se indoieste de verticalitatea parerilor pe care le-a avut, marturisindu-mi: "Divagam, eram furios!". Ii intind mana, cu lacrimi in ochi, spunandu-i: "Bine ati venit in club, dar eu nici macar furios n-am fost, eram un teribilist cu idei preconcepute."
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2011, 18:02   #13
farabeuf
Senior
 
farabeuf
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 100
Rip Als
__________________
http://video.yahoo.com/video/play?vi...3764& cache=1
farabeuf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2011, 20:31   #14
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
ultimul tweet al lui als:

atunci cind iti faci planuri=k si cum ti-ai plasa viata in miinile soartei iar soarta ride de tine kiar in ac moment. viata e cobaiu soartei
7:52 PM Mar 30th via web

http://twitter.com/alsbyals
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2011, 01:07   #15
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
M-a indurerat teribil, TERIBIL, vestea dispariţiei lui Leo. Cat de multe se explica acum ( prin spectrul bolii) : dorinţa lui de izolare ( plecarea in Argentina ), "risipa" internaută, febra cu care comenta pe forumuri...Un om, realmente, exceptional. Nu cunosc maxima mai cretină decât maxima asta romanească care spune ( ahh, atat de otv-ist ) cum că: "nimeni nu e de neînlocuit". Ei bine, alex leo serban, e de ne-înlocuit. Dacă filmul era pentru el un compositum al artelor ( amestec de imagine, sunet , "literatura",) personalitatea lui era, şi ea, asijderea: ( adică, amestec de maistream, elitism, decadent, dandysm, spirit de fronda, altruism,hedonism etc într-un dozaj atipic care-l făcea ceea ce a fost: o personalitate atipică.)
Nu e vina lui că unii forumişti n-au stiut sa acceseze in el infinitele lui resurse de bonomie. Dacă aveai proasta inspiratie sa-l deranjezi, primeai ce meritai. Pamfletele lui ( loc unde, vorba lui Arghezi, " uritul si ocara se decantează în esenţe pure") deveneau simfoniile unor ciocane la capătul cărora oponenţii ieşeau turtiţi ca nişte doze goale de bere aşezate pe calea ferată. O fi fost, poate, şi nedrept. În fond, cine nu e ? Ar trebui operat, atunci când este " judecat" ( ce odios lucru să judeci pe cineva care nu se mai poate apăra! ) cu justa măsură. Căci Leo era şi de o generozitate iesită din comun. Oare, câte vedete culturale de la noi, ( iar el era, incontestabil, o "vedetă" culturală) acceptau să se întâlnească cu neica-nimeni, cu admiratorii, cu scenarişti obscuri, cu forumişti, cu regizori în devenire, cu cinefili de rând, etc., cu alte cuvinte, să-şi rupă din timpul preţios de dragul unuei şuete care nu avea niciodată garanţia că se poate transforma într-un dialog ? Să scrie, zeci, sute de mesaje, de emailuri? Nu e asta, oare, expresia desăvârşită a pasiunii, şi- de acolo- mai departe: a generozităţii însăşi? Dincolo de toate malentendu-urile, de toate umorile, rămâne talentul şi sensibilitatea lui literară inconfundabilă ( pt mine: un Truman Capote altoit cu Mihail Sebastian) laolaltă cu talentul critic ( speculativ) de cinci stele, căci .Alex Leo Şerban presta în eseurile sale asumate o hermeneutică de cea mai bună calitate. Reciţi-l în eseurile din Idei în Dialog, în Dilema, în Dietetica lui Robinson, în consideraţiile despre Proust etc. şi o să înţelegeţi ( mă refer la tinerii, noii, forumişti) că juca la categoria grea a celor ştiutori de carte, a cărturarilor ...Mă simt mândru că am avut privilegiul să beau o bere cu el şi să-i strâng mâna! Iar celor care s-au întîlnit cu el doar sub zodia umoral-virtuală, aş vrea să le spun doar atât: Leo, în ciuda măştilor, adesea strîmb purtate, avea o candoare de copil! Dumnezeu ( da, Dumnezeu, pt că Leo nu a fost niciodată un ateu, ci un agnostic) să-l ierte! Mie, unul, îmi va lipsi enorm!
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2011, 10:20   #16
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Să-i mulţumim lui ALŞ pentru că ne-a făcut lipeala cu nişte filme minunate.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2011, 11:20   #17
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
era un personaj colorat. rip.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2011, 14:16   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Un adevarat dictionar ambulant de filme si un condei extrem de dezinvolt si sprinten.
Regret ca nu am reusit sa ne impacam, dupa conflictul din 2009.
Totusi, ultimul nostru schimb de mesaje private (apropo de atacurile defaimatoare la adresa filmului lui Ujica) a fost civilizat. Raman cu consolarea asta.
R.I.P.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2011, 22:35   #19
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by mafalda:
ALS nu a murit de cancer limfatic sau de leucemie, cum a aparut in presa, ci a murit de SIDA. Acesta este tristul ADEVAR. De ce lumea cultural artistica prefera minciuna cancerului limfatic sau a leucemiei cand toti stiu orientarea sexuala a lui ALS, care nici macar nu a facut un secret din asta, din moment ce, acum cativa ani, a initiat un festival al filmului gay de a scandalizat Biserica Ortodoxa Romana ? Cine are nevoie de minciuna cancerului? La ce foloseste? Asta dovedeste ca societatea romaneasca inca mai considera SIDA nu o boala ci un stigmat social care trebuie ascuns. In SUA au murit atatea personalitati cultural artistice de SIDA (actorul Rock Hudson, cantaretul Freddie Mercury si multi alti homosexuali, nume rasunatoare) si presa americana nu a acuns adevarul.

Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca ! Daca ALS credea in EL...
Topicul asta nu are ce cauta aici, locul lui e pe cafenea la rubrica dedicata :

http://www.cinemagia.ro/forum/showth...=89178&page=43
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related

Last edited by Gloria : 14 Apr 2011 at 15:42.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2011, 22:39   #20
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
prea multa rautate pentru un om care, totusi... nu mai e...

eu zic sa privim dincolo de rautati, conflicte, si cauze ale mortii si sa apreciem macar acum ce a facut omul asta ca nu a facut rau...

R.I.P.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells