Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Feb 2007, 17:01   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
"Ingerul necesar"

Un film cu adevarat necesar pentru o schimbare in stilul cinema-ului romanesc, Ingerul necesar al lui Gheorghe Preda este in curs de finalizare. Inca nu l-am vazut (probabil saptamana viitoare), dar trailerul arata foarte bine, muzica e dementiala, iar povestea este diferita de ceea ce s-a facut in ultima vreme la noi. Aflati mai multe despre film (afisul nu este gata inca) la pagina dedicata lui pe cinemagia: http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=7684

Ce parere aveti? Eu unu' de-abia astept...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2007, 17:04   #2
Durga
Novice
 
Durga
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 2
Re: Ingerul necesar

Originally Posted by StefanDo:
Un film cu adevarat necesar pentru o schimbare in stilul cinema-ului romanesc, Ingerul necesar al lui Gheorghe Preda
Si care ar fi "stilul "cinemaului romanesc? Ma rog, poate (te) explici.

Ingerul necesar e un film fara prea multe dialoguri; nu exista nici un narator care sa ne explice care- i treaba in mintea personajelor; de aceea urmaritul insusi al filmului e un demers intelectual- ni se dau cateva indicii (partea frumoasa este ca inchippuim scenarii posibile inainte de finalul filmului care dezleaga o parte din enigma. filmul se construiesste in mintea noastra, ne sda sugestii, ne fenteaza, apoi -odata jocul incheiat, ni se releva); mi s-a parut frumoasa povestea asta de dragoste: ea o fire interiorizata, creativa- suficienta siesi (in extremis) reuseste sa fie facuta curioasa de ceva din lumea exterioara; uite un barbat care a reusit sa-i atrraga atentia! smart.
__________________
creative energy
Durga is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2007, 18:16   #3
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Stefane, dacä-i pe väzutelea, vreau si eu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2007, 14:13   #4
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
lansare in toamna, avanpremiera (cica) la tiff.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 17:41   #5
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru cä subiectul devine actual, ca sä nu avem topicuri paralele, i-am dat un brânci hopa-sus (mai ales cä filmul a început sä fie dezbätut tangential aläturi, în topicul "Californiei...").
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 18:15   #6
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
n-am vazut, sper sa-mi placa atunci cand i-o veni ceasul, insa titlu asta cu heruvimi ma deruteaza...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 22:26   #7
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
trailerul arata bine.

afisul este destul de "deosebit" doar k stiu poza de mai bine de 2 ani. un pic prea "postmodernist" s faci afis prin remake-ul unei poze. :hmm:

din nou sunt fortat sa conchid: indiferent cat de enervant e omul pe forum si indiferent cat de vechi e afisul, nu pot spune nimic despre film. astept s-l vad!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 22:39   #8
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
??????
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 22:42   #9
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nu incercam acuze mascate. fraza cu "afisul e destul de deosebit" e acolo pt k mai inainte citisem interviul luat de stefan in care stefan lauda afisul.

eu spun k stiu poza (care, dealtfel, imi place foarte mult; de aceea am si tinut-o minte) si m asteptam la alt afis. adica m asteptam la un afis pe care sa nu-l recunosc.

dar, in fine, poate imaginea asta este cea mai potrivita din lume pentru a reprezenta filmul.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 22:48   #10
preda porter
Novice
 
preda porter
 
Join Date: Mar 2007
Location: paris
Posts: 23
mi s-a parut haios ca personajul sa aiba in casa pe perete afisul filmului...d'aia nu sint diferite...
preda porter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2007, 22:51   #11
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
da. aia am observat in trailer. e cool. desi nu puteam sti dc ideea nu era invers: afisul sa fie o poza din camera.

eu ma refeream la o poza mai veche (de cel putin 2-3 ani) pe care sunt 100% k o cunoasteti.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 17:20   #12
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai cinefili si cinefagi,
ati vazut filmul? acest Preda chiar poarta ingerul pe umar sau, asa, face valuri? please, scurt si clar.
merci.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 17:39   #13
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by herbert:
mai cinefili si cinefagi,
ati vazut filmul? acest Preda chiar poarta ingerul pe umar sau, asa, face valuri? please, scurt si clar.
merci.

Ca simplu cetatean prezent la difuzarea "ingerului" la tiff sunt de parere ca merita vazut.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 19:12   #14
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by herbert:
ati vazut filmul? acest Preda chiar poarta ingerul pe umar sau, asa, face valuri? please, scurt si clar.
merci.

scurt: nu poarta pe umeri decit idei din Lost Highway sau Cache (chiar daca scenariul Ingerului e anterior Cache-ului, tot ramine Lynch in picioare), pe care le stinge in stilul The Game... cu un personaj-prietena tras de limba - o englezo-romana cum numai in Point Zero mai gasesti... cu pulsiuni autiste realizate intr-un estetism feroce - a la Pi sau a la Suffering (un videogame) - care explica in stil romantic geneza ''operei de arta'', insa nu rezolva nimic din poveste... un film chinuit, neoriginal, de un teribilism infantil! un film care, la o adica, suna bine, insa nu-i foloseste la nimic.


mai multe poti vedea aci
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 19:56   #15
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by herbert:
acest Preda chiar poarta ingerul pe umar sau, asa, face valuri?
Vazand filmul as zice ca pe umar poarta mai degraba un papagal decat un inger.
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2007, 20:20   #16
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
@gionloc
multumesc. iese ca nu ne ajuta nici ingerul cand nu stim sa formulam ce vrem...
@mala
am ras. o sentinta ca un glonte... dezamagit si ratacit, adica, asa, usor papagal.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2007, 09:41   #17
gogu 2
Novice
 
gogu 2
 
Join Date: Oct 2004
Location: bucuresti
Posts: 13
cite

Dar cam cite filme de un estetism feroce (sic !) ati mai vazut voi in aceasta cinematografie romaneasca de doi lei ?

Si de cind lucrul asta e de condamnat ? Apoi cu inspiratiile din Lynch si numaistiucine ma faceti sa rid...
gogu 2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2007, 10:49   #18
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Re: cite

Originally Posted by gogu 2:
Dar cam cite filme de un estetism feroce (sic !) ati mai vazut voi in aceasta cinematografie romaneasca de doi lei ?

Si de cind lucrul asta e de condamnat ? Apoi cu inspiratiile din Lynch si numaistiucine ma faceti sa rid...

total de acord cu reactia fata de comentariile impanate cu trimiteri sofisticate la tot felul de regizori, curente, filme...
a devenit tot mai complicat sa spui daca un film ti-a placut sau nu
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2007, 11:57   #19
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Re: cite

Originally Posted by gogu 2:
Dar cam cite filme de un estetism feroce (sic !) ati mai vazut voi in aceasta cinematografie romaneasca de doi lei ?

Si de cind lucrul asta e de condamnat ? Apoi cu inspiratiile din Lynch si numaistiucine ma faceti sa rid...

a pune in meniul cinematografiei romanesti o noua reteta nu inseamna ca mincarea e buna! a inghiti orice numai pentru ca la noi nu s-a mai facut asa ceva tine de optiunea personala.

filmul merita vazut in scop didactic: pentru a vedea cum reciclarea unor idei deja bine desenate in franta sau sua nu reuseste sa inchege o poveste la noi - altfel spus: cum si atunci cind modelul e in fata, o copie buna nu iese, nici macar la o scara mai mica...

mai merita vazut si in spirit arghezian: pentru a vedea cum din bube, mucegaiuri si noroi (=crizele autiste ale tinerei artiste), nu prea iese nimic nou, caci pretu(i)ri noi nici nu pot fi gindite!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2007, 13:02   #20
gogu 2
Novice
 
gogu 2
 
Join Date: Oct 2004
Location: bucuresti
Posts: 13
mai e o chestie care ma distreza copios : faptul ca voi nu va prindeti ca el face misto de toti aia pe care ziceti voi ca ii citeaza copiaza parafrazeaza so on...

face misto la un moment dat si de el...si implicit si de voi cu toate raportarile voastre obositoare...

sigur ca filme datea nu or sa prinda in veci in tarisoara gunoaielor, unde neorealismul a fost descoperit la vreo 50 de ani dupa ce altii l-au cam fumat...
gogu 2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells